Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 02-06-05, 13:00   #1
at|n|
 
Avatari i at|n|
 
Anėtarėsuar: 24-03-05
Vendndodhja: Mitrovicė
Postime: 218
at|n| me shokė shumeat|n| me shokė shume
Gabim Mrekullia e ALL-LLAHUT

Hafizi pesė vjeēar nga Tanzania

SHERIFUDIN EL HALIFA

Sherifi filloi tė flasė dhe ėshtė mėsuar tė flasė nė muajin e katėrt tė jetės sė tij. Mirėpo mė ēudi se gjithė kjo ėshtė se ky fėmij gjegjėsisht rrjedh nga prindėr tė besimit kristian. Ai as qė din e as qė flet arabisht. Gjuha e tij amėtare ėshtė gjuha suaheiljane e cila dominon nė provincėn Usra tė Tanzanisė. Sherifi i cili ėshtė katėr vjeēarė nuk shkon nė shkollė dhe nuk mėson nga askush. Pra, atėhere si i ka mėsuar pėrmendėsh kėto kaptina Kuranore? Kėsaj i pėrgjigjet Sherifi i vogėl pėrmes njė kujdestari i cili kujdeset qė tė pėrkthejė fjalėt e tij. Gjegjėsisht ai nė ėndėr sheh disa njerėz me rroba tė bardha, tė cilėt vijnė tek ai dhe e marrin me vete me ē'rast shkojnė tė ulen nėn hijen e njė peme tė madhe ku ia mėsojnė.
Kur zgjohet nga gjumi Sherifi i pėrsėrit ato kaptina para njerėzve duke mos harruar bile as njė fjalė. Ai pėrskaj asaj qė dinė pėrmendėsh shumė kaptina Kuranore gjithashtu dinė edhe shumė lutje tė cilat i pėrsėrit me frigėrespekt tė madh dhe koncentrim edhe pse lutjet e tij zgjasin shumė kohė pa ndėrprerė fare nuk belbėzon. Pyesim pėrsėri Sherifin e vogėl, si i ka mėsuar pėrmendėsh kėto lutje duke ditur se ai nuk e njeh gjuhen arabe?! - Njerėzit tė cilėt ai i sheh nė ėndėrr dhe qė ia mėsojnė pėrmendėsh Kuranin gjithashtu ia mėsojnė pėrmendėsh edhe kėto lutje, pėrgjigjet Sherifi.
Prindėrit e Sherifit gjithashtu kanė pranuar Islamin atėhere kur panė "mrekullinė e ALL-LLAHUT"e cila ėshtė vėrejtur pėrmes fjalėve tė birit tė tyre kur kishte vetėm katėr muaj jetė.
Sherifi i vogėl ėshtė njė fėmij i rėndomtė i cili jeton njė jetė normale si ēdo fėmij tjetėr nė botė. Ai argėtohet, qeshet me sinqeritetin qė buron nga fėmiu. Mirėpo kur kėrkohet nga ai qė tė citoj Kuranin atėhere shndėrrohet nė person tjetėr. Sė pari nė fytyrėn e tij tė kėndshme ndryshohen vijat duke iu nėnshtruar qetėsinė shpirtėrore dhe frigėrespekt tė ALL-LLAHUT.
Ne e takuam Sherifin e vogėl me delegacionin e shtetit tė vet nė Nxhamenia , kryeqyteti i Ēadit me ē'rast kishte ardhur pėr tė falur namazin e Xhumas nė muajin Muharrem.


P.S kjo eshte marre nga filmi dokumentar ne gjuhen shqipe qe eshte perkthyer. Kam informacion se Sherifudinin e kane vrare, kane bere atentat ne te armiqte e Islamit. Nese dini me shume rreth kesaj mrekullie postoni vellezer te dashur. Shume me rendesi jane datat nese ndonjeri keni njohuri. Allahu ju shperblefte.

selam aleikum - at|n|


__________________
Ēdo ditė qė vjen ėshtė mė e vėshtirė se dita qė kalon deri sa ta takojmė Zotin tonė! - Muhamedi a.s
at|n| Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:40.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.