Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-06-05, 19:09   #1
PersonX
 
Anėtarėsuar: 23-05-05
Postime: 57
PersonX e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek PersonX
Gabim Tė kremtuarit e festave tė Pabesimtarėve

Vėrtet ata qė nuk kanė besuar prej popullit tė librit dhe adhuruesit e idhujve do tė banojn nė zjarr tė Xhehenemit ata janė prej krijesave mė tė kėqia. (Kuran)

Lavdrimi i qoft Allahut dhe paqja dhe shpėtimi qoft mbi Pejgamberin s.a.v.s.

O ju musliman qė e pranoni Allahun pėr Zot tuajin, Islamin si fe tė vetme dhe Muhamedin resulullah si pejgamber dhe lajmėtar tuajin.Tėrhiqja vrejten vetės suaj dhe fėmijėve tuaj ndaj ditėve tė mosbesimit dhe fyrjes sė Allahut. Ditėve tė turbullinave dhe tė pamoralit nė tokė, nė kėto ditė veprat e disa personave do tė zhduken (largohen) dhe pastaj ditėve nė tė cilat kodrat gati shėndėrrohen nė pluhur pėr shkak tė thėnjeve tė pakujdesėshme tė kafirave ndaj Allahut s.v.t. ndėrsa Allahu s.v.t. ju kėrcnohet atyre me dėnim ndaj tyre (... Dhe mos thuani tre (dhe mos thuani triniteti) ndaluni se ėshtė mė mirė pėr ju. . . 4:171)

Gjithashtu Allahu s.v.t. ka vendosur se feja e tyre nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveq se pėrgėnjeshtrim (Me siguri janė nė mosbesim ata qė thonė se mesihu i tyre (jezusi) ėshtė Allah 5:72). (Me siguri bėnė kufr (mosbesim) ata qė thanė: “ All-llahu ėshtė i treti i treve [: Ati, biri dhe shpirti i shenjėt, triniteti]. . . 5:73) Gjithashtu Allahu s.v.t. e pėrshkruan se qka ju ndodhi tė gjitha krijesave kur ato dėshmuan pėr njė thėnje tė atill tė tmerrėshme (Ata thanė: “I Gjithėfuqishmi ka fėmijė”.Ju (jobesimtarė) vėrtet sollėt njė fjalė shumė tė shėmtuar.Aq tė shėmtuar sa gati u copėtuan qiejt, gati pėlciti toka dhe gati u shembėn kodra nga ajo (fjalė).Pėr atė se tė Gjithėmėshirshmit i pėrshkruan fėmijė.E tė Gjithėmėshirshmit nuk i takon tė ketė fėmijė.Nuk ka tjetėr, vetėm se githė ēka ėshtė nė qiej e nė tokė ka pėr t’iu paraqitur Zotit si rob.Ai me diturinė e vet i ka pėrfshirė tė githė, dhe ka numėruar e evidentuar ēdo gjė tė tyre nė mėnyrė tė saktėsishme.Dhe nė ditėn e kijametit secili do t’i paraqitet Atij i vetėmuar.Nuk ka dyshim se ata qė bėnė vepra tė mira, atyre i Gjithėmėshirshmi do t’u krijojė (nė zemrat e tyre) dashuri. Te gjitha kėto ajete gjendėn nė suren merjem (19) ajeti 88-96.


O njerėz tė Allahut e nuk i shihni se si krijesat rreth nesh frikėn shumė dhe turprohen nga veprat e pabesimtarėve dhe se si ato janė hidhėruar nga idhujtaria dhe turpsirave qė po bėhen gjatė atyre ditėve, dhe arsyeja kinse e duan Allahun dhe i janė besnik me besim ndaj Tij. Ndėrsa nė lidhje me ne tė cilėve Allahu na ka besuar qė ta zbatojm njėsin e Tij nė tokė, disa prej nesh nuk e kan dert pėr ato fyrje ndaj njėsis sė Allahut dhe derisa ata qė e quajn vetėn musliman e kremtojn njė fyerje tė till ndaj Allahut e cila quhet dita e krisht lindjes, vitit tė ri. Sipas Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij dhe tė dijetarėve praktikues tė kėtij umeti tė gjorė ky kremtim ėshtė kulminacioni i aleancės dhe imitimit tė pabesimtarėve. Allahu ka thėnė (Njė grup (nga ju) Ai e vuri nė rrugė tė drejtė, e nga njė grup meritoi tė jetė i humbur, sepse ata (tė humburit) morėn pėr ndihmues dhe mbrojtės tė prishurit prej tyre nė vend tė Allahut, dhe e konsideronin vetėn e tyre tė jenė tė udhėzuar 7:30.) Allahu gjithashtu na ka tėrhequr vrejtjen nga tė marrurit e tyre pėr ndihmues dhe shokė (Dhe kushdo qė i merr ata si shokė dhe ndihmues atėherė me siguri ai ėshtė prej tyre 5:51)


Gjithashtu pejgamberi (s.a.v.s.) ka thėnė: kushdo qė e imiton njė popull ai ėshtė prej tyre. Imam Ibn Kethir nė tefsirin e tij ka thėnė "Ky hadith fuqimisht jep tė kuptohet pėr kėrcnimin dhe hidhėrimin e Allahut ndaj atyre qė i imitojn kafirat, nė thėnje, vepra, veshje dhe kremtim. Dhe gjėja tjetėr ėshtė se kėto nuk janė tė pranuara me sheriat - ajeti 1-4 surja el bekare.Gjithashtu edhe nė Buhari dhe Muslim: Ju duhet tė jeni tė ndryshėm nga mushrikėt, shkurtoni mustaqet dhe rritni mjekrrat. Gjithashtu Allahu na ka urdhėruar neve qė tė dallohemi prej tyre derisa edhe nė gjėra tė lejuara sikurse pejgamberi (s.a.v.s.) qė ka thėnė: tė dalloheni prej jehudive, ata nuk falen me kėpucėt e tyre apo qorapat e lėkurės (rabs) transmetuar prej Abu Davudit dhe Imam Hakibit. Gjthashtu pejgamberi a.s. ka thėnė: Ai i cili praktikon sunetin (mėnyrėn) e pabesimtarėve nuk ėshtė njėri prej neve.Gjthashtu pejgamberi a.s. ka thėnė: Ai i cili i imiton tė tjerėt pėrveq nesh nuk ėshtė prej neve. Dallohuni nga jehudit dhe krishterėt: Dhe:Jehudit kanė hidhėrimin e Allahut, Krishterėt janė tė devijuar dhe devijojnė.


Vėllezėr tė mi tė dashur tė gjtha hadithet e mė sipėrme janė hadithe tė vėrteta. Asnjė vendim mbrenda kėtyre haditheve nuk ėshtė anuluar, pra nėse ne i kundėrvihemi, nuk i ndėgjojmė apo i injorojmė ato, atėherė si do ti arsyetohemi Allahut. Kur Allahu svt. pėr ata qė i ndėgjojnė dhe i pranojnė kafirat thotė: (O ju qė besuat, nė qoftė se ju i bindeni njė grupi tė atyre qė iu ėshtė dhėnė libri (jehudi dhe tė krishterė), ata, do t’ju kthejnė nė mosbesimtarė 3: 100). Omer bin hatabi ka thėnė: "Largoju armiqėve tė Allahut gjatė festave dhe kremtimeve tė tyre". Eshtė deklaruar nga tė gjithė dijetarėt besnik tė Islamit se kushdo qė i jep njė dhurat pabesimtarit nė ditėn e tij tė kremtimit edhe nėse ėshtė ajo me vlerė tė parėndėsishme si p.sh. njė ve pėr adhuruesin e zjarrit dhe pėr tė ngjajshmit pėr fetė tjera qė ai do tė bėhet Pabesimtarė.


Pėr shkak tė gjithė kėsaj ne kėrkojm nga ju qė tė keni frikė Allahun dhe ta mbani Islamin tuaj tė paprishur, ta mbroni vetėn dhe familjet tuaja duke qenė tė diciplinuar gjatė kėtyre ditėve tė festave tė kafirave. Ju nuk duhet ti zbukuroni shtėpiat, shitoret apo biznesin tuaj. Mos jepni dhe mos pranoni dhurata gjatė kėtyre ditėve qoftė edhe ndėrmjet jush (besimtarėve), mos ju premtoni fėmijėve tuaj dhurata tė veqanta nė kėto ditė dhe mos i pėrdredhni gjuhėt dhe veprat tuaja duke u munduar qė ti barazoni Islamin dhe kafirat nė tė njėjtėn kohė dhe gjdoherė kujtone hidhėrimin e Allahut pėr gėnjeshtrat qė janė zier prej tė krishterėve pėr Allahun. (Sa e madhe ėshtė ajo fjalė qė del nga gojėt e tyre p.sh. se ka lindur apo ka marrur djalė, e ata nuk thonė tjetėr vetėm se gėnjeshtėr.18:5). Ju duhet ti luteni Allahut ashut si ka thėnė Allahu (O Zoti i jonė mos na zhduk pėr atė qė bėnė tė marrėt nga ne? 7:155).

Ti duhet ta lutesh Allahun qė tė falė ty dhe qė tė dhuroi mėshirė dhe tė tė japė siguri pėr vetėn tuaj dhe pėr familjen tuaj dhe pėr popullin e Pejgamberit tonė tė dashur.


O ju qė besuat, ruane vetėn dhe familjen tuaj prej zjarrit, lėnda djegėse e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt. Atė (zjarrin) e mbikėqyrin engjėjt tė rreptė e tė ashpėr qė nuk e kundėrshtojnė All-llahun pėr asgjė qė Ai i urdhėron dhe punojnė atė qė janė tė urdhėruara.O ju qė mohuat, sot mos u arsyetoni; ju shpėrbleni veten pėr atė qė keni vepruar. 66:6-7


O ALLAH NA JAP NEVE DHE POPULLIT TONĖ RRUGĖN E DREJT DHE NA NDIHMO QĖ TĖ JESH I KĖNAQUR ME NE DHE NA RUAJ NEVE NĖ KĖTO DITĖ TĖ LIGA


--------------------------------------------------------------------------------

Tė uruarit e pabesimtarėve gjatė festave tė tyre

Lavdėrimi i qoft Allahut dhe selamet qofshin mbi tė Dėrguarin. O ju musliman qė e pranoni Allahun pėr Zot tuajin, Islamin si fe tuajen dhe Muhamedin si pejgamber dhe tė dėrguar tė fundit, ruane vetėn tuaj dhe femijet tuaj nga ditėt e pabesimit dhe fyerjes sė Allahut.Me siguri veprat e mira tė disa njerėzve do tė shkaėtrrohen pėr shkak tė pakujdesis sė tyre ndaj tė uruarit tė pabesimtarėve pėr fyerjen e tyre ndaj Allahut.


Me siguri janė mosbesimtare ata qė thonė se mesihu i tyre (jezusi biri i Merjemit) ėshtė Allah. Me siguri mosbesimtare jane ata qė thanė: “ All-llahu ėshtė i treti i treve .[ 5:73]


O Musliman juve ju ėshtė besuar qė ta mbroni fenė e Allahut dhe ta vendosni porosin e Teuhidit. Ne gjejmė se disa Musliman ju urojn Kafirave nė lidhje me fyerjen e Allahut duke ju thėnė, Me fat Krishtlindja, Gėzuar Viti i Ri, Gėzuar Pashkėt etj.


Allahu dėshmon pėr krijesat se qka ju ka ndodhur kur kanė thėnė thėnie tė atill.


Ata thanė: “I Gjithėfuqishmi ka fėmijė”.Ju (jobesimtarė) vėrtet sollėt njė fjalė shumė tė shėmtuar.Aq tė shėmtuar sa gati u copėtuan qiejt, gati pėlciti toka dhe gati u shembėn kodra nga ajo (fjalė).Pėr atė se tė Gjithėmėshirshmit i pėrshkruan fėmijė.E tė Gjithėmėshirshmit nuk i takon tė ketė fėmijė.Nuk ka tjetėr, vetėm se githė ēka ėshtė nė qiej e nė tokė ka pėr t’iu paraqitur Zotit si rob. [19: 88-93]


O robė tė Allahut, shikoni se si ju hyri frika nė krijesat qė tė shkatėrroj tokėn tė ndahet nė copa pėr shkak tė peshės sė mėkatit tė bėrė nga Pabesimtari.Edhe pse ashtu, ky ėshtė mėkati pėr tė cilin Muslimanėt dėrgojnė komplimente dhe bėjnė festė, pėr ata qė quhet Kėrshėndella dhe Vit Tė Ri!!
Pyetja e tė uruarit tė pabesimtarėve ndaj festave dhe pushimeve tė tyre veqanarisht qė ka tė bėjė me Muslimanėt qė jetojnė nė vendet Jo Muslimane dhe ėshtė shqyrtuar nga shumė dijetarė eminent tė sė kalurės.


Ibn el-Kajimi nė Ahkam Ahl al-dhimi (vell1, f 205) shkruan, Tė dėrgosh urime nė kohė tė veqanta qė janė nė veqanti pėr pabesimtarėt, siq ėshtė tė uruarit e tyre gjatė festave tė tyre duke ju thėnė, Festa tė bekuara pėr ty apo urime tė ngjajshme konsiderohen tė ndaluara nga pajtueshmėria e dijetarėve. Edhe nėse ai qė e thotė atė ėshtė i lirė nga ndonjė aspekt i felėshimit, ende ėshtė njė akt i ndaluar (haram) dhe ėshtė njėjt sikur se ti urosh ata kur i pėrkulen kryqzuesit. Nė realitet ky ėshtė njėri prej mėkateve mė tė mėdha nė syt e Allahut. Ky ėshtė mėkat edhe mė i madh se sa ti pergezosh ata pėr pirjen e verės dhe pėr prostitucion dhe kėshtu me radhė. Shumė prej tyre qė nuk janė shumė fetar nuk e kuptojn se sa e madhe nė realitet ėshtė tė vepruarit e tyre. Kushdo qė e uron njė person nė mėkatin e tij, ju ka ekspozuar felėshimit qė tė bie nėn hidhėrimin dhe dėnimin e Allahut.


Ibni Kethiri nė tefsirin e tij tė ajetit 104 cekė njė hadith tė sakt tė pejgamberit s.a.v.s.: Kushdo qė e imiton njė popull atėherė me siguri ai ėshtė njėri prej tyre.


Ai gjithashtu e komenton kėtė hadith duke indikuar pėr kėrcnimin dhe hidhėrimin e fuqishėm tė Allahut nė lidhje me ata qė i imitojnė Kafirat, nepėrmes mėnyrės sė thėnjeve, veprave, veshjes, dhe festimeve gjithashtu edhe pėr aspektet e tjera tė cilat nuk janė tė lejuara pėr ne sipas sheriatit.


Ibn el-Kajimi nė Ahkam Ahl al-dhimi (vėll2, f 722) shkruan: Nuk ėshtė e lejuar pėr ata qė ti festojn festat e tyre, nuk ėshtė e lejuar pėr ne qė tė ju ndihmojm atyre nė festat e tyre apo tė marrim pjes. Nė fakt juristėt qė ndjekin 4 shkollat legale e kanė bėrė kėtė tė qart nė librat e tyre. Abu al Kasim al Tabari shkruajti, Nuk ėshtė e lejuar pėr besimtarėt qė tė marrin pjes nė festat dhe festivalet e pabesimtarėve sepse ėshtė llojė i gėnjeshtrės. Nėse njerėzit e mirė pėrzihen me njerėzit e kėqinj pa sjellur nė pėrfundim atė qė ata po e bėjnė atėherė do tė bėhen sikurse ata qė janė nėn ndikim tė sė keqės. Al Baihaki ka shėnuar me zigjir tė sakt se Abdullah Ibn Omeri ka thėnė, Kushdo qė qėndron nė vendin e huaj dhe feston dhe sillet sikurse ata ditėn e gjykimit do tė ringjallet me ata.


Ne shpresojm se keni vrejtur:


1. Mos jepni dhe mos pranoni dhurata gjatė kėtyre ditėve qoftė edhe ndėrmjet jush
2.Mos i zbukuroni shtėpiat, shitoret apo bizneset tuaja.
3.Mos ju premtoni fėmijėve tuaj dhurata tė veqanta nė kėto ditė
4.Mos i pėrdredhni gjuhėt tuaja nė mėnyrė qė tė i bėni tė kėnaqur Pabesimtarėt dhe Allahun nė tė njėjtėn kohė.


O ju qė besuat, ruane vetėn dhe familjen tuaj prej zjarrit, lėnda djegėse e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt. Atė (zjarrin) e mbikėqyrin engjėjt tė rreptė e tė ashpėr qė nuk e kundėrshtojnė All-llahun pėr asgjė qė Ai i urdhėron dhe punojnė atė qė janė tė urdhėruara.O ju qė mohuat, sot mos u arsyetoni; ju shpėrbleni veten pėr atė qė keni vepruar. 66:6-7


PersonX Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-06-05, 20:31   #2
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

C'teme eshte kjo?

...

"terhiqe mos e keput"

...
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-07-05, 20:04   #3
MACHINE
 
Anėtarėsuar: 02-07-05
Vendndodhja: Suedi
Postime: 28
MACHINE e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Operson X ************* e me thirr njerz ta besojn pejgamerin apo ata apo keta mos ban propaganda, leje gjithsecilli ta gjen rrugen e vet
Ju qka thrrisni njerz me i kthy ashtu e keshtu Ju jeni ata qe keni mu denu mas keqi qe po bani thirrje edhe se njeriun e thjesht e bani profet si muhametin e jesuzin a mthe e te thash Porpull besoni ZOTIN atij i qofshum fal ju mjaftton bindu kurse ku ka fe ku ka kish e xhami sinagog apo tempull si te ju jipet shanca miniratne
Un jam Besimtar ne ZOT e kundershtar i cdo feje e te ashtu quajturve profet
MACHINE Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-07-05, 20:12   #4
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim

selamualejkum musliman

Machine te nderofte Zoti

Ai qe e beson nje Zote dhe ka frikerespekt ndaj Tij nuk fole fjale qe po fole ti i nderuar . Por ajo mbete ne mes teje dhe Allahut ditene gjykimit .
Une kame nje Pyetje per juve dhe mundesishte me pergjigjeni

A e beson Kuranin si fjale te Allahut suphanehu ve te Ala ???

vetem nje po dhe nje jo me vyne dhe do i sqarojmi krejte ato idete e tua te pabaza .

selamualejkum musilam nga vellau juaj ne Islam
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-07-05, 20:24   #5
MACHINE
 
Anėtarėsuar: 02-07-05
Vendndodhja: Suedi
Postime: 28
MACHINE e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Un besoj ne ZOTIN atij i qofshum fal e JO ne kuran e bibel edhe se pranoj kurr asnji profet qe ka lind mes mardhanjeve sexuale edhe e paraqet vehten se ehste i derguari i Zotit pra pergjigja ima ishte kjo hasanmehmeti
MACHINE Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-07-05, 20:35   #6
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim

selamualejkum musliman

Flm per pergjigjen

Ateher kushte eshte qe te besosh edhe te derguarit e Tij , engjujt , librat ,kaderin , diten e gjykimit , xhenetin dhe xhehnemin . Nga e merre mesimin per keto tjerat .

Pra me kete besim qe e ke seshte i pranuar po ky besim tek Ai qe e beson

vetem kaq
Allahu eshte Udhezues dhe Permiresues . Lus qe te udhezoj edhe te permiresoj i nderuar .

selamualejkum musilman
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-07-05, 20:57   #7
MACHINE
 
Anėtarėsuar: 02-07-05
Vendndodhja: Suedi
Postime: 28
MACHINE e ka pezulluar reputacionin
Gabim

I nderuar nese ke prindt ata te mesojn edhe te edukojn se qka eshte mire se qka ehste keq,nese prindi ste edukon ather te edukon morali e pjekunija se qka eshte mire e qka eshte keq,e per at qe flet ti per engjujt ferrrin e parajsen me thuaj ti mua zotni se cili nga ata qe perjetun ferrin apo prajasen na u kthyan apo na benen telefonat apo na derguan mesazh ne nji apo tjeter menyren duke na rrefyer se si eshte atje. Edhe te thash se as nuk besoj ne engjuj e as ne profet e ne asgje me shum se perpos tek ZOTI i qofshum fal kam besimin e mua nuk me nevojitet kurrnji fe apo "i dergum" per te mesu per ZOTIN atij i qofshum fal ZOTI ka fuqin qe te dergon mendjen PER ATA EDHE TI KA DHAN qe ta dish se Ai eshte krijuesi yt e i te gjith universit e sme duhet me shum te mesoj nga librat se fuqija e ZOTIT atij i qofshum fal me ben qe shpirtnisht te besoj ne AT e jo permes thashethanave te hasanit e hysenit e tjetrit e tjetrit .... edhe nji per at parajsen e ferrin tand nji pytje te shkurt athu ai qe eshte i semur psiqikisht e ben vepra qe nji njeri normal kishte me u denu per ne FERR si do te denohet ky i smuti qe ban keq ,myt tjetrin apo ban gjynahe e nuk eshte i aft te kuptoj se ata qka e bani eshte per me u denu,po perkundrazi atij i duket se ka ba mire ehde kenaqet ......
prap po te them mos fol ne emer te ZOTIT atij i qofshum fal
MACHINE Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-07-05, 21:44   #8
Panopticon
 
Anėtarėsuar: 08-06-05
Postime: 236
Panopticon e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Machine,

Ma mire eshte mos me fol si machine (maqine) e prisht, se ban zhurme shume - e nuk e impresionon aske.

Kur te folesh per dicka - definoj mire konceptet e tua. Mua me la vetem pershtypje ajo qe permende per profetet ("se pranoj kurr asnji profet qe ka lind mes mardhanjeve sexuale edhe e paraqet vehten se ehste i derguari i Zotit "). Ti a mendove se profetet duhet te jene maqina (machina) e qe te mos jene lindur nga marredheniet seksuale?

Une po te them JO, perkundrazi, nese profetet do te ishin maqina - askush nuk do ti besonte. Fakti qe ata ishin njerez si gjith te tjeret, po qe ne anen tjeter kishin frymezim nga Zoti - gje qe argumentohet me urtesite/mencurite/fjalet/cudirat e tyre - ka bere qe shume njerez ne bote ti besojne ata. Pak ne bote ka qe besojne ne Machina profete (maqina profete), e ne anen tjeter te thone se ka Zot.

Pan.
Panopticon Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-05, 00:02   #9
the godfather
 
Anėtarėsuar: 03-02-05
Vendndodhja: underground
Postime: 422
the godfather e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Machine shruajti:

Un jam Besimtar ne ZOT e kundershtar i cdo feje e te ashtu quajturve profet[/quote]

************************************************** ***********


Me kete thenje qe e thate keni ra ne konflikt me ZOTIN dhe vetveten,prandaj korrigjohu dhe perndohu.

Ata njerez qe therrasin ne rrugen e ZOTIT,ata jane njerezit me te afert te ZOTIT.


Nese vertete ke frige nga ZOTI,mos bjen ne konflikt me ATE dhe me vetvehten.

Mso,lexo,studijo,prediko:keshtu thote ZOTI ne Kur'an.
the godfather Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-05, 10:37   #10
xheti
 
Anėtarėsuar: 12-09-04
Vendndodhja: shipol
Postime: 93
xheti e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek xheti Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek xheti Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek xheti
Gabim

kush kerkon fe tjeter per pos fes islam aje ne dite ne gjykim kame qen prej te humberve (kuran)
__________________
Njeriu ne realitet, eshte sikur zemra e vet
xheti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-05, 10:48   #11
MACHINE
 
Anėtarėsuar: 02-07-05
Vendndodhja: Suedi
Postime: 28
MACHINE e ka pezulluar reputacionin
Gabim

hahahahaha :lol: :lol: :lol: :lol:

Spo ju them me shum se kaq

Budalla e then akullin
MACHINE Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-05, 11:54   #12
Panopticon
 
Anėtarėsuar: 08-06-05
Postime: 236
Panopticon e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Avazi i machines (maqines) se prisht po vazhdojka...

Me mire eshte me e cu te "mekaniku" machinen edhe me e rregullu.

Pan.
Panopticon Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-05, 18:55   #13
PersonX
 
Anėtarėsuar: 23-05-05
Postime: 57
PersonX e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek PersonX
Gabim

ARVANITI shkruajti

Citim:
C'teme eshte kjo?


Kjo eshte teme qe nuk i pelqen shokut tend te ngusht Djallit te mallkuar. Je i knaqur me pergjigjen Arvaniti.?


MACHINE shrkaujti

Citim:
Operson X ************* e me thirr njerz ta besojn pejgamerin apo ata apo keta mos ban propaganda, leje gjithsecilli ta gjen rrugen e vet
Ju qka thrrisni njerz me i kthy ashtu e keshtu Ju jeni ata qe keni mu denu mas keqi qe po bani thirrje edhe se njeriun e thjesht e bani profet si muhametin e jesuzin a mthe e te thash Porpull besoni ZOTIN atij i qofshum fal ju mjaftton bindu kurse ku ka fe ku ka kish e xhami sinagog apo tempull si te ju jipet shanca miniratne
Un jam Besimtar ne ZOT e kundershtar i cdo feje e te ashtu quajturve profet
Po mire bre djal ne cka thirr ti tash ? qe te mos besojm ne Kuran ?!! Kjo a nuk eshte thirrje qe ben dhe i perzihesh njerzve se ne cka te besojn edhe si!? Kush te ka tregu ty se nese ne thirrim keshtu kena me u denu me keq kur thu se nuk beson ne asnje fe,asnje pejgamber,e asnje liber?
PersonX Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-05, 19:24   #14
MACHINE
 
Anėtarėsuar: 02-07-05
Vendndodhja: Suedi
Postime: 28
MACHINE e ka pezulluar reputacionin
Gabim

foli Zenes foli stenes
MACHINE Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-05, 22:22   #15
munti
 
Avatari i munti
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 493
munti e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek munti
Gabim

O vellezer te nderuar leni kete machine te prishte se njeriu sa dine aq edhe flet mos hupni kohe me injorantet.


__________________
--------------------------------------------
\"I sinqerte eshte ai i cili i fsheh veprat e veta te mira ashtu siē i fsheh veprat e veta tė keqija\"
Jakup a.s.
---------------------------------------------
munti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:31.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.