Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 08-06-05, 19:05   #1
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Njė vėshtrim rreth botės

***


Sy tė etur pėr oksigjen

Nė gazetėn The Globe and Mail vėrehet se disa persona qė mbajnė lente kontakti mund tė jenė duke i lėnė syte pa oksigjen. “Vaskularizmi ndodh kur kornea (mbulesa e tejdukshme e syrit) nuk mund tė marrė oksigjenin qė i duhet pėrmes sipėrfaqes sė kontaktit me ajrin dhe fillon tė formojė enė tė reja gjaku pėr ta kompensuar kėtė gjė.” Rezultati mund tė jetė njė shikim i dėmtuar ose verbėri. Dr. Rejmond Stein, shef i repartit tė okulistikės nė njė spital tė Torontos, thotė se “mė e keqja ėshtė kur njė pacient nuk kujdeset pėr lentet e tij ose tė saj dhe nuk i bie pas problemit”. Okulistėt i nxitin pacientėt qė tė kėshillohen me njė specialist tė syzeve, pėr t’u siguruar nėse i kanė lentet e kontaktit tė pėrshtatshme tamam pėr sytė e tyre dhe pastaj tė ndjekin programin qė rekomandohet pėr mbatjen e tyre, si dhe udhėzimet per mirėmbatjen e lenteve.


***


__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 08-06-05, 19:06   #2
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

***

Nė grackėn e pornografisė nė Internet

Siē raportohet nė Neė York Times, kėrkuesit kanė zbuluar se “tė paktėn 200 000 persona qė pėrdorin Internetin janė tė dhėnė pas siteve pornografike, dhomave “tė ndluara” tė bisedės ose materialeve tė tjera seksuale nė rrjet”. Studimi u drejtua nga psikologė tė universiteteve tė Stanfordit e tė Dujkenit dhe ėshtė ndėr tė parėt qė ka pėrllogaritur numrin e “tė fiksuarve pas seksit ne Internet”. Kėrkuesit thanė se kėta individė vizitojnė ėeb-site “tė ndaluara” pėr mė shumė se 11 orė nė javė. Nė gazetė citohej ajo qė kishin thėnė kėrkuesit: “Ky ėshtė njė rrezik i fshehtė pėr shėndetin publik, i cili po merr pėrmasa tė papara, e kjo pjesėrisht ngaqė shumė pak veta po e pranojnė se ky ėshtė njė rrezik ose po e marrin si diēka serioze.”


***
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-06-05, 19:08   #3
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

***

Gjuha kineze mandarin dhe truri

Kohėt e fundit psikologia dr. Sofi Skoti dhe kolegėt e saj nė Londėr e nė Oksford pėrcaktuan me anė tė skanerave se cilat pjesė tė trurit na ndihmojmė tė kuptojmė tė folurit. Kėrkuesit zbuluan se kur folėsit e anglishtes dėgjuan anglisht, u aktivizua lobi temporal i majtė. Mgjth “kur folėsit e gjuhės kineze mandarin dėgjuan gjuhėn amtare, u aktivizua edhe lobi temporal i djathtė edhe i majti”,- raporton gazeta The Guardian. Pse? “Lobi temporal i majtė zakonisht merret me bashkimin e tingujve nė fjalė, i djathti nė pėrpunimin e melodisė dhe intonacionit, - shpjegon gazeta. – Nė gjuhėn kineze mandarin, njė intonacion i ndryshėm pėrēon njė kuptim tė ndryshėm, pėr shembull rrokja “ma”mund tė ketė kuptimin nėnė, qortim, kalė, ose fije kėrpi”, varet nga toni. Dr. Skoti vėren: “Mendojmė se folėsit e gjuhės kineze mandarin e interpretojnė intonacionin dhe melodinė nė lobin temporal tė djathtė pėr t’u dhėne kuptimin e duhur fjalėve qė dėgjojnė.”


***
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-06-05, 19:09   #4
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

***

Shpendi mė jetėgjatė i Britanisė

“Shpendi mė jetėgjatė qė njihet nė Britani, fluturon ende shėndosh e mirė pasi ka bėrė tetė milon kilometra dhe ka jetuar 52 vjet”, - raporton gazeta e Londrės The Times. Kėtij shpendi tė vogėl uji tė Manksit, bardhė e zi, qė bėn pjesė nė familjen e zgalemėve, “pėr herė tė parė iu vu njė rreth pėr identifikim nė maj tė viti 1957, kur ishte rreth 6 vjeē”. E kapėn prapė nė vitet 1961, 1978, dhe 2002, dhe mė pas ornitologėt nuk shpresonin tė shihnin sėrish. Por nė fillim tė vitit 2003 u shfaq prapė nė bregdetin e Uellsit Verior. Fondacioni Britanik i Ornitologjisė llogarit me pėrafėrsi se ai ka fluturuar 800 000 km kur ka shtegtuar pėr nė Amerikėn e Jugut dhe ėshtė kthyer qė andej. Duke shtuar kėtyre edhe fluturimet e rregullta pėr tė kėrkuar ushqim, 1 000 km tė gjata, shkencėtarėt arrijnė nė pėrfundimin se ka fluturuar mė shumė se tetė milionė km. Graham Epėlltoni i Observatorit tė Uellsit Verior thotė: “Shpendit mė jetėgjatė iu vu njė rreth i katėrt pėr identifikim; edhe kjo ėshtė njė gjė qė thyen rekordin. Gjithė rrathėt e tjerė ishin prishur.”

***
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-06-05, 19:10   #5
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

***

Si e gjejnė njėri-tjetrin mami-fokė dhe kėlyshi?

Kur nėnat-foka kthehen nė shtėpi pas disa javėsh qė kanė kaluar nė det pėr t’u ushqyer, mamatė dhe kėlyshėt e porsalindur duhet tė gjejnė njėri-tjetrin mes njė turme tė zhurmshme me qindra tė rritur tė tjerė dhe me foka tė tjera tė vogla. Si ia bėjnė? Sipas the Vancouver Sun tė Kanadasė, “kėlyshėt mėsojnė ta njohin zėrin e nėnės sė tyre vetėm dy ditė pasi kanė lindur, dhe nėnat shumė shpejt mėsojnė ta njohin britmėn e tė vegjėlve tė tyre”. Njė studim qė u bė nė Ishullin e Amsterdamit nė Oqeanin Indian tregoi se “mami dhe kėlyshi mund ta gjejnė njėri-tjetrin brenda shtatė minutash pasi mami kthehet nė shtėpi nga udhėtimi i parė nė det”, thotė The Sun. Kurse dr. Izabel Sharie, e cila kreu kete studim, thotė: “Njė nėnė ushqen vetėm kėlyshin e saj dhe mund tė jetė e dhunshme mė kėlyshėt e tjerė. Prandaj ėshtė shumė e rėndėsishme pėr kėlyshin qė ta njohė tė ėmėn.”

***
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-06-05, 19:11   #6
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

***

Shndėrrimi i shoqėrive nga armėt

“Prodhimi me shumicė i armėve sidomos ai i armėve tė lehta, ėshtė kaq i pėrhapur, saqė ėshtė pėrgjegjės pėr vdekjen e njė personi ēdo minutė dhe mė shumė se 500 000 vrasjeve nė vit [nė tė gjithė botėn], - pohon gazeta The Indipendent e Londrės. Nė vitin 2001, u prodhuan 16 miliardė copė municione ushtarake, qė mjaftojnė pėr t’i qėlluar dy herė cdo njeriu nė tė gjithė botėn.” Gati tetė milionė armė zjarri prodhohen ēdo vit, dhe shumica pėr t’u pėrdorur nga civilėt. Siē tregon edhe studimi i bėrė nga oraganizata Amnesty International, Oxfam, dhe International Action Netėork on Small Arms, “shoqėritė qė njėherė e njė kohė pak a shumė ishin paqėsore, ku zėnkat mbaronin vetėm me grushta ose me thika, janė shndėrruar nga armėt”. Nė njė vend, pushkėt automatike pėrdoren si njėsi monetare. Nė njė vend tjetėr, njė mėsuesi qė i dha mėsime anglishteje njė gruaje tė moshuar, i dhanė si pagė disa granada dore. Gazeta thotė se nė njė vend tjetėr, “foshnjave u vėnė emrin Uzi dhe Ak, sipas markave tė armėve automatike tė preferuara tė baballarėve”.

***
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-06-05, 19:12   #7
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

***

Ekranet dixhitale u zėnė vendin dėrrasave tė zeza

Gazeta El Universal e qytetit te Meksikos raporton se nė mė shumė se 21 000 klasa tė shkollave tetė vjeēare nė Meksikė, dėrrasa e zezė tradicionale dhe fshirėsja po zevendėsohen nga “dėrrasa”qė ėshtė gati dy metra e gjėrė dhe njė metėr e lartė, qė po pėrdoret nė klasat e pesta dhe tė gjashta. Shtatė libra nė format elektronik janė nė dispozicion pėr tė mėsuar histori, shkencė, matematikė, gjeografi dhe lėndė tė tjera. Gjithashtu nė “dėrrasėn”elektronike mund tė shihen edhe video. Kėshtu nxėnesit e njė klasa kanė “vizituar piramidat e Tikalit dhe tė Palenkės, janė njohur me traditat e popullsisė mįja dhe kanė dėgjuar muzikėn e tyre”. Ē’dobi pati kjo? “Nxėnėsit janė mė tė vėmendshėm, mėsojne dhe aktivizohen mė shumė”,- thotė mėsuesja.

***
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-06-05, 19:13   #8
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

***

Njė milion vetvrasje nė vit

Vetvrasjet pėrbėjnė afro gjysmėn e tė gjitha vdekjeve tė dhunshme nė mbarė botėn. Gati njė milion njerėz vrasin veten ēdo vit, shifėr qė nė vitin 2001 e kaloi totalin e vdekjeve nga luftėrat dhe vrasjet. Pėr ēdo vetėvrasje, ka rreth 10 deri 20 tentativa tė dėshtuara pėr tė bėrė vetėvrasje. Shifrat u botuan nga Organizata Botėrore e Shėndetsisė (OBSH) me qendėr nė Gjenevė, Zvicėr. OBSH-ja thekson se pėr ēdo rast vdekjeje, “jeta e shumė familjarėve dhe miqve shkatėrrohet nė aspektin emocional, shoqėror dhe ekonomik”. Raporti vėren se faktorėt qė mund tė parandalojnė vetėvrasjen, janė “vlerėsimi i lartė pėr veten”, mbėshtetja e miqve dhe e familjarėve, marrėdhėniet e qėndrueshme me tė tjerėt dhe pjesėmarrja nė aktivitete me natyrė fetare ose natyrore.

***
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-06-05, 19:14   #9
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

***

Universiteti mė i vjetėr nė botė?

Njė grup arkeologėsh polakė dhe egjiptianė kanė zbuluar nga gėrmimet vendin ku ndodhej Universiteti i Aleksandrisė, nė Egjipt. Sipas gazetės Los Angeles Times, arkeologėt gjetėn 13 salla leksionesh – pak a shumė me tė njėjtėn madhėsi – qė tė gjitha sė bashku mund tė kenė nxėnė gati 5 000 studentė. Nė gazetė thuhet se kėto salla “kanė disa rreshta me stola, tė cilėt vijnė shkallė-shkallė pėrgjatė mureve nė tė tria anėt e dhomave, dhe disa herė bashkohen nė fund duke formuar shkronjėn “U”. Nė mes tė sallės ėshtė njė vend i ngritur, qė ka shumė mundėsi tė kėtė qenė vendi ku ulej pedagogu. “Ėshtė hera e parė deri tani, qė ėshtė zbuluar njė kompleks i tillė me salla leksionesh, nė tė gjitha trojet greko-romake nė mbarė Mesdheun”,- thotė arkeologu Zehi Haves, presidenti i Kėshillit tė Lartė Egjptian tė Antikiteteve. Havesi thotė se ai ėshtė “mbase universiteti mė i vjetėr nė botė”.

***
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-06-05, 19:15   #10
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

***

Mbret dhe zot i qytetit

“Gazeta Reforma nė qytetin e Meksikos njofton: “Automjeti ėshtė bėrė mbret dhe zot i qytetit.” Nė vitin 1970, nė zonat metropolitane kishte njė makinė pėr ēdo 12 423 njerėz. Nė vitin 2003 ky raport arriti nė njė makinė nė ēdo gjashtė njerėz. Rrugėt e qytetit tė Meksikos po mbushen kaq shumė me makina, saqė nė vitin 2002, nga 18 milionė banorė qė ka Meksiko, numri i makinave tė regjistrua ishte mė i madh se numri i lindjeve tė regjistruara. E keqja ėshtė se makinat janė pėrgjegjėse pėr 80 pėrqind tė ndotjes sė ajrit nė Meksiko. Pėr mė tepėr, atyre qė u duhet tė udhėtojnė pėr tė shkuar nė punė, u duhen gati tri orė pėr tė shkuar e ardhur nga puna dhe kjo ndodh kryesisht pėr shak tė bllokimit tė autostradave nga makinat. Ėshtė llogaritur se aty nga viti 2010 mumri i automjeteve ne Meksiko do tė shtohet edhe njė milion.

***
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-06-05, 19:16   #11
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

***

Fėmijė tė dehur

Gazeta e Londrės The Daily Telegraph raporton se nė Britani, njė sondazh, i bėrė nė 50 spitale pėr rastet e aksidenteve dhe urgjencės, ka zbuluar se “fėmijė tė moshės gjashtė vjeēare po shtrohen nė spital pasi bėhen tapė”. Doktorėt dhe infermierėt e njė spitali njoftuan se gjate pushimeve verore, brenda njė jave numri i fėmijėve tė dehur qė shtroheshin nė spital arrinte nė 100. Gazeta thotė: “Mė shumė se 70 pėrqind e personelit tė spitalit mendonin se mosha e fėmijėve qė shtroheshin nė spital pėr dehje sa vinte e bėhej mė e vogėl.” Gjithashtu, njė raport qeveritar i kohėve tė fundit tregon sė nė Britani, vdekjet qė vijnė si rezultat i alkoolit janė trefishuar brenda 20 vjetėsh.

***


__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:17.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.