Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
Emri
Fjalėkalimi
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-04-05, 00:17   #1
Dali!Keq
 
Anėtarėsuar: 16-03-05
Postime: 1,635
Dali!Keq e ka pezulluar reputacionin
Gabim Ni specialitet shum te thjesht qe kam zbulu vet!

Hmmmmm ju pershendes te gjithve.
Un jam shum marakli qdo gje me intereson dhe kam qef qe te arris diqka.Nje dit isha uritur shum, por me shku ne restorant pritova.
Pastaj pash disa patate pak djath pak qumsh blla blla bllaaaaa dhe fillova te bej nji gatim nga vetja,mir po kurr nuk e kisha besu qe mundem te bej ni gatim keshtu kaq te shishum qe as ne 50 Yje hoteesh nuk kisha pritur kesi apetiti te shishum.
E thirra ni shoqe dhe e hengri por sa ujin e pike ajo Zot runa tasht ket specilaitet e perdor dhe ajo vet dhe dhe qdo kush qe e njef ajo.
Tasht qe dy jav po pergaditin dhe kojshit ketu per rreth,pastaj dhe ne Kosov.
Per mos me zgjat me shum muhabetin mundeni vet te provoni.
Ai apo ajo qe provon dhe del e pa knaqur me ket Specialitet te propozuar kurr hallall mos me koft mua per hargjimet te cilat ju i keni shpenzuar.Ushqim shum te kendshum,te thjesht dhe pa fare yndyre!

Per te arrit deri te gatimi i keti speialiteti,nevojiten keto cutate;
Patate,Djath,Peshk,Veze Pule.

Per sozen nevoiten;
Uj te pishum,Huder,Kryp,Mill,Byber.

1.Patatet te pa qeruara, pastrohen dhe i shtin ne furr per ti pjek.
2.Gjat kohes duke i pjek patatet mundeni te mirreni peshkun dhe e pshtjell me Varak/Alufolje dhe e vendosni ne furr.

Vezet;
Gjat kohes duke u pjek Patatet dhe Peshku ne furre,per te mos hup koh fare mundeni te mirreni nje en dhe mbusheni me uj dhe merr 2-3 Veze pule i ler per te zi.

Soze;
Mirre ni huder dhe e shtyp/be grimce dhe pakes uj dhe e vendos ne fertere,pak pas kohe merr nje got Qumsht dhe vendos aty,pastaj pak mill,pak byber dhe e perzin.(Mos e ler te trashet apo digjet Soza)

1.Kur te piqen Patatet merr dhe i shtrin me nji tepsi dhe i ndrryll pak patatet.
2.Pastaj merr nji apo dy hudra dhe i pren te ima si fleta fletandhe ne qdo patate ja vendos nga nji flet te prer hudre.
3.Merr Djathin e bardh dhe e ben trosh dhe e shkep mbi patate.
4.Pastaj merr peshkun e pjekur nga furra dhe e liron nga Varaku/alufolje dhe e vendos mbi Djathin e troshitur.
5.Mirrn vezet e zira dhe qerohen dhe behen trosh dhe i vendos mbi peshkun e pjekur.
6.Pastaj mer perseri Djath te bardh dhe e ben trosh dhe vendos mbi vezet e troshitura.

8.Ne fund merr sozen qe permendem me lart dhe vendos mbi gjithat.
Dhe shtin prap ne furr dhe e len dhe pak sa te shkrihet Djathi dhe te perziet me sozen.

Koha per te ber ket specialitet nuk nevoitet me shum se 45 minuta!

Ai apo ajo qe e ben ket specialitet jam i bindur qe do ta haje dhe pa buk qaq i shishum qe esht.

Ju beht mire.
Dali i keq.


Dali!Keq Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 10-04-05, 00:25   #2
Dali!Keq
 
Anėtarėsuar: 16-03-05
Postime: 1,635
Dali!Keq e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Ni specialitet shum te thjesht qe kam zbulu vet!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dali!Keq
Hmmmmm ju pershendes te gjithve.
Un jam shum marakli qdo gje me intereson dhe kam qef qe te arris diqka.Nje dit isha uritur shum, por me shku ne restorant pritova.
Pastaj pash disa patate pak djath pak qumsh blla blla bllaaaaa dhe fillova te bej nji gatim nga vetja,mir po kurr nuk e kisha besu qe mundem te bej ni gatim keshtu kaq te shishum qe as ne 50 Yje hoteesh nuk kisha pritur kesi apetiti te shishum.
E thirra ni shoqe dhe e hengri por sa ujin e pike ajo Zot runa tasht ket specilaitet e perdor dhe ajo vet dhe dhe qdo kush qe e njef ajo.
Tasht qe dy jav po pergaditin dhe kojshit ketu per rreth,pastaj dhe ne Kosov.
Per mos me zgjat me shum muhabetin mundeni vet te provoni.
Ai apo ajo qe provon dhe del e pa knaqur me ket Specialitet te propozuar kurr hallall mos me koft mua per hargjimet te cilat ju i keni shpenzuar.Ushqim shum te kendshum,te thjesht dhe pa fare yndyre!

Per te arrit deri te gatimi i keti speialiteti,nevojiten keto cutate;
Patate,Djath,Peshk,Veze Pule.

Per sozen nevoiten;
Uj te pishum,Huder,Kryp,Mill,Byber.

1.Patatet te pa qeruara, pastrohen dhe i shtin ne furr per ti pjek.
2.Gjat kohes duke i pjek patatet mundeni te mirreni peshkun dhe e pshtjell me Varak/Alufolje dhe e vendosni ne furr.

Vezet;
Gjat kohes duke u pjek Patatet dhe Peshku ne furre,per te mos hup koh fare mundeni te mirreni nje en dhe mbusheni me uj dhe merr 2-3 Veze pule i ler per te zi.

Soze;
Mirre ni huder dhe e shtyp/be grimce dhe pakes uj dhe e vendos ne fertere,pak pas kohe merr nje got Qumsht dhe vendos aty,pastaj pak mill,pak byber dhe e perzin.(Mos e ler te trashet apo digjet Soza)

1.Kur te piqen Patatet merr dhe i shtrin me nji tepsi dhe i ndrryll pak patatet.
2.Pastaj merr nji apo dy hudra dhe i pren te ima si fleta fletandhe ne qdo patate ja vendos nga nji flet te prer hudre.
3.Merr Djathin e bardh dhe e ben trosh dhe e shkep mbi patate.
4.Pastaj merr peshkun e pjekur nga furra dhe e liron nga Varaku/alufolje dhe e vendos mbi Djathin e troshitur.
5.Mirrn vezet e zira dhe qerohen dhe behen trosh dhe i vendos mbi peshkun e pjekur.
6.Pastaj mer perseri Djath te bardh dhe e ben trosh dhe vendos mbi vezet e troshitura.

8.Ne fund merr sozen qe permendem me lart dhe vendos mbi gjithat.
Dhe shtin prap ne furr dhe e len dhe pak sa te shkrihet Djathi dhe te perziet me sozen.

Koha per te ber ket specialitet nuk nevoitet me shum se 45 minuta!

Ai apo ajo qe e ben ket specialitet jam i bindur qe do ta haje dhe pa buk qaq i shishum qe esht.

Ju beht mire.
Dali i keq.
Te Sozeja harrova te them se vyn dhe QUMSHTI
Tung :oops:
Dali!Keq Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-04-05, 13:27   #3
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Po doket sikur musaka mmmmmmmmmm
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-04-05, 13:35   #4
florian
 
Anėtarėsuar: 28-02-04
Postime: 2,480
florian VIPflorian VIPflorian VIPflorian VIPflorian VIPflorian VIPflorian VIPflorian VIP
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek florian
Gabim

MU PO ME DOKET SIKUR PO DON ME NA HELMU .
__________________
dashuri fruti i jetes se burgosurit te perjetshem .
florian Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-04-05, 18:05   #5
Dali!Keq
 
Anėtarėsuar: 16-03-05
Postime: 1,635
Dali!Keq e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dr1ta
Po doket sikur musaka mmmmmmmmmm
Nuk di vallah,vetem se kush e ka provua ja ka vle,dhe esht dal i knaqur.
Pa fare yndyre a?....
provoje nese ke deshir.
Te beht mire.
Dali!!!!!!!!Keq
Dali!Keq Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-04-05, 18:08   #6
Dali!Keq
 
Anėtarėsuar: 16-03-05
Postime: 1,635
Dali!Keq e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga florian
MU PO ME DOKET SIKUR PO DON ME NA HELMU .
Florian jo joooooooo Zoti me se beht!!!

Te kisha propozu ta provosh,jam i bindur qe do te knaq..hmmmmm
Mirmbetshit..

Dali!!!!!!!keq


Dali!Keq Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:41.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.