Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-06-05, 23:29   #1
Kojshia
 
Anėtarėsuar: 16-06-05
Postime: 2
Kojshia e ka pezulluar reputacionin
Gabim Pse tė gjithė shqiptarėt musliman nuk jemi ekstremista!

Kėtu mendoj pėr dallimin fetar nga shqiptaret-maqedon ndaj atyre tė tjerve.
Pra shqiptarėt nga Maqedonia janė shumė mė shumė fanatikė kur ėshtė nė pytje feja.
Pra ku ėshtė dallimi?
Nėse feja muslimane ėshtė e njejt pėr tė gjithė, atėhere pse te shqiptaret -maqedon ėshtė ekstreme?

??????


Kojshia Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-06-05, 14:21   #2
Kastri
 
Anėtarėsuar: 04-05-05
Postime: 481
Kastri i dashurKastri i dashurKastri i dashur
Gabim

Pershendetje

Kojsha, me siguri se nje pjese e madhe e Shqiptarve musliman ne Maqedoni ,jane shume FUNDAMENTALISTA,kjo eshte e vertete e pa mohushme.

ky FUNDAMENTALIZEM qendrone se ata mendoine se te gjitha te mirate vien nga Xhamite,kurse te kqijate nga Shkollate.
__________________
Feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA
Kastri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-05, 19:06   #3
Panopticon
 
Anėtarėsuar: 08-06-05
Postime: 236
Panopticon e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastri
Pershendetje

Kojsha, me siguri se nje pjese e madhe e Shqiptarve musliman ne Maqedoni ,jane shume FUNDAMENTALISTA,kjo eshte e vertete e pa mohushme.

ky FUNDAMENTALIZEM qendrone se ata mendoine se te gjitha te mirate vien nga Xhamite,kurse te kqijate nga Shkollate.
Kastri,

Populli thote "MOS JA NXJERR FUNDIN."

Allahile prej nga ti me nxjerr konstatime "te pamohueshme". Mos perfaqeson ndonje institucion socialo-shkencor e me dhene konstatime per muslimanet e Maqedonise. Kurnjefare KONKLUDIMI NUK KE TE DREJTE me dhene per nje popullate te tere, sepse ajo nuk eshte monolite, pekrundrazi eshte nje strukture heterogjene.

Une jam nga Maqedonia, dhe mendoj se ka elemente fanatizmi edhe ketu, po ketu ka sa ne cdo shtet tjeter fqinj. Keto grupe jane te vogla dhe te izoluara, dhe ne asnje menyre nuk reprezentojne te gjithe msulimanet e MAqedonise.

Nese e ke fjalen per ate qe e tha AlbMuslimi, dmth per PRAKTIKIMIN e fese, une do te isha i gezuar per kete konkluzion, por prape ti nuk ke LEGJITIMITET te japesh konkluzione, madje edhe per praktikimin.

Panopticon.
Panopticon Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-05, 22:07   #4
Kastri
 
Anėtarėsuar: 04-05-05
Postime: 481
Kastri i dashurKastri i dashurKastri i dashur
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Panopticon
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastri
Pershendetje

Kojsha, me siguri se nje pjese e madhe e Shqiptarve musliman ne Maqedoni ,jane shume FUNDAMENTALISTA,kjo eshte e vertete e pa mohushme.

ky FUNDAMENTALIZEM qendrone se ata mendoine se te gjitha te mirate vien nga Xhamite,kurse te kqijate nga Shkollate.
Kastri,

Populli thote "MOS JA NXJERR FUNDIN."

Allahile prej nga ti me nxjerr konstatime "te pamohueshme". Mos perfaqeson ndonje institucion socialo-shkencor e me dhene konstatime per muslimanet e Maqedonise. Kurnjefare KONKLUDIMI NUK KE TE DREJTE me dhene per nje popullate te tere, sepse ajo nuk eshte monolite, pekrundrazi eshte nje strukture heterogjene.

Une jam nga Maqedonia, dhe mendoj se ka elemente fanatizmi edhe ketu, po ketu ka sa ne cdo shtet tjeter fqinj. Keto grupe jane te vogla dhe te izoluara, dhe ne asnje menyre nuk reprezentojne te gjithe msulimanet e MAqedonise.

Nese e ke fjalen per ate qe e tha AlbMuslimi, dmth per PRAKTIKIMIN e fese, une do te isha i gezuar per kete konkluzion, por prape ti nuk ke LEGJITIMITET te japesh konkluzione, madje edhe per praktikimin.

Panopticon.
.................................................. ...
.................................................. ...

Pershendetje

I nderuare fjala eshte per Shqiptaret ,edhe kete une e kame percielle
ne nje TV-Gjermane e cila ka be nje gjiro ne trojet shqiptare,edhe aty dele qarte se,ne maqedoni jane me Fanatika(FUNDAMENTALIZEM)

Kurse per ate se une a mundem a jo te konstatoi diqka,po me vie keq
qe nuk po e pranone edhe ti vete kur e di,une kurgje nuk kame konstatue me shume se ate qe eshte then aty,edhe ajo qka eshte e vertete.
__________________
Feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA
Kastri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-05, 22:11   #5
Kastri
 
Anėtarėsuar: 04-05-05
Postime: 481
Kastri i dashurKastri i dashurKastri i dashur
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AlbMuslim-Ku
Citim:
ky FUNDAMENTALIZEM qendrone se ata mendoine se te gjitha te mirate vien nga Xhamite (KISHAT),kurse te kqijate nga Shkollate.
Kastri kete e ka pohu Kisha ne kohen e inkuizicionit mos t'ardhet merzi .

Xhamia ende skam ndegju qe thot e keqja vie nga shkolla , e per kete ti je ne QORRSOKAK thote populli.
Sje ka din qysh te nenqmosh islamin me ndryshe .

Fjala e pare ne Kur'an thote , IKRE - Lexo .
Nuk thot Lexo vetem Kur'an , apo lexo vetem per fe .

Me Respekt
AlbMuslim-Ku
.................................................. ...
.................................................. ...


Pershendetje

O i nderuare une nuk po e nenqmoi ISLAMINE por po i nenqmoi Shqiptaret qe jane aqe shkurtpames kur eshte fjala per fe ata i dhene
te gjitha e kjo mue si person nuk po me pelqen.

Kurse sa i perkete se a ka then kisha a jo nuk po me intereson.
__________________
Feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA
Kastri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-05, 22:18   #6
Panopticon
 
Anėtarėsuar: 08-06-05
Postime: 236
Panopticon e ka pezulluar reputacionin
Gabim

I nderuar Kastri,

Kjo qe po e thua ti per TV-ne gjermane mund te jete e vertete se ka pasur emision (qe edhe une kam shikuar), por eshte "lajthitje" (keqkuptim per emisionin) e shikuesit ose gabim i atyre qe e kane bere emisionin nese nxirret konkludimi se "shqiptaret e MK-se jane me fanatike." Kjo eshte GABIM - nga fakti se NUK BEN te perfshihen te gjithe. Une permenda se mund te kete ne MK elemente fanatike, po ato jane te vogla.

Kjo eshte NJESOJ sikur te thuash "Gjermanet e sotshem jane me nazista se njerezit tjere", qe eshte gabim padyshim. ESHTE E VERTETE se ka gjermane me ideologji naziste akoma ne DE, po ti futesh ne nje thes tere gjermanet ESHTE E PAVERTETE.

Besoj se je duke e kuptuar poenten time.

Me respekt, Panopticon.
Panopticon Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-06-05, 12:05   #7
modestja
 
Anėtarėsuar: 22-05-05
Vendndodhja: planeti toke
Postime: 147
modestja e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek modestja Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek modestja Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek modestja
Gabim

Eshte me se e vertete ajo qe thote Alb-muslim.... shqiptaret e Maqedonise jane me fetare per dallim nga Kosova e Shqiperia,por nuk mund te mohohet fakti se andej nga ana e Maqedonise,ende ka njerez te cilet flasin ne emer te islamit ndersa fjalet, veprimet, dhe sjelljet e tyre jane plot mllef dhe fanatizem.....Ky nuk eshte Islami,Islami nuk njeh fanatizem,keto rjedhin nga mosleximi dhe mosnjohja e parimeve dhe dispozitave islame ashtu si duhet apo ne menyre te drejte....

"Shembull me te mire e keni te derguarin e Allahut"(kur'an)
__________________
\"Duam te ngrisim boten duke braktisur fene,por as boten e ngritem e sa fene qe mbajtem\"
modestja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-06-05, 13:22   #8
ZARATUSTRA
 
Anėtarėsuar: 18-06-05
Postime: 52
ZARATUSTRA e ka pezulluar reputacionin
Gabim

PERSHENDETJE.Nuk eshte e vertet sic thot i nderuari Kastri se muslimanet e maqedonise mendojne se te mirat vijne nga xhamijat dhe te keqiajt nga shkolla.Ju me duket po flisni nga kendveshtrimi komunist , me falni nese ju kam ofenduar me kete, por une keshtu ju kuptova.Shqiptaret e Maqedonise e kuptojne Islamin ne thelb e kjo nuk d.t.th. qe shqiptaret e trojeve tjera nuk e kuptojne keshtu , por per kete deshmon edhe aktiviteti i tyre.

praktikova Islamin ne teresi,
per mos ta mbajtur ne veten time,
te mire jane ata qe sfidojne gjithnji,
keshtu na porosit Pejgamberi yne,
ne kete toke te vetme,
ku antivlerat sfidohen me vlera,
atje ku kendojne hafizat me zerin tyre,
fanatizmi nuk kia vend...
o ju qe besoni Perendine,
kapuni per litarin e Zotit,
e largoni keqesit...

pershendetje pa keqekuptime...
ZARATUSTRA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-06-05, 13:35   #9
Panopticon
 
Anėtarėsuar: 08-06-05
Postime: 236
Panopticon e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZARATUSTRA
Shqiptaret e Maqedonise e kuptojne Islamin ne thelb
Cka deshe me thene me kete se nuk te kuptova?

Nuk te kuptova nga fakti se kuptimi is Islamit ne thelb sic e tregon praktika nuk eshte gje e lehte, e po habitem nese ne pasmi arrit me e be kete gje. Sidoqofte, te lutem JEP pak SQARIM.

Panopticon.
Panopticon Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-06-05, 13:41   #10
ZARATUSTRA
 
Anėtarėsuar: 18-06-05
Postime: 52
ZARATUSTRA e ka pezulluar reputacionin
Gabim PA KEQEKUPTIM

Islami eshte lehtesim e jo veshtiresim vella i dashur keshtu une e di se na meson profety yne.Kjo eshte thelbi , se ne Islamin nuk e marrim per vete dhe te mos ia shfaqim askujt , por jemi gjithmone ne levizje.normal ajo qe thua ti eshte e vertet e pakontestueshme , mirepo ne aspektin e rrethanave dhe te thirrjes ne Islam ne e kuptojme Islamin pa paragjykim dhe nuk e fusim hunen dot aty ku nuk e kemi vendin .

PA KEQEKUPTIME.
ZARATUSTRA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-06-05, 14:38   #11
Panopticon
 
Anėtarėsuar: 08-06-05
Postime: 236
Panopticon e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Zaratustra,

Flm per sqarimin tend, tash po e kuptoj poenten tende.

Une edhepse e kundershtoj fuqimisht idene se "muslimanet e MK-se jane ekstremista ose fanatike", prape mendoj se ne nuk jemi "lule" sic thua ti se "e kuptojme Islamin pa paragjykim", sepse ka shume ngjarje qe deshmojne te kunderten.

Une mendoj qe nese e kuptojme Islamin pa paragjykime atehere do ti integronim diturite tona mbi Islamin ne shume veprime te jetes tone, por nje gje e tille mungon, mu nga shkaku se ne kemi muslimane qe nuk e kuptojne Islamin dhe qe kane paragjykime per te. Kjo NUK DON TE THOTE se ata jane ekstremista, po se kane paragjykime - PO do te thote.

Kjo do te thote se ka shume gjera qe ne muslimanet e MK-se duhet ti ndryshojme, e nga ana tjeter aspak mos te kemi gajle se dikush na quan "ekstremista".

Panopticon.
Panopticon Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-06-05, 16:57   #12
ZARATUSTRA
 
Anėtarėsuar: 18-06-05
Postime: 52
ZARATUSTRA e ka pezulluar reputacionin
Gabim pa keqekuptim

sa jetoj aq edhe mesoj, ne Maqedoni vella i dashur ne krahasim me vitet e kaluara gjendja nuk eshte si ka qene dhe kjo eshte per tu pershendet.Por ki te drejt se ka edhe tipa te tille qe ti shume bukur i pershkruajte, mirepo vella i dashur ata jane ne gishta dhe mos harro se Abdullah ibn Selula do te ket deri ne Diten e gjykimit...

PA KEQEKUPTIME...
Selamat..
ZARATUSTRA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-06-05, 20:07   #13
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Pse tė gjithė shqiptarėt musliman nuk jemi ekstremista!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kojshia
Kėtu mendoj pėr dallimin fetar nga shqiptaret-maqedon ndaj atyre tė tjerve.
Pra shqiptarėt nga Maqedonia janė shumė mė shumė fanatikė kur ėshtė nė pytje feja.
Pra ku ėshtė dallimi?
Nėse feja muslimane ėshtė e njejt pėr tė gjithė, atėhere pse te shqiptaret -maqedon ėshtė ekstreme?

??????
Pyetja eshte ndertuar gabim qysh ne fillim.

Tema duhej te ishte keshtu: Pse shqiptaret myslimane te Maqedonise jane me ektremista?
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-06-05, 20:12   #14
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AlbMuslim-Ku
Por shtroe pyetjen me mire , thuaj perse Shqiptaret nga Maqedonia me shume e mbajn fene (lexo : respektojne) se sa shqiptaret nga viset tjera.
Kesaj i thone "te jesh me katolik se Papa".

Nuk kam c'them tjeter.


Sic e tha edhe nje diskutues, dituria te vjen nga shkolla dhe jo nga xhamia. Jo hap krahet, dhe prite dijen te te vije nga qilli.

Hajde de, arabeve mud tu lejohet ekstremizmi, perderisa feja e "popullit te tyre" eshte, por kur shqiptaret e Maq jane me ekstremista, kjo eshte qesharake.

***Ketu ne Shq feja eshte e fundit. Dijen e kultivon, nuk te vjen me aeroplan nga qielli.
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-06-05, 21:04   #15
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AlbMuslim-Ku

Kush po te thot ty qe shqiptaret e maqedonise jan me ekstremista , sa her duhet then qe nuk ka ekstremizem ne fe .
Shqiptaret e Maqedonise e kuptojne me mire fene dhe e respektojne me shume se te gjithe shqiptaret tjere.

Kush te pyeti se si eshte ne shqiperi Feja e fundit apo e para . Si dush ti mbaje kujt i intresoka kjo .

mire mbetsh...
Feja eshte nje rryme, nje sistem politik dhe shoqeror.

Keshtuqe rrjedhimisht, e thote apo nuk e thote hapur feja, ekstremizmi ekziston ne te.

Shqiptaret e Maq, duhet te dine se dije vjen nga shkolla, e jo te rrish gjith diten duke u lutur.

Kam degjuar shpesh fqinjet tane kufitare, te thone se shqiptaret jane "ekstremista islamike". Gjithmone e mendoja te pamundur, por deri diku kane pak te drejte.


__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:03.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.