Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 25-05-05, 23:07   #1
Trimi1
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Postime: 30
Trimi1 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Me intereson ne lidhje me Mevludin dhe Jasinat

Pershendetje Vellezer dhe Motra kame nje pyetje se une nuke po e die dhe dua me e diten se a ashte obligim simas Kuranit qe te knohet Mevludi apokete e kane qiten Hoxhallaret qe me hanger mish e qervish dhe me i mushen gjepat me pare dhe pyetja e dyte ashte se a shkeruan ne Kuran qe per shpirtin e te vdekurit ashte mire me u knue Jasin dhe Hatme apo edhe kete e kan shpiken Hoxhallaret se po qrkullojne shume llafe se Mevludi sashte obligim nje Hoxhe i ri i sapo ardhun nga studimet nga Riadi i arabis saudite po thote se mevludi nuke ashte mire me u knue se kinse Mevludi spo u gjinka ne Kuran dhe qdo sen qe sashte ne Kuran sashte mire me u festue apo me u knue keshtu qe lus te gjithe qe e kane lexuar Kuranin dhe qe dine te me pergjigjen pore pa Injoranca dhe ofendime e me kete i lutem ma se shumeti Katolikit dhe Psikologut dhe Reanas qe ose le te japin mendim te drejt e pa ofendime ose mos te shkeruajn fare.


Trimi1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-05-05, 00:39   #2
munti
 
Avatari i munti
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 493
munti e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek munti
Gabim Re: Me intereson ne lidhje me Mevludin dhe Jasinat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Trimi1
Pershendetje Vellezer dhe Motra kame nje pyetje se une nuke po e die dhe dua me e diten se a ashte obligim simas Kuranit qe te knohet Mevludi apokete e kane qiten Hoxhallaret qe me hanger mish e qervish dhe me i mushen gjepat me pare dhe pyetja e dyte ashte se a shkeruan ne Kuran qe per shpirtin e te vdekurit ashte mire me u knue Jasin dhe Hatme apo edhe kete e kan shpiken Hoxhallaret se po qrkullojne shume llafe se Mevludi sashte obligim nje Hoxhe i ri i sapo ardhun nga studimet nga Riadi i arabis saudite po thote se mevludi nuke ashte mire me u knue se kinse Mevludi spo u gjinka ne Kuran dhe qdo sen qe sashte ne Kuran sashte mire me u festue apo me u knue keshtu qe lus te gjithe qe e kane lexuar Kuranin dhe qe dine te me pergjigjen pore pa Injoranca dhe ofendime e me kete i lutem ma se shumeti Katolikit dhe Psikologut dhe Reanas qe ose le te japin mendim te drejt e pa ofendime ose mos te shkeruajn fare.

Esselamu Alejkum Trimi1


Ne pyetjen tende mbi Mevludin do te mundohem nje pergjigje te shkurter me ta dhene:
Po e nisim me nje ajet te shkurter:

Bismilahirrahmanirrahim

"...Ne Liber nuk kemi lene gje mangut." El-En'am,38

Ne nuk kemi asnje argument ne Kur'an por as ne Sunnet per festimin e mevludit(Ditelindje) te Muhammedit a.s.Por as Muhammedi a.s. kete gje nuk e ka praktikuar,e as qe ka urdheruar nje gje te tille,perkundrazi ai ka urdheruar qe ne personalitetin e tij te mos teprohet,siq kane tepruar krishteret me Isa a.s.Me kete rast ai ka thene:Mos e teproni ne personalitetin tim,siq e kane tepruar te krishteret me birin e Merjemes.Une jam vetem sherbyes,dhe per ate shkak thuani:Sherbyesi i Allahut dhe i Derguari i Tij.(Buhari e transmetoi)

Mire dihet qe Sahabet nuk e kane praktikuar nje gje te tille,por as Imamet siq jane Ebu Hanife,Maliku,El Shafiu,A.Hanbeli,dhe te tjeret.

Ne fund disa Hadise mbi ndalimin e risive ne Fe.

Transmetohet nga Aisha r.a.e cila thote se ka thene i Derguari i Allahut s.a.v.s.:Kush shpik ne fene tone ate qe nuk eshte nga ajo,ajo eshte e refuzuar.


Kush vepron dic qe nuk eshte ne pajtim me fene tone,ajo veper eshte e refuzuar.(Transmeton Muslimi)


Falenderimi i takon vetem Allahut xh.sh.
munti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-05-05, 11:39   #3
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim

selamualejkum

sa i perket mevludit te theme se kete dukuri nuk e ka praktiku anjeri nga sahabet , tabeinet dhe tabitabeinet , dhe njekohesit nuk ka thene Pejgamberi a .s. qe nje gje te till duhet ta veprojne umeti i tij .
Pra kjo eshte qarte se eshte nje shpikje apo bidat ne fene Islame ,

ndersa Allahu ne kuran thote

"Ēka t’ju japė pejgamberi, atė merreni, e ēka t’ju ndalojė pėrmbajuni dhe kini frikė All-llahun, se All-llahu ėshtė ndėshkues i ashpėr.” Hashr: 7

“Sot ua pėrsosa fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time, zgjodha pėr ju Islamin fe” Maide: 3

pra vellezer ata qe shpikin diqka ne fe , mendojne se Allahu xh.h nuk e ka plotesu dhuntin e Tij ndaj robit te vet , duke ra ne kundershtim me Kuranin dhe Synetin e Pejgamberit a.s dhe duke bere shirke ndaj Allahut (sepse Ai thot si ne ajetin e mesiperm Maide .3 ndersa njerezit mundohen te plotesojne edhe me shume dhuntit e Allahut e kjo eshte vetem se shirk , duke i bere Allahut ne dhuntit e Tij)

Ėshtė transmetuar nga Pejgamberi alejhi selam se ka thėnė, “Kush vepron diē qė nuk ėshtė nė pajtim mė ēėshtjen tonė, ajo vepėr ėshtė e refuzuar,”dhe nė njė hadith tjetėr thotė: “Ruajuni nga gjėrat e shpikura sepse ēdo e shpikur ėshtė risi, e ēdo risi ėshtė humbje.”

e shume argumente te tjera na flasin per bidatet ne fene Islame , nese nuk mjaftojne keto argumente munde te postoj edhe agumentet dhe fetvat e dijetareve mbi kete dukuri ,

Lus Allahun qe te na largoj nga qdo bidat dhe te na mundesoj te jemi ne rrugen e drejte ate qe e ka prediku Pejgamberi a.s dhe tri gjeneratat e arta .

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-05-05, 17:31   #4
at|n|
 
Avatari i at|n|
 
Anėtarėsuar: 24-03-05
Vendndodhja: Mitrovicė
Postime: 218
at|n| me shokė shumeat|n| me shokė shume
Gabim

selam aleikum vllazen

Trimi1 mendoj se hasani dhe munti te kan spjegu per mevludin qarte dhe nuk kisha dashte per njiher te shtoj me shume vetem te them se per keto gjera eshte mire te lexosh pak nga muhadithi i shekullit Shejh Albani ka mjafte per keto gjera.

at|n|
__________________
Ēdo ditė qė vjen ėshtė mė e vėshtirė se dita qė kalon deri sa ta takojmė Zotin tonė! - Muhamedi a.s
at|n| Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-05, 19:16   #5
the godfather
 
Anėtarėsuar: 03-02-05
Vendndodhja: underground
Postime: 422
the godfather e ka pezulluar reputacionin
Gabim

pershendetje TrimiMire e spjeguan forumistet me pare nuk kisha dashur qe te flas shum por vetem te them se mevludi nuk eshte asgje tjeter,por vetemte shpije ne humbje.Pse? Se ne mevlud ka gjera te tepruara si p.sh:"Ne ty o resulullah te mbeshtetemi"-mbeshtetja dhe kerkimi i ndihmes behet vetem tek ALLAHU e jo te njerezit dhe PROFETET a.s.
Pra,mevludi vetem te shpi ne humbje dhe asgje tjeter ka shum sende te tepruara.

Gjitheashtu edhe Jas'sinat per te vdekur nuk jane te preferuara dhe duhet ta dijme nje gje se KUR'ANI per te gjallet e jo per te vdkurit se i vdekuri ik nga kjo bote,me vepra te veta dhe nuk mundemi tua shtojme atyre veprat e mira.Prandaj,KUR'ANI a.sh eshte per te gjallet e jo per te vdekurit.


MIRE MBETSH TRIMI
__________________________________________________ ___________
VDEKJA ESHTE VETEM FILLIMI I JETES
the godfather Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-05, 22:42   #6
Trimi1
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Postime: 30
Trimi1 e ka pezulluar reputacionin
Gabim popo

Pershendetjet e mija dhe ju falemenderoj te gjitheve per pergjigjejet e juaja per Mevlud e morra vesh se ste koka ne kuran dhe spo bajka me e ba Mevludin edhe per Jasina e morra vesh se as ajo ste koka kurgju qe me ja knue nje te vdekuri se spo i nimojka asgja po qka se morra vesh ende nga ju te nderuar ashte puna e Hatmes a ashte e obligune qe nje te vdekuni me ja knue nje hatme si te them a ashte e kejune me kuran ajo se si thate edhe vet qka se lejon Kurani sashte e mire me ba .
Trimi1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-05, 18:33   #7
the godfather
 
Anėtarėsuar: 03-02-05
Vendndodhja: underground
Postime: 422
the godfather e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: popo

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Trimi1
Pershendetjet e mija dhe ju falemenderoj te gjitheve per pergjigjejet e juaja per Mevlud e morra vesh se ste koka ne kuran dhe spo bajka me e ba Mevludin edhe per Jasina e morra vesh se as ajo ste koka kurgju qe me ja knue nje te vdekuri se spo i nimojka asgja po qka se morra vesh ende nga ju te nderuar ashte puna e Hatmes a ashte e obligune qe nje te vdekuni me ja knue nje hatme si te them a ashte e kejune me kuran ajo se si thate edhe vet qka se lejon Kurani sashte e mire me ba .

[/b]
Citim:


pERshendetje TRIMINese e lexove mesazhin tim te meparshem,qe une e kam cekur se KUR'ANI nuk eshte per te vdekur por vetem per te gjallet.
As jasinat,as mevludat,as hatmet nuk kan kurrfar peshe nese e per te vdekurin,bonja hatmen vetit para se vdek meso Kur'anin,lexo ate sot se neser kot nese te kendon dikush gjithcka eshte =0.
Kur'ani eshte per te gjallet edhe njehere po ta perseris e jo per te vdekurit.

Edhe nje gje dua ta ceku kot eshte te shkojsh te hoxha ta mesosh Kur'anin me lexu ne gjuhen arabe,ne gjuhen shqipe meso studio kot eshte te lexosh ne gjuhe te huaj e te mos kuptosh asgje edhe ketu eshte rezultati =0.

Mire mbetsh Trimi.

__________________________________________________ ______
Vdekja eshte vetem fillimi i jeteS
the godfather Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-05, 19:03   #8
at|n|
 
Avatari i at|n|
 
Anėtarėsuar: 24-03-05
Vendndodhja: Mitrovicė
Postime: 218
at|n| me shokė shumeat|n| me shokė shume
Gabim Re: popo

selam aleikum

Trimi1 pergjigja ime do te ishte keshtu, nese e bene hatme Kuranin, shkon te hoxha me pare me knu Kuran per te vdekur ajo eshte haram. Por nese e lexon Kuranin dhe ben dua qe ai sevap i leximit te Kuranit ti shkoj psh gjyshit apo dikuj te vdekur ajo eshte e lejuar. Pejgamberi a.s ne nje hadith ka thene se "i lumi ai qe e len dike ne kete bote qe te bej dua per te". Ketu aludohet per femiun qe te bej dua per prindin. Pra eshte e lejuar qe dikush te ben dua per te vdekurin, kane sevape qe te dy.

Godfather, nuk eshte e kote te shkosh te hoxha te mesosh Kuranin arabisht, nese shkon ki sevape me mesu ne gjuhen origjinale. Studimi i Kuranit eshte me i miri ne gjuhen arabe.

at|n|
__________________
Ēdo ditė qė vjen ėshtė mė e vėshtirė se dita qė kalon deri sa ta takojmė Zotin tonė! - Muhamedi a.s
at|n| Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-05, 23:01   #9
munti
 
Avatari i munti
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 493
munti e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek munti
Gabim Re: popo

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the godfather
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Trimi1
Pershendetjet e mija dhe ju falemenderoj te gjitheve per pergjigjejet e juaja per Mevlud e morra vesh se ste koka ne kuran dhe spo bajka me e ba Mevludin edhe per Jasina e morra vesh se as ajo ste koka kurgju qe me ja knue nje te vdekuri se spo i nimojka asgja po qka se morra vesh ende nga ju te nderuar ashte puna e Hatmes a ashte e obligune qe nje te vdekuni me ja knue nje hatme si te them a ashte e kejune me kuran ajo se si thate edhe vet qka se lejon Kurani sashte e mire me ba .

[/b]
Citim:


pERshendetje TRIMINese e lexove mesazhin tim te meparshem,qe une e kam cekur se KUR'ANI nuk eshte per te vdekur por vetem per te gjallet.
As jasinat,as mevludat,as hatmet nuk kan kurrfar peshe nese e per te vdekurin,bonja hatmen vetit para se vdek meso Kur'anin,lexo ate sot se neser kot nese te kendon dikush gjithcka eshte =0.
Kur'ani eshte per te gjallet edhe njehere po ta perseris e jo per te vdekurit.

Citim:
Edhe nje gje dua ta ceku kot eshte te shkojsh te hoxha ta mesosh Kur'anin me lexu ne gjuhen arabe,ne gjuhen shqipe meso studio kot eshte te lexosh ne gjuhe te huaj e te mos kuptosh asgje edhe ketu eshte rezultati =0.
Mire mbetsh Trimi.

Selamun alejkum godfather!

Me kete mendimin tend nuk pajtohem sepse Kur'ani ne gjuhen Arabe e ka vleren e vete.Dihet mire se gj.Arabe eshte nje gjuhe e pasur ku psh.kemi tri lloje te shkronjes -H-dhe secila prej ketyre shkronjave e ka edhe shprehjen e vete,per kete eshte e domosdoshme te lexohet Kur'ani ne gj.Arabe dhe ate me texhvid.
E njejta gje vlene edhe per faljen e namazit,nese nje fales nuk i dine suret e nevojshme ai nuk do te kete as namaz,qe do te thote se kushti kryesor per faljen e namazit eshte mesimi i sureve permendsh ne gj.Arabe.

Me respekt Munti.__________________________________________________ ______
Vdekja eshte vetem fillimi i jeteS
munti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-05, 20:37   #10
the godfather
 
Anėtarėsuar: 03-02-05
Vendndodhja: underground
Postime: 422
the godfather e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: popo

Selamun alejkum godfather!

Me kete mendimin tend nuk pajtohem sepse Kur'ani ne gjuhen Arabe e ka vleren e vete.Dihet mire se gj.Arabe eshte nje gjuhe e pasur ku psh.kemi tri lloje te shkronjes -H-dhe secila prej ketyre shkronjave e ka edhe shprehjen e vete,per kete eshte e domosdoshme te lexohet Kur'ani ne gj.Arabe dhe ate me texhvid.
E njejta gje vlene edhe per faljen e namazit,nese nje fales nuk i dine suret e nevojshme ai nuk do te kete as namaz,qe do te thote se kushti kryesor per faljen e namazit eshte mesimi i sureve permendsh ne gj.Arabe.

Pershendetje atInI dhe munti


Vellezer te dashur une te gjitha i kam lexuar kam bere hatme gati per 3 vjet kam mesuar KUR'ANIN a.sh,kam lexuar ne gjuhen arabe me texhvid(gramatike) porcfare kuptova?
U largova nga ajo rruge e ndritshme,u lakova dhe shkova ne rruge te kota.PSE?
Sepse,mesova te lexoj vetem arabisht,kurse nuk e kuptova se cfare jam duke lexuar,cfare jam duke mesuar rezultati ishte ne fund =0.
Pse athua valle?-Sepse une nuk kuptoja themelin e fese,lexoja pa kuptuar asgje,u largova nga ajo rruge e NDRITSHME pastaj u ktheva prap.

Pse u ktheva?

Sepse doja te filloja ta dije vleren e drites vleren e ISLAMIT dhe e gjeta ne KUR'ANIN a.sh,te perkthyer nga SHERIF AHMETI ne gjuhen me te embel SHQIPE.Ajo me beri qe une te largohem nga rruget e kota jam penduar dhe nuk i perseris ato gjera shpresoj te kthehem tek KRIJUESI i paster shpresoj.

Ju lutem te nderuar edhe ju nje dite do ta kuptoni se KUR'ANI a.sh eshte per te gjallet e jo per te vdekurit,prandaj,LEXO,MESE,STUDIO,ne emre te KRIJUESIT TEND,ne gjuhen tende.


mire mbeteshi

edhe njhere gjuha me e bukur per mua eshte gjuha ime gjuha SHQIPE prandaj e dua kete dhe cdo lexim ne gjuhe te huaj eshte baras (=)=(0).


Me respekt the godfather_ENISI.

__________________________________________________ __________
VDEKJA ESHTE VETEM FILLIMI I JETES__________________________________________________ ______
Vdekja eshte vetem fillimi i jeteS[/quote][/quote][/quote]
the godfather Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-05-05, 15:14   #11
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim

the godfather shkruajti

Edhe nje gje dua ta ceku kot eshte te shkojsh te hoxha ta mesosh Kur'anin me lexu ne gjuhen arabe,ne gjuhen shqipe meso studio kot eshte te lexosh ne gjuhe te huaj e te mos kuptosh asgje edhe ketu eshte rezultati =0.


selamualejkum vella

Wallahu vella ai njeri i cili lexon Kuran ne gjuhen e ardhur (arabe) ka shperblim tek Allahu xh.h duke e ngritur ate me afer knaqesis se Allahut dhe begatuar zemren e lexuesit me te gjitha miresit e nje muslimani madje edhe pastrimin e zemres nga pikat e zeza qe e kane mbuluar nga ndytesirat e fitneve te kesaj kohe .

Une po te kuptoj se ju nuk e keni kuptu ne gjuhen arabe mirpo nuk mundesh me than se nuk ke pas ndikom ne zbutjen e zemres tende nese e ke lexuar duke shpresuar ne knaqesin dhe shperblimin e Allahut suphanehu we teala .

Mirpo sa i perket Kuranit ne gjuhen shqipe nuk eshte ne kuptimin bukfal Kuran sepse ka shume fjale qe nuk munde te perkthehen ne gjuhen shqipe per shkake se dihet se fjalori jone eshte shume me i varfer se ai arab dhe per kete ne hymje te Kuranit (ne shqip)shkruan perkthim dhe komentim i Kuranit ne gjuhen shqipe per shkak te pamundesis se perkthimit ne menyre precize ashtu siq duhet .

Allahu e din me se miri

selamualejkum nga vellau juaj ne Islam
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-05, 21:44   #12
the godfather
 
Anėtarėsuar: 03-02-05
Vendndodhja: underground
Postime: 422
the godfather e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pershendetje Hasanmehemti


Une te garantoj pa kurrfare dyshimi se me teper e ka vleren leximi i Kur'anit ne gjuhen qe e kupton,sesa ne gjuhen arabe.
Asnje shtet ne bote,as shtetet islamike nuk punojne ne baze te KUR'ANIT a.sh,por punojne ne baze te sheriatit,e dihet se sheriati ndryshon prej vendi ne vend.Por ky eshte realiteti i myslimaneve,jetojne ne iluzione dhe presin shperblimin nga KRIJUES.
Pra e lexojne Kur'anin dhe nuk e kuptojne asgje e kote eshte vella ta lexosh Kur;anin ne gjuhen e huaj,e di qe Kur'ani nuk eshte perkthyer ne pergjithesi ne gjuhen shqipe por esenca dhe kuptimin themelor eshte shkruar,prandaj:meso,lexo,studio dhe kupto.

Mire mbetsh vella por ky eshte mendimi im,mos i ndegjo aq shum hoxhallaret tane,mos na lasht ZOTI pa ta por edhe ata bejne disa gabime trashnike,qe femijeve nuk ua mesojne fene dhe kuptimin e Kur'anit por vetem leximin.Ai femije nuk ka kuptuar asgje,vetem e vetem eshte mesuar te lexoj e kote eshte ajo,hoxhallaret duhet tua mesojne themelin e fese femijeve e jo vetem ta mesojne leximin e Kur'anit.
Kete e kam nga provoja te cilen sprove ekam kaluar i nderuar.
the godfather Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-06-05, 23:22   #13
munti
 
Avatari i munti
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 493
munti e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek munti
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the godfather
Pershendetje Hasanmehemti


Une te garantoj pa kurrfare dyshimi se me teper e ka vleren leximi i Kur'anit ne gjuhen qe e kupton,sesa ne gjuhen arabe.
Asnje shtet ne bote,as shtetet islamike nuk punojne ne baze te KUR'ANIT a.sh,por punojne ne baze te sheriatit,e dihet se sheriati ndryshon prej vendi ne vend.Por ky eshte realiteti i myslimaneve,jetojne ne iluzione dhe presin shperblimin nga KRIJUES.
Pra e lexojne Kur'anin dhe nuk e kuptojne asgje e kote eshte vella ta lexosh Kur;anin ne gjuhen e huaj,e di qe Kur'ani nuk eshte perkthyer ne pergjithesi ne gjuhen shqipe por esenca dhe kuptimin themelor eshte shkruar,prandaj:meso,lexo,studio dhe kupto.

Mire mbetsh vella por ky eshte mendimi im,mos i ndegjo aq shum hoxhallaret tane,mos na lasht ZOTI pa ta por edhe ata bejne disa gabime trashnike,qe femijeve nuk ua mesojne fene dhe kuptimin e Kur'anit por vetem leximin.Ai femije nuk ka kuptuar asgje,vetem e vetem eshte mesuar te lexoj e kote eshte ajo,hoxhallaret duhet tua mesojne themelin e fese femijeve e jo vetem ta mesojne leximin e Kur'anit.
Kete e kam nga provoja te cilen sprove ekam kaluar i nderuar.
Selamun alejkum Godfather!

Me duhet edhe nje here te reagoj ne shkrimin tend dhe po te tregoj se nuk ke te drejte sepse:

Nese falesh dhe e lexon Kur'anin ne gjuhen shqipe ateher mund te them se kot po falesh(Allahu e dine me se miri)sepse siq tha vellau ne postimin e meparshem ka disa perkthime te Kur'anit ne gjuhen shqipe dhe sipas teje cili perkthim eshte me i miri?O vella falu si gjithe bota Islame ne gj.Arabe e mandej mas namazit ne kohen e lire lexo perkthimin,sepse kete gje qe ti e bene nuk e bene asnje musliman ne bote.Te kisha preferuar te mendosh edhe njeher,sepse te njejten gje kane tentuar edhe turqit me ezanin ne gj.turke por kane pare qe nuk i ka hije e kthyen me te vjetren.
Me nderime MUNTI
munti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-06-05, 17:00   #14
Trimi1
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Postime: 30
Trimi1 e ka pezulluar reputacionin
Gabim popo

Pershendetje
Kame nje pyetje qe diqka spo me hyne ne koke asesi qyshe po muni me thanen se zoti jau bane kabull qe nese lutemi vetem ne Arabisht e ne gjuhen tone jo,po qka ne qofte se une smarre vesh Arabisht dhe nuke edi se qka po thuhet dhe qka po bahet gjate leximit te Kuranit ateher si mundet me mu ba kabull me sa muje me diten kabull bahet vetem ateher kure ti ke lexuar dhe e ke kutu domethanjen e kuranit.
Shume njerez nuke marrin vesh se qka ju thote Hoxha ata vetem ulen dhe e ndegjojne e se qka ju thote asnja se dine.
Nje shembull ne nje qytet te Kosoves qe nuke dua ta ceki gjate faljes kishte pase qillue nje Polic i UNMIKUT nje Arab hyne dhe e ndegjon kahe fole Hoxha ne Arabisht dhe pas pak minutash ai Arabi reagon duke thanen se ti o Hoxh ja spo e dine se qka po flet ja je i marre se ti je duke folen per Bujqesi e jo per Zotin dhe per fen Islame e ja se qka dote thote te Lutesh ne nje gjuhe qe se merr vesh.
Trimi1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-06-05, 21:57   #15
the godfather
 
Anėtarėsuar: 03-02-05
Vendndodhja: underground
Postime: 422
the godfather e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Selamun alejkum Godfather!

Me duhet edhe nje here te reagoj ne shkrimin tend dhe po te tregoj se nuk ke te drejte sepse:

Nese falesh dhe e lexon Kur'anin ne gjuhen shqipe ateher mund te them se kot po falesh(Allahu e dine me se miri)sepse siq tha vellau ne postimin e meparshem ka disa perkthime te Kur'anit ne gjuhen shqipe dhe sipas teje cili perkthim eshte me i miri?O vella falu si gjithe bota Islame ne gj.Arabe e mandej mas namazit ne kohen e lire lexo perkthimin,sepse kete gje qe ti e bene nuk e bene asnje musliman ne bote.Te kisha preferuar te mendosh edhe njeher,sepse te njejten gje kane tentuar edhe turqit me ezanin ne gj.turke por kane pare qe nuk i ka hije e kthyen me te vjetren.
Me nderime MUNTI
[/quote]


pershendetje Munti


E di per rastin qe ka ndodhur ne Turqi qe jan munduar te therrasin ezanin ne gjuhen turke dhe ky tentim,nuk ka pasur sukses.
I nderuar une nuk e kam qellimin qe te falesh ne gjuhen shqipe,falu ashtu sic falen te gjithe por e kam fjalen per mesimin e Kur'anit.
Kur'anin a.sh me se miri per ta lexuar eshte ta lexosh ne gjuhen tende,ne gjuhen qe e kupton,kurse per tu falur falu sic falen te gjithe bota.
Edhe njehere i nderuar e di qe une kam drejte,ndersa ju thoni se me mire eshte te lexohet ne gjuhen arabe:jooooooooooo i nderuar.Pse?
spo kuptoj asgje vetem po lexoj ne gjuhen e huaj dhe asgje nuk kuptoj,pse atehere mos ta lexoj ne gjune time ne gjuhen qe e kuptoj.
Duhet te behet nje reforme ne mesimin dhe edukimin feta,nese shkon dikush te shkoj te hoxha per ta mesuar edukaten-fetare ai hoxhe,menjehere e fute ne elif,nuk ua spjegon nxenesve thelbin e fese per shkronjat arabe (heheh eshte per te qeshur).Femiu mesohet te lexoj Kur'anin dhe nuk ka kurfare aftesi qe ta arrij kenaqesine e KRIJUESIT.Besoj se me kuptuat,duhet te behet nje reforme ne edukimin-fetare e jo veq hajt merre elifin msohu me lexu arabisht,jo ai femije asgje nuk do te arrij te mesoj,nuk do te dij si te perballet me sprovat,prandaj:lexo,meso,studio ne gjuhen qe e kupton ne emer te KRIJUESIT (ALLAHUT).

mire mbetsh Munti besoj se me kuptuat.
______________________________________________
VDEKJA ESHTE VETEM FILLIMI I JETES
vdekja eshte vetem fillimi i jetes


the godfather Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:08.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.