Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 30-07-05, 18:35   #1
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Nė Stubėll u shėnua 100 vj. i Famullisė sė sh. Jozefit dhe

Nė Stubėll u shėnua 100 vjetori i Famullisė sė shėn Jozefit dhe i themelimit tė shkollės sė parė shqipe nė Kosovė

Tė shtunėn nė Stubėll tė Vitisė u shėnua 100 vjetori i pavarėsimit tė famullisė sė Shėn Jozefit dhe tė legalizimit tė shkollės sė parė shqipe nė Kosovė. Me rastin e kėtij pėrvjetori u mbajt njė akademi kremtore nė tė cilėn folėn zėvendės kryeministri qeverisė sė Kosovės Adem Salihaj dhe imzot Mark Sopi.

Nė ceremoninė e shėnimit tė 100 vjetorit tė pavarėsimit tė Famullisė sė Shėn Jozefit dhe themelimit tė shkollės sė parė shqipe, pėrveē banorėve lokal, mes tjerėsh ka marrė pjesė edhe Imzot Mark Sopi, Ipeshkv i Ipeshkvisė sė Kosovės, zv/kryeministri Adem Salihaj, gjenerallejtėnant Agim Ēeku e tė tjerė.

Jemi tubuar pėr ta shėnuar njjė ngjarje tė madhe, pavarėsimin e plotė tė Famullisė sė Stubllės dhe njėkohėsisht themelimin e shkollės sė parė shqipe, ka thėnė fillimisht Imzot Mark Sopi.

“Kisha ka qenė vatėr e fesė, por edhe e kulturės dhe shpresoj se shpejt do tė arrijmė deri tek realizimi i aspiratave shekullore tė popullit tonė”, ka thėnė me kėtė rast Imzot Mark Sopi.

Zėvėndėskryeministri Adem Salihaj theksoi se ky 100 vjetor paraqet njė pėrvjetor dinjitoz. Ne e dijmė se kemi njė histori qė ka kaluar nėpėr sfida tė mėdha dhe e dijmė se institucionet tona fetare tė tė tri konfesioneve kanė kontribuar nė ēėshtjen kombėtare. Kishat dhe xhamiat tona kanė qenė tė mishėruara pėr kulturėn dhe pėr ēėshtjen tonė kombėtare, ka thėnė me kėtė rast zv/kryeministri Salihaj.

Kryetari i Kosovės Ibrahim Rugova nuk mori pjesė nė shėnimin e pėrvjetorit tė sotėm, mirėpo kishte dėrguar njė botim tė librit Iliricum Sacrum.

Pas shėnimit tė kėtij pėrvjetori tė rėndėsishėm pėr historinė dhe kulturėn tonė, nė fshatin Stubėll ėshtė bėrė hapja e Qendres Rinore, ndėrkohė qė nė kishėn e fshatit ėshtė mbajtur njė meshė festive.

/Muharrem Saragjolli/
Blue Sky & Radio Kosova


__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:05.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.