Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-06-05, 22:57   #1
xheti
 
Anėtarėsuar: 12-09-04
Vendndodhja: shipol
Postime: 93
xheti e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek xheti Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek xheti Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek xheti
Gabim o ju qe ju esht dhuruar vetdija (arsyja) mendoni!

Bismilehe rrahmene rrahi - falenderimi itakonallahut-

kush ika caktu lendet e para ne sasi te mjaftushme,te cilat jan te mjaftueshme per ne vojat e gjdo qenie te gjall? kush ika krijuar keto lend te para,farat,ujin,token pjellore per kultivimin e bimeve dhe kafsheve,driten e djelit,dioksit karbonin,fabrikat egjelbrta? kush idah ke to me bollok? Q'fare dote dodh sikur toka te ishte krijuar pa njeren nga keto qe jon te permendura?
All-llahu ilartesuar thot:
"Ai qe nete vuri kodra te forta, ia shtoj te mirat asaj dhe brenda kater diteve te plota caktoj te gjitha kushtet per tejetuar pra,per ata qe pyesin(per kohen ekrijimit te saj )
kur'an( fussilet: 10)
sikur te ishte zmadhuar trashsia e shtreses se siperfaqes se tokes per disa kilometra,dote ishte hargjuar oksigjeni, i cili tani esht i pranishum per krijimin e shtreses plotesuese te kores se tokes e ateher nuk dote kishte as bim,as kafsh por as dioksit karbon , ne bar boten,ne uj gjendet 88,8% oksigjen,kurse tjetra i takon hidrogjenit.
sikurse dita dote zgjat per 10hersa esht tani,dielli dote shkatronte te gjitha bimet qe jan ne tok,andaj,kush esht aj icili eka percaktuar gjatsin e nates dhe te dites ne toke aq sa esht enevojshme per jet!!

"thuja: sikur All-llahu te bente naten te perhershme(tua zgjat) deri ne diten e kijametit,Q'mendoni, cili zot pos allahut do t'jusillte juve dri? a nuk merrni vesh.thuaj: me tregoni, nese All-llahu e zgjat diten vazhdimisht deri ne diten e kijametit ,cili zot pos allahut do t'ju sillte naten per te pushuar? anuk shiheni( sa po gaboni)?"
kur'an( el-kasas 71-72)

kush e percaktoj levizjen e tokes rreth diellit,duke bajt llogarin per nriqimin e diellit ne at mas sa esht e nejvoshme per bimet dhe gjdo gjalles qe esht ne toke.kush e vuri bimen ne sherbim dhe edetyroi te bej materje te jashtzakonshom dhe te vetme,te cilat jon te pershtashme per te ushqyerit e kafsheve dhe njeriut( proteinet,amidonet,yn-dyrat vitaminat dhe kriprat).
All-llahu xh.sh thot:
kuh eshtajqe ju ushqej, po qe se ai ua derprejti furnizimin evet,jo,askush ,por ata vazdhimisht me arreganc ekundervenie."
kur'an( el-mulk 21)
*kush e krijoj gojen duke e ditur se ajo gjindet ne fillim sistemit digjestiv,te ciles ia shtoj dhembet e bukur dhe te dukshem te cilet grijn,kafshojn dhe bluan...? kush ak vendos se eshtrat jon te boluar me mish, perveq negoj duhet te jen te zboluar? kush esht ai icili krijoj gjuhen ecila me shkathtsi rrutullohet dhe kthehetkush idertojketo gjendeje te cilat no goje sekretojn pshtym ecila i zbut kafshata e ushqimit dhe mete gjiturit evet i bashkon pjeset etij duke kriju nji etap te trejtes?

All-llahu ilartesuar thot:
" Anuk i dham ne atij dy sy ? dhe gjuhe e dy buzve"
kur'an(el-beld:8-9)
kush ekrijoj gojen (fillin e sistemit digjestiv),me te gjitha kteo mjete dihmse, te cilat gjendet ne te,ne vend pergjegjsit dhe ne veqori pergjigjse/ kush esht aj o ju te cilit keni mendje!!

All-llahu xhene shahnuhu thot:
"Qofte mallkuar aj njeri ,sa mohus ifort esht ai?po prej qkafit ekrijoj prej ni pike uj dhe epregatitur,pastaj ati ja lehtsofa rrugen,mandej ate e bera te vdes dhe atij ibera vorre( te varroset).pastaj kur te doj aj ieringjall. jo!ai nuk zabtoi at qe ia dhurova. njeriu lete shikoj ushqimin e vet.ne leshuma shi te mjaftueshem, pastaj e qam token sipas nevoajve te bimeve.dhe benem qe te mbije drither.edhe rrush e perime,edhe ullinje e hurma edhe kopshte te ndertuar dhe pem e kullosa si mjet per ju dhe per bagtit tuaja" (abese 17-32)....


__________________
Njeriu ne realitet, eshte sikur zemra e vet
xheti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 02-07-05, 20:08   #2
MACHINE
 
Anėtarėsuar: 02-07-05
Vendndodhja: Suedi
Postime: 28
MACHINE e ka pezulluar reputacionin
Gabim

*** Ndryshuar nga Uliksi ***


I nderuar, ju lutem pa ofendime.


MACHINE Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:39.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.