Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-06-05, 01:39   #1
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim ĒLIRIMI I SHPIRTIT KOMBĖTAR

Postuar: 23.05.2005 02:27 Titulli i mesazhit: ĒLIRIMI I SHPIRTIT KOMBĖTAR

--------------------------------------------------------------------------------

NGA 'I FIJE

Njeriu perpiqet gjithmone t'i ruaj gjerat me vlere.
Lutet si pershembull: ruanazo nga te ligat, ruanazo rrezikut; bile kur eshte ne pyetje rrezikut te dreqit e njeriut, lutet ēuditshem - ruanazo rrezikut te njeriut e tevona rrezikut te dreqit - keshtu i bindur se rreziku i njeriut eshte me i tmerrshem se ai i dreqit. Kete e thone me fe e pa fe. Ruanazo rrezikut te insanit e shejtanit. Sepse qenka me i rrezikshem njeriu se djalli. Domethene, njeriu kur po bejka pune te liga, njeriu i rrezikshem qenka me i rrezikshem se, dreqi (djalli, shejtani, laneti, qoftlargu, i paudhi, i mallkuari i zotit... se per kete me brire, paskemi disa spjegime fjalesh). Ruanazo njeriut me brire kaprolli a dreni! Nuk ka njeri me te rrezikshem, sesa ai qe i shpifet zanatit edhe kujton qe din zanatin!

Tash shtrohet pyetja: cili njeri qenka me i rrezikshem se dreqi? Ketu mund ta pervjedhim, biseden e dy njerezve, ku njeri i thote tjetrit: e kam nje djale te menēur, qe mbasi te behet puna, e din. Kurse tjetri ia pret etēėm: besa une e kam djalin edhe ma te menēur, sepse behet puna edhe nuk e din, as e merr vesh hiē.

Lutje e mire do te ishte: ruanazo atij qe mendon se eshte i madh, se eshte i zoti, se eshte i pasur ne xhep, se eshte i ditur, se eshte politikan, se eshte diplomat, se eshte shkollar, se e njeh abecene e gjuhes, se din me shkrua secilen germe, se din me i lidhe germat ne leter, se din me shkrua ne kompjuter, se din me grahe makine, se din me udheheqe parti e shtet, se din me formua rend te ri boteror... e ai qe mendon se i ka disa nga keto kualitete dhe e ka bindur vetveten, ai eshte njeriu ma i rrezikshem! Bile do te thosha, se asgje nuk eshte i rrezikshem, njeriu qe as qe din t'i shkruaj dy germa as t'i lidhi dy fjalegoje a dy fjale shkrimi - sa eshte i rrezikshem ai, qe i thote keq e mbrapshte dy fjalegoje dhe i shkruan keq e perdreq dy fjaleshkrimi. Njeriut kur i mbushet mendja se din, apo i vetmbushet mendja e tij, se ka njohuri te thella absolute, per nje ēeshtje, pune, krijim a mjeshtri - ai njeri pernga rrezikshmeria, ia tejkalon djallit e secilit vepruesi te ligė! Nje mjek me diplome letre, qe vetem ka pre kafshe, e ka mbyte shtaze dhe qe mendon te operoj dikend dhe ta sheroj a shpetoj nga ndonje semundje - ruanazo prej tij, as me u takua me te, se lere ma me pase pune. Domethene, i rrezikshem eshte ai, qe hyn ne mjeshtri, pa e njofte mjeshtrinė. I padituri te merr ne qafe. As qen, as zagar, thoshte populli, per disa qe iu kane mbetur diplomat ne gjysem shkollimi.

Ata qe derisot, nuk diten shkrim-lexim dhe nuk lane asgje te keqe te shkruar, zoti ua befte perjetshmerine, amshimin parajse, sepse te shkruash keq, te flasesh keq, e te veprosh keq - nuk ka ma rrezik jovetem per te zone, per te zotin, authorin e veprimit te keq e te ligė, po per te gjithe ata qe e vezhgojne, e lexojne dhe e bashkjetojne!

Medet per ata miliona kubik dru, qe u bene leter e gazetave, revistave tona edhe boterore, po sa rrenen e rrezikun e mbollen e mbeshtollen, ne emer te paqjes, ne emer te lirise, ne emer te demokracise, ne emer te zotit, ne emer te popullit, ne emer te ligjit, ne emer te humanizmit etj. Po a ka gje me mekat, se t'i lutesh zotit, me thike ne dore gjakatare edhe te mundohesh ta bindesh dikend se po ben pune a veprim te mire!?

Medet per ato vale eterike, audio-vizuele, kibernetike e elektronike, qe barten ne veshet e mendjet tona aso: degjenerimesh, politizimesh, te pjatalepiresve, te palareve, te papareve, mistreceve, plagiatoreve, puthadoreve, servileve te batllaqeve idhuj pa krena, miopeve, trubadureve te politizimeve te rreme e te vdekshme - ne emer te Shqiperise se Bashkuar, sharllataneve trumpetare ne kravata e ne forume, ne tribuna e podiume te huaja, lehesve te agresioneve minak rrugesh, vetshkaterruesve, vetmohuesve te historise krenare te popullit te shtypur e te roberuar, vetmallkuesve te gjuhes, gjakut e atdheut!

Kur te ēliroshesh e sherohesh prej te gjitha ketyre etheve nevralgjike, neutronike, te ketij fjalori mizantropik tartufian te kohes sone - te sipershenuar, atehere, mendoj se mund te fillosh te flasesh e te veprosh dhe te shkruash, drejte, paster, me qellime te mira, me dinjitet te paster, me tru te kthjellte, me ndergjegje kombetare e njerezore!

Po kush do te mund te kete shpetuar nga gjithe kjo hemoralgji ethesh te didaktikes politike te kohes sone?! I pershendes, te shpetuarit nga kjo sketerre mashtruese! Kur do te ēlirohet shpirti kombėtar!

Ruanazo mend!


__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:06.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.