Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
Emri
Fjalėkalimi
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-04-05, 17:56   #1
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Koha per ndryshim tek Shqiptaret

Rastesisht hasa ne kete artikull, te cilin vendosa ta postoj ketu, me bindjen se do te jete ne interes te anetareve te lexojne kete artikull.

Koha per ndryshim tek Shqiptaret

Ndryshimi ndėrmjet vendeve tė varfėra dhe tė pasura nuk ėshtė vjetėrsia e shtetit. Pėr shembull, India dhe Egjypti me moshė mbi 2000 vjeēare janė tė varfėra, ndėrsa Australia, Zelanda e Re apo Kanadaja sot janė vende tė zhvilluara dhe tė pasura pavarėsisht se para 150 vjetėsh nuk egzistonin.

Ndryshimi midis vendeve tė varfėra dhe tė pasura nuk qėndron nė pasuritė e tyre natyrore. Japonia ka tokė tė kufizuar, 80% malore dhe tė pamjaftueshme pėr buqėsi e blegtori, por ėshtė sot ekonomia e dytė botėrore. Nė Zvicėr, ku natyra nuk lejon rritjen e kakaos, prodhohet ēokollata mė e mirė nė botė. Nė kėtė vend tė vogėl malor blegtoria jep prodhimet e qumėshtit janė mė tė mirat nė botė, toka mbillet katėr herė nė vit, ndersa siguria, rregulli e puna e kanė bėrė vendin mė tė sigurtė nė botė.

Sipėrmarrėsit nga vendet e pasura nuk dallohen pėr ndonjė ndryshim tė dukshėm nė zgjuarsi kundrejt sipėrmarrėsve nė vendet e varfėra. Raca apo ngyra e lėkurės nuk janė gjithashtu tė rėndėsishme, biles emigrantėt tė etiketuar pėrtacė nė vendet e origjiniės janė fuqi prodhuese nė vendet europiane apo Amerikė tė Veriut. Atėhere cili ėshtė ndryshimi?

Ndryshimi qėndron nė mirėsjelljen e njerėzve, e cila formohet pėrgjatė viteve nėpėrmjet arsimimit dhe kulturės. Duke shqyrtuar mėnyrėn e sjelljes sė njerėzve nė vendet e zhvilluara, shumica e tyre ndjekin parimet e mėposhtme gjatė jetės sė tyre:

Morali, si njė parim themelor
Ndershmėria
Pėrgjegjėsia
Respekti ndaj ligjeve dhe rregullave
Respekti ndaj qytetarėve tė tjerė
Dashuria pėr punėn
Pėrpjekjet pėr tė kursyer dhe rritur vlerat
Shpirti pėr tė bėrė sa mė shumė e sa mė shpejt
Saktėsia


Nė vendet e varfėra vetėm pak njerės i ndjekin kėto parime. Ndonėse natyra i ka bėrė ta pasura, vendet e varfėra janė tė tilla sepse iu mungon mėnyra duhur e sjelljes, iu mungon vullneti me i mėsuar, me i zbatuar dhe pėrhapur kėto parime tė vendeve tė zhvilluara.

Ėshtė koha pėr ndryshim tek Shqiptarėt!
Roli udhėheqės nė Europėn Juglindore ėshtė duke pritur pėr ne!


Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 30-04-05, 20:14   #2
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje ARB.

Shpresoj se parimet e poshte shenuara:
____________________________

Morali, si njė parim themelor
Ndershmėria
Pėrgjegjėsia
Respekti ndaj ligjeve dhe rregullave
Respekti ndaj qytetarėve tė tjerė
Dashuria pėr punėn
Pėrpjekjet pėr tė kursyer dhe rritur vlerat
Shpirti pėr tė bėrė sa mė shumė e sa mė shpejt
Saktėsia
_______________________________________

...do te fillojne te aplikohen,sepse ndryshimi per nje jete me te mire eshte i nevojshem dhe i domosdoshem per arsye se askush nuk i kryen gjithmone punet e huaja dhe per arsyjen se vet jeta bjen ndryshimet,per ate arsye eshte me mire me heret te fillohet.


Me respekt,
TURISTI.
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-05-05, 22:23   #3
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim koha per ndryshim per shqipetaret

PERSHENDETJE TE GJITHEVE
MENDOJ SE ESHTE KOHA E FUNDIT QE SHQIPETARET DUHET TE NDRYSHOJNE NE MENYRE QE MOS TE JENE POPULLI ME I PRAPAMBETUR DHE ME I PAZHVILLUAR NE EVROPE.SHQIPTARET SE PARI DUHET TE DINE QESHTE RENDESIA E SHTETIT,DUHET TE DINE SE POPULLI E MBAN SHTETIN E JO PUSHTETI,SECILI DUHET TE JEP KONTRIBUTIN E VET PER SHTETIN ,NGA BARIU E DERI TE KRYETARI I SHTETIT , TA RUJAJME PASURIN SHTETERORE,TE RRESPEKTOJME INSTITUCIONET DHE TE NDIHMOJME NE PUNEN ME E FIKASE ,TE PUNOJME DHE MESOJME ME SHUME (ME PAK TE FLASIM),TE KRIJOJME NJE REND ,DICIPLINE DHE RREGUL NE TE GJITHA INSTITUCIONET(SHKOLLA,FABRIKA,AMBULANCA ,SPITALE,QEVERI LOKALE E QENDRORE ETJ) TI PAGUAJME OBLIGIMET NDAJ SHTETIT ,TA RUAJME PASURINE SHTETERORE,AMBIENTIN ,MALET LUMENJTE ,RRUGET,PARQET,TE RRESPEKTOJME MENDIMIN E NJERI TJETRIT ,INTERESI SHTETEROR TE JET PRIORITAR PA HAMENDJE , TA KURSEJME SHTETIN ,TE NDIHMOJME NJERI TJETRIN ETJ ETJ ETJ
KETO JANE NDRYSHIMET QE DUHET TE NDODHIN NESE DESHIROJME TE JEMI NE HAP ME POPUJT TJERE EVROPIAN

ME NDERIME
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-05-05, 08:12   #4
Alb_4ever
 
Anėtarėsuar: 04-05-05
Postime: 105
Alb_4ever e ka pezulluar reputacionin
Gabim

pajtohem me ju se eshte koha per ndryshim te shqiptaret. por jo edhe ndryshime me cdo kusht. duhet te kihet e qarte se cfare ndryshime...
nuk kisha pranuar asesi ndryshime qe jane ne rrjedhe si psh djali te beht vajze dhe e kunderta. neve na duhet ndryshime por ndryshime per te miren tone dhe te njerezimit ne pergjithesi.

por nuk duhet te harrojme se jemi shqiptare dhe duhet pergjithmone te mbesim si te tille se jemi shume te mire.
__________________
edhe une ty (njehere me teper)
Alb_4ever Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-05-05, 23:23   #5
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alb_4ever
pajtohem me ju se eshte koha per ndryshim te shqiptaret. por jo edhe ndryshime me cdo kusht. duhet te kihet e qarte se cfare ndryshime...
nuk kisha pranuar asesi ndryshime qe jane ne rrjedhe si psh djali te beht vajze dhe e kunderta. neve na duhet ndryshime por ndryshime per te miren tone dhe te njerezimit ne pergjithesi.

por nuk duhet te harrojme se jemi shqiptare dhe duhet pergjithmone te mbesim si te tille se jemi shume te mire.
kuptohet ndryshime per te mire qe ta avancojme qeshtjen tone .burrrri do te mbetet burre dhe gruaja grua por qe te dy te ken rolin e merituar ne shoqeri dhe te japin kuntributin njesoj .
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-05, 13:32   #6
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Cdo njeri duhet tė ndryshoj , tė emancipohet , edukohet , shkollohet simbas kohes , pra jo vetem shqiptaret , por tė gjithė ata qė kan dicka nė bagzhin e tyre njerzorė tė jetes.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-08, 16:11   #7
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Koha per ndryshim tek Shqiptaret

Tash kemi ardhur ne nje kohe te favorshme per ndryshime....
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-08, 16:14   #8
lyra2
 
Anėtarėsuar: 28-04-07
Vendndodhja: Aty ku e kam vendin...
Postime: 6,243
lyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Koha per ndryshim tek Shqiptaret

Pranojme ndryshimet me krahehapur por mos ti largojme nga syte vlerat tona!
__________________
...
lyra2 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-08, 00:15   #9
Amina
Miss Buzeqeshja
 
Avatari i Amina
 
Anėtarėsuar: 16-10-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 4,846
Amina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Koha per ndryshim tek Shqiptaret

Pa ndryshime nuk ka ecje, zhvillime.
__________________
"Someone like You....."
Amina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-08, 00:18   #10
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Koha per ndryshim tek Shqiptaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lyra2
Pranojme ndryshimet me krahehapur por mos ti largojme nga syte vlerat tona!
me rrenje e me trup tone, perpara...
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-08, 08:50   #11
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Koha per ndryshim tek Shqiptaret

Varfria

xhelal ferizi autori vargjeve shqiptare liriku

qysh se u linda nė d jep mė pėrcolle oj mizore e pa mėshirė oj kanibale varfri
ti je brejtja je ma e keqe se lufta e se smundja e se dhimbja oj kolerė hata
ti je vet mjerimi je vet bloza e zezė ti je aq katrane e mundimshmja sadiste
ty tė marrtė zjarri e gjurmė mos paq kund nė dhe pėrmbi
ti je shkaktare e ikjeve e mjerimeve tė mėdha
sa e vjeter je me moshė mbi glob oj fataliste
ti je e zeza qė mbinė ku kohen nuk e len me buzqeshė
as lulet nga ti nuk guxojnė me qelė nė fletė
ti je vet rriqni i shekujve qė pin gjak
ti je ajo qė shum kodrat e brigjet i len gjveshė
ti je ajo qė nuk len shumkend me gėzue jetė
ti je ajo qė lidhė shum fate me lak
kėmbėt u a lidhė njerzve talentve e civilizimit
ti nuk lenė as diellin pasurisht me nxe
ti je vatra e krizave shkaktare e paknaqsisė
urrejtje kan per ty shum kombe tė njerzimit
ti je nji perthurje e zez e ngatrrimit
e pėrbuzur je nga qielli i perendisė
ti je simbol i kombeve je ajka e mundimit
tokes ja shtron qehren nė shum vende llahtare
shpresat ua merr njerzve e ju mbyllė shum shtigje
brezat nuk i len me shkelqye me hap
o varfri e mjerė ti je nji barbare
je shkaktare qė shumkush si pėrmbahet n# ligjet
ti je nji tmerr ndėr dhenat ndėrkombtare

varfri mė thuaj oj e zezė nga ke mbi
kush tė solli mbi dhe
sa gjakun kombeve e fiseve ua ke pi
sa jetėt pa mėshirė ti i ke bre

tė urrejnė ty lulet tė urrejnė gjallesat
askush nuk don as me dorė me tė prekė
ikun nga ti shekujt kahdo tė tmerruar
ti sa shum jetve ua ke vulosė kthesat
sa shum nga ti oj mizore kan vdekė
sa shum punėt mbi dhe ke ngatrruar

sa per ty mori egersirė
kurr nuk ka toka nevojė
ik e zhduku nė ndonji errsirė
mos i ven kombet nė lojė

oh edhe lahtutes pėr ty i marrr fjalė
edhe violines e lotit tė sajė e heshtjes sė gurit
oh pėr ty kam fjalė a qshium sa ka deti ranė

ti je pėr fytin njerzorė si nji e dalė
ti je aq e zezė tmerruese si hieja e qivurit
ty kush mundet me tė pėrshkru me fjalė oj satanė


shporru nga fytyra e tokes e ik
mos shkel ma kurr pėrmbi shtresa njerzore
sa fiset jan vra pėr nji metelik
sa zemrat jan kthye nėpėr akuj bore

tė urren secili varg i imi
te urrejn ty edhe dielli e hana
ti je simbol i sė keqes tė mbulloftė pelimi
u djegsh nėpėr vullkana

ik larg pėrtej shum ujra e dete
ik oj hije varri zezonė
ti mbi dhe si llahtare mbete
mos qofsh ma hisja e jonė

ti je drama me e zezė e poshtrimit
me lecka don me i veshė engjujt mbi dhe
ti je vet nėnė e skamjes e mjerimit
ti besė nuk ke as fe

dhimbjet i qet mbi dhe e shastisė secilin art
secilin sy mbi natyrė
oh ti je tmerri qe nxinė yjet lart
e hanė e diell nė fytyrė

ik kah e ke origjinen oj tru 'thare
ik e shuaju me emer
sa shum ke djegė fise e zemra shqiptare
ti s' ke as shpirtė as zemer

kush tė don ta me ato veshje tė zeza
qė ja kalon secilit kob
ti je porsi ethet qė ke dridhė shum breza
je tmerri vet mbi glob

ndiqeni shqiptarė ndiqeni njerzi
merrni kahdo fuqi pune
ndiqeni ket skile qė prishė e ndjellė zi
shkaktare ėsht kjo loti e dhune


sa njerzit i ndjekė pėrtej njimij dete
sa zemrat n# gozhda tė zeza i ka lanun varė
sa shpirtat me u tha i la n' pėr gyrbete
sa jetėt n' vetvrasje i ka shua n 'litarė

qohuni ndiqeni shkeleni prore
nxėnės student e puntorė
se kjo sa korthezhe i ka percjellur mortore
me lecka varrosė ka tė tė gjorė

ndiqeni mohone e pshtyne kėt satane
se na e vrau secilin pip
kahdo nėpėr troje e nė tokė dardane
nuk la buzqeshje shqip

autori xhelal ferizi ne mergim liriku
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-08, 11:59   #12
Preshevar
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Postime: 7,844
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Koha per ndryshim tek Shqiptaret

"Punė ! Punė !, natė e ditė, qė tė shohim pakės dritė"
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-08, 15:27   #13
Agolli
 
Anėtarėsuar: 14-02-06
Postime: 14,320
Agolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Koha per ndryshim tek Shqiptaret

Punė punė, vetėm tetė orė, perndryshe do bėhėmi horė.
__________________
Stars can't shine without darkness!
Agolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-08, 22:00   #14
luckyman
 
Anėtarėsuar: 18-03-07
Postime: 3,373
luckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Koha per ndryshim tek Shqiptaret

** Me Laps nė Evropė! **


luckyman Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:48.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.