Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 13-07-05, 22:41   #1
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Etimologjia e fjalės ROB dhe ROD

CROATIAN ACADEMY OF SCIENCES AND ARTS
AKADEMIA E SHKENCAVE DHE ARTEVE KROATE

Dr.sc. Alemko Gluhak

(Croatian Etymological Dictionary), Zagreb, 1993 Fjalor etimologjik Kroat

rob - ėshtė fjalė p. sllave u formua me metatezen prej orb qe ka rrėnjet nga gjuha indoevropiane orbh qe do te thot "i cili nuk ka pasuri"

rod - gjithashtu fjalė p. sllave e nzjerrur nga e njejta rrėnjė....

Kerkoj falje pėr perkthim kaq te dobėt, por ėshtė burimi kush i njef keto dy gjuhė mė mirė, anglisht apo kroatisht.

P. s. nė gjuhėn shqipe nuk kam mundėsi tė siguroj, kush e ka mundėsin mir bėn.

Dilaver


__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-07-05, 05:29   #2
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Keto dy fjale jane ne perdorim nga sllavet e Jugut-Sllovenet, Kroatet, Serbet, Boshnjaket, Malazezet, Maqedonet sllave dhe Bullgaret!
Njekohesisht edhe nga sllavet e Lindjes-Ruset, Beloruset dhe Ukrainasit!!!

Dihet mire se Sllavet e Lindjes nuk jetuan kurre ne afersi te Ilireve, por megjithate i kane ne perdorim qe te dy keto shprehje!!!
shembull:
"rod"- (ne rusishte)
1.familje, 2. lindje, origjine, 3. lloj, grup, 4. gjini, 5. genus, 6. raca njerezore, 7. profesion, pergatitje profesionale, 8. seksion i sherbimit ushtarak, etj!

(fq 952, fjalor Rusisht-Anglisht/Anglisht-Rusisht, botuar nga Washington Post, autor Kenneth Katzner)
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-05, 06:17   #3
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ju falemnderit per nje inkuadrim vertete akademik ne teme . Pavarsisht se ku qendron e verteta kur bisedohet permes fakteve -biseda ka vlere.
Ne ballafaqimin e fakteve del edhe e verteta.

Guri Sylaj
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-05, 08:26   #4
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Etimologjia e fjalės ROB dhe ROD

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dilaver
CROATIAN ACADEMY OF SCIENCES AND ARTS
AKADEMIA E SHKENCAVE DHE ARTEVE KROATE

Dr.sc. Alemko Gluhak

(Croatian Etymological Dictionary), Zagreb, 1993 Fjalor etimologjik Kroat

rob - ėshtė fjalė p. sllave u formua me metatezen prej orb qe ka rrėnjet nga gjuha indoevropiane orbh qe do te thot "i cili nuk ka pasuri"

rod - gjithashtu fjalė p. sllave e nzjerrur nga e njejta rrėnjė....

Kerkoj falje pėr perkthim kaq te dobėt, por ėshtė burimi kush i njef keto dy gjuhė mė mirė, anglisht apo kroatisht.

P. s. nė gjuhėn shqipe nuk kam mundėsi tė siguroj, kush e ka mundėsin mir bėn.

Dilaver

*******Dilaver, pse nuk e shkruan te plote fjaline, por E FSHEH DHE e ben (p. sllave), pse nuk e shkruan drejte: ROB ėshtė fjalė PARA SLLAVE u formua me metatezen prej orb qe ka rrėnjet nga gjuha indoevropiane orbh qe do te thot "i cili nuk ka pasuri",

KU GJUHA I.E. (qe mendon ai, se nuk eshte nje por me qindra gjuhe i.e.) ESHTE ILLIRISHTJA TRUNGU I INDOEUROPIANISHTES, prej saj e moren sllavet. Poashtu malverzimi me fjalen ROB=ORB, vetem nje ndryshim tingujsh, tregon asgje shekncore, vetem loje tingujsh brenda fjales, ndrrim tingujsh pa kurrfare kuptimi ne asnje gjuhe ROB=ORB! Kjo eshte qesharake!

As qe shkruan kjo e hutuara, se 'sllavet, nuk ishin askund afer ilireve' - kur ishin iliret nuk kishte as fjale - sllav!

2. ROD - GJITHASHTU FJALE PARA SLLAVE E NXIERRUR NGA E NJEJTA RRENJE... (a po te vie keq, ta shkruash fjalen (PARA SLLAVE)? Ndoshta, te ju shkojsh perhuji ketyre te hallakaturve, qe plasen, qe fjalet rod e rob, te jene 100% sllave, se edhe po i folkan sllavet e jugut, e ruset edhe shqiptaret i paskan marre prej tyre

Fjala ROB, nuk tregon njeriun qe nuk ka pasuri, as ne indishte, as ne europianishte, sepse nuk ka gjuhe indo-europiane, te vecant, por te gjitha gjuhet nga indishtja e europa, quhet gjuhet indo-europiane, te gjitha keto jane gjuhe i.e.

ROB E ROD - FJALE PARA SLLAVE!
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-05, 09:15   #5
Bond
 
Avatari i Bond
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 269
Bond i pazėvėndėsueshėmBond i pazėvėndėsueshėmBond i pazėvėndėsueshėmBond i pazėvėndėsueshėmBond i pazėvėndėsueshėmBond i pazėvėndėsueshėmBond i pazėvėndėsueshėmBond i pazėvėndėsueshėm
Gabim

I nderuari Odise, ju si pedagog i kualifikuar (si po shkruhet) me grada shkencore, nuk ka hije tė mirreni me thash e theme, sidomos nė ketė temė kaq serioze, aq larg keni shkuar sa qe tė gjith diskutuesit e kesaj faqe i quan sllav vetėm pse edhe sllavet e perdorkan ketė fjali!

Mė vie keq, por tani e tutje edhe shkrimet tuaja tė cilat do tė dalin jasht kornizave tė temės pėr tė cilen debatohet do tė censurohen e ndeshkohen sikur tė gjith diskutuesve tjerė.

Dhe sa i perket kritikės tuaj ne lidhje me ketė fjalė unė sa po shof qenka dhėnė burimi i cili vjen nga institucioni mė i lartė shkollor kroat, komenti juaj po me cudit shumė, nuk jam i kualifikuar tė jap kritikė por njė gjė po e shof, nė rruzullin tokėsor nuk paska kush qe din pos juve z. Odise, per ata duhet tė na sjellėsh njė argument, perndryshe as keto qe shkruani ju nuk kan kurrfar baze.Gjdo shkrim i cili nuk ka te bej me temėn e mirret me diskutuesin ne vend se te sjell far argumeti ne lidhje me keto fjalė do tė transferohet ne arkiv.

Bond
Bond Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-05, 09:38   #6
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Etimologjia e fjalės ROB dhe ROD

E nderuara Reana, keni dalur jasht kornizave tė temės.

Mund tė hapni temė tjeter me ketė titull pa kurrfar problemi, pasi qe ketu bėhet fjal per etimologjinė e ketyre dy fjalėve.


Bond
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-05, 10:13   #7
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Etimologjia e fjalės ROB dhe ROD

Me gjithe deshire do te hap nje teme te re :!:
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-05, 12:35   #8
Stuhia
 
Anėtarėsuar: 15-05-05
Vendndodhja: USA
Postime: 360
Stuhia me shokė shumeStuhia me shokė shume
Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Stuhia
Gabim

I nderuari Naki dhe ju Bond, nuk e kisha ndermend tė shkruaj ketu por me erdhi njė email me lutje qe te postoj ketė shkrim e qe ka te bej konkretisht me temėn apo me keto dy fjalė sllave Rob dhe Rod.


Sipas Fjalorit te Shprehjeve te Huaja, etimologjia e fjales Rob thuhet te jete nga sllavishtja e vjeter:

Rob-skllav (m. sllav. vj. kish.) ;

1. ai qe nuk kishte fare mjete prodhimi, qe nuk kishte asnje te drejte dhe qe eshte prone e plote e nje pronari i cili mund ta shiste a ta vriste
2. skllavi i tokes, bujkrob
3. ai qe zihet i gjalle ne lufte nga kundėrshtari, i zene rob
4. njeri, pjesetar i familjes
5. robinje- robreshe, skllave... (f. sllav. vj. kish.)

http://forum.kosova.de/forum/viewtop...722&forum=2&13


Besoj qe nuk kam dal jasht teme.

Ju pershendes te gjitheve.

Stuhia!
Stuhia Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-05, 17:02   #9
Panopticon
 
Anėtarėsuar: 08-06-05
Postime: 236
Panopticon e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Nga "FJALOR I GJUHES SE SOTME SHQIPE" (hartuar nga: A. Kostallari, J. Thomaj, Xh. Lloshi, M. Samara, J. Kola, P. Daka, P. Haxhillazi, H. Shehu, F. Leka, E. Lafe, K. Sima, Th. Feka, B. Keta, A. Hidi; Prishtine, 1981)

ROB, ~I m. sh. ~ ER, ~ERIT. 1. hist. Ai qe nuk kishte fare mjete prodhimi, qe nuk kishte asnje te drejte dhe qe ishte prone e plote e nje pronari, i cili e detyronte te punonte ne kushte shume te renda e mund ta shiste a ta vriste. Skllavopronaret dhe roberit. Kryengritjet e roberve. Tregtia (shitja, blerja, vrasja) e roberve. Shitej (blihej) si rob.
2. hist. Skllavi i tokes, bujkerob. Roberit e tokes. Bujq rober.
3. Ai qe zihet i gjalle ne lufte nga kundershtari. Rob lufte. U zu (ra) rob. E mbajten rob. (...)

ROD, ~I m. sh. ~ E, ~ET krahin. 1. Gjini; fis. Rod i mire (i keq). Vajze rodi. Dere rodi. E ka per rod. Rod pas rodi. Rod i shqiptarit.
2. Lloj, fare. Rod misri. Rod gjarperi.


Te nderuar, besoj qe kjo teme eshte vetem se e konsumuar nga te gjithe te interesuarit, nga fakti se eshte diskuruar mjafte.

Eshte e vertete se sllavet i perdorin keto dy fjale, porse NUK ESHTE DESHMUAR ketu ne forum (e as qe mund te deshmohet) se keto dy fjale kane origjine sllave, e rrjedhimisht nuk eshte deshmuar se shqiptaret i kane huazuar keto dy fjale nga sllavet.

Prandaj, meqenese keto dy fjale gjenden ne FJALOR I GJUHES SE SOTME SHQIPE, i perpiluar nga gjuhetaret kompetent shqiptar, dhe se per te njejtat fjale nuk ka ndonje verejtje se jane neologjizma (e aq me pak barbarizma), apriori keto dy fjale konceptohen si fjale te pastra shqipe.

Nese ka dikush argumente (ama shkencore, e jo dokrra sllave), le ta argumentoje te kunderten.

Juaji,

Panopticon.

P.S. Injornaca jone per gjuhen nuk duhet te na shpieje ne lajthitje.
Panopticon Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-05, 17:29   #10
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Per te ardhe tek nje e vertete absolute dhe per te pike ne kete ceshtje , nuk mjafton nje debat ne faqet e forumit , cili do qofte ai por duhen studime e gjurmime te shumta dhe ketu duhet te angazhohen institucione te mirefillta shkencore.
Shiquar realisht , sot, per problemin ne fjale shume me shume materiale gjen tek studjuesit sllav.
Ne themi se jemi -POPULL- kurse tegjithe popujt sllav thone NAROD. Dhe nje i paiformuar mire , siq jam une , shtron pyetjen si eshte kjo e mundur.
Une pajtohem me te gjithe ata qe mundohen te sjellin dicka te re ketu , me shkrimet e studimet e tyre ata e pasurojn kete teme .
E mora kete shembull karakteristik per te vetmin fakt se keto dy fjale ne gjuhen shqipe perdoren shume pak, dhe me shume si krahinarizma se sa si pjese te gjuhes letrare, kurse ne gjuhet sllave jan fjale reprezentative dhe per t'i zhveshe keto gjuhe nga fjalet ROB dhe ROD , duhen shume fakte dhe mendime te bazuara ne studime te mirefillta shkencore.
Dhe me duhet te them se ne per momentin jemi shume larg qe me te tjeret te ballafaqohemi realisht per probleme te tilla. N'a mungon baza materjale , ne rend te pare e mandej ka edhe mangesi tjera.

Guri sylaj
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-05, 19:45   #11
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

shume thjeshte: ata qe mendojne se fjalet rod e rob, jane fjale sllave 100% edhe tjeret trumbetare te tyre, le te rrijne ne ate pozite, le ta marrin persiper e te gezohen - poashtu edhe na si deshmitare te ghjalle se keto dy fjale - rod e rob jane fjale shqipe - krenohemi me fjalet tona e me gjuhen tone SHQIPE!

shkurt: secila gjuhe mbrone te drejten e vet historike, e se kush ka te drejte vertetohet ne studimet shkencore, se kush i beson Fjalorit te Shqipes, apo tezave e dokrraVE SLLAVE, PO SHIHET HAPTAZI!

Fjalet rod e rob, shqiptaret i flasin per dite, si fjale te plota, te veēanta, rod shqiptari, e pse dikush anon kah tjeret, te huajt, nuk i kemi faj. Le ta mbaj secili mendimin e vet - por edhe ta pranoj nje teze si fakt sllav edhe te mos duroj t'i thohet e verteta, kjo eshte paksa e ēuditshme!

Ja ku e keni spjegimin e FJALORIT TE SHQIPES, ja ku e keni spjegimin sllav - merrne cilen te doni, por mos thoni edhe pse etiketoni, kur secili etiketon vetveten ne fjalen e mendimin qe shpreh vet!1

QE KU ESHTE SHQIPJA, QE KU ESHTE SLLAVISHTJA - ZGJEDHNI ARG.!

thjeshte!


Odise
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-05, 22:43   #12
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Une e qmoj angazhimin e secilit dhe ju jam mirenjohes per kontributin ne kete teme.
Secili duhet te luftoj per trashegimine e vet historike dhe kete jo vetem ne gjuhe.
Qmoj shume kembengultesine per te ardhe deri te rezultate konkrete.
Dhe kur jemi tek keto dy fjale, cka n'a mbetet tani ;

Te ju themi sllaveve JO, JU ROD -hiq-- PO, NA-ROD dhe pikrishte ketu lind problemi aktual.
Une po pajtohem se NISHI ishte i yni dhe se emri NISH eshte shqip, por e keqja eshte se arat e Nishit po i lavrojne sllavet. Pika qe une po i meshoj eshte kjo.

( kerkoj falje dhe nese moderatori vlerson se kjo nuk ka te beje me temen e lus qe t'a fshije kete shkrim)
Guri Sylaj
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-07-05, 00:37   #13
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Ju disa po rrehni ne nje pike, se fjalet: ROD E ROB jane 100% sllave, kjo eshte pika qe po rrehni ju edhe pika e organzimit grupiv e-mailash, kunder atyre qe mbrojne keto fjale shqipe - ja cfare jeni ju!

Lexoni tash sa me dredhi e thot ky Guri: ''Une po pajtohem se NISHI ishte i yni dhe se emri NISH eshte shqip, por e keqja eshte se arat e Nishit po i lavrojne sllavet. Pika qe une po i meshoj eshte kjo. ''

Na nuk po shkojme nga ky forum te lavrojme arat e Nishit tone, se dihen, por jemi per tu binde se fjalet: Nish, rod e rob JANE FJALE SHQIPE, E JO 100% SLLAVE.
__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-07-05, 07:15   #14
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Te lutem , tregom cka me ju thene sllaveve - se ata nuk jan NAROD; po na jena rod - NA-ROD. Mos e harro kete pjese te textit dhe pergjigju.
Thua, se ne nuk po shkojm me lavru. Ti po tallesh edhe me veteveten edhe me ne. Ti nuk po bene asgje tjeter veq se "aren " qe sllavi t'a paska marre tash e mija vjet , qe e ka lavru dhe prej saj ka nxjerre edhe qindra fjale tjera qe per rrenje e kan fjalen rod e rob , don me e marr prap. Ketu fute edhe perqindjen. Tash llogarit se nese kete pune e bejme me perqindje , ne , qe sipas teje po themi se jan fjale sllave , kemi te drejte sepse keto dy fjale ne gjuhet sllave ne krahasim me gjuhen shqipe qendrojn me rezultatin 5000:1. Une te kisha preferu qe mos te hysh ne keso perqindjesh sepse nuk kan vend ketu.
DHE, EDHE NJEHERE PO T'A PERSERISE , UNE NUK JAM KETU QE T'A VEJE PIKEN MBI I ,POR AS TI MOS VRAPO ME E MARRE KETE DETYRE , SEPSE ESHTE DETYRE E PA NDERSHME.
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-07-05, 08:40   #15
Odise
 
Anėtarėsuar: 01-04-05
Vendndodhja: ne eter
Postime: 851
Odise e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ
Te lutem , tregom cka me ju thene sllaveve - se ata nuk jan NAROD; po na jena rod - NA-ROD. Mos e harro kete pjese te textit dhe pergjigju.
Thua, se ne nuk po shkojm me lavru. Ti po tallesh edhe me veteveten edhe me ne. Ti nuk po bene asgje tjeter veq se "aren " qe sllavi t'a paska marre tash e mija vjet , qe e ka lavru dhe prej saj ka nxjerre edhe qindra fjale tjera qe per rrenje e kan fjalen rod e rob , don me e marr prap. Ketu fute edhe perqindjen. Tash llogarit se nese kete pune e bejme me perqindje , ne , qe sipas teje po themi se jan fjale sllave , kemi te drejte sepse keto dy fjale ne gjuhet sllave ne krahasim me gjuhen shqipe qendrojn me rezultatin 5000:1. Une te kisha preferu qe mos te hysh ne keso perqindjesh sepse nuk kan vend ketu.
DHE, EDHE NJEHERE PO T'A PERSERISE , UNE NUK JAM KETU QE T'A VEJE PIKEN MBI I ,POR AS TI MOS VRAPO ME E MARRE KETE DETYRE , SEPSE ESHTE DETYRE E PA NDERSHME.
********Guri Sylaj, ti e shkrove kete perqindje,Perqindja 100% eshte jotja tok me ate klike qe perkrahni, lidhur me keto fjale rod e rob edhe per rod, ndoshta ju jen narod, thuajuni cfare te doni sllaveve ( mbase nuk po bejka pa iu thene se:) Tu gjegja ashtu si e lype! Ti kur thua se as keto fjale, nuk jane shqipe, ti as qe vret mendjen per arat e Nishit dhe mund te thuash se ato jane krejt sllave! Ja tallja jote, duke i vene piken i-sė 100%!

tash detyra jote e ndershme rezulton edhe keshtu risht ketu: '' po themi se jan fjale sllave , kemi te drejte sepse keto dy fjale ne gjuhet sllave ne krahasim me gjuhen shqipe qendrojn me rezultatin 5000:1. Une te kisha preferu qe mos te hysh ne keso perqindjesh sepse nuk kan vend ketu.''

Ti jovetem 100% perqindjet, po tash edhe me promilje po merresh (rezultati yt 5000:1'') - ata mund te jene edhe ne 500 milion me NJE, por KJO- NJE - SHQIPE ESHTE KRIJUESJA E TE GJITHA ATYRE (5000:1)
EDHYE KRIJUESI ESHTE NJE - POR KRIJOI BOTEN! Tash ia ke vene mire piken - i-se, me dore tende! Ku me dijte, ndoshta nuk keni faj baco! sllavi ta ka marre gjuhen e te pareve, e aren e te pareve edhe ti me ate klike, kujtoni se jane te tyreve 100%, shkruan VET!

Ke dic ma qe s'tu gjegja?


__________________
Dashuria ndaj atdheut eshte fuqi perendie!
Odise Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:41.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.