Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...



Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-07-05, 16:35   #1
ZARATUSTRA
 
Anėtarėsuar: 18-06-05
Postime: 52
ZARATUSTRA e ka pezulluar reputacionin
Gabim POEZI NGA ZARATUSTRA

simbol i diturise
valet ecin verdall rrugeve te fjetura,
ledhatojne koken e pishtarit,
iken koha ne pakthimin e fjales,
se trimeria humbi kuptimin...
duke udhetuar ne shkretetir,
hasa ne gjurmet e dijetarit,
qe stolisin token e bekuar,
qe jane melhem per shoqerine,
o ti qe ke frike All-llahun,
perkujto kete tregetar te xhennetit,
i cili flijoi veten,
ne rrugen e All-llahut...
All-llahu te dhuroi meshire,
diturine e posedoje ne kraharor,
nevoj e shekullit tone,
je ti o i dashuri dijetar...
dituria eshte meshire,
keshtu na mesoi mesuesi,
pasoj rrugen e pishtarit,
une i maturi...
maturi eshte fjala,
qe del si rrufeja,
nje dite hulumtimi mbi shkretetir,
na perkujton ne diturine...
All-llahu ma mundesoft xhennetin,
se e dua me gjithe shpirt,
te takohem me Pishtarin Ndricues,
Ne Perhershmeri me dijetarin...
NGJYRA JETE
me brushen e piktorit,
u orvata ta pikturoj ngjarjen,
e cila me trimeroi,
qe ta ngjyros fjalen...
ngjyrim jete perditshmeri,
ne jeten e molisur,
ne mesin e vjeshtes se rene,
bien gjethet e verdhezuara si njeriu,
ne skenen e trishtimit,
ne diten e gjykimit,
kur peshohen veprat e tij...
ndegjoj ate thirrjen shekullore,
qe me zgjon nga lashtesia,
edhe nje moment piktoresk,
per fluskat e bukura shiu...
pres me padurim shfaqjen,
kur aktoret dalin ne skene,
cka na servon jeta,
perditshmeri e kobshme...
nje drame me kuptim,
e shkruar nga skenari jete,
per ngjarjen e besimtarit,
ne diten e shpetimit...
ZERI I NGJYRAVE

ne vetmine e kohes i stolisuri me perla,
cakton sensin e perfytyrimit ne natyre,
valet e detit kembellejne mendjen e pishtarit,
shikoj llojllojshmerine e ngjyrave...
ndegjoj ate ze ne natyre qe me therret,
eja medito mbi sqepat e zbukuruar,
insektet e vogla ne thellesine e tokes,
e ngjyrosin jeten time...
lozi ne piedestalin e lotit,
une se bashku me zerin,
ndjek ritmin e melodise se jetes,
ne fjalen e kumbueshme te kohes...
me ulet pran nje zog i bukur,
me mallengjen me cicerrimen e tij,
ka deshire te loze ne gjithesi,
por e pengon fjala ime...
zbret nje tufe e zogjve ne kraharor,
me pranojne me nje cudi,
une pishtar i kohes prore,
po freskohem ne deshire...
lodrat e femijeve jane pikturat,
qe flasin me heshtjen e tyre,
zeri artistik pushtoi ndjenjen,
paragjykimi pjese e jetes...
keto krijesa te vogla,
qe deshmojne shoqerine,
vrapoj pas gjetheve te rena,
me ndiesin e eres se kendshme,
ne thurrjen e fjales,
trimeri , trimeri,
eshte besimi ne ALL-LLAHUN nje...

ELEGJI MBI STUDENTIN

Shoh rrugёve tё qytetit fytyra tё gёzuara,
Nёn prizmin e kohёs ato janё tё flijuara,
Sa idhёt na qenka tё jesh njeri pa mundёsi,
Humb shpresёn nё krijesёn e quajtur njeri,
Tё mbetet vetёm All-llahu si opcion,
Pёr t`ia arritur qёllimit…
Kjo botё e mbushur me maska njerёzish,
Po na ndez zjarrin nё brendinё e zemrёs,
T`i qё zapton pasurinё e huaj,
Mos u ndje krenar se nuk je nё piedestal…
O sa e vёshtirё na qenka jeta,
Kur nuk mundesh tё hapёrosh qetё,
Tё ndjek nga prapa varfёria,
Pёr t`i mbyllur rrugёt e shoqёrisё…
Unё qaj me lotin tim nё mesnat,
Me shpres se mё ndёgjon Krijuesi,
T`i qё gёzohesh me materien,
Mendo edhe pёr tё tjerё…
Qyteti i studentit i mbushur me gjallёri,
Ёndёrroj tё ecё shkallёve tё objektit,
Por mundёsia mbeti ёndёrr…
T`i qё ta mundёsoi All-llahu qё tё studiosh,
Mos harro porosinё time,
Tё flas nga varfёria e thellё,
Kij kujdes pёr qenien njeri…

besimi

zhytem une zhytesi,
i posalidnur ne mesin e bregut,
pa ndihmen e notimit,
te kerkoj peshkaqenin...
lajmi i stolisur per bukuri,
rrezet e diellit kembellejne,
njeriu fton ne dituri,
All-llahu dhuron meshire...
muzikalitet i bukur ne mesdite,
stoli e kohes prore,
perfitova nga shume dituri,
per ta njohur All-llahun nje...

DURIMI

Kalova jeten ne miresi,
pyeta mendjen per dituri,
prehje shpirti gjeta ne ibadet,
Durimi thyen dyert per jete...

I etur une jam ,
kerkoj jeten ne analogji,
miresi dhurova ,
Dituri kerkova...

Sfidat e jetes jane kenaqesi,
pishtari kerkoi driten,
shpresa gjeti njeriun,
Durimi sundoi boten...
harmonizimi

kohёt e shumta nё stoli,
realizojnё qёllime,
kacafytje e trupit me shpirtin,
harmonizohu oj zemra ime...
ditёve te nxehta ,
kalitem me shfrenimin,
nё largёsinё e qiellit,
takova harmonizimin...
etja e mёshirёs pёr kalimtarin,
u ngritё nё mesin e ditёs,
qetёsohu moj zemra ime,
se i`a arriti harmonizimi...

nga dashuria nё dashuri

lulet e stolisura me erё,
kёndshmёria e kёngёs sё bilbilit,
etja e pashmangshme e kohёs,
trimёrojnё fjalёn time...
ecё rrugёve tё tёrthorta,
arrijё largёsinё e qёllimit,
largohem nga rrezet e diellit,
strehohem nёn hijen e All-llahut tim...
digjem nё thirrjen,
rrethohem nga mbretёrit e xhunglёs,
frika nё vokabularin tim,
ёshtё sens pёr pёrjetim...
i flijuari nё nuancёn e rrezes,
ёshtё dashnor i pёrjetimit,
pres ditёn e shpёtimit,
se e dua All-llahun tim...
medito ne mesin e gjithesise

te renditura fjalet si ushtar,
pergaditen per hudhje ne dyluftim,
mesi i arte i ngjyrosur,
fjala e arte e vrerosur...
me ledhaton kjo ere e forte,
ngriten floket vale me vale,
korozioni filloi skuqjen,
deti kerkoi Perjetesine...
fluskat e rrudhosura,
trimerojne mendjen,
me vjen ky ze nga largesia,
eja ne mesin e gjithesise...
maturanti

nje dite ne rrugen prore,
kerkoja miresine,
ne emer te All-llahut,
kerkoja diturine...
maturanti rruge te bukur kaloi,
per ta njohur Perendine,
jetoi me ndjenjat,
u harmonizua me idene...
jehoi zeri i bilbilit,
po na therret ne besim,
te bashkohemi o maturant,
per hir te All-llahut,
te fitojme ne betejen,
e quajtur dituri...
vitet shpejt kalojne,
me to iken edhe jeta,
mendo o maturant,
me cka do te dalish,
para All-llahut...
trimeria e fjales ,
kaploi sensin e mjerimit,
tregoi rrugen e shpetimit,
ne ure eshte keq,
te ndertosh keshtjell...
ndeto varrin me vepra miresie,
prite diten e bukur,
po kendon ky za nga largesia,
te dua o ALL-LLAHU im...


modeli i jetes

shekujt kaluan me meditimin,
kerkoi fryma trimerine,
jehoi thirrja e drejtesise,
u arnuan plaget e trishtimit...
dikur jetoja jeten i lire,
moderoja harmonizimin,
kerkoja kenaqesine,
jetoja me idene,
se rruga per ne ahiret ,
eshte Muhammedi a.s.
per model mora rrugen tende,
qe te arrije kenaqesine,
meditoja mbi PERHERSHMERINE,
kerkova ndermjetesimin tend...
o i dashuri i All-llahut,
jetoj me shpresen e trimerise,
te ripertrije rrugen tende,
fundin ta kam ne xhennet...


ZARATUSTRA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 10-08-06, 18:08   #2
ZARATUSTRA
 
Anėtarėsuar: 18-06-05
Postime: 52
ZARATUSTRA e ka pezulluar reputacionin
Gabim

MLLEFE DHE TRIMERI

ato jane te lindur,
por nuk rrojne,
edhe pse nga fundesia e brengave,
ato krijesat kerkojne,
i vetem ne mesnat,
ne majen e Karadakut,
duke medituar mbi rrugen e qumshtit,
me flatrat e pishtarit,
si karcill ne erresire,
dhe me ne fund,
ndjehem i lumtur ,
me All-llahun tim...
ZARATUSTRA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-08-06, 13:43   #3
ZARATUSTRA
 
Anėtarėsuar: 18-06-05
Postime: 52
ZARATUSTRA e ka pezulluar reputacionin
Gabim

ALL-LLAHU XH.SH.

Ai eshte Krijuesi,
qe cdo imtesi krijoi,
Ai eshte Formuesi,
qe cdo sendi i dha forme...

All-llahu eshte Mbykqyresi,
qe asgje nuk mund t`i ike,
Ai nuk ka lindur ke,
e as qe eshte i lindur nga Kush...

Une jam rob i All-llahut,
dhe krenar me dinin tim,
Islamin ma zgjodhi fe te jetes,
qe ne dy botrat te gjeje qetesi...

Ai eshte meshiruesi,
E besimtaret me meshiren e tyre ne lufte,
i ngjajne engjujve te Krijuesit,
lehtesojne jeten e te pafajshmit...

Ai eshte i Drejti,
qe gjithmone jeteson drejtesi,
Ai eshte Furnizuesi,
qe cdo krijes furnizon pakufi...
ZARATUSTRA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-08-06, 23:33   #4
ZARATUSTRA
 
Anėtarėsuar: 18-06-05
Postime: 52
ZARATUSTRA e ka pezulluar reputacionin
Gabim

XHENNETI

vend i kenaqesive,
i papershkrushem padyshim,
por i embel si mjalti,
vend i premtimeve te medha...
eshte realitet dhe jo genjeshter,
zemrat e vdekura dot nuk e kuptojne,
eshte ajo qe jetes i jep kuptim,
ku besimtaret do te kuvendojne pergjithmone...
xhenneti vend bukurise,
vend i hyrive, lindje e devotshmerise,
sa i etur jam per uje kevtheri,
sa i permalluar jam per fytyren tende o All-llahu im...
ZARATUSTRA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-08-06, 23:34   #5
ZARATUSTRA
 
Anėtarėsuar: 18-06-05
Postime: 52
ZARATUSTRA e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Jam musliman!...

Hidhėrimi i kthyer nė gėzim,
Kur pėr cdo cast tė pres ty ,
O gėzim,
Deri nė fund i lirė…
Isa a.s. lindi mrekulli,
Qė tė mėsosh o musliman mbi gjithėsinė,
Mos harro dashurinė e All-llahut,
Qė i`a dhuroi qenies njeri...
Jemi musliman dhe All-llahu pranon pendimin,
Nuk ka Zot tjetėr pos Tij,
Gjithė cka shohim ėshtė krijim i Tij,
E mbi krijesat medito o njeri…

Isa ėshtė rob i All-llahut dhe i Dėrguar i Tij,
Lindi nga Merjemeja e virgjėr,
Ėshtė larg nga fjalėt e injorantit,
E nė fund tė pastėrtisė...
O All-llah i gjithėsisė,
Bekoje Isėn dhe familjen e tij,
Muhammedin me gjithė gjithėsinė,
Nuhun, Jahjan e gjithė karavanin e mirėsisė...
Dėrgo Mėshirė mbi popullin tim,
Qė njė ditė Kosova ta shoh pavarsinė,
Tė lirohet nga prangat e kishės sė Serbisė,
Dhe nė fund t`i kthehet Perėndisė…
ZARATUSTRA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-09-06, 09:26   #6
FUKAJAMA
 
Anėtarėsuar: 13-09-06
Vendndodhja: gostivar
Postime: 37
FUKAJAMA i vlerėsuar mirė
Gabim

BUKURITE

kur nga malli pėr atdheun,
ngritet i eturi ne mesnate,
duke flijuar ndjenjen,
si i paditur kėrkon diturin...

dhe me ritmin e ndjenjave,
rritem, zgjohem ne vogelsi,
i dhėnė pas ideologjise,
digjem pėr pak drite...

dikur isha i mėsuar,
qe me pragun, nga pragu,
te jehoje si i ri,
por tash i dendur me fjalėn,
vrapoj pas bukurise...

rrugėt e diturise te mbushura,
si sarkazem dhe ndjenjė e befasise,
kur ne zemėr mbjell sigurine,
e ne jetė kundershton krenarinė...

islami ėshtė i bukur dhe deshiron bukurite,
kur nga studenti rrjedhin shkronjat e diturise,
tubuesi i shkronjave ne kėtė vend te largshem,
edhe ne kėto momente ,
jam i permalluar pėr vendin tim...
FUKAJAMA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-09-06, 09:29   #7
FUKAJAMA
 
Anėtarėsuar: 13-09-06
Vendndodhja: gostivar
Postime: 37
FUKAJAMA i vlerėsuar mirė
Gabim

Nga Erdha...

Dhe prap nga fillimi,
si dikur i heshtur,
ndaj fatkeqesise,
e nga brenda me dashurinė,
kėrkon realitetin...

Nga erdha e ku do tė shkoj,
pse erdha dhe pėr ēfarė jetoj,
iritohet mendja nga logjika e pyetjes,
deri nė fund i qete,
si ujevarat e niagares....

Tė kerkoj ne brendesine e zemrės,
por , nuk te gjej dot,
edhe i lindur, edhe i vdekur,
por deri nė fund i lirė,
me besimin ne All-llahun njė...
FUKAJAMA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-09-06, 23:43   #8
FUKAJAMA
 
Anėtarėsuar: 13-09-06
Vendndodhja: gostivar
Postime: 37
FUKAJAMA i vlerėsuar mirė
Gabim

SYFYRI...

Nga cdo moment i kobshem,
ne historine e civilizimit,
drejton mendja qenesine,
kur ndjenja lind ne sterilizim...

Cudi nga fjalet,
kur martiri jehon ne gjithesi,
ne pjesen e trete te nates,
takim kane engjujt me njeriun...

Dhe , ja ne skenė agjeruesi,
me sinqeritetin e tij,
troket ne dyert e qiellit,
duke u lutur per miresine...

Sofra e syfyrit me cicerrima femijesh,
ma pikturojne jeten e shehidit,
mos harro boten qe te rrethon,
te thote Ramazani ne cdo sekond...
FUKAJAMA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-06, 15:34   #9
FUKAJAMA
 
Anėtarėsuar: 13-09-06
Vendndodhja: gostivar
Postime: 37
FUKAJAMA i vlerėsuar mirė
Gabim

IFTARI...

Ne cdo mes ku depertojne ndjenjat,
dhe kenaqesia hudhet ne meditim,
ku engjujt kuvendojne per besimtaret,
e harrojne botekuptimin e qenies njeri...

Moment fascinues,
i bukur me bukurine,
te therret o njeri,
iftari ne thyerje te gjithesise...

Te dashurit per hir te All-llahut ,
strehohen ne xhennet,
agjeruesit e Ramazanit,
arrijne lartesite....
FUKAJAMA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-10-06, 23:14   #10
FUKAJAMA
 
Anėtarėsuar: 13-09-06
Vendndodhja: gostivar
Postime: 37
FUKAJAMA i vlerėsuar mirė
Gabim

Perjetimi i Ramazanit

Perjeto ndjenjen o njeri,
Qe te servohet nje kenaqesi,
Meditim dhe thjeshtesi,
Adhurim dhe fshehtesi.
Momenti i iftarit nje bukuri,
Ne brendine e zemres se nenshtruar,
Diten e Gjykimit te shpetuar.
All-llahu eshte nje s`ka dyshim,
E ne Ramazan ka mjaft urtesi,
Fshehtas i pluhurosur,
Haptas i brengosur...
FUKAJAMA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-10-06, 12:48   #11
FUKAJAMA
 
Anėtarėsuar: 13-09-06
Vendndodhja: gostivar
Postime: 37
FUKAJAMA i vlerėsuar mirė
Gabim

NATA E KADRIT..

Nje ndezje me flet ne zemren varrė,
I heshtur para historise,
Ne kete nate te vlefshme me 1000 muaj,
Zbriti drita nga qielli i shtate...
Pishtari ndricues,
Per cdo kohe lamtumire,
I tha erresirave te gjithesise...
Ti me ndjen ne brendine,
E malli per mysafirin e shendrritshem,
Eshte si flaka ne gjithesi,
Shperthim i madh i iluzioneve..
Me naten e kadrit,
Drejte All-llahut tim...
FUKAJAMA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-06, 13:47   #12
FUKAJAMA
 
Anėtarėsuar: 13-09-06
Vendndodhja: gostivar
Postime: 37
FUKAJAMA i vlerėsuar mirė
Gabim

I HIRTĖ...

i vetem
njejtė si kur u linda
ne pragun e gjethes se vjeshtes
mu kujtua ai moment i deliresise
fshehtesi e mpleksur nga ideologu yt
i tmerruar nga ai cast u strehova te All-llahu im
e ti si muzg e fshehur
brenda streseve te kenaqesise
mahnitem me aromen e xhennetit
e cila me fton ne vallen e luleve
aty ku brenga lind si dyshim
ku vyrtyti nostalgjine kerkon
eja e dashur te bashkerendojme ne xhennet
FUKAJAMA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-10-06, 15:32   #13
FUKAJAMA
 
Anėtarėsuar: 13-09-06
Vendndodhja: gostivar
Postime: 37
FUKAJAMA i vlerėsuar mirė
Gabim

QENESIA

Zoti boten krijoi
vendstrehim per ty njeri
te dashurosh vdekjen njejte si jeten
te kalitesh ne gjithesi
vepra jote po shendrrit
zemra jote po venit
e harruar ne kenaqesi
melhem i dukshem ne fizionomi
krijojme vlera ne fshehtesi
kryejm obligimet me perpikmeri,
fjalet e All-llahut me endje i mesoj
jam musliman o sa bukuri
FUKAJAMA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-10-06, 09:58   #14
FUKAJAMA
 
Anėtarėsuar: 13-09-06
Vendndodhja: gostivar
Postime: 37
FUKAJAMA i vlerėsuar mirė
Gabim

VALLJA E DJAJVE...

si monstrum i lindur,
i hedhur pas fshehtesise,
kerkoj ne cdo skaj erresire,
e vet jam exhin.

mashtruam besimtaret,
kendoni o vllazni,
do mashtrojme veten,
thote kryeplaku i shtepise..

diten e gjykimit ,
jemi te nencmuar,
mallkimi i All-llahut,
ne cdo pjese do na bjere.

All-llahu ju shkaterroft,
per rrugen e devijimit,
pendimi i vonuar,
nuk ka me vend...

krijesa te nemura,
ne bjeshket plot erresire,
vraponi pas botes,
si i cmenduri pas dashurise.

do te vij dita edhe per ju,
ne thellesine e brenges ,
idealet e juaja,
shkak per ne xhehennem...
FUKAJAMA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-11-06, 15:25   #15
FUKAJAMA
 
Anėtarėsuar: 13-09-06
Vendndodhja: gostivar
Postime: 37
FUKAJAMA i vlerėsuar mirė
Gabim

Nje Refleks ne Dolli...

i etur pas kenaqesise,
si nje hormon i lindur ne fshehtesi,
te fton ne betejen e shkronjave,
ne kete kohe te ndjenjave...

harrohem me kohen,
per hir te dashurise,
nuk mundem te jetoj ne qetesi,
pa ty o All-llahu im...

dola afer diellit,
qe te ndjej nxehtesine,
digjem , vyshkem ne erresire,
per hir te refleksit tim...


FUKAJAMA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFF



Hyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:40.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.