Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-07-05, 20:43   #1
PersonX
 
Anėtarėsuar: 23-05-05
Postime: 57
PersonX e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek PersonX
Gabim KENGA dhe MUZIKA

Es-selamu alejkum

Vellezer dhe motra muslimane,pasi qe jemi vete deshmitar se ne kohen te cilen jena duke jetu me te madhe eshte duke u ndegju kenga dhe muzika dhe une ketu deshta te postoj dicka ne lidhje me kengen dhe shpresoj ne Allahun az-zeuexhel qe ky matrial do te ket dobi tek ata te cilet jane duke ber kete mekat te shumtuar.Lus Allahun az-zeuexhel qe ky matrial te jet shkak per pendim dhe kthim tek Allahu i Madheruar.

[b] -Kėnga dhe Shejtani


Thotė Allahu i Madhėruar nė Kur'an: "Allahu e shpalli tė folmėn mė tė mirė, librin, tė ngjajshėm nė mrekulli, tė pėrsėritur herė pas herė (me keshilla e dispozita), qe prej (degjimit tė) tij rrėnqethen lėkurat e atyre qė i kanė dronė Zotit tė tyre, e pastaj me pėrkujtim ndaj Allahut u qetėsohen lėkurat dhe zemrat e tyre. Ky (libėr) ėshtė udhėzim I Allahut, me tė udhėzon atė qė do. E atė qė Allahu e lė tė humbur pėr tė nuk ka ndonjė udhėzues". Zumer 23

Vėlla dhe motėr muslimane:

A je ti prej atyre qė iu rrėnqethėn zemrat kur ta ndėgjojnė Kur'anin? A je ti prej atyre qė qajnė nga frika e Allahut? A je prej atyre qė thellohen duke menduar nė domethenien e Kur'anit fisnik. A ke dashuri tė vėrtet ndaj ndėgjimit tė Kur'anit dhe e ndjenė vetėn tė kėnaqur kur ta ndėgjosh atė? A je prej atyre qė kur kalojnė ditė tė gjata dhe nuk ke ndegjuar Kur'an, pėrmallohesh tė dėgjosh diēka prej tij ?

Nėse pėrgjegja e kėtyre pyetjeve ėshtė " Jo ", s'ka dyshim se ti je prej atyre qė je sprovuar me tė ndegjuarit e kėngėve dhe muzikės.
Ndodhė qė tė pyesėsh: Cfarė lidhje ka nė mes tė menduarit mbi domėthėnien e Kur'anit dhe kėngėve.

S'ka dyshim se kėngėt dhe muzika janė denimet mė tė medha, tė cilat i kanosėn zemrės dhe e pengojnė efektivizimin e fjalės se Allahut dhe tė menduarit nė urtesinė e saj. Kjo kėshtu sepse kėnga ėshtė kur'an i Shejtanit dhe zemra e njeriut s'ka mundėsi t'i bashkojė Kur'anin e Mėshiruesit dhe kur'anin e Shejtanit.
Ka thėnė imam ibėn Kajjimi:" Prej kurthave dhe gjuetive tė armikut tė Allahut, shejtanit, me tė cilat ia pakėson gjahut tė vet (njeriut i cili bie nė kurthėn e Shejtanit) diturin, menēurin dhe fenė dhe me tė cilat gjuan zemėrat e injorantėve dhe tė prishurve: Ndėgjimi i fishkėllimes, duartrokitjes dhe kėngės tė pėrcjellura me vegla muzikore, te cilat janė tė ndaluara dhe me tė cilat i pėngon zemrat nga Kur'ani dhe qė i shpie nė mėkate dhe kundėrvajtje, e ky pra ėshtė kur'ani i shejtanit dhe zbluarje nga mbulesa e Allahut". (Igathetu el-lehfanė 1/224).
Ndodhė qė tė pytesesh pėrseri dhe tė thuash: Cili ėshtė argumenti se kėnga ėshtė kur'an i shejtanit? Dhe cili ėshtė argumenti, i cili ndalon prerazi ndėgjimin e kėngėve dhe muzikės ?

S'ka dyshim se argumente mbi kėto kemi plot, dhe prej tyre janė:

1. Fjala e Allahut tė Madhėruar: " Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe e me qėllim qė t'i largojnė njerėzit prej rrugės se Allahut po pasur kurrfarė fakti dhe pėr t'i marrė ato (ajetet e) Allahut si tallje. Per ta me siguri ėshtė pėrgaditur denim i turpshem ". (lukman 6)

Eshtė pyetur ibėn Mes'udi rreth domėthenijes sė fjalės "tregime boshe", e ai ėshtė pėrgjegjur: "Betohem nė Allahun, tė Cilin s'ka zot tjetėr perveē Tij, kuptimi i kėsaj ėshtė "Kėnga"."

Ka thėnė ibėn Abbasi (Allahu qoftė i Kėnaqur me atė): Ajo (tregime boshe) ėshtė kėnga dhe tė ngjajshmet me tė.

Ka thėnė Muxhahidi: ""Tregime boshe" ėshtė ndėgjimi i kėngės dhe tė kotave tė tjera tė ngjajshme me tė".

Po tė njejtėn fjalė e kanė edhe krerėt e komentatorėve tė Kur'anit, siē janė: Ukrime, El-hasani, Seid bin Habir, Katade, Ibrahim en-Nah'iu etj
.
2. Fjala e Allahut tė Madhėruar: " (Zoti) Tha: "Shko, e kush prej tyre vjen pas teje, shpėrblimi i juaj ėshtė xhehennemi, shpėrblim i plotė. Dhe me ate alarmin e zėrit tėnd, mashtroje atė qė mundėsh prej tyre,..." (El-isra 63-64)

C'ėshtė pėr qėllim zėri i shejtanit nė ajet?

Ka thėnė ibėn Abbasi dhe Muxhahidi: "Zėri i shejtanit ėshtė kėnga, fyejt dhe zbavitjet-argetimet."

Kurse Ed-dahakė dhe Hasan el-Basriu: "Fyelli dhe daullja." Kurtubiu dhe ibėn Kethiri kanė thėnė: "Kėnga (ėshtė zėri i shejtanit)."

3. Fjala e Allahut tė Madhėruar: "A prej kėtij ligjerimi (Kur'ani) po ēuditeni? E po qeshni dhe nuk po qani? Madje dhe e zeni nė asgje? (En-nexhm 59-61).

Ē'do tė thot: "Samidunė" (e cila ėshtė e cekur nė origjinalin e Kur'anit)?

Ka thėnė ibėn Abbasi (Allahu qoftė i Kėnaqur me atė), Ebu Abide, Taberiu, Kurtubiu, ibėn Kethiri dhe El-ulusiu: "Fjala "Samidunė" rrjedh nga gjuha Himjere, e kjo ėshtė njera nga fiset arabe dhe don tė thot "Kengetarė".

4. Fjala e Allahut tė Madhėruar: " (roberit e Zotit janė) Edhe ata qė nuk deshmojnė rrejshėm dhe kur (rastesisht) kalojnė pranė sė keqės, kalojnė duke e ruajtur karakterin e vet. (furkanė 72).

Cili ėshtė kuptimi i fjalės "El-lagv" nė kėtė ajet?

Kanė thėnė dijetarėt dhe komentatorėt e Kur'anit ndėr tė cilėt ėshtė edhe Muxhahidi, Muhamed bin Hanefije dhe ibėn Rexhepi: "El-lagv" ėshtė Kėnga. Ndėrsa Kurtubiu thotė: ""El-lagv" ėshtė ēdo gjė e pėrēmuar, prej fjalėve dhe veprave. Nė kėtė hyn edhe kėnga, argetimet etj.

5. Fjala e Allahut tė Madhėruar: "Lutja e tyre pranė shtepisė (qabes) nuk ishte tjetėr veēse britmė dhe duartrokitje, prandaj vuane denimin pėr shkak tė denimit". (El-enfalė 35)

C'do tė thotė el-muka dhe Et-tasdije ?

Ka thėnė ibėn Amer, ibėn Abbasi (Allahu qoftė i Kėnaqur me ata), Muxhahidi, Atijje, Ed-dahakė, El-hasani dhe Katade se el-muka dhe Et-tasdije ėshtė fishkėllimė dhe duartrokitje.

Ka thėnė Kurtubiu: E gjitha kjo ėshtė e urryer dhe largohet nga kjo i menēuri, kurse vepruesi e kėsaj i pėrngjet Mushrikėve dhe nė atė se ēka veprojshin tek Qabja. (kthehu Tefsireve te Ajetėve paraprake dhe fjalėve tė dijetarėve nė tė, nė Tefsiret e: Et-taberiut, El-kurtubiut, ibni Kethirit, El-ulusiut dhe te Es-sa'diiu).

6. Hadithi, tė cilin e transmeton Ebu Mailk El-esh'ariu (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Do tė vijė njė popull qė do ta lejojnė amoralitetin, mendafshin, verėn, defet (el-meazif-muzika)". (Hadith i saktė, transemeton Buhariu).

Ē'do tė thotė "el-meazif"?

Ka thėnė El-Xhevheriu, e ky ėshtė kreu i gjuhės: "el-meazif" ėshtė kėnga dhe veglat (Muzikore) argetuese. "El-meazif" i thuhet ēdo kėngė dhe ēdo loje argetuese. Ndėrsa "do ta lejojnė" do tė thotė: do ta veprojnė sikur tė ishte e lejuar, pėrkunder asaj qė ėshtė e ndaluar. Pra, ata i lejojnė defet dhe ndegjimin e kėngėve dhe tė muzikės edhe pse ajo ėshtė e ndaluar.

7. Hadithi, tė cilin e transmeton Enes ibn Maliku (Allahu qofte i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Do tė ketė nė kėtė ummet nėnēmim, shpifje dhe shėmtim dhe kjo do tė ndodhė kur tė pijnė verė, tė luajnė me kėngėtare dhe tė luajnė me kėngė-muzike (el-meazif). (hadith i saktė, e nxorri Tėrmidhiu, dhe i vėrtetuar nga Albani).

Ka thėnė imam ibėn Kajjimi: "Ky ėshtė pretim nga Allahu, argetuesve me kėngė e muzikė do t'u leshojė tokėn dhe do t'i shėndrrojė ato nė majmuna dhe derra".

8. Hadithi, tė cilin e transmeton Ebu Malik El-eshariu (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Nga ummeti im do tė kėtė njerėz qė do ta pijnė verėn duke e emėrtuar me tjetėr emėr dhe do tė luajnė me kėngė e muzikė e Allahu do t'a shafit (leshojė) tokėn dhe prej tyre di t'i shėndrrojė nė majmuna dhe derra". (Hadith i vėrtetė, i nxjerrur nga ibėn Maxhe dhe Et-taberaniu, kurse e vėrtetoi Albani).

Imam Ibėn Kajjimi thotė: Nė hadithin (paraprak) ndalohen veglat muzikore (el-meazif) dhe Pajgamberi a.s. iu ka premtuar argetuesve me kėngė e muzikė se Allahu xh.sh. do t'u lėshojė tokėn dhe do t'i shėndėrrojė nė majmuna dhe derra.. (Shiko: Igathetu el-lehfanė 1/261).

9. Hadithi, tė cilin e transmeton Abdullah bin Amėr (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: " Vėrtetė Allahu xh.sh. ia ndaloi ummetit tim verėn, bixhozin, daullen dhe verėn e hurmės ". (Hadith i saktė, i nxjerrur nga Et-taberaniu, dhe El-bejhekiu, i vėrtetuar nga Albani).

Dijetaret e Sahabėve, tabiinėve, i katėr medh-hebeve dhe tė tjerėt janė tė njėzėshėm se fetarisht, kėnga dhe muzika ėshtė e ndaluar, qė prej fjaleve tė tyre janė:

- Ka thėnė Ebu bekri (Allahu qoftė i kėnaqur me atė): "Kėnga dhe veglat muzikore janė fyejt e shejtanit".

- Ka thėnė Abdullah ibėn Mes'udi (Allahu qoftė i kėnaqur me atė): "Kėnga mjell hipokrizi nė zemėr".

- Ka thėnė El-kasim bin Muhamed: "Kėnga ėshtė bosh (e pavlerė) dhe ēdo boshe ėshtė nė zjarr".

- Ka thėnė umer bin Abdul Aziz: "Kėnga ėshtė prejardhje nga shejtani dhe perfundimi i saj ėshtė hidhėrimi i Mėshiruesi (Allahu xh.sh.).

- Ka thėnė imam Ebu Hanifja: "Kėnga ėshtė prej mėkatėve , tė cilave duhet distancuar mėnjėherė nga ajo".

- Ka thėnė imam Maliku: "Tek ne, me kėngė merrėn vetėm mėkatarėt. Vallė a ka tė menēur qė thotė se kėnga-muzika ėshtė hak?

- Ka thėnė imam Shafiu: "Kėnga-muzika ėshtė e urrejtur dhe pavlerė, kush e tepron ne tė ėshtė mendjelehtė dhe nuk pranohet nga ai dėshmia".

- Ka thėnė imam Ahmed ibėn Hambeli: "Kėnga mjellė nė zemėr hipokrizi".

- Kurse imam Ebu amer bin Salah, nė perkrahje tė shumicės se dijetarėve, tė cilėt e ndalojnė Kėngėn dhe muzikėn, thotė: "Kėnga dhe veglat muzikore janė tė ndaluara me "Ixhma"".

Paraprakisht e pamė shumė qartė sa qė nuk pranon dyshimin mė tė vogėl se ndegjimin e kėngės dhe muzikės e ndaloi: Kur'ani, Synneti, dhe El-ixhmai.

Tė keshė kujdes, tė mos mashtrohesh me disa fetwa (opinjon), te cilat e lejojnė muziken. Apo qė thojnė se muzikė e ndaluar ėshtė vetėm ajo qė tė shpie nė tė kqija. Tė gjitha kėto fetwa janė nė kundershtim me Kur'anin, Synetin dhe El-ixhmain. Dėgjimi i kėnges ėshtė haram, tė jetė ajo e zhurmėshme apo e lehtė, e shoqėruar me muzikė apo jo.

Lejohet vetėm defi (daireja) qė t'a pėrdorin vetėm gratė nė festa apo gezime, gje e cila argumentohet me dy hadithe tė sakta se Ebu Bekri (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) shkoi tek Pejgamberi a.s., e Pejgamberi a.s. ishte nė shtepi te Aishes (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) dhe aty gjeti dy vajza te reja qe luajshin me def para Aishes (Allahu qoftė i kėnaqur me atė). Ebu bekri (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) i qortoi vajzat dhe iu tha: "Fyejt e shejtanit tek Pejgamberi a.s.?!! Pejgamberi a.s. tha: "O Ebu beker, leri se kėto ditė janė ditė feste". (Hadith i saktė, i nxjerrur nga Buhari dhe muslimi).

Pėr ēudi, disa njerėz e marrin kėtė hidith si argument pėr lejimin e muzikės edhe pse Ebu bekri (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) e quajti lojėn me def fyell i muzikes dhe Pejgamberi a.s. ishte ne pajtim me njė gjė tė tillė por ia sqaroi atij se shkaku qe ti le te luajnė ishin ditėt e festės, ditė nė tė cilat lejohet shfaqja e gezimit.

Ka thėnė imam Ibn Kajjimi: "Ebu Bekri (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) e quajti kėtė fyej tė shejtanit gjė e cila ishte nė pajtim me Pejgamberin a.s. dhe se lojėn me def e bėnin dy vajza tė vogla tė cilat nuk kanė obligime fetare dhe sė pėr to nuk ka mėkat nė kėndimin dhe dėgjimin i saj. Vallė a kjo aludon pėr lejimin e asaj tė cilės ju e punoni dhe e mesoni, ajo qė pėrmban ato qė as ju s'mund t'a mshefni?! O ēfarė mjerimi, ka humbur inteligjenca dhe te kuptuarit."

Nisur nga kjo, kanė thėnė dijatarėt se loja me def ėshtė e lejuar vetėm pėr gra, gjė e cila pėr burra nuk vlenė dhe kjo kushtimisht nė ditėt e festave dhe gezimėve.

Ka thėnė dijetari i ndėruar, Abdul Aziz bin Bazi (Allahu e mėshiroftė): Ndėgjimi i muzikės ėshtė e ndaluar dhe nga punėt e kėqija, gjė e cila shkakton sėmundjen e zemrės dhe ngurtjes se saj dhe e pėngon nga pėrkujtimi (dhikri) i Allahut. Ndėrsa nė Martesė, lejohet vetėm pėr gra rėnia e defit, duke kėnduar kėngė tė matura, nė tė cilat nuk ka shtytje pėr nė tė ndaluara. Ndėrsa renia e tupanit nuk lejohet nė dasem e as jashtė saj. Pra, mjafton defi ta pėrdorin gratė, gjė e cila nuk lejohet pėr burra.

Dhe pėrfundimisht: O vėlla dhe motėr besimtare...

Kujdes, mos tė bėhėsh prej atyre tė cilėt i ka mashtruar shejtani dhe iu ka zbukuruar kėngėn dhe muzikėn dhe e lanė Kur'anin e madheruar pas dore. Tė cilėt po t'i shikosh kur janė duke ndegjuar muzikė, i sheh ato se si ju ka shterrur zani, u janė molisur gjymtyrėt, e kanė flijuar zemrėn pėr muzikė, pėrdridhėn sikurse i dehuri dhe kėrcejnė si femra apo si gra tė amoralizuara.

O fatkeqesi pėr tė rinjtė, tė cilėt jetėn e tyre e ēojnė nė argetime, kėngė e muzikė. E morėn fenė e tyre loje e defrim. Fyejt e shejtanit janė mė tė dashur Tek ata se ndėgjimi i kur'anit, saqe, po ta lexojė ndonjėri prej tyre Kur'anin prej fillimi e deri nė mbarim, nuk do ndyshonte asgje tek ai dhe as qė do tė lente gjurmė e as qė do ta pasiononte. E kur ta ndegjojė kur'anin e shejtanit, shpėrthejnė nga zemra e tij burimet e pasionėve, kėmbėt fillojnė ti luajnė, duart ti perplasėn pėr njėratjetrėn, pjeset e trupit ti shkundėn, gjuha duke pėrcjellur (kėngėt) dhe i levizin ndjenjat e emocionet. O i madhi Zot, cila nga kėto dy janė me tė dashura tek ai?!
O fatkeqėsi pėr kohėn e cila humbet jashtė pėrmendjės sė Allahut, pėr pasurinė cila shpėnzohet jashtė madhėrimit tė Allahu xh.sh., pėr zemrat nė tė cilat strehohet shejtani, pėr tė rinjtė tė cilėt e humbėn fenė e tyre.

O fatkeqėsi, armiqt e Islamit kėnaqėn dhe gėzohėn me rininė tonė, tė cilėn e kryqėzoi burrerinė e tyre kėnga-muzika, muzika iu mori entuzjazmin e tyre, xhelozia iu mbyti ndenjat e dashurisė, vendosshmerinė e tyre iu more kėrcimi. Ndėrsa vėllezrit e tyre vritėn ne ēdo kodėr dhe mbytėn me thiken diskredituese. O I madhi Zot, kur do tė zgjohėn?!!

Thotė Allahu xh.sh.: " Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe e me qėllim qė t'i largojnė njerėzit prej rrugės sė Allahut po pasur kurrfarė fakti dhe pėr t'i marrė ato (ajetet e ) Allahut si tallje. Pėr ta me siguri ėshtė pėrgaditur dėnim i turpshėm. E kur i lexohėn atij ajetėt Tona, ai kthehet kryelartė dhe bėhėt sikur nuk i ka ndėgjuar ato, bėhėt sikur nė veshėt e tij ka shurdhim tė rėndė, pra, ti pėrgezoje atė me njė denim tė dhėmbshėm". (llukman 6)


__________________
E mos e ngatėrroni tė vėrtetėn me tė pavėrtetėn dhe me vetėdije tė fshehni realitetin.(Bekare:42)
PersonX Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 27-07-05, 07:05   #2
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pas nderhyrjes se Bashkesise Nderkombetare dhe rrezimit te regjimit Talibanesk ne Afganistan, festonte populli i Afganistanit anembane vendit, nga gezimi se e kane hequr qafe Talibanin!
A e din si???
ME MUZIKE! :P
Me kege e valle, me radio e TV, te gjitha keto qe i ndoqi, i dogj e u mundua ti shakterroje regjimi Talibanez; njekohesiht populli i Afganistanit eshte shume i lumtur qe me ne fund mundet te KENDOJE e te degjoje MUZIKE, cfare t'u doje zemra!
E po me vjen keq, qe paskan harruar te te pyesin ty :lol: , NESE kane te drejte apo jo, te degjojne muziken qe kane deshire ata :twisted:
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-05, 07:08   #3
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Harrova te shtoj:
Nje TV private e krijuar nga biznismene te Lindjes se Afert ne Afganistan kishte filluar te emitoje edhe videoklipe te muzikes perendimore; Britney Spears dhe videoklipet e saj jane me te preferuarat e popullit Afgan per momentin :twisted:
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-05, 23:27   #4
PersonX
 
Anėtarėsuar: 23-05-05
Postime: 57
PersonX e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek PersonX
Gabim

Edhe cka pastaj...? po don me then se eshte e lejuar muzika ne Islam pershkak se ndegjoj disa taliban edhe avganistanez a???
__________________
E mos e ngatėrroni tė vėrtetėn me tė pavėrtetėn dhe me vetėdije tė fshehni realitetin.(Bekare:42)
PersonX Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-07-05, 05:02   #5
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

:lol:
Po dua te them se je duke KEQ-intepretuar qysh po ke qef, dhe e dyta edhe po te vazhdosh keshtu deri ne diten e Kijametit, KURR s'do te arrish te ndryshosh natyren NJEREZORE; n j e r e z i t prej egzistimit te tyre kane kenduar dhe bere muzike, dhe do te vazhdojne!

Perndryshe, kunder NATYRES se njeriut, mundet te jete njeriu, lloji yt, dhe i naivave/primitivave te shpellave qe nuk shohin petej hundes se tyre, qe kultivojne hashash, dhe qe kane mesuar permendesh dhe perserisin si refren, gjera qe NUK jane te gjendje ti KUPTOJNE!
Perendia, nuk mundet te jete kunder kenges e as bukurise se shpirtit te njeriut qe KRIJON artin e muzikes!

Ato citate qe i ke nxjerr ketu, ndoshta ke nevoje ti diskutosh me dikend qe e kupton ne origjinal se cka eshte deshur te thuhet me to!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-07-05, 09:43   #6
at|n|
 
Avatari i at|n|
 
Anėtarėsuar: 24-03-05
Vendndodhja: Mitrovicė
Postime: 218
at|n| me shokė shumeat|n| me shokė shume
Gabim

Ato citate qe jane paraqit aty, nuk kane nevoje spjegimi me te hollesishem per kuptimin e tyre ne thelb. Muzika eshte haram, ketu jane ne pajtim shumica e dijetareve Islam. Ne si Muslimane e kemi per detyre te percjellim Kuranin dhe Sunnetin e pejgamberit a.s Tash nese ka ndonje gje te paqarte per neve si besimtare te thjeshte jemi te obliguar te ndjekim dijetaret e mire dhe te sinqerte. E kush don me lexu i sheh edhe Ajetet Kuranore per muziken, Hadithet per muziken edhe mendimet e dijetareve me te medhenj dhe me te sinqerte te Islamit duke filluar prej sahabeve te pejgamberit a.s , kater imameve te elhi sunnetit e deri ne dijetaret e diteve tona.
Tash, nese dikush nuk mundet te jetoje pa muzike (pa kuranin e shejtanit) atehere ai eshte problemi i tij, ne kete rast i juaji Reana. Por se muzika eshte haram kjo nuk vihet ne dyshim, sikur qe nuk vihet ne dyshim se alkooli eshte haram edhe ndaq eshte ushqim shpirti ndaq ushqim zemre ndaq qka dush eshte haram. Gjerat jane te pastera si loti ne Islam, per ata qe kane mendje te shendoshe.
Argumentet jane: Ajetet, hadithet, mendimet e dijetareve - keto te trija me rradhe jane ato qe Muslimani eshte i obliguar t'i percjell.

at|n|
__________________
Ēdo ditė qė vjen ėshtė mė e vėshtirė se dita qė kalon deri sa ta takojmė Zotin tonė! - Muhamedi a.s
at|n| Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-07-05, 10:13   #7
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nuk ėshtė e ndaluar kėnga e as muzika nė islam, por ka kufizime.

Po tė ishte e ndaluar kėnga nuk do tė kendonin imamet nga sa herė ne ditė Ezanin.
Nuk do te kendoheshin Ilahi.
Nuk do te kendohej Kur`an.
Vetė profeti Muhamed a. s. gjat hyrjes triumfale nė Mekė ėshtė pritė me daulle, kėngė e valle.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-07-05, 23:28   #8
PersonX
 
Anėtarėsuar: 23-05-05
Postime: 57
PersonX e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek PersonX
Gabim

********* Ndryshuar Uliksi *********Dilaver shkruajti
Citim:
Nuk ėshtė e ndaluar kėnga e as muzika nė islam, por ka kufizime.
Ka thėnė imam Ebu Hanifja: "Kėnga ėshtė prej mėkatėve , tė cilave duhet distancuar mėnjėherė nga ajo".
Dilaver Ebu Hanifja po thot se duhet larguar prej muzikes menjeher edhe po thote se eshte mekat apo jo? e tash cka ta merr mendja, me te ngu ty apo Ebu Hanifen?

Citim:
Po tė ishte e ndaluar kėnga nuk do tė kendonin imamet nga sa herė ne ditė Ezanin.
Kush eshte ai i "mecem" qe thote se Ezani eshte muzik e kenge?!!!

Citim:
Nuk do te kendoheshin Ilahi.
Nuk do te kendohej Kur`an.
Vetė profeti Muhamed a. s. gjat hyrjes triumfale nė Mekė ėshtė pritė me daulle, kėngė e valle.
Dilaver ty tu paskan perzi plusi edhe minusi bre djal.Hajt lexoje njeher mire ate matrialin edhe pastaj fol dhe nese je ai qe mundesh mi gjet haditheve dobsi apo fjalve te sahabve urdhno.,por jam i sigurt dhe me se i sigurt se smundesh ta besh nje gje till.
Nese ke ndonje argument te sakt se muzika eshte e lejuar ateher na sjell ketu.Ma merr mendja se e din cka eshet argument, Kuran dhe sunnet.
__________________
E mos e ngatėrroni tė vėrtetėn me tė pavėrtetėn dhe me vetėdije tė fshehni realitetin.(Bekare:42)
PersonX Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-07-05, 03:30   #9
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

**** Ndryshuar, jasht teme. Uliksi 31 ****
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-07-05, 05:00   #10
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

:lol: :lol: :lol:
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-05, 21:46   #11
Kastri
 
Anėtarėsuar: 04-05-05
Postime: 481
Kastri i dashurKastri i dashurKastri i dashur
Gabim

Pershendetje

O djale i mire,po ku po jetoni ju ej?

Se pari me trego sa gjate eshte jeta e njeriute ne kete bote-sa jane gezime e sa jane hidhrime(mundime)?

Je future aqe thelle sa edhe po te donime ne i nxirrime nga ai balte ku ke ra nuk mundemi te nxirrime se juve mir po ju dukete aty ku jeni.

Po kushe qenka ky Ebu Hanifja,tani a mos eshte ndonje pejgamer a qka,nese thuani se eshte dijatare i ISLAMITE atehere,kurgje nuk po dika,kenga e sherone shpirtine,kurse vajtimi te ciline po e preferoni ju e dhunone shpirtine.

Me nderime i nderuare.
__________________
Feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA
Kastri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-05, 22:21   #12
uliksi31
 
Anėtarėsuar: 19-11-03
Vendndodhja: catskills
Postime: 10,218
uliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

I nderuari Kastri, Ebu Hanifa eshte nje nder dijetaret me eminent qa ka pas feja islame ndonjehere.Te gjith ( Gati te gjith)shqiptaret musliman i perkasin Medh'hebit (shkolles) te tij (sipas jurispondences se tij).
Prandaj luteni ju dhe te tjeret te i permbaheni rregullores se Dardanis,mos te fyhen,nencmohen e tj. asnje gigure, fetare e as kombetare.

Me nderime Uliksi31
uliksi31 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-05, 22:50   #13
Kastri
 
Anėtarėsuar: 04-05-05
Postime: 481
Kastri i dashurKastri i dashurKastri i dashur
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uliksi31-jr.
I nderuari Kastri, Ebu Hanifa eshte nje nder dijetaret me eminent qa ka pas feja islame ndonjehere.Te gjith ( Gati te gjith)shqiptaret musliman i perkasin Medh'hebit (shkolles) te tij (sipas jurispondences se tij).
Prandaj luteni ju dhe te tjeret te i permbaheni rregullores se Dardanis,mos te fyhen,nencmohen e tj. asnje gigure, fetare e as kombetare.

Me nderime Uliksi31

..................................
..................................

Pershendetje
I nderuari uliksi31-jr. te pershendese ty edhe te gjithe moderatorete,diskutuesite pjesmarres te Dardania.

Nese ju apo ai qe e ka shkrue e di se kushe eshte ai persone,une i nderuare nuk e kame diture,pra une edhe e thashe nese eshte dijetare i ISLAMITE,eshte vlersime i imi,edhe gjynahete me takoine mue,une e di se kushe kendone keq nuk mendone,edhe qka nuk ta merre mendja as ne Kur“an nuk shkruen.

Mirpo nese eshte gjeture dikushe i fyere nga ky shkrime i imi atehere une po kerkoi falje publike. ME FALNI VLLAZNI SHQIPTARE.

Me nderime te nderuare.
__________________
Feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA
Kastri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-07-05, 17:06   #14
Islam
 
Anėtarėsuar: 31-07-05
Postime: 28
Islam e ka pezulluar reputacionin
Gabim

S'ka dyshim se argumente se kėnga dhe muzika jan tė ndaluara (haram) kemi plot, dhe prej tyre janė:

1. Fjala e Allahut tė Madhėruar: " Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe e me qėllim qė t'i largojnė njerėzit prej rrugės se Allahut po pasur kurrfarė fakti dhe pėr t'i marrė ato (ajetet e) Allahut si tallje. Per ta me siguri ėshtė pėrgaditur denim i turpshem ". (lukman 6)

Eshtė pyetur ibėn Mes'udi rreth domėthenijes sė fjalės "tregime boshe", e ai ėshtė pėrgjegjur: "Betohem nė Allahun, tė Cilin s'ka zot tjetėr perveē Tij, kuptimi i kėsaj ėshtė "Kėnga"."
Ka thėnė ibėn Abbasi (Allahu qoftė i Kėnaqur me atė): Ajo (tregime boshe) ėshtė kėnga dhe tė ngjajshmet me tė.
Ka thėnė Muxhahidi: ""Tregime boshe" ėshtė ndėgjimi i kėngės dhe tė kotave tė tjera tė ngjajshme me tė".
Po tė njejtėn fjalė e kanė edhe krerėt e komentatorėve tė Kur'anit, siē janė: Ukrime, El-hasani, Seid bin Habir, Katade, Ibrahim en-Nah'iu etj
.
2. Fjala e Allahut tė Madhėruar: " (Zoti) Tha: "Shko, e kush prej tyre vjen pas teje, shpėrblimi i juaj ėshtė xhehennemi, shpėrblim i plotė. Dhe me ate alarmin e zėrit tėnd, mashtroje atė qė mundėsh prej tyre,..." (El-isra 63-64)

C'ėshtė pėr qėllim zėri i shejtanit nė ajet?
Ka thėnė ibėn Abbasi dhe Muxhahidi: "Zėri i shejtanit ėshtė kėnga, fyejt dhe zbavitjet-argetimet."
Kurse Ed-dahakė dhe Hasan el-Basriu: "Fyelli dhe daullja." Kurtubiu dhe ibėn Kethiri kanė thėnė: "Kėnga (ėshtė zėri i shejtanit)."

3. Fjala e Allahut tė Madhėruar: "A prej kėtij ligjerimi (Kur'ani) po ēuditeni? E po qeshni dhe nuk po qani? Madje dhe e zeni nė asgje? (En-nexhm 59-61).
Ē'do tė thot: "Samidunė" (e cila ėshtė e cekur nė origjinalin e Kur'anit)?
Ka thėnė ibėn Abbasi (Allahu qoftė i Kėnaqur me atė), Ebu Abide, Taberiu, Kurtubiu, ibėn Kethiri dhe El-ulusiu: "Fjala "Samidunė" rrjedh nga gjuha Himjere, e kjo ėshtė njera nga fiset arabe dhe don tė thot "Kengetarė".

4. Fjala e Allahut tė Madhėruar: " (roberit e Zotit janė) Edhe ata qė nuk deshmojnė rrejshėm dhe kur (rastesisht) kalojnė pranė sė keqės, kalojnė duke e ruajtur karakterin e vet. (furkanė 72).

Cili ėshtė kuptimi i fjalės "El-lagv" nė kėtė ajet?
Kanė thėnė dijetarėt dhe komentatorėt e Kur'anit ndėr tė cilėt ėshtė edhe Muxhahidi, Muhamed bin Hanefije dhe ibėn Rexhepi: "El-lagv" ėshtė Kėnga. Ndėrsa Kurtubiu thotė: ""El-lagv" ėshtė ēdo gjė e pėrēmuar, prej fjalėve dhe veprave. Nė kėtė hyn edhe kėnga, argetimet etj.

5. Fjala e Allahut tė Madhėruar: "Lutja e tyre pranė shtepisė (qabes) nuk ishte tjetėr veēse britmė dhe duartrokitje, prandaj vuane denimin pėr shkak tė denimit". (El-enfalė 35)

Lexoni me vėmendje kėto dy ajete:

29. Andaj ti largohu prej atij qė ia ka kthyer shpinėn Kurķanit dhe qė nuk do tjetėr pos jetės sė kėsaj bote!

30. Ajo ėshtė e tėrė dituria qė kanė arritur, e Zoti yt di mė sė miri pėr atė qė ėshtė larguar nga rruga e Tij dhe Ai di mė sė miri pėr atė qė ėshtė nė rrugėn e drejtėC'do tė thotė el-muka dhe Et-tasdije ?

Ka thėnė ibėn Amer, ibėn Abbasi (Allahu qoftė i Kėnaqur me ata), Muxhahidi, Atijje, Ed-dahakė, El-hasani dhe Katade se el-muka dhe Et-tasdije ėshtė fishkėllimė dhe duartrokitje.
Ka thėnė Kurtubiu: E gjitha kjo ėshtė e urryer dhe largohet nga kjo i menēuri, kurse vepruesi e kėsaj i pėrngjet Mushrikėve dhe nė atė se ēka veprojshin tek Qabja. (kthehu Tefsireve te Ajetėve paraprake dhe fjalėve tė dijetarėve nė tė, nė Tefsiret e: Et-taberiut, El-kurtubiut, ibni Kethirit, El-ulusiut dhe te Es-sa'diiu).

6. Hadithi, tė cilin e transmeton Ebu Mailk El-esh'ariu (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Do tė vijė njė popull qė do ta lejojnė amoralitetin, mendafshin, verėn, defet (el-meazif-muzika)". (Hadith i saktė, transemeton Buhariu). Ē'do tė thotė "el-meazif"?

Nė njė Hadith Kudsi All-llahu thotė: Ai qė e rreziston fjaėn e Pejgamberit a.s e ka Rrezistu fjalėn Time. Sepse Pejgamberi a.s nuk ka drejt tė flet diqka, pa lejėn e All-llahut Subhanehu we Teala.

E kush e kundershton Rasulin vllazni musliman, e ka kundershtu All-llahun, kurse ata qė thonė se muzika dhe kėnga nuk jan haram, ai me tė vėrtet nuk e njeh fen Islame, dhe i mbron epshet e tij, e kush i jep perparsi epshit para ndalesave dhe obligimeve nga ana e All-llahut, ai nese nuk pednohet e ka denimin e sigurt insh'All-llah. Kurse qė e fyejn dhe e kunderhtojn All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij (Reana, Kastri ju qė kundershtoni aq ashper) All-llahu i Lartėsuar pėr kėsi lloji njerzve ka zbrit ajet prej 7 qiejve kat ku thotė: "..kush e kundershto dhe fyen All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ata jan prej mė tė poshtėrve"
Kėrkoj ndjes, sepse ajeton orginal nuk e gjeta, por insh'All-llah nese dikush e don orgjinalin, ja gjej mrenda disa diteve : )


Ka thėnė El-Xhevheriu, e ky ėshtė kreu i gjuhės: "el-meazif" ėshtė kėnga dhe veglat (Muzikore) argetuese. "El-meazif" i thuhet ēdo kėngė dhe ēdo loje argetuese. Ndėrsa "do ta lejojnė" do tė thotė: do ta veprojnė sikur tė ishte e lejuar, pėrkunder asaj qė ėshtė e ndaluar. Pra, ata i lejojnė defet dhe ndegjimin e kėngėve dhe tė muzikės edhe pse ajo ėshtė e ndaluar.

7. Hadithi, tė cilin e transmeton Enes ibn Maliku (Allahu qofte i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Do tė ketė nė kėtė ummet nėnēmim, shpifje dhe shėmtim dhe kjo do tė ndodhė kur tė pijnė verė, tė luajnė me kėngėtare dhe tė luajnė me kėngė-muzike (el-meazif).

(hadith i saktė, e nxorri Tėrmidhiu, dhe i vėrtetuar nga Albani).
Ka thėnė imam ibėn Kajjimi: "Ky ėshtė pretim nga Allahu, argetuesve me kėngė e muzikė do t'u leshojė tokėn dhe do t'i shėndrrojė ato nė majmuna dhe derra".

8. Hadithi, tė cilin e transmeton Ebu Malik El-eshariu (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Nga ummeti im do tė kėtė njerėz qė do ta pijnė verėn duke e emėrtuar me tjetėr emėr dhe do tė luajnė me kėngė e muzikė e Allahu do t'a shafit (leshojė) tokėn dhe prej tyre di t'i shėndrrojė nė majmuna dhe derra".

(Hadith i vėrtetė, i nxjerrur nga ibėn Maxhe dhe Et-taberaniu, kurse e vėrtetoi Albani).
Imam Ibėn Kajjimi thotė: Nė hadithin (paraprak) ndalohen veglat muzikore (el-meazif) dhe Pajgamberi a.s. iu ka premtuar argetuesve me kėngė e muzikė se Allahu xh.sh. do t'u lėshojė tokėn dhe do t'i shėndėrrojė nė majmuna dhe derra.. (Shiko: Igathetu el-lehfanė 1/261).


9. Hadithi, tė cilin e transmeton Abdullah bin Amėr (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) se Pejgamberi a.s. ka thėnė: " Vėrtetė Allahu xh.sh. ia ndaloi ummetit tim verėn, bixhozin, daullen dhe verėn e hurmės ". (Hadith i saktė, i nxjerrur nga Et-taberaniu, dhe El-bejhekiu, i vėrtetuar nga Albani).

Dijetaret e Sahabėve, tabiinėve, i katėr medh-hebeve dhe tė tjerėt janė tė njėzėshėm se fetarisht, kėnga dhe muzika ėshtė e ndaluar, qė prej fjaleve tė tyre janė:


- Ka thėnė Ebu bekri (Allahu qoftė i kėnaqur me atė): "Kėnga dhe veglat muzikore janė fyejt e shejtanit".
- Ka thėnė Abdullah ibėn Mes'udi (Allahu qoftė i kėnaqur me atė): "Kėnga mjell hipokrizi nė zemėr".
- Ka thėnė El-kasim bin Muhamed: "Kėnga ėshtė bosh (e pavlerė) dhe ēdo boshe ėshtė nė zjarr".
- Ka thėnė umer bin Abdul Aziz: "Kėnga ėshtė prejardhje nga shejtani dhe perfundimi i saj ėshtė hidhėrimi i Mėshiruesi (Allahu xh.sh.).
- Ka thėnė imam Ebu Hanifja: "Kėnga ėshtė prej mėkatėve , tė cilave duhet distancuar mėnjėherė nga ajo".
- Ka thėnė imam Maliku: "Tek ne, me kėngė merrėn vetėm mėkatarėt. Vallė a ka tė menēur qė thotė se kėnga-muzika ėshtė hak?
- Ka thėnė imam Shafiu: "Kėnga-muzika ėshtė e urrejtur dhe pavlerė, kush e tepron ne tė ėshtė mendjelehtė dhe nuk pranohet nga ai dėshmia".
- Ka thėnė imam Ahmed ibėn Hambeli: "Kėnga mjellė nė zemėr hipokrizi".
- Kurse imam Ebu amer bin Salah, nė perkrahje tė shumicės se dijetarėve, tė cilėt e ndalojnė Kėngėn dhe muzikėn, thotė: "Kėnga dhe veglat muzikore janė tė ndaluara me "Ixhma"".
Vendimi mbi kėngėt e lejuara

Nėse kėto enashide (kėngė me motive fetare) kanė kuptim islamik dhe nėnkuptoj kėtu qė nuk shoqėrohen me asnjė instrument muzikor, def, daullė ose tė ngjajshme me kėto atėherė nuk ka asnjė problem nė kėtė. Megjithatė ėshtė e nevojshme pėr tė shpjeguar njė kusht tė rėndėsishėm pėr lejueshmėrinė e tyre; duhet tė jenė pa asgjė qė bie nė kundėrshtim me sheriatin, tė tilla si tepėrimi (nė lavdėrimet ndaj Pejgamberit ose ndokujt tjetėr) dhe tė ngjajshme me kėte. Pastaj njė tjetėr kusht ėshtė qė kjo nuk duhet tė bėhet njė zakon sepse i shmang kėto dėgjues [dėgjues tė enashideve] nga recitimi i Kur'anit i cili ėshtė i inkurajuar nė sunnetin e pastėr profetik. Si dhe se kjo i shmang ata nga kėrkimi i dijes sė dobishme dhe thirrja tek Allahu, subhanehu ve teala.

Pėrsa i pėrket pėrdorimit tė defeve nė enashide, atėhere kjo gjė ėshtė e lejueshme pėr gratė kur janė midis vetė tyre dhe jo pėr burrat dhe ate vetėm nė Bajram ose nė dasma.

Shejh Muhammed Nasirud-din el-Albani

Ata njerz qė i fyen dhe i ofenfojn diejtart, kan bėrė mekat. Dijetart jan ata qė All-llahu i don, dhe i ka pėrmend nė Kur'an, thotė All-llahu i Madhėruar nė Kur'an: "...dhe pyetni dijetart kur nuk dini"
Kurse kush kundershton fjalen e All-llahut, e ceka mė lart ajetin se ata jan prej mė tė poshtėrve.


Eh, kam ende material pėr ata qė nuk jan bind se kėnga dhe muzika nė Islam jan tė ndaluara (haram).


Vėna re se njė prej antarve, ka ngatrruar ilahit dhe Kur'anin me kėngen dhe muziken, kjo ėshtė pėr tė qeshur gjatė, po hajr insh'All-llah, kur te meson se qfar jan ilahit dhe recitimi i Kur'anit atėher bisedojm mė gjatė insh'All-llah.
Islam Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-07-05, 18:07   #15
Kastri
 
Anėtarėsuar: 04-05-05
Postime: 481
Kastri i dashurKastri i dashurKastri i dashur
Gabim

Pershendetje

Islami i nderuare,une po i lutem ZOTITE te me shperbleje ose te me denoi ashtu si e kame ZEMREN,asgje me teper,edhe jame i bindure se ate shperblime do e merre seicili.

Citim:
Nė njė Hadith Kudsi All-llahu thotė: Ai qė e rreziston fjaėn e Pejgamberit a.s e ka Rrezistu fjalėn Time. Sepse Pejgamberi a.s nuk ka drejt tė flet diqka, pa lejėn e All-llahut Subhanehu we Teala.

E kush e kundershton Rasulin vllazni musliman, e ka kundershtu All-llahun, kurse ata qė thonė se muzika dhe kėnga nuk jan haram, ai me tė vėrtet nuk e njeh fen Islame, dhe i mbron epshet e tij, e kush i jep perparsi epshit para ndalesave dhe obligimeve nga ana e All-llahut, ai nese nuk pednohet e ka denimin e sigurt insh'All-llah. Kurse qė e fyejn dhe e kunderhtojn All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij (Reana, Kastri ju qė kundershtoni aq ashper) All-llahu i Lartėsuar pėr kėsi lloji njerzve ka zbrit ajet prej 7 qiejve kat ku thotė: "..kush e kundershto dhe fyen All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ata jan prej mė tė poshtėrve"
Kėrkoj ndjes, sepse ajeton orginal nuk e gjeta, por insh'All-llah nese dikush e don orgjinalin, ja gjej mrenda disa diteve :
Nuk keni pse kerkoni ajetine origjinale,se ju vete teke jeni ajete origjinale,koj vlene nga une,jo edhe per REANEN e nderuare ,sepse une nuk jame avokate i saj,edhe e di qe me siguri motra REANA di edhe do te pergjigjete per veti,ne menyre te merituare.

Kame edhe nje lutje te lutem me dokumento ku jame kunder ALL-LLAHUT edhe te derguarite te ti,e mos lesho shkrime si LOPA baglen.

Edhe te jeni i sigurte se ate vende ne FERRE qe po e rezervoni per mue e te nderuaren Reana, aty do jeni ju edhe bashkemendimtaret tuaje.

Me nderime te nderuare.


__________________
Feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA
Kastri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:36.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.