Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 09-06-05, 11:12   #1
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Gjuha shqipe, 4500 fjalė nga orienti

****


Pas 33 vitesh pritjeje, ka parė dritėn e botimit Fjalori i Orientalizmave nė Gjuhėn Shqipe. Ky fjalor, i cili pėrban 4500 fjalė nga gjuhėt turke, perse dhe arabe, ėshtė mbledhur nga filologu Tahir Dizdari, i cili ėshtė ndarė nga jeta vite mė parė. Sipas gjuhėtarėve qė kanė marrė pjesė nė promovimin e fjalorit, rėndėsia e kėsaj vepre qėndron nė evidentimin e fjalėve tė huazuara nė gjuhėn shqipe, takimeve qė kanė kulturat dhe popujt me njėri-tjetrin. Sipas gjuhėtarit Miēo Samara, i cili ka dhėnė ndihmesėn e vet si specialist i Institutit tė Gjuhėsisė, “njė pjesė e mirė e kėtyre fjalėve kanė zėnė vend tė qėndrueshėm nė leksikun e shqipes dhe i nėnshtrohen rregulave morfologjike e sintaksore tė shqipes, ndėrsa shumė tė tjera tashmė janė kthyer nė historizma, pasi i pėrkisnin njė periudhe tė caktuar historike dhe kanė dalė nga leksiku sė bashku me sende apo dukuri qė ekzistonin nė kėto periudha”. Gjithsesi edhe kėto fjalė shpesh ngrenė krye si ngjyrime tė ndryshme figurative nė tekste letrare. Krijuesi i kėtij fjalori, Tahir Dizdari, ka qenė njė njohės mjaft i mirė i gjuhėve orientale kėshtu qė nuk e ka pasur tė vėshtirė tė qėmtojė nė leksikun shqip fjalėt e huazuara nga gjuhėt orientale. Megjithatė pėr tė realizuar kėtė punė voluminoze, atij i ėshtė dashur 30 vjet punė. Nė tė mund tė gjesh fjalė, tė cilat ne i pėrdorin nė leksikun tonė tė pėrditshėm, pa e ditur origjinėn e tyre.


****


__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 09-06-05, 23:38   #2
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

SHQIPJA ME 4500 FJALE NGA ORIENTI, APO ORIENTI ME 4500 FJALE NGA ILLIRISHTJA?

A ISHTE ILLIRISHTJA GJUHE BOTERORE E NJE EPOKE HISTORIKE?

Ne librin Fjalori i orientalizmave ne Shqipen, rrenjet e te gjitha atyre fjaleve jane illirishte, qe do te paraqiten me kohe, e ne vend te duhur...


Odise
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-06-05, 12:54   #3
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Odise
SHQIPJA ME 4500 FJALE NGA ORIENTI, APO ORIENTI ME 4500 FJALE NGA ILLIRISHTJA?

A ISHTE ILLIRISHTJA GJUHE BOTERORE E NJE EPOKE HISTORIKE?

Ne librin Fjalori i orientalizmave ne Shqipen, rrenjet e te gjitha atyre fjaleve jane illirishte, qe do te paraqiten me kohe, e ne vend te duhur...


Odise
Eshte shume e veshtire per tu vertetuar...
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-06-05, 00:01   #4
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ARVANITI
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Odise
SHQIPJA ME 4500 FJALE NGA ORIENTI, APO ORIENTI ME 4500 FJALE NGA ILLIRISHTJA?

A ISHTE ILLIRISHTJA GJUHE BOTERORE E NJE EPOKE HISTORIKE?

Ne librin Fjalori i orientalizmave ne Shqipen, rrenjet e te gjitha atyre fjaleve jane illirishte, qe do te paraqiten me kohe, e ne vend te duhur...


Odise
Eshte shume e veshtire per tu vertetuar...

*******

shume e veshtire, po shume reale

kemi edhe Fjalorin e fjaleve te huaja, qe pjesa ma e madhe e tyre jane fjale shqipe-illirishte!

Vllazerisht,

Odise
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-06-05, 19:25   #5
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Edhe une mendoj ashtu si ty.

Shqipes i mungon nje dukument i shkruar "i lashte" ne menyre qe te behet krahasimi dhe hipotezat te behen fakte te pakundershtueshme.

Duam s'duam dokumenti i pare shqip daton para 600 vitesh.
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-06-05, 18:18   #6
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ARVANITI
Edhe une mendoj ashtu si ty.

Shqipes i mungon nje dukument i shkruar "i lashte" ne menyre qe te behet krahasimi dhe hipotezat te behen fakte te pakundershtueshme.

Duam s'duam dokumenti i pare shqip daton para 600 vitesh.
Po a ka dokumente tė tjera mė tė hershme?
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-06-05, 18:51   #7
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Psikologu
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ARVANITI
Edhe une mendoj ashtu si ty.

Shqipes i mungon nje dukument i shkruar "i lashte" ne menyre qe te behet krahasimi dhe hipotezat te behen fakte te pakundershtueshme.

Duam s'duam dokumenti i pare shqip daton para 600 vitesh.
Po a ka dokumente tė tjera mė tė hershme?
Dokumente te shkrura ne gjuhen shqipe me te hershme se ky nuk ka.

Formula e pagezimit (1462) eshte dokumenti me i vjeter i shkrimit shqip qe njohim deri me sot. Ajo eshte nje fjali e shkurter shqip, ne mes te nje shkrimi latinisht, ne nje leter te kryepeshkopit te Durresit Pal Engjellit. Fjalia jep nje formule qe duhet ta perdornin familjet per te pagezuar femijet e tyre.Eshte gjetur ne bibliotekne Laurentiana te Milanos, nga historiani rumun Nikolla Jorgo dhe u botua prej tij ne vitin 1915
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-06-05, 00:19   #8
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Harroni Formulen e Pagezimit dhe Mesharin e Buzukut. Prej pak ditesh, ne Arkivat e Vatikanit eshte gjetur doreshkrimi, qe e shtyn 345 vite ne kohe dokumentin e pare te shkruar ne shqip. Rrefimi i studiuesit qe e zbuloi.

nga Erjon TaseLajmi i pak diteve me pare per zbulimin e nje doreshkrimi te vjeter ne Gjuhen Shqipe ne Bibliotekat e Vatikanit, ka shkaktuar jo pak zhurme ne rrethet kulturore shqiptare. Mesa duket, historia e deritanishme e Gjuhes Shqipe duhet te shkruhet edhe nje here nga fillimi. Nje studiues kosovar, doktor Musa Ahmeti, pas me shume se shtate vitesh kerkimi, ka arritur te zbuloje ne Arkivat e Papatit nje doreshkrim ne Gjuhen Shqipe qe daton vitin 1210. Rreth 74 vite me i hershem se deshmia e pare per shqipen e folur dhe plot 345 vite perpara Mesharit te Gjon Buzukut. Behet fjale per nje doreshkrim prej 208 faqesh, te ruajtur mjaft mire ne kohe, i cili eshte shkruar mbi nje pergamene dhe mbeshtillet nga kapake druri. Duke vleresuar rendesine e nje zbulimi te tille historik, "Klan" i eshte drejtuar profesor Musa Ahmetit ne Vatikan, me deshiren per te botuar per here te pare doreshkrimin. Por studiuesi kosovar duket i vendosur per te publikuar personalisht doreshkrimin ne nje botim te tijin. Ndersa premton se nje kopje te origjinalit do ta dorezoje se shpejti ne Muzeun Historik Kombetar, ai pranon te rrefeje aventuren e tij ne Arkivin e Vatikanit dhe rendesine e ketij zbulimi.

Profesor. Si rate ne gjurme te doreshkrimit te vjeter?

Deri para pak kohesh eshte folur e shkruar, por gjithnje deri tani ne forme supozimesh, se "duhet" te kete libra, doreshkrime ose dokumente te shkruara ne gjuhen shqipe, te cilat jane me te hershme se sa "Formula e pagezimit" nga viti 1462 apo nga libri i pare i shtypur ne gjuhen shqipe, "Meshari" i Buzukut nga viti 1555.

Duke u nisur nga ide te tilla, por edhe nga pohimi i Eqrem Cabejt se: "Ne nendorin e vitit 1940, N.Borgia me kumtoi ne Grotaferata prane Romes se kishte zbuluar ne Arkivin e Vatikanit nje dokument ne gjuhen shqipe me te vjeter se Buzuku. Fshehtesine e zbulimit te tij ky dijetar e mori me vete ne varr. Gjurmime te metejshme neper arkivat e Vatikanit e te Propagandes mund te na sjellin ndonje te papritur ne zbulim dokumentesh me te mocme te shqipes". [Studime gjuhesore, vellimi VI, f. 12, referenca nr. 29, Prishtine 1988.]

Ne, (Ahmeti ka qene i vetem ne kete aventure, por preferon ne shenje modestie numrin shumes) sikur edhe shume studiues te tjere, iu vume kerkimeve ne Arkivin Sekret te Vatikanit, ne Vatikan, per tė gjetur ndonje gjurme te ketij dokumenti apo doreshkrimi. Megjithese qemė pothuajse te sigurte se aty nuk mund te ndodhej nje dokument apo doreshkrim per te cilin ben fjale Nilo Borgia, (e pas tij edhe Zef Skiroi), fondet qė duhej te studioheshin, prapė ishin te shumta dhe teper voluminoze. Paralelisht kemi konsultuar edhe burime te ndryshme nga Biblioteka Apostolike e Vatikanit, duke shfrytezuar Kodekse dhe doreshkrime te tjera qe kishin te benin me shqiptaret dhe Shqiperine , me shprese qe te kishim fatin e mire te zbulonin ate doreshkrim aq te deshiruar.

Si mundet te hynit ne biblioteken e Vatikanit?

Arkivi i Vatikanit u hap per publikun dhe studiuesit laike ne vitin 1882. Ketu ruhen dokumente, doreshkrime dhe libra nga me te ndryshmet, qe kane te bejne me religjionin dhe kishen; por edhe me momente te tjera te jetes laike, politike e shkencore. Per momentin mund te konsultohesh me lenden burimore arkivore deri ne periudhen e Benediktit te XV (1914), ndersa per ate ne vazhdim, por edhe per disa fonde te vecanta, vec lejeve speciale, nje pjese e mire Arkivit te Vatikanit eshte ende "sekrete".

Per sa kohe vazhdoi ky hulumtim?


Kerkimi ne Vatikan nisi ne vitin 1995, por vetem pas tre vitesh, apo 39 muaj e dy ditesh, patem fatin e mire, te kishim ne dore nje vellim te nje doreshkrimi, te lidhur me kopertina te forta druri, nga viti 1210, titulli i te cilit ne regestat e Vatikanit nuk ishte i shenuar komplet dhe ne formen origjinale. I gjithe doreshkrimi eshte i shkruar me grafema (littera- shkronja) latine; pervec qė per tre grafema te shqipes jane perdorur grafemat greke, (per shkronjat: "dh", "th" dhe "y"); dhe i teri ne gjuhen shqipe, ne dialektin e veriut, qe si i tille paraqet mjaft veshtiresi per t'u lexuar. Vellimi i teri eshte ne pergamen, gje e zakonshme per kohen kur ishte shkruar. Perbehet nga 208 flete te shkruara dhe 12 te tjera te zbrazeta. Paginimi (numerimi) i faqeve eshte vetem recto, dmth. eshte shkruar vetem ne njeren ane te faqes, ate te djathte. Doreshkrimi lexohet mjafte lehte, sepse shkrimi eshte shume i qarte. Faqet kane rreshta te njejte, cdonjera nga 43. Dimensionet e doreshkrimit ne pergamen jane: 28 x 39.5 cm; ndersa kopertinat jane dicka me te medha dhe kane dimensione: 29.5 x 42 cm. Komplet vellimi, eshte i ruajtur shume bukur, nuk ka fare demtime, vec qe ne disa vende ka filluar te fshihet ngjyra dhe kjo ne fletet 188, 189 dhe 192.

I gjithe doreshkrimi eshte autograf, i shkruar nga nje dore. Ndersa ne fund fare, ne f. 208, autori ka firmosur vete emrin e tij: Teodor Shkodrani, duke shenuar: "Me ndihmen dhe deshiren e fort te lumturit Zot, perfundova ne vitin 1210, diten e 9 te marsit -:- Teodor Shkodrani".

Cilat jane provat qe vertetojne vjetersine dhe origjinalitetin e ketij zbulimi
?

Doreshkrimi ndahet ne tre kapituj, ne f. 1 - 97 mbi teologjine; f. 98 - 146 mbi filozofine dhe 147 - 208 mbi historine. Duke mos mohuar vleren dhe rendesine e dy kapitujve te pare, kapitulli i trete ka terhequr me shume vemendjen tone, sepse vec te dhenave me interes te vecante, autori citon edhe vepra te tjera qe ka konsultuar. Dhe me shume se nje here, mbeshtetet ne kronikat shqiptare te qyteteve te ndryshme. Ngjarjet renditen kronologjiksht deri ne dhjetorin e vitit 1209, deshmi kjo e forte per te perforcuar edhe me shume vitin e perfundimit te doreshkrimit.

Eshte e sigurte se ky doreshkrim nuk eshte pershkrim apo kopje e ruajtur. Mendime te vlefshme per nje gje te tille kane dhene shumė specialiste. Por doreshkrimi ka kaluar edhe ne disa prova te tjera per vleresimin e vjetersise, duke analizuar ngjyren, shkronjat, inicialet dhe miniaturat. Pastaj ngjarjet historike, por edhe emrat e disa autoreve apo prelateve kishtare, qe permend autori, per te cilet ruhen te dhena biografike ne Arkivin Sekret te Vatikanit.

Pas nje pune disa vjecare, kemi arritur te bejme transkriptimin dhe transliterimin e doreshkrimit. Ishte nje pune shume e mundimshme kjo, ngaqe ne nuk kishim tekste (dokumente apo doreshkrime) te ngjashme nga kjo kohe apo kohe me e afert, per te konsultuar e krahasuar: grafemat, fjalet, fjalitė dhe strukturen e pergjithshme gramatikore. Jemi te vetedijshem se mund te kete leshime, por mbetet qe specialistet e fushave perkatese, pas studimeve te tyre, te nxjerrin perfundime te drejta dhe shkencore.

Rendesi te vecante ka edhe fakti, qė autori i ketij shkrimi eshte nje shqiptar nga Shkodra, mjaft i njohur ne rrethet shkencoro-kulturore te kohes, jo vetem ne Shqiperi, por edhe ne Bizant, Rome, Raguze, etj. Autori, Teodor Shkodrani, ne fund te doreshkrimit te tij, na ka lene te dhena shume te cmuara per veten e tij, origjinen dhe pėrgatitjen profesionale.

Cfare rendesie paraqet ky doreshkrim i Theodhor Shkodranit?


Vec rendesise se jashtezakonshme qe ka doreshkrimi, per ate se tregon nje vazhdimesi te panderprere te shkrimit te gjuhes shqipe, ai i kalon kufijt e njohurive tona per shkrimin apo permendjen e gjuhes shqipe. Sepse, sipas deshmive qe kemi, per heret te pare behet fjale per gjuhen shqipe ne vitin 1284 (jo me 1285 sic eshte menduar deri me tani), ne nje dokument te Arkivit te Dubrovnikut, (Raguzes) nga 14 korriku i viti 1284, ku thuhet: "Degjova nje ze qe therriste ne mal ne gjuhen shqipe" (Et audiui unam uocem clamantem in monte in lingua albanesesca). Deshmite e tjera per gjuhen e folur shqipe mberrijne nepermjet dokumentave te ndryshem ne vitin 1308 dhe 1332. Pra, nese e shikojme kronologjikisht, qe nga viti 1284, kur per here te pare permendet gjuha shqipe, doreshkrimi i Teodor Shkodranit, e shtyn edhe per 74 vjete me heret jo vetem permendjen e gjuhes, por edhe e deshmon se shqipja ishte e shkruar. Ndersa kur behet fjale per dokumente te shkruar, sic eshte "Formula e pagezimit" nga viti 1462, ky doreshkrim eshte me i hershem 252 vjet. Dhe 345 vjet me i hershem se "Meshari" i Buzukut. Lajmi per zbulimin e ketij doreshkrimi tė vitit 1210, eshte mirepritur ne rrethet shkencore e intelektuale jo vetem shqiptare.

* revista Klan
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-06-05, 13:14   #9
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ky dokument qe permend ti eshte hedhur poshte tashme. Eshte nje mashtrim. Ēudi qe nuk e ditkeni.
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-06-05, 16:38   #10
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ARVANITI
Ky dokument qe permend ti eshte hedhur poshte tashme. Eshte nje mashtrim. Ēudi qe nuk e ditkeni.
Ka tė folura qė eshtė hedur poshtė , por nga kush u hedh poshtė?!
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-06-05, 19:28   #11
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

DOKUMENTET SHQIPE


... ne nje dokument te Arkivit te Dubrovnikut, (Raguzes) nga 14 korriku i viti 1284, ku thuhet: "Degjova nje ze qe therriste ne mal ne gjuhen shqipe" (Et audiui unam uocem clamantem in monte in lingua albanesesca).

Nese eshte dokument origjinal, askush nuk mund ta hudhi poshte! Por, dokumenti nuk eshte i shkruar shqip dhe shprehja: "Degjova nje ze qe therriste ne mal ne gjuhen shqipe" nuk figuron keshtu origjinal ne dokument, sikur ''premenit e t'birit spertit senit'', qe gjindet origjinal shqip!


Nese shkojme pas ketij parimi, atehere ne kemi dokumentin shume ma te lashte, shqip, te folur nga Leka i Madh dhe te shenuar nga historiani latin, shqip: ''zjarm ore!'', kur leka I madh ne fushebetej i urdheronte ushtaret e tij! Do te thote se kemi dokument, nga shek.4. p.e.r. kur eshte fole e shkruar gjuha shqipe (illirishtja, arbanishtja)!

Po shkrimet shqipe dardane ne kohen e Bardhyllit shek. V p.e.r. GUHA SKIPE - 'fol skypas' 'vena e mjaltit te Kreshtabardhes'
a kujtoni se nuk gjindet asnje shkrim shqip, nga gjith ajo perandori dardane - det e m'det - Kaspik e Adriatik?

Po sa qesharake mund te jete, te bazohesh, ne lashtesine e Shqipes, nga nje dokument i shkruar dhe edhe nese merret i vertete ne gjuhe te huaj - se lashtesia e Shqipes se Shkruar eshte nga shek.XII!!!

Po illiria kur pushtoi Romen, per 500 vjet, cfare gjuhe fliste e shkruante -
Po romaket kur erdhen e pushtuan illirine, 168 p.e.r. - po bizantinet, po sllavet ne shek. V-VII - nuk gjeten ne gjithe Ballkanin illirik - asnje fjale te shkruar shqipe dardane, illirishte - asnje faqe a liber shqip, nuk e gjeten?

Po as abeceja shqipe (alfabeti) illirishte nuk gjindet askund ne kete bote, vec po datojka nga kongresi i Manastirit (1908)?

T'kane zhbij me rraje barbaret, e pervehtesuan gjuhe e histori, sa qe te vije te vjellesh kur ndigjon fjalen - histori!
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-06-05, 20:13   #12
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Psikologu
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ARVANITI
Ky dokument qe permend ti eshte hedhur poshte tashme. Eshte nje mashtrim. Ēudi qe nuk e ditkeni.
Ka tė folura qė eshtė hedur poshtė , por nga kush u hedh poshtė?!
Nga shume studiues ai u hodh poshte si i manipuluar qellimisht.
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-06-05, 18:03   #13
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

JU a vertet, mendoni se nuk ka dokumente shume ma te hershme se sa keto ? Po Thoti qe ka fole shqip tash e 12.000 vjet ma pare? Po sa e sa dokumente qe jane te pazbuluara? Po illirishtja aq gjuhe madhore e botes, athua nuk paska askund asnje dokument, apo mbahen qellimisht, se dalin
realitete tjera?

Po Fjalori i kristoforidhit 50.000 fjalesh, qe nuk u ndriēua?

Kjo eshte gjuha jone - po a po e respetojme GJUHEN apo nje kongres? A ka kongres te plotfuqishem - fjala e fundit e nje gjuhe?

Te jemi ma korrekt, ju lutemi!
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-06-05, 20:09   #14
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Odise
JU a vertet, mendoni se nuk ka dokumente shume ma te hershme se sa keto ? Po Thoti qe ka fole shqip tash e 12.000 vjet ma pare? Po sa e sa dokumente qe jane te pazbuluara? Po illirishtja aq gjuhe madhore e botes, athua nuk paska askund asnje dokument, apo mbahen qellimisht, se dalin
realitete tjera?

Po Fjalori i kristoforidhit 50.000 fjalesh, qe nuk u ndriēua?

Kjo eshte gjuha jone - po a po e respetojme GJUHEN apo nje kongres? A ka kongres te plotfuqishem - fjala e fundit e nje gjuhe?

Te jemi ma korrekt, ju lutemi!
Si mund te jemi korrekt kur flasim me hipoteza?

Thua qe gjuaha ileire paska qene madhore--po cfare faktesh te besueshme ke ne dore?

Asnje. Vetm hamendesime. Vetem hipoteza qe mund t'i beje kushdo.

Asaj punes se Thotit hiqi vizen se eshte shume e ceket.

Odise, edhe une dua t'i besoje atyre qe thua ti, edhe une dua qe te gjitha te jene te verteta, ashtu sic kam edhe bindjen, por duhet te jemi realist. Ne edhe mund t'i besojme, po te tjeret a do t'i besojne?

Njatjeta!
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-05, 01:51   #15
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ARVANITI
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Odise
JU a vertet, mendoni se nuk ka dokumente shume ma te hershme se sa keto ? Po Thoti qe ka fole shqip tash e 12.000 vjet ma pare? Po sa e sa dokumente qe jane te pazbuluara? Po illirishtja aq gjuhe madhore e botes, athua nuk paska askund asnje dokument, apo mbahen qellimisht, se dalin
realitete tjera?

Po Fjalori i kristoforidhit 50.000 fjalesh, qe nuk u ndriēua?

Kjo eshte gjuha jone - po a po e respetojme GJUHEN apo nje kongres? A ka kongres te plotfuqishem - fjala e fundit e nje gjuhe?

Te jemi ma korrekt, ju lutemi!
Si mund te jemi korrekt kur flasim me hipoteza?

Thua qe gjuaha ileire paska qene madhore--po cfare faktesh te besueshme ke ne dore?

Asnje. Vetm hamendesime. Vetem hipoteza qe mund t'i beje kushdo.

Asaj punes se Thotit hiqi vizen se eshte shume e ceket.

Odise, edhe une dua t'i besoje atyre qe thua ti, edhe une dua qe te gjitha te jene te verteta, ashtu sic kam edhe bindjen, por duhet te jemi realist. Ne edhe mund t'i besojme, po te tjeret a do t'i besojne?

Njatjeta!
*** a pak eshte fakt i besueshem - Shqipja, bija e illirishtes? A na njeh bota si pasardhes te illireve pellgasgjik? Po, na njeh. Pse tjeret te mos i besojne Shqipes, pasardhese e illirishtes! A tjeret po u dashka te na i bejne punet tona! Po na punojme pak ne kete drejtim edhe dikujt po i konvenon: 's'kemi fakte te besueshme, vetem hipoteza, mund t'i bej kushdo, hiqi vizen' etj. kur vet shqiptaret shprehen keshtu, pse t'ua vejme fajin tjereve te na njohin? Sinqerisht e kam. A nuk jane keto TE VERTETA?
Kur NA vet kemi dyshim te besojme, pse tjeret te besojne?

Asaj te Thotit, une nuk mund t'i heqe vizen, as qe dua t'i heqe, por te ndihmojme ne vize: puna 40 vjecare e Katapanos, e Neriman Vlores e tjereve, duhet respekt, po ceshtja qendron tjeterkund, miko!


__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:34.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.