Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-08-05, 21:39   #1
Tomori
 
Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 11,663
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Gabim Janullatos ditėn e parė qė erdhi,hoqi portretin e Fan Nolit

Janullatos ditėn e parė qė erdhi,hoqi portretin e Fan Nol

At Nikolla Marku: Janullatos nuk ėshtė njeri i Zotit, por njė simbiozė e Jagos dhe Tartufit Sot, nė mediat shqiptare e sidomos “Gazeta Shqiptare”, pėr qėndrimin e saj tė lėkundur, qė mban prej shumė kohėsh ndaj problemeve kombėtare, po na del flamurtare, duke na bėrė thirrje tė gjithė shqiptarėve, tė shpėtojmė kreun e Kishės Orthodokse Shqiptare Janullatos, i cili qėndron nė mėnyrė tė paligjshme nė krye tė saj, mbasi kanonet juridike e teologjike, nuk mund ta pranojnė.


Nga At Nikolla Marku - Kryetari i Kishės, Famulltari i Kishės Orthodokse Autoqefale Kombėtare Shqiptare dhe z.Eduardo Papamihali - Sekretari Kėshillit “Shėn Mari”, Kishės Elbasan

- Na duket e ēuditshme dhe e pabesueshme, sidomos tronditėse pėr idhulltorėt e Janullatosit, qė e shohin si “shenjtor”, apo duhet tė jetė i tillė.

Njė gazetar, ose kalemxhi me arė Greku, na e ka servirur si hyjnor, qė nga ēdo pikė e trupit tė Hirėsisė sė tij, na dilka “mirėsi”, “shenjtė ri”, duke na bėrė thirrje ta pranojmė nė shpirt ne shqiptarėt.
- Ne ju sigurojmė, se pėrveē tij qė ka marrė pėrsipėr kėtė barrė tė rėndė, por edhe shumė politikanė, pushtetarė, Akademikė, shoqata tė ndryshme, nuk kanė asnjė fije njohuri pėr rregullat e udhėheqjes sė Kishės, tė historisė sė saj, e nė fund, se si duhet tė kryejė Kisha Orthodokse tėrė veprimtarinė e saj, brenda territorit tė Shtetit tė vet (cilėsojmė kėtu nė aspektin Juridik). Pėr njohuri tė opinionit tėrėsisht shqiptar, disa tė dhėna:
- Janullatos u shtir, kur na u fut nė Shqipėri mė 1991, vitin e Zi pėr Autoqefalinė e Shqipėrisė!
- Dora e tij, gjoja prek vetėm ajrin, dhe qetėson vetėm shpirtrat! Mirėpo, koha tregoi tė kundėrtėn. Anastasio Janullatos, do shfaqte shkallė-shkallė fytyrėn e vet, do dilte tek rrėnjėt e tij. Se dora e tij, s’qe uratė nė pėrshpirtje, por qe lopatė nė grabitje. Ajo s’qe ide hyjnore, qe materja mortore tė zhdukte bardhėsinė e orthodoksisė shqiptare e tė na mbillte tė zezėn e Ki shės Greke. Tanimė, kjo po bėhet fakt i kryer. Retė e zeza tė kishės Greke, po nxijnė territorin Shqiptar. Janullatos mė nė fund, doli hapur si grabitės e zhdukės, tė ēdo gjėje Shqiptare. Ka dalė nga shenjtėria e frymės dhe i ėshtė turrur urisė sė pronės, ose monumenteve kulturore tė arsimit, siē ėshtė shkolla “Kostandin Kristoforidhi”, e ndėrtuar tre shekuj mė parė e ta bėjė pronė tė Kishės Greke. Ku ėshtė pėrfaqėsuesja mė dinjitozė e morale e kulturės shqiptare, (“Akademia e Shkencave”) . Si nuk u ngrit njė Akademik e tė ndalė “dorėn e zezė” tė Janullatosit, qė do tė rrėmbejė shkollėn e Kostandin Kristoforidhit, qė ėshtė shkolla e parė Normale, qė ėshtė arkitekja e arsimit Kombėtar Shqiptar, ēėshtje kjo lajthitje, heshtje, heshtje prej tradhėtori, pse lejon qė tė na e rrėmbeje kulturėn, e pra ky ėshtė ai Janullatos, qė nė ēdo moment na del grabitės.
- Janullatos iu turr Ardenicės, monument i madh historik dhe i shenjtė, vendi, ku Skėnderbeu i madh, vuri kurorė me Donikėn e Arianitasve (se Gjergj Kastrioti- Janullatos e quan grek – Jorgos).
- Kishat e priftėrinjtė grekė, tė ardhur nga Greqia nė krye tė kishės Shqiptare me nė krye Janullatosin janė legjione tė sulmit nga helenėt, pėr pushtimi total jo vetėm tė kishės, por edhe tė tė gjithė Shqipėrisė. Kėtė porosi ka ai nga shteti i tij Grek.
- Nė kohėn e bombardimeve tė NATO-s mbi Serbinė, u vu nė krahun e Millosheviēit. Nė Moskė, ai sulmoi NATO-n dhe Shqiptarėt e Kosovės tė masakruar, duke thėnė pėr Agjensinė Itar-Tas tė Moskės, se NATO-ja po derdh gjak tė pafajshėm serb, dhe nuk pėrmendte lumenjtė e gjakut tė shqiptarėve tė masakruar.
- Prifti helen Janullatos, nuk ėshtė njeri i Zotit, por njė simbiozė e zezė e Jagos dhe e Tartufit, hipokrit mashtrues i ligėsisė, pėr tė marrė shpirtrat e shqiptarėve. Ky pėrēues i Fanarit famėkeq pėr shqiptarėt, Kozmait, Sbastianit dhe Zervės, nuk ka ardhur me dėshirėn e orthodoksėve dhe pėr shėrbime ndaj tyre, por si njė zjarrvėnes nė Shqipėri, ku nėn petkun e veladomit tė tij mban thika pėr t’ia ngulur nė shpinė atdheut tonė, Shqipėrisė.
- Janullatos ėshtė pėrzjerė shumė herė nė punėt e shtetit Shqiptar, si nė probleme kushtetues, ekzekutive, legjislative e tė tjerė dhe ka thėnė, se nė Shqipėri ka fondamentalizėm islamik, drejton trafikun e vizave, nxit ndėrrimin e emrave, mbron terrorizmin Serb dhe Grek. Kėrkon dhe tensionon sipas rastit, kėrkon tė greqizojė shkollėn Shqiptare, etj.
- Ėshtė vėrtetuar katėrcipėrisht, se Janullatos nuk ka ardhur nė Shqipėri nga Patriakana e Stambollit, por nga Kisha Greke e Satanait. Qėllimi i tij ka qėnė dhe mbetet, tė greqizojė ortodoksinė shqiptare dhe t’i aneksojė Vorio-Epirin, Greqisė sė tij tė dashur. Nė kėto rrethana, sa erdhi e mori frenat e Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė dhe vuri veton, si Neroni nė Romėn e lashtė.
- Ai, siguroi kėshtu pushtet absolut nė KOASH, mblodhi rreth vetes sė tij, njerėzit mė tė korruptuar e tė pėrshtatshėm, qė gjatė gjithė kohės k ishin prishur kisha e xhami, teqe e varre, kishin futur nė burgje njerėz.
- Janullatos sot nė Shqipėri e heq veten si “President” i dytė i Republikės dhe thotė me paturpėsi qė, “Jam Shqėtimtar” .
- Zvarrijta e tejzgjatur e zgjidhjes sė ligjshme tė statusit Juridik tė Autoqefalisė, sė Kishės Orthodokse Shqiptare, duke e katandisur njė filiale tė bindur tė Kishės Greke. Ėshtė spekulative dhe abuzive, tė flitet sot pėr ekzistencė reale tė KOASH-it. Eksarku Janullatos dhe klika e tij e lakenjve, qė e rrethojnė, po zbatojnė me rigorozitet planet e parashikuara nė strategjinė e pėrpunuar nga qarqet Shoveno- Revanshiste greke, pėr helenizimin gradual dhe sistematik tė gjithė Shqipėrisė.
- Nė kėtė kohė, menjėherė qarqet Shoveno-vorio-epirote, me qėllim qė, tė shtinin nė dorė Kishėn Ortodokse Autoqefale tė Shqiėrisė, krijuan njė kėshill tė pėrgjithshėm, fantazėm me qėndėr nė Korēė, i cili me kohė u mundua qė tė shtinte nė dorė tė gjitha kėshillat nismėtare tė qyteteve, tė cilat u ballafaquan ashpėrsisht me tė. Ata krijuan njė shoqatė tė tė ashtuquajturėn, “Kryqtarėt e Krishtit”, e cila u hodh nė mbrojtje tė “Kėshillit Fantazėm”, duke u dalė haptazi kundėr Autoqefalisė sė kishės Ortodokse Autoqefale, ishte krijuar nga njė prelate, politikan komunist, njė aventurier, qė kishte pėrkthyer “Rubairat” e Ohmar Kahjamit dhe, se shpėtimi i kishės ishte tė bashkohej me Kishėn Greke.
- Na ēudit fakti qė, kaq shpejt Janullatos u bė njohės i problemeve sociologe dhe etnologjike tė kombit shqiptar, sa qė kohėt e fundit, nė mėnyrė shkencore trajton temėn, ”Bashkekzistenca e tri feve nė Shqipėri”, shembull unik. Me kėtė temė, mori titullin “Akademiku i Greqisė”, dhe duhet tė cilėsojmė, se do tė ishte tepėr interesante tė njiheshim me kėtė monografi e pėr tė parė, se ēfarė ka katranosur aty pėr ne Shqiptarėt?
- Kur mori tirullin tek 15-katėshi kryepeshkopi Janullatos, gėnjeu tėrė shqiptarėt, se nuk do tė bėhej kryepeshkop, sepse ai i dinte mirė ligjet dhe kan onet e statutit tė Kishės Shqiptare dhe ai, gjithmonė ėshtė i gatshėm tė gėnjejė akoma vetėm, qė tė vazhdojė tė kryejė misionin e helenizimit, qė i kanė caktuar, nga shteti tij amė, Greqia.
- Tė gjithė jemi dėshmitarė, qė si ndihmės kryesor ka pasur arkimandritin, Hristomos dhe priftin shqiptaro-amerikan, Ilia Ketri .
- Hristomos u dėbua nga Shqipėria, se shpėrndante letėrsi antishqiptare, shoviniste greke, si librin famėkeq tė peshkopit grek, Sebastianos, “Vorio-Epiri-Greqisė” dhe shumė flamuj, tė tė ashtuquajturit, Vorio-Epir.
- I dyti ndihmės, qė vazhdon tė jetė ende nė Shqipėri, prifti antishqiptar, Ilia Ketri, i cili thoshte se, ishte i dėrguar nga kisha e Fan-Nolit, por qė nė tė vėrtetė kishte ardhur nga Kisha antishqiptare Greke e shtetit tė Nevadės tė SH.B.A.
- Kėto janė pra, i dashur lexuas shqiptar, ndihmėsit kryesor tė Janullatosit. Njė fjalė e urtė popullore shqiptare thotė “Mė thuaj ē’miq ke, tė tė them cili je”!...
- Janullatos ditėn e parė qė erdh i nė kishėn e Shėn Vangjelizmoit nė Tiranė, hoqi portretin e Fan Nolit, ndoshta nuk i duronte dot sytė e Nolit, qė e akuzonin pėr uzurpimin qė po bėnte.
- Tė gjithė e dimė, se Janullatos e quajti statusin e kishės tonė, qė ndalonte intrigat e klerikėve tė huaj brenda kishės tonė, “njė reckė qė duhej flakur tej”.
- Hirėsia Janullatos, bėri njė intervistė me gazetarin amerikan, Fred-Reed kundėr shqiptarėve, nė konfidencė dhe i tha qė tė sensibilizonte perėndimin, se nė Shqipėri po pėrgatitej njė shtet fundamentalist, nė njė kohė, kur nė vendin tonė nuk ka patur kurrė luftra, ose grindje fetare, por vetėm harmoni dhe respekt reciprok. Pėr tė vėrtetuar kėtė intervistė, ēdo shqiptar mund tė gjejė tek botimi i Reed, librin me titull: “Selenica Tarminus” dhe lexoni faqet 118-120, ku gazetari Reed pa dashur, i nxjerr bojėn Janullatosit, pa u kujtuar, se kėtė libėr mund ta merrnin edhe ne shqiptarėt.
- Komuniteti ortodoks nė Elbasan, i shtyrė nga motive vetėpėrgjegjėsie dhe ng a detyrat e shenjta ndaj atdheut tonė tė dashur, duke marrė parasysh vullnetin e shumė shqiptarėve nga tė katėr anėt e atdheut , tė cilėt kanė shprehur gatishmėrinė e tyre pėr mbrojtjen me ēdo mjet tė interesave kombėtare, i bėn thirrje terė politikanėve, pushtetarėve, akademikėve, shoqatave, pėr tė mos marrin vendime tė nxituara nė dhėnien e titullit qytetar nderi tė Tiranės, Z. Janullatos, kėtij njeriu, qė nuk ka pushuar dhe nuk pushon sė punuari pėr tė keqen e popullit tonė, por para vendimeve tė nxjerrin vlerat tona tė bashkohemi sė bashku e tė shohim me syrin e patriotit shqiptar dhe pėr tė dėshmuar me sytė tuaj, se deri nė ē’shkallė vetėposhtrimi kanė zbritur politikanėt e sotėm, tė cilėt pėr tė kėnaqur orekset e panginjuara tė revanit helenik, tė pėrfaqėsuara denjėsisht nga uzurpatori Janullatos, qė vazhdojnė tė shqyejnė pa mėshirė gjymtyrėt me tė qenėsishėm, tė historisė, kulturės dhe traditės tonė kombėtare e pėr t’i hedhur ato nė nofullat e pėrgjakura tė antishqiptar izmės, mė tė pėrbetuar, qė dhuron Hirėsia Janullatos.
- Prandaj, duhet tė jetė sot, njė thirrje gjithė alarm pėr ēdo shqiptar atdhetar, pėr ēdo besimtar tė vėrtetė orthodoks shqiptar, pėr ēdo qytetar, qė beson tek Zoti, e jo tek klerikėt sharlatanė, pėr ēdo shtetas shqiptar tė thėrrasim fort “Jashtė Janullatos nga Shqipėria”, sepse kjo ėshtė thirrje pėr ēlirim tė asaj pjese tė historisė shqiptare, dinjitetit kombėtar shqiptar dhe asaj pjese tė politikės sė sotme shqiptare , qė na i ka pushtuar Greqia me anėn e Kishės Greke tė Janullatosit, sepse ai po na shemb njė nga shtyllat mbajtėse tė pavarėsisė kombėtare, tė sovranitetit shtetėror dhe tė nderit kombėtar. Po na greqizon Kishėn Orthodokse Autoqefale Kombėtare Shqiptare. Pėr tė ngritur pėrsėri nė kėmbė kėtė shtyllė, qė e patėn ngritur me shumė mundim dhe gjak, mėnēuri paraardhėsit tanė, duhet qartėsi politike dhe forcė karakteri dhe jo dėbimi i priftėrinjve grekė nga Shqipėria, sepse si kisha ashtu edhe shteti grek, vazhdojnė politikėn e tyre shoviniste. Duke i paraqitur tėrė kėto tė dhėna mbi bėmat e Janullatosit nė Shqipėri, ēdo qytetar shqiptar bėn njė analizė dhe njė konkluzion: “A vepruan drejt shqiptarėt pėr dhėnien e titullit qytetar nderi i Tiranės”? Bashkia e Tiranės me qėndrimin e saj pėr dhėnien e titullit Janullatosit, ēon nė vend orekset e kishės greke, fyen martirėt e kishės orthodokse shqiptare dhe hapur hedh poshtė historinė e klerit tonė, patriot e orthodoks.
- Por edhe qėndrimi i Partisė Demokratike, nėpėrmjet zėvendėsit tė saj, nuk e ka tė drejtėn, as morale e as juridike tė dalė kaq hapur, sepse deri dje Janullatosi pėr to qe njė ujk i zi, pushtues dhe sot, ata po na e nxjerrin qengjin mė tė bukur tė kopesė sė dhenve, mbi tė gjitha siē e kam theksuar edhe mė sipėr, Kisha Orthodokse, ka njė statut me tė cilin ushtron veprimtarinė e saj brenda shtetit tė vet, prandaj na vjen shumė keq, kėtė qėndrim dhe veprim shumė tė nxituar, e tė pa menduar, tė pa mbėshtetur mbi ligje dhe kanone kishtare.
- Peshkopi, Anastas Janullatosi, nuk duhet tė rrėmbejė titujt, qė i pėrkasin vetėm peshkopėve shqiptarė, sepsė ėshtė i huaj, pra jo shqiptar si nga komėbėsia e gjuha ashtu edhe nga gjaku e shtetėsia. Si i tillė, nuk ka mbėshtetjen ligjore pėr t’u bėrė kryepeshkop nga asnjė prej statuteve tė Kishės Orthodokse Autoqefale tė Shqipėrisė, si dhe dekorimet e ndryshme, qė mund ti jepen.
- Dhe nė fund po them, duke iu drejtuar kėtij uzurpatori. Kur tė dalim pėrpara gjykimit tė Zotit, unė do tė them me bindje tė plotė: “Mbrojta popullin tim, autoqefalinė e tij dhe traditėn e saj patriotike dhe fetare”. Po ti ē’do tė thuash Janullatos?
Zoti pastė mėshirė pėr ty?
Kryetari i Kishės
Famulltari i Kishės
Orthodokse Autoqefale Kombėtare
Shqiptare
Sekretari Kėshillit
“Shėn Mari”
Kishės
Elbasan
Eduardo Papamihali
At. Nikolla Marku/ 06 08 2005/F.F.


Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 07-08-05, 23:18   #2
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Me krijimin e kishes autoqefale shqiptare Fan Noli shkeputi orthodokset shqiptare nga ndikimi i patriarkut grek, dhe ndihmoi ne mbajtjen e epirit verior brenda kufijve shqiptare. Nuk i di aksionet specifike te Janullatos por e di shume mire se ka prifterinj greke qe hapin stacione radioje qe te ngrene mendjen njerezve per autonomine e Vorio Epirit, dhe qe mundohen te helenizojne shqiperine jugore.

Me shume informacion ne www.sfeva.gr
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-08-05, 23:32   #3
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim

sipas ketij websiti ne shqiperi ka 180 shkolla private te mesimit te greqishtes.


King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:29.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.