Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Zona e Argėtimit > Votime & Sondazhe
Emri
Fjalėkalimi
Votime & Sondazhe Nėse keni njė pyetje dhe doni tė merrni edhe mendimin e vizitorėve tanė, kėtu mund ta postoni nė formėn e njė votimi.


Rezultati i Sondazhit : Janė tri rrugė pėrmes tė cilave mund tė ndikohet nė shoqeri
1. Politika 3 10.71%
2. Religjioni 4 14.29%
3. Arsimi 21 75.00%
Votues: 28. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-06-05, 02:17   #1
Panopticon
 
Anėtarėsuar: 08-06-05
Postime: 236
Panopticon e ka pezulluar reputacionin
Gabim Si tė bėjmė ndryshime nė shoqėri?

Ketu eshte fjala per ndryshime pozitive ne shoqeri, sic jane promovimi i paqes, arsimit, emancipimit, dhe te ngjashme qe per pasoje kane nje SHOQERI TE SHENDETSHME, qe shume nga ne e kane per ideal (qellim).

Sipas nje mendimi jane tri rruge permes te cilave mund te ndikohet (dhe ndryshohet) ne shoqeri: (1) Politika; (2) Religjioni; (3) Arsimi.

Cilen rruge do ta zgjidhnit JU? Mund te beni kombinim te tyre ose asnjeren nga to por te permendni dicka ALTERNATIVE.

Me deshire do degjoja mendime te ndryshme...

Juaji, Panopticon.


Panopticon Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-06-05, 02:57   #2
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: SI TE BEJME NDRYSHIME NE SHOQERI?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Panopticon
Ketu eshte fjala per ndryshime pozitive ne shoqeri, sic jane promovimi i paqes, arsimit, emancipimit, dhe te ngjashme qe per pasoje kane nje SHOQERI TE SHENDETSHME, qe shume nga ne e kane per ideal (qellim).

Sipas nje mendimi jane tri rruge permes te cilave mund te ndikohet (dhe ndryshohet) ne shoqeri: (1) Politika; (2) Religjioni; (3) Arsimi.

Cilen rruge do ta zgjidhnit JU? Mund te beni kombinim te tyre ose asnjeren nga to por te permendni dicka ALTERNATIVE.

Me deshire do degjoja mendime te ndryshme...

Juaji, Panopticon.
***Ndryshimin ma te madh pozitiv ne shoqeri e ben - arsimi. Kur nje popull arsimohet ne nivel te duhur - mund ta ndryshoi edhe vet politiken, sepse njeriu i arsimuar njeh politiken e fene. Mendoj se kjo teme duhej te ishte tek Votimet - ne forme te shkurt, mbase te flasesh per cilindo term, vetiu shkojne ne rubrikat perkatese te tyre, e jo ne Diskutime shoqerore.

Respekt per qellimin e temes!

Odise
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-06-05, 08:55   #3
Panopticon
 
Anėtarėsuar: 08-06-05
Postime: 236
Panopticon e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Nese dikush nga moderatoret mund ta TRANSFEROJE temen, atehere ne rregull eshte ajo cka the Odise.

Panopticon.
Panopticon Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-06-05, 18:14   #4
Panopticon
 
Anėtarėsuar: 08-06-05
Postime: 236
Panopticon e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Me teper mednime?

Mendimet tuaja jane te RENDESISHME - pra mos hezitoni, shkruani dhe/ose votoni.


Panopticon.
Panopticon Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-06-05, 21:28   #5
ARVANITI
meditues...
 
Avatari i ARVANITI
 
Anėtarėsuar: 25-12-04
Vendndodhja: **Tiranė**
Postime: 1,149
ARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėmARVANITI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje,

Religjioni as nuk mundet, pasi nuk ka asnje pike fuqie qe ta ndyshoje shoqerine. Nqs teme perfshin brenda edhe iranianet apo ndonje komb tjeter, atehere dakort, por nder shqiptare kuren e kurres. Propozoj qe te hiqet si "opsion" pasi nuk qendron.

***

Mendoj se ndryshimet ne shoqeri mund t'i beje vetem (!) Politika.

Politika kane dore gjithcka, leviz fijet e drejtimit te nje shoqerie. Kur them politike e kam fjalen per shtetin. Nje arsim nuk mund te ngrihet e te forcohet pa nderhyrjen e Shetit (politikes). Gjitashtu edhe ekonomia. Reformat behen vetem nga politika. Dhe keto reforma bejne ndryshimet ne shoqeri.

Kuptohet qe edhe arsimi nuk mund te perjshtohet, por nuki mendoj se eshte faktor kyē.


Nese e lexuat, ju falenderoj per mundimin.

Miqesisht

ARVANITI
__________________
Krejt miqėsisht....nga Arvaniti
ARVANITI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-05, 01:36   #6
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

elektro-shok :lol: :lol:
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-09-05, 10:17   #7
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Personalishte nuk do te kisha vequar asnjeren nga keto me larte te shenuara pasi qe keto nuk me duken as shkak.
Do ta veqoja shoqerine thjeshte nese nuk me pelqen e jo ne baz te atyre tipareve.
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-09-05, 11:48   #8
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga giovanni
Personalishte nuk do te kisha vequar asnjeren nga keto me larte te shenuara pasi qe keto nuk me duken as shkak.
Do ta veqoja shoqerine thjeshte nese nuk me pelqen e jo ne baz te atyre tipareve.
Mendoni se edhe arsimi nuk e ndryshon shoqerin???????????
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-05, 14:03   #9
modestja
 
Anėtarėsuar: 22-05-05
Vendndodhja: planeti toke
Postime: 147
modestja e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek modestja Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek modestja Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek modestja
Gabim

Respekt per temen sidhe autorin

Eshte me se e vertete se qe te tre rruget ne fjale jane te sakta dhe te dobishme, te cilat ndikojne dhe ndryshojne nje shoqeri,mirepo une personalisht do kisha vecuar arsimimin,ngase pa arsimim nuk mund edhe feja te kuptohet ne menyre te drejte,andaj nuk qe i rastesishem edhe imperativi i pare hyjnor"Lexo"

Filozofi Henry thote:"Arsimimi eshte prind i perparimit,krijues i fatit dhe moster ardhmerie per shoqerine"

Per te qene nje shoqeri e kulturuar,e organizuar,perparimtare ajo gjithsesi duhet te jete e arsimuar,dituria eshte ndricim jete,thote nje fja;le popullore:"LLampa ndricon naten,ndersa dituria jeten"

Nuk do kisha lene anash edhe vlerat e religjionit,e te politikes,mirepo mbi te gjitha mendoj se ajo qe kerkohet dhe jemi me se te nevojshem, eshte Arsimimi i lidhur shume ngushte me religjionin dhe politiken...
__________________
\"Duam te ngrisim boten duke braktisur fene,por as boten e ngritem e sa fene qe mbajtem\"
modestja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-05, 12:57   #10
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga laliloli
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga giovanni
Personalishte nuk do te kisha vequar asnjeren nga keto me larte te shenuara pasi qe keto nuk me duken as shkak.
Do ta veqoja shoqerine thjeshte nese nuk me pelqen e jo ne baz te atyre tipareve.
Mendoni se edhe arsimi nuk e ndryshon shoqerin???????????


Nuk ka pse ta ndryshoj, pasi qe shkolla dhe arsimi nuk te ben njeri. Po e ceki prape se per mua nuk ka aspak ndryshim arsimimi ne shoqerin time.
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-11-05, 20:46   #11
Flaka_1
 
Anėtarėsuar: 08-07-05
Vendndodhja: aty ku shperthen flaka
Postime: 1,212
Flaka_1 e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Rruga qe ndikon ne shoqeri eshte Arsimi :!:
__________________
Sikur te isha une nje cope qielli, te lundroja ne zemren tende.
Me mire do te ishte te isha une nje mal, dielli me rreze te me griste kemishen e bardhe.
Flaka_1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-11-05, 22:21   #12
anna
 
Anėtarėsuar: 17-01-04
Vendndodhja: ........
Postime: 2,539
anna e ka pezulluar reputacionin
Gabim

arsimi
anna Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-05-07, 01:53   #13
Berkan
 
Anėtarėsuar: 03-05-07
Vendndodhja: Rahovec, Kosove
Postime: 71
Berkan i vlerėsuar jo keq
Gabim

Ndryshimi me i mire pozitiv ne shoqeri arrihet permes njerezve te arsimuar. cdo ndryshime te mire qe e bejme te vehtja jone besoj se do te ndikohet edhe ne rrethin tone ku jetojme
Berkan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-05-07, 07:40   #14
SoKoLi-i-Maleve
 
Anėtarėsuar: 18-08-06
Postime: 1,199
SoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb

***Arsimi.****
SoKoLi-i-Maleve Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-05-07, 12:15   #15
~AmaZonA~
 
Avatari i ~AmaZonA~
 
Anėtarėsuar: 08-09-06
Vendndodhja: Aty ku zbėrthehen dimesionet e fshehura te jetes...
Postime: 3,594
~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Arsimimi ėshtė shume i rėndesishėm pėr ndryshime pozitive nė shoqeri...


__________________
Te kesh femije eshte gezim, te shikosh qe femijet e tu jane te sukseseshem dhe po ecin ne rrugen e duhur eshte lumturi...
~AmaZonA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:54.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.