Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-06-05, 20:25   #1
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim “Ē, ē” apo “Q, q”

“Ē, ē” apo “Q, q”

Nė forumin tonė shkronja “ē” ka dalė nė pension.

Shumė nga anetarėt kėtu, gjthmonė, nė vend tė “ē” pėrdorin “q”. Per shembull “qfarė”, “vjeqar” “qėshtje” etj…

Duke qene se shkronja “ē” mungon si karakter nė tastierė mund tė pėrdoret “c” (shumė gabim kjo gjė, por “kur s’ke pulėn, ha sorrėn”). Ose bėjeni kėshtu: “Ē” = Alt 128 dhe “ē” = Alt 135.


P.S. Edhe “ė-ja” gati pėr pension ėshtė. Eh, kjo teknologjia


***


__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 18-06-05, 22:18   #2
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ē,ē,
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-06-05, 16:43   #3
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: “Ē, ē” apo “Q, q”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ARVANITI
“Ē, ē” apo “Q, q”

Nė forumin tonė shkronja “ē” ka dalė nė pension.

Shumė nga anetarėt kėtu, gjthmonė, nė vend tė “ē” pėrdorin “q”. Per shembull “qfarė”, “vjeqar” “qėshtje” etj…

Duke qene se shkronja “ē” mungon si karakter nė tastierė mund tė pėrdoret “c” (shumė gabim kjo gjė, por “kur s’ke pulėn, ha sorrėn”). Ose bėjeni kėshtu: “Ē” = Alt 128 dhe “ē” = Alt 135.


P.S. Edhe “ė-ja” gati pėr pension ėshtė. Eh, kjo teknologjia


***


**********
**********
**********

Arvanit ende nuk ke mundur ta kthesh Tastaturėn nė Shqip ?
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-06-05, 19:46   #4
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: “Ē, ē” apo “Q, q”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kodra

Arvanit ende nuk ke mundur ta kthesh Tastaturėn nė Shqip ?

A ka ndo1 menyre praktike, bre?
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-06-05, 02:30   #5
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: “Ē, ē” apo “Q, q”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ARVANITI
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kodra

Arvanit ende nuk ke mundur ta kthesh Tastaturėn nė Shqip ?

A ka ndo1 menyre praktike, bre?
***Po Arvaniti, shtyp: alt+ 1,2,8 duke mbajtur gishtin ne alt =Ē

alt+1,3,5 = ē
alt+ 0,2,0,3=Ė
alt+1,3,7= ė

Odise
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-06-05, 19:57   #6
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: “Ē, ē” apo “Q, q”

Keto i dyja une, por keto perdoren tek "Word-i", ndersa ketu nuk vlejne. Vetem po ti cosh tek Word-i, t'i japesh "Replace" e t'i kthesh serish ne forum.

Por kjo nuk eshte praktike.

...
....
.....
....
...
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 28-04-06 nė 22:15
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-06-05, 21:26   #7
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: “Ē, ē” apo “Q, q”

******jovetem tek word, por kudo qe don te shkruash.
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 28-04-06 nė 22:16
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-06-05, 21:39   #8
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

**********
**********
**********

Pėrshėndetje


Arvanit po ta kam skjaruar(sqaruar) nė njė NėnTemė tjetėr si mund ta kthesh Tastaturėn nė shqip,ende se ke kthyer ?

Kliko:

START

Systemsteuerung

Regions und Spracheinstellungen ( ėshtė Globi)

Sprachen

Details

dhe kėtu mund tani ta ndrrosh prej ēdo gjuhe ta kthesh nė shqip.


Me njė pėrshėndetje diellore

Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-05, 21:47   #9
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: “Ē, ē” apo “Q, q”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ARVANITI
“Ē, ē” apo “Q, q”

Nė forumin tonė shkronja “ē” ka dalė nė pension.

Shumė nga anetarėt kėtu, gjthmonė, nė vend tė “ē” pėrdorin “q”. Per shembull “qfarė”, “vjeqar” “qėshtje” etj…

Duke qene se shkronja “ē” mungon si karakter nė tastierė mund tė pėrdoret “c” (shumė gabim kjo gjė, por “kur s’ke pulėn, ha sorrėn”). Ose bėjeni kėshtu: “Ē” = Alt 128 dhe “ē” = Alt 135.


P.S. Edhe “ė-ja” gati pėr pension ėshtė. Eh, kjo teknologjia


***

Pershendetje

Kjo me lart eshte pershtypje e gabuar. Kjo s'ka te beje fare me tekniken e re (lexo; kompjuterin). Fakt eshte se mbi 80% te kosovareve nuk dijne ku duhet perdorur ē-ja e ku q-ja, mu sikurse xh-ja dhe gj-ja. Ne shqiptim ekziston vetem ē dhe xh. q dhe gj nuk ekzistojne. Apo quhen ē e bute (per q-ne)dhe ē e forte (per ē-ne e vertete] sikurse edhe xh e bute (per gj-ne) dhe xh e forte (per xhne e vertete).


Per fat te keq, numri i ketyre eshte gjithnje e duke u shtuar.Cdo te mire!
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-05, 22:37   #10
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pershendetje!

Po mundohemi ta skjarojme (sqarojmė, e pėrpiqemi, janė veēori nėndialektore) - dihet se mungon theksimi i duhur, i germave: Ē, ē dhe Q,q, ne rastet gjuhesore: ēeshtja, ēdo, ēfare, vjeēar etj., qe ne te folur, e ne te shkruar gabohen nga fillestaret edhe nga ata qe nuk ia vejne veshin mire, gjuhes shqipe. Keta tinguj theksohen drejte ma shume neper te folmet e viseve malėsore.

Sipas rregullit, ne Shqip, nuk ka: q te bute, as ē te forte, as gj te bute, as xh te forte (kjo eshte paksa komike), por kemi germat: ē dhe q, gj dhe xh.

Tingulli - ē, u formuar nga tingujt grup - tsh (motshem=moēem, kahmotshme = kahmoēme, tshfare=ēfare, tshdo=ēdo, vjetshem=vjeēem - tsheshtje= ēeshtje (ajo ēfare eshte - ē'ėshtė = ēėshtje-a).

Eshte detyre permanente e secilit shqiptari, t'i shkruaj drejte germat: q - ē
dhe gj - xh, sepse keto jane fillesat e te folurit dhe te shkrimit shqip!

qė, qetėsia, qenė, qendrua, qepė edhe ēdo, ēfare, vjeē-ar, veēant-i-a etj.
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-05, 23:12   #11
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Odise
Pershendetje!

Po mundohemi ta skjarojme (sqarojmė, e pėrpiqemi, janė veēori nėndialektore) - dihet se mungon theksimi i duhur, i germave: Ē, ē dhe Q,q, ne rastet gjuhesore: ēeshtja, ēdo, ēfare, vjeēar etj., qe ne te folur, e ne te shkruar gabohen nga fillestaret edhe nga ata qe nuk ia vejne veshin mire, gjuhes shqipe. Keta tinguj theksohen drejte ma shume neper te folmet e viseve malėsore.
Pershendetje edhe nga une
Falemnderit per sqarimin dhe mundin.

Citim:
Sipas rregullit, ne Shqip, nuk ka: q te bute, as ē te forte, as gj te bute, as xh te forte (kjo eshte paksa komike), por kemi germat: ē dhe q, gj dhe xh.
Sipas rregullit te shkruar ke te drejte. Megjithate, rregullat e pashkruara jane ashtu sic thash une, qofshin komike, tragjike apo tragji-komike. Sic thash edhe ne mesazhin e pare, mbi 80 perqind te kosovareve nuk jane ne gjendje ta bejne dallimin mes shkronjave te permendura si ne te shqiptuar ashtu edhe ne te shkruar. Ne te shkruar eshte me te qelluar. Per fat te keq kjo eshte duke iu ndodhur edhe atyre qe s'guxon t'iu ndodhe. Kete e kemi edhe neper mediat tona kudo. Nje dite pata rastin te ndegjoj nje emision lokal te RTV21. Ne tere emisionin (afro 10 minuta , per sa e ndegjova) nuk ndegjova as nje "q" e "gj" te vetme. Kjo dhe me shtyri te paraqitem ketu.

Besoj se u kuptuam per cka e kisha fjalen. Shpresoj ne mirekuptim.


Cdo te mire!***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-07-05, 11:03   #12
fisniku
 
Anėtarėsuar: 24-03-04
Vendndodhja: gjermani
Postime: 290
fisniku e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pershendetje,
I lexova disa prej shkrimeve dhe me nxiten qe edhe une te jap mendimin tim!
Mendoj qe krejt problemi eshte te "unifikimi i gjuhes" qe eshte bo ne vitet e '70 e ku dihet shume mire qe pjesa ma e madhe e popullit shqipetare qe e flasin gegnishten jan demtu!
Eshte shume leht me i kritiku tash kosovaret apo edhe pjesen tjeter te shqipetareve qe flasin gegnisht qe nuk po e flasin mire gjuhen,kur dihet shume mire qe dialekti gege ka nxan shume pak vend ne fjalorin e gjuhes se sotme shqipe.
Perderisa ekspertet e gjuhes qe merren me keto pune neper vendet e ndryshme te botes mblidhen ēdo vit dhe e pasurojn gjuhen me fjale te reja dhe me regulle te reja gramatikore ekspertat tone kan ra ne gjume!
Nje shoke i imi i cili e ka studiu linguistiken ne nje prej universiteteve te Perendimit e ka marr per teme te diplomes bash kete problem, ne takimet me profesoret e Tiranes gati te gjithe i kan pohu qe ju keni mbete te demtum kur eshte bo unifikimi i gjuhes.
Per mu gjuha qe e kan fole gjysherit e mi, qe e flasin prinderit e mi eshte gjuha ma e mire ne Bote.
fisniku Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-07-05, 23:29   #13
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga fisniku
Pershendetje,
I lexova disa prej shkrimeve dhe me nxiten qe edhe une te jap mendimin tim!
Mendoj qe krejt problemi eshte te "unifikimi i gjuhes" qe eshte bo ne vitet e '70 e ku dihet shume mire qe pjesa ma e madhe e popullit shqipetare qe e flasin gegnishten jan demtu!
Eshte shume leht me i kritiku tash kosovaret apo edhe pjesen tjeter te shqipetareve qe flasin gegnisht qe nuk po e flasin mire gjuhen,kur dihet shume mire qe dialekti gege ka nxan shume pak vend ne fjalorin e gjuhes se sotme shqipe.

Pershendetje Fisniku

Meqe ky shkrimi yt kishte te beje me shume me ate qe kam shkruar, e ndjej te nevojshme te pergjigjem (pakez). Ajo qe kam thene une nuk ka qene kritike por (ka qene dhe) eshte nje e vertete e pamohueshme. Qe te mos keqkuptohemi, meqe edhe une vet jam prej tyre qe flas gegnisht. Per shkronjat qe kam permendur une nuk qendron problemi tek "unifikimi i gjuhes", sic je shprehur ti. Kete po ta them meqe edhe une vet kam lexuar materiale te ndryshme ne gegnishte.

Citim:
Perderisa ekspertet e gjuhes qe merren me keto pune neper vendet e ndryshme te botes mblidhen ēdo vit dhe e pasurojn gjuhen me fjale te reja dhe me regulle te reja gramatikore ekspertat tone kan ra ne gjume!
Nje shoke i imi i cili e ka studiu linguistiken ne nje prej universiteteve te Perendimit e ka marr per teme te diplomes bash kete problem, ne takimet me profesoret e Tiranes gati te gjithe i kan pohu qe ju keni mbete te demtum kur eshte bo unifikimi i gjuhes.
Per mu gjuha qe e kan fole gjysherit e mi, qe e flasin prinderit e mi eshte gjuha ma e mire ne Bote.

Me keto qe ke thene ketu pajtohem plotesisht me ty. Sikurse edhe une edhe ti jeton ketu ne Gjermani, keshtuqe e din (besoj) se sa punojne gjermanet per gjuhen e tyre. Mjafton te cekim luften e tyre qe bejne per mbrojtjen nga vershimet e anglizmave dhe prap jane, kryesisht, te pasuksesshem. Ne kete menyre, gjendjen tone mundemi vetem ta paramendojme kur kemi parasysh (mos)punen tone ne kete fushe. Mu sikurse edhe ne (mos)punet tjera.


Shpresoj ne mirekuptim. Te pershendes e te deshiroj cdo te mire!***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-04-06, 21:59   #14
Dijedoni
 
Anėtarėsuar: 24-04-06
Vendndodhja: Nė shtėpi
Postime: 18
Dijedoni i vlerėsuar jo keq
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ARVANITI
“Ē, ē” apo “Q, q”

Nė forumin tonė shkronja “ē” ka dalė nė pension.

Shumė nga anetarėt kėtu, gjthmonė, nė vend tė “ē” pėrdorin “q”. Per shembull “qfarė”, “vjeqar” “qėshtje” etj…

Duke qene se shkronja “ē” mungon si karakter nė tastierė mund tė pėrdoret “c” (shumė gabim kjo gjė, por “kur s’ke pulėn, ha sorrėn”). Ose bėjeni kėshtu: “Ē” = Alt 128 dhe “ē” = Alt 135.


P.S. Edhe “ė-ja” gati pėr pension ėshtė. Eh, kjo teknologjia


***
Arvanit,tė kisha propozue ty dhe tė gjithė shqiptrėve tė blejn tastierėn e gatshme me shkronja shqipe,siq unė e bleva para njė jave,pak shtrenjt ishte 8,5 euro,por po ia vlejke, ska mė alt+.....,edhe pak vėshtirė ishte me u ambientu seZ ishte zavėndsue me Y.Tash vllazni vetėm pėrpara ta ruajmė,kultivojmė dhe zhvillojm gjuhėn mė tė bukur nė botė.Tė fala nga Bekimi,Gjilan,Kosovė.
Dijedoni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-04-06, 19:39   #15
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

**********
**********
**********

I nderuari Dijedoni,tė pėrshėndes dhe tė falemnderoj pėr kėtė informacion.Pėr ata qė nuk kanė mundėsi ta bėjnė kėtė,shkoni te Informatika,ėshtė e spjeguar,si ta kthejmė Tastaturėn nė gjuhėn Shqipe.


Kodra


__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:41.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.