Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Dashuria
Emri
Fjalėkalimi
Dashuria A janė kėto tema tabu tek ne?! Ejani tė bindeni...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-03-05, 15:26   #1
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim Mė thoni.......!!!!!!!!!!

Te nderuar diskutues,nuk di nese ekziston teme tjeter me permbajtjen cfare dua te shkruaj,por nuk munda te shfletoj gjate dhe mendova te hap kete teme per diskutim me interes.
Ndodhe qe ne jete na duhet ta zgjedhim nje alternative sepse jemi ne pikepyetje te madhe:familja e tij/saj apo ai/ajo qe na pelqen?
Nese te pelqen dikush,por per disa shkalle qendron me"ulte"se familja juaj dhe kjo te ben kunfuz ne lidhje me ate se cfare te besh,si do te vepronit?
A mendoni se dashuria ketu i mund te gjitha apo duhet te mendojme diqka me shume para se te dashurojme?
Familjet nuk pershtaten pak a shume(mos me keqkuptoni,nuk jam e vetmja qe bej krahasime te tilla),dhe tani ti je ne dileme te madhe!
Si do vepronit???


__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-03-05, 19:36   #2
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Barbaroza e nderuar, une kam shume te flas per kete teme, po mundohem ta thjeshtoj pake, Dashurija duhet te ngadhnjej nese vertet flitet per ndjenja te pasterta, ska te bej familja me familjen po personi me personin, e nese personi ne fjal te bene te lumture, ateher krahasimet nuk kane pune aty.Me nderime DEA
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-05, 20:36   #3
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Dea tė lumtė, shumė mirė e paske spjeguar dhe me pak fjalė. Se sidoqoftė familja nuk do tė ndaj jetėn me tė zgjedhurin tėnd.
Unė dua tė shtoj diēka rreth kėsaj teme qė paska hapur Barbaroza e qė nuk ėshtė edhe e re nė shoqėrinė shqiptare. Kujto vetėm Kėngėt e Milosaos tė Jeronim de Radės.
Nuk janė tė paktė tė rinjė qė kanė ra viktimė e familjes, dhe unė nuk i kam kuptuar kurrė e as do ti kuptojė kurrė ata njerėz qė pėr hirė tė familjes kanė humbur dashurinė e jetės sė tyre.
Jo rrallėherė nė familjet tona janė bėrė edhe kėto biseda.
"Mė mirė e mbys vajzėn time se sa ja jap birit tė filanit" (edhe pse ndoshta filani ėshtė i varfėr por ka zemėr flori)
"Aiiiiiiii a s`gjete tjetėr por vetėm tė bijėn e filanit" (se filani ėshtė i ndershėm, dhe me djersė e mban familjen e vet)
Janė kėto fjalė qė kanė vrarė dashuri tė shumta, kanė lėnė tė rinj me vuajtjte tė pėrhershme dashurie.
Lind pyetja kush ja jep tė drejtėn njė prindi tė luftojė dashurinė e fėmiut tė vet?????
A ėshtė me borgjė njė fėmijė tė ndėgjojė prindėr tė tillė???
Mos mė keqkuptoni, kam fėmijė edhe vetė, dhe kurrė nė jetė nuk do tė lejoja qė tė bahem unė shkaktare qė atyre tju mohohet e drejta e tė marrit atė qė e duan vetėm pse mua mė duket vetja pale se ēfarė jam dhe me njė mėnyrė e injoroj familjen e djalit apo vajzės qė fėmijėt e mi duan tė martohen.
Mos e harroni kurrė njė shprehje qė i madhi popull e ka lėnė.
"Prej gjembit mbin Trėndafili e prej Trėndafilit mbin gjembi"
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-05, 00:51   #4
Tomori
 
Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 11,663
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Barbaroza e nderuar, une kam shume te flas per kete teme, po mundohem ta thjeshtoj pake, Dashurija duhet te ngadhnjej nese vertet flitet per ndjenja te pasterta, ska te bej familja me familjen po personi me personin, e nese personi ne fjal te bene te lumture, ateher krahasimet nuk kane pune aty.Me nderime DEA
-Enderuara DEA me fal po nuk jam dakort me ju !!!
Un jam i mendimit se ka te bej shume familja me familjen.
-Nuk esht puna tek Ekonomoia, ate e lem anash. Se bota esht shkall skall prandaj ket krahasim social e lem anash.
-Po puna qendron ne krahasime tjera, qe familja ka te bej me familjen?!!!
-Dea mos te harojme se ne pyetje esht bashk-jetesa e nje personi me nje persone qe i perkasin familjeve te ndryshme.
-E ketu lind problemi si dot kalojne keta dy familje se direkte reflektohet ne lumturin e personavet ce dot bashkejetojne!!!
-Te lutem Dea krahasimet e familjevet kan shum lidhshmeri ketu.
Nuk esht e ruges siq thuani ju :

- ska te bej familja me familjen po personi me personin, e nese personi ne fjal te bene te lumture, ateher krahasimet nuk kane pune aty.

-Un tash po ju parashtroj nje pyetje, si shembell
Po ta zem psh:
-Se nje vajze prej nje familje te ndershem mbi te gjitha te rjedhe prej nje familje Atdhetare, te njemend e kjo dashurohet me nje djale prej nje familje te degjeneruar, e mbi te gjitha familje tradhtare e mos ti cekim te gjitha te zezat,,,,
-Cka mendoni ju se nuk dot hasin ne kundershtim keta dy familje?!!!
Un mendoj se PO ter jeten dot ken telashe se nuk perputhet karakteri i ketyre dy familjevet jan ne kundershtim ne gjith aspektet e jetes, si nga ana psikolgjike te menduarit po ashtu edhe nga kend veshtrimi si e parashikojne dhe e vlersojn jeten...?!!!
----------------------------------------------------------------------------------
Dea po ju pershendes sinqerishte, po ashtu edhe Murgeshen tungji
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-05, 10:19   #5
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Tomori,pajtohem thellesisht me ty.Edhe une e lashe anash karakterin ekonomik sepse asaj nuk i dhet ne jete,por jane ca gjera tjera qe vertete duhet marre parasysh!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-05, 14:04   #6
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tomori
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Barbaroza e nderuar, une kam shume te flas per kete teme, po mundohem ta thjeshtoj pake, Dashurija duhet te ngadhnjej nese vertet flitet per ndjenja te pasterta, ska te bej familja me familjen po personi me personin, e nese personi ne fjal te bene te lumture, ateher krahasimet nuk kane pune aty.Me nderime DEA
-Enderuara DEA me fal po nuk jam dakort me ju !!!
Un jam i mendimit se ka te bej shume familja me familjen.
-Nuk esht puna tek Ekonomoia, ate e lem anash. Se bota esht shkall skall prandaj ket krahasim social e lem anash.
-Po puna qendron ne krahasime tjera, qe familja ka te bej me familjen?!!!
-Dea mos te harojme se ne pyetje esht bashk-jetesa e nje personi me nje persone qe i perkasin familjeve te ndryshme.
-E ketu lind problemi si dot kalojne keta dy familje se direkte reflektohet ne lumturin e personavet ce dot bashkejetojne!!!
-Te lutem Dea krahasimet e familjevet kan shum lidhshmeri ketu.
Nuk esht e ruges siq thuani ju :

- ska te bej familja me familjen po personi me personin, e nese personi ne fjal te bene te lumture, ateher krahasimet nuk kane pune aty.

-Un tash po ju parashtroj nje pyetje, si shembell
Po ta zem psh:
-Se nje vajze prej nje familje te ndershem mbi te gjitha te rjedhe prej nje familje Atdhetare, te njemend e kjo dashurohet me nje djale prej nje familje te degjeneruar, e mbi te gjitha familje tradhtare e mos ti cekim te gjitha te zezat,,,,
-Cka mendoni ju se nuk dot hasin ne kundershtim keta dy familje?!!!
Un mendoj se PO ter jeten dot ken telashe se nuk perputhet karakteri i ketyre dy familjevet jan ne kundershtim ne gjith aspektet e jetes, si nga ana psikolgjike te menduarit po ashtu edhe nga kend veshtrimi si e parashikojne dhe e vlersojn jeten...?!!!
----------------------------------------------------------------------------------
Dea po ju pershendes sinqerishte, po ashtu edhe Murgeshen tungji


I nderuari Tomori eshte me se e vertet se ka krahasime te llojllojshme , po mbasi ne pyetje nuk eshte cekur diqka konkrete edhe une e thash siperfaqesisht, e nese ka te bej me familje tradhtare ajo eshte patjeter diq tjeter qe duhet te merret parasysh, po edhe siq Murgesha e ka cekur me larte se nga i miri mund te dal i keqi po ashtu nga i keqi i miri, andaj duhet me teper te bazohemi tek personi me te cilin duam ta kalojme jeten,apo bashke jetojme, e nese ai person i plotson te gjitha kerkesat prandaj edhe e duajm qe eshte njeri i mire prap mbetem tek mendimi im se familjet nuk kane te bashkejetojne me njera tjeteren dhe ajo dashuri duhet te ngadhnjej, i lem te gjitha anash mbesim vetem tek qifti , ata jane personazhet kryesore ne kete histori, tak familjet ka ndryshime te pakta, nese nuk pershtaten mund te vizitohen me rralle.pershendetje per ju i nderuar Tomori dhe Barbaroza

Thjesht nje koment i imi, prap veproni ju siq e shihni te rruges
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-05, 15:44   #7
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

DEA,te pershendes edhe ty per mendimin e mire.E vertete qe une s'kam cekur asnje gje konkrete ne teme perveq asaj te nivelit te dallimit te ngritjeve familjare.Por,tani pothuaj (dhe ndjehem shume e kenaqur)qe ne shumicen e familjeve shqiptare ka depertuar nje civilizim i mire dhe dallime ka sa me pak!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-05, 17:41   #8
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mė thoni.......!!!!!!!!!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barbaroza
Te nderuar diskutues,nuk di nese ekziston teme tjeter me permbajtjen cfare dua te shkruaj,por nuk munda te shfletoj gjate dhe mendova te hap kete teme per diskutim me interes.
Ndodhe qe ne jete na duhet ta zgjedhim nje alternative sepse jemi ne pikepyetje te madhe:familja e tij/saj apo ai/ajo qe na pelqen?
Nese te pelqen dikush,por per disa shkalle qendron me"ulte"se familja juaj dhe kjo te ben kunfuz ne lidhje me ate se cfare te besh,si do te vepronit?
A mendoni se dashuria ketu i mund te gjitha apo duhet te mendojme diqka me shume para se te dashurojme?
Familjet nuk pershtaten pak a shume(mos me keqkuptoni,nuk jam e vetmja qe bej krahasime te tilla),dhe tani ti je ne dileme te madhe!
Si do vepronit???

Pershendetje e nderuara Brabaroza.


Teme e qelluar me vend dhe urime edhe ne te ardhmen.

Duke i filluar dhe duke u bazuar ne fakte mundem lirisht te them se dikush mendon se kjo do te ishte penges per bashikim ose martesen e dy personave ne mes veti vetem per shkak te dallimeve te tyre familjare , qofshin ato ekonomike, patriotike , fatare ose ideologjike.

Shumica janė bazuar ne keto fenomene edhe me parė duke e berė nje gabim te madhe ose duke e mos analizuar me hollesishte ketė punė ose mendim.
Merre te bijen e trimit se te behen femija trima .....mirpo sa qendron e verteta ketu.
Askush nuk i ngjan askuj ne ketė botė se i biri i trmit nuk behet si trimi ato janė raste te rralla si shembull mund ta marrim Gjergj Kastriotin , ku ne fakt Gjoni nuk u be si baba, sepse qdo njeri duhet ti ngjajė kohes edhe pse thonė qe dardha bie mbi dardhė , por ajo sdo te thptė se eshte ashtu.
Nje shembull mundem ta marrim ne ketė rast.
Kur femiu behet i mirė i ka ngja babes e axhes dhe vetem familjes se babes , por kur te eshte i keq i ka ngja dajes dhe gjinis se nenes.
Por sa edukatė dhe pedagogji e rendesi i kan kushtuar ketij femiu , sa e kan lejuar te ecen perpara dhe ta zhvilloj dijen edhe inteligjencen e vetėky femij ose thenė ma troq kjo femer.

Keto qeshtje janė pak a shumė akoma prezente ne vendet tona.Askush nuk mundet te me obligoj te martohem me nje femer nese nuk kam simpati ndaj saj vetem se eshte e familjes se trimit , por ndodhė qe e marrė atė te frigacakut , por une se marrØte terė familjen por e marrė vetem atė dhe kur te krijojm femij , atehere femijet i edukojm ne bazė te arritjes tonåe pedagogjike dhe rrethanave jetsore.
Nga i keqi i miri dhe nga i miri i keqi..thonin pleqt , por harronin te thonin se koha ecen gjithmon perpara ne hapat e civilizimit njerzorė.
Te themi se prinderit e shkrimtareve tanė kan qenė cungu i shkrimtareve ne nuk mund te themi , por ata kan mesuar rritur dhe shkollluar dikush jashta e dikudh mbrenda shtetit e patriotizmi ka dalur nga syqeltesia dhe analiza , eka kjo punė eshte berė edhe neper oda dhe kuvende kur ska pasur shkollė.

Per kah qeshtja ekonomike ose vetem per atė qe nuk e acepton familja e ime atė vajzė une e martoj pa asnje llojė problemi dhe duke mos ngurruar aspak , sepse une do jetoj me atė dhe me atė do krijoj familje dhe jetė te matutjeshme.
Nese babes nuk i pelqen duhet te kjartesohet se perse nuk i pelqen ( jo qe kam familje te tillė) por duhet te kjartesohet se ne cilat menyra si pelqen , per kah bukuria, sjellja , fjalqa , zeri etj etj , e atehere ky nuk eshte aspak problem i madhė se edhe per ti sqaruar babes se ne jemi te ndrydhem dhe se quhemi individ nuk eshte mekat dhe per ti berė me dije se faji mundet te jetė edhe i atij edhe pse e kam prind e jo vetem i kesaj qe eshte femer.

Andej sa per ta perfunduar ketė shkrim do te kisha shkruar se merreni atė qe e doni sepse asaj i thonė jetė e jotja e nese e merrni atė qe ju preferojn dhe ua zgjedhin atehere asaj i thonė jetė e huazauar per hater te tjeterkuj, e nje jetė e tillė te len ne mes te udhekryqit jetsor , sepse syri nuk pajtohet e ndjenjat janė te cunguara , kur kjo te ndodhė atehre humb harmonia ne jetė , e jeta nuk quhet vetem seks , por ajo ka shkallė te tjera qe ne duhet ose te ngjitemi ose te zbresim , mvaret prej afetesive tona.

Ti zgjedhe te dashurin ose te dashurin dhe mos lejo qe askush te vendos mbi fatin tendė.

Nderime
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-05, 18:03   #9
Tomori
 
Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 11,663
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barbaroza
DEA,te pershendes edhe ty per mendimin e mire.E vertete qe une s'kam cekur asnje gje konkrete ne teme perveq asaj te nivelit te dallimit te ngritjeve familjare.Por,tani pothuaj (dhe ndjehem shume e kenaqur)qe ne shumicen e familjeve shqiptare ka depertuar nje civilizim i mire dhe dallime ka sa me pak!-He moj Barbaroz cfar nenkuptoni ju me shprehjen:
Qe ne shumicen e familjeve shqiptare ka depertuar nje civilizim i mire dhe dallime ka sa me pak!

- Un apsulutisht muk jam dakorte nese e keni fjalen te civilizimi !!!
Siq thuani ju i bie:
1) Qe ne si popull nuk paskemi pasur civlizim.

2)Sa i perket civilizimit fare nuk ka te bej me karakterin e individit

3)Kemi shtete te civlizura por kam bindjen se edhe ne keto shtete kemi familje te degjeniruara

4)Un per veti smundem me pranu se civilizim na qenka psh prindi me femijte te beje plazh Nudo, te gjith lakuriq Baba vajza nana djali etj se Evropa kte e quanka civilizim,,,
5) Jam kundra civilizimeve te importuara nga jasht...

6) Jam pro per doket e traditat tona te lavdishme qe na kan zili te tjeret
po problemi qendron se ne nuk e cmojme kulturen dhe civilizimin tone autokton qe ka nje trashigimi mijavjeqare...
7)..........e keshtu me radhe......!!!!!!!

Barbaroz tungji
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-05, 18:15   #10
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Psikologu,te falenderoj per mendimin.Me pelqeu shume!

Tomori,askund nuk e permenda si civilizim fjalen NUDO.Kisha mendjen tek gjera me rendesi psh.vetedijesimin e popullit tone per shume gjera!Nuk dua te hyj tutje!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-05, 18:26   #11
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tomori
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barbaroza
DEA,te pershendes edhe ty per mendimin e mire.E vertete qe une s'kam cekur asnje gje konkrete ne teme perveq asaj te nivelit te dallimit te ngritjeve familjare.Por,tani pothuaj (dhe ndjehem shume e kenaqur)qe ne shumicen e familjeve shqiptare ka depertuar nje civilizim i mire dhe dallime ka sa me pak!-He moj Barbaroz cfar nenkuptoni ju me shprehjen:
Qe ne shumicen e familjeve shqiptare ka depertuar nje civilizim i mire dhe dallime ka sa me pak!

- Un apsulutisht muk jam dakorte nese e keni fjalen te civilizimi !!!
Siq thuani ju i bie:
1) Qe ne si popull nuk paskemi pasur civlizim.

2)Sa i perket civilizimit fare nuk ka te bej me karakterin e individit

3)Kemi shtete te civlizura por kam bindjen se edhe ne keto shtete kemi familje te degjeniruara

4)Un per veti smundem me pranu se civilizim na qenka psh prindi me femijte te beje plazh Nudo, te gjith lakuriq Baba vajza nana djali etj se Evropa kte e quanka civilizim,,,
5) Jam kundra civilizimeve te importuara nga jasht...

6) Jam pro per doket e traditat tona te lavdishme qe na kan zili te tjeret
po problemi qendron se ne nuk e cmojme kulturen dhe civilizimin tone autokton qe ka nje trashigimi mijavjeqare...
7)..........e keshtu me radhe......!!!!!!!

Barbaroz tungji

Pershendetje tomori


Qdo njeri i don traditat e veta , e don kulturen dhe identitein e vetė kombetar ,pamvaresisht se nga vjen .

Ne ketė rast me fal qe te drejtohem por me duhet me pa tjeter qe te bejė vetem nje sqarim te vogel ketu , mos e merrė per te keq te lutem.

Ne kemi pasur kultur por sa kemi pasur civilizim si popullė dhe ne cilat sfera te jetes e kemi pasur.

Shumė njerez e quajn civilizimin shqiptar si progres por a ishte ky civilizim vetem per mashkuj apo edhe per femra.

Ishte vetem per meshkuj , e them pa asnje pendes , sepse femra skishte te drejt aspak asgjė , qka edhe sot ka shumėpak , sepse nje femer qe adhuronte lirin dhe shetitjen quhej "lavire" kurse nje mashkull bente qte donte dhe quhej burrė.

Ky eshte civilizim a.

Sa te rinj vuajn ne moshen e tyre te pubertretit tek ne shqiptaret dhe kush i njofton ata se qka duhet vepruar dhe tek e fundit se qka eshte seksi , apo tat enderrojn per seksin vetem si njė luftė per te shkatrruar femren me forcė.

Ky eshte civilizim a.

Kujt ka mundur i riu ose e reja ti drejtohet prindit per probleme te dashuris sidomos femra nese ajo ka pasur probleme te tilla , askujt fare , e kur eshte pyetur femra per martes me deshirė apo pa deshirė, andej kemi mjaft raste qe kan derguar tek vetvrasja ku per fat te keq edhe sot dergojn , por kesi llojė problemesh nuk ka ne Evropė sepse ketu te rinjet mesojn hapur per keto gjera.
Atė qe kan ditur me para ka qenė se duhet ta ketė penisin sa me te madhė per ta kenaqur femren dhe se qka ti bejm nese ka enduar se e ka te vogel, atehere si te ja del ne krye.

Ky eshte civilizim a.


Nuk futen te gjithė ne nje kazan thonin pleqet. se me fjslen se ne perendim prinderit dishen lakuriq ne prezenc te femive sdo te thotė se te gjithė bejn ashtu , por sduhet harruar aspak as atė se as civilizim nuk eshte ajp qe te shtypesh ndokend per ka perkatsia gjinore ose te ofendosh ne ato aspekte.

Numri i madhė i femrave shqiptare shifen me sy te keq sot pse kan dashnor dhe thirren me emra te ndryshem , por sa quhen ata mashkujqe e dashurojn atė femer ose si quhen , atehere thenė thjesht atyre ju thojn " Casanova " atehere nese ka kazanova mashkull nder shiptar le te ketė edhe femra sepse keshtu qenka puna qe atė me pervoj e dojn me shumė atehere pse mos ti dojm edhe femrat tona shqiptare me pervojė.

Pevoja jetsore ne dashuri jep edhe signal te kujdesit per te ardhemen.

Andej thesht mundemi te konkludojm se disa zakone nuk janė aspak te tonat por janė trashegimi e tjeterkuj , lesho nje veshtrim tek zakonet Ilire .

Nderime.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-05, 19:00   #12
Tomori
 
Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 11,663
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Gabim

I nderuari Psikolog ju jam mirenhohes per sqarimin tuaj.

- Po un per veti kam bindjen se ne:

Kemi pasur civilizim e kulture ne te gjitha sferat e jetes
Kemi civilizim e kulture ne te gjitha sferat e jetes
Do te kemi civilizim e kulture ne te gjitha sferat e jetes,,,,,

Me Respekt:
TOMORI
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-05, 21:40   #13
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje i nderuari TOMORI

Ne kemi kulturen me te begateshme ne te gjitha sferat jetsore ,por per fat te keq civilizimin akoma e kemi te vogel , edhe pse ma bren shpirtin kjo fantazm e keqe, si ty , mua e shumė te tjerve ,sepse ai qe se don kombin e vetė se don as veten.

Kultura nuk perzihet me civilizim aspak sepse kultura eshte begatia historike , gjuhsore, folklorike, etnologjike etj , andej edhe kjo kultur aty ketu ka pasur dhe ka pak bastardim ne mesin tonė , mu per faktin se ne kongresin e Gjuhesis mbajtur ne Tiranė 1997 , akoma nuk arritem te nxjerrim ne pajtim te perbashket te gjuhes shqipe, qka do te thotė kulturen gjuhsore se kemi te perkryer akoma.

Gjuha shqipe akoma lufton per rilindjen e saj , sepse u shkel , u zhgarravit dhe me ne fund doli si gjuhė Univerzale qe sot perdoret , por marrė ne diskutim kjo eshte gjuhė Enveriane qe fillon epoken e saj te re qe nga vitet e “50 e kendej, por spo futemi ketu me thellė.


Te flitet ne emerė te kultures duhet te marrin studimin total arkeologjik qysh nga Iliret e kendej , e te flasim per kulturen tonė shqiptare ne pergjithesi , po dikush ( se kam fjalem per ty te lutem mirkuptim) flet ne emerė te kultures bazuar nga vendi dhe rrethi se ku ai vjen ose ku eshte rritur dhe zhvilluar.
Ajo mund te quhet kultur e njė province , e njė fshati ose e njė fisi , shembull dasmat dallojn nga dasmja nga vendi ne vend , ne Rrafshin e Dukagjinit kemi tjera tradita , Llapi tjera ; Drenica tjera ; Shkupi tjera e keshtu me rradhė, e ketu nuk mund te bazohemi se kjo eshte kultur , por mund te themi traditė e percjellur brez pas brezi si njė llojė principate nder shqiptar.


Civilizimi nuk do te thotė qe te behen pislliqe e maskarallaqe te ndryshem , ai do te thotė qe qdo individ pa marrė parasysh moshen , fen , bindjen politike , ngjyren iden etj te trajtohet si individ dhe se ai ose ajo ose ata te vendosin per veten e vetė , te kan te drejtė te shprehen , te dashurojn por edhe te dominijn total mbi veten e vetė , e nese shkelin ligjin atehere ajo eshte qeshtje ligji , sepse ligji nuk lejon shkeljen individuale te askuj , pra shembull te marrim rastin e vrasjeve ose te rrehjeve te femrave shqiptare , duke pretenduar se ajo eshte e drejt e burrit , ASPAK nuk eshte dhe sduhet te jetė e drejt e askuj ne ketė menyrė as qe te ketė te drejt te rreh edhe femiun e vetė sepse nje njeri qe nuk din te flasė me njė femij atehere ai eshte edhe me i vogel se femiu , pra nese nuk pajtohen burrė e grua mes veti mund te ndahen e jo te luajn stupcin aspak.

E kur ti respektojm keto gjana te lartėpermendura atehere mund te themi qe jemi afer civilizimit ,por duke mos harruar se per qdo keqperdorim gjindet ligji dhe gjyqi.
Kush nga shqiptert therret policin ne rast ngatrrese askush fare , sepse deshirojm te kryejm hesapet vetė , te marrim ligjin nė dorė e pse nuk i thrrasim , sepse ne jemi shqiptar dhe nuk frigohem prej askuj,andej pra pse e merrė polici rrogen kot, ajo eshte detyre e tij ne ketė punė, e kjo nuk eshte bazė e civilizimit por vetem bazė e bindjes se prapambetur .


Kjo kerkon shumė sqarim tė gjatė andej sa per te mos e tepruar ju pershendes te gjithve kudo qe jeni.

Nderime


__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:33.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.