Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-08-05, 18:00   #1
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim Poezi nga Sy_Kaltra

Tani un e kuptova kush je ti
Genjeshtar ishe ne Dashuri
Jo smund te luash si te duash ti
Dhe pse zoti te dha bukuri
Kurr nuk me the se te du
Kurr s'me the se s'rri pa mu
Kurr s'me the zemren ta jap
Kurr s'me the do te jemi bashk
Murr s'me the..


Ti me mungon dhe per'reth meje vjen nat pa ty
Syt e mi prap i laga me nje lot qe pikon
Mungon ne zemer me mungon
Dhe ne ender nuk te gjej
Askund tjeter shpirti po me renkon..
Ku te te gjej te te shoh dhe te them
Ti me Mungon
Jeta pa ty nuk vlen
Ku te te gjej ty sonte
Te behem dhimbja jote..
Ti me Mungon......


Dhe ky terr po me mbyt
S’kam askend t’ja qaj hallet
Dhe cdo fjale me mbet ne fyt
O kurre nuk dita c’eshte lumturi
Kurre ne jete se kam shiju
Tere kto vite dashurova
Mirepo kush s’me deshti mu
Se kupton askush kete dhimbje
Se nuk eshte ne lekuren e time
Se si shpirti po me shembet
Nuk jetohet ne kujtime
Se kupton, jo se kupton
Mijra nete te jesh i zgjuar
Kete veq une mund ta di
Dhe zemra ime e roberuar
Se gjithcka eshte kunder meje
Faj askujt si kam ne bote
Cdoher deshta miresine
Por fitova vetem lote


te jetosh per te tjeret
s“eshte ide e mire
ngase i ben vetes nje
jete me te veshtire.
mos jeto as per mua
edhe pse une te dua
jeto veq per veten dhe
mos e shkaterro jeten.
as une nuk jetoj
me per te tjeret
se me prune ne ate gjendje
qe ta mallkoj dhe veten.


Njė natė e ftohtė erdhi
ketu ne dhomėn time.
E mua mė shkon mendja te
ti i dashuri ime.
Nuk e di pse
as nuk e kuptoj dot
por vetėm e di
se e kam kot.
kjo natė e ftohtė
nuk e di pse erdhi
qė kujtimet pėr ty
ashtu m“i mbledhi.
Athua ende tė dua
qe ende te mbaj ne mend,
apo jam e frustuar
qe nuk me zihet vendi-vend?
Nuk e di,jo
pėrse te kujtoj
kur mė shumė dua
pėrgjithmonė tė tė harroj.


Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-08-05, 18:01   #2
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Do te vij naten
dhe te puthi fshehurazi
Ti sdo ta dish
ne endrra tua do te hy dhe ti shprishi
ti sdo ta dish
do te behem si nje ylle dhe te sjelli drit
pastaj do te shkoj
te kthehem prap ne ket vetmi !!!
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-08-05, 18:02   #3
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ti fike andrrat qe per ty endrroja.
Ti ma morre driten ,Qe per ty shiqoja.
Mallku qofsh mor i pa bes,
Si sme le as pak shpres
S'te haroj shum te duaa
Deri sa te vdes******


Ku je sonte ? Pse ti nuk me flettun e shkreta mbeta vet,,
Ditet ikun netet shkojn,
Ku je tiiiiiii,Syt e mi per ty lotojn
Kthehu tiii ,Po renkoj edhe kerkoj
Kthehu prap pa ty s'jetoj.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Si ne mjegull po te shoh.
Ku je ti qe mir te njohhh...!!!
Veq ne anderr ndonjeher.
Kthema shpirto at pranve...
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-08-05, 18:06   #4
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
GabimAskush s’mund ta sheh vetminė
Nga se ajo ėshtė e paparė
Askush s’mund ta sheh pikėllimin
Nga se ajo ėshtė e paqartė
Askush s’mund ta sheh perėndimin
Nga se dielli ėshtė i ndryshueshėm
Askush s’mund t’mi sheh ėndrrat
Nga se ato janė tė zbrazėta
Askush se din se ēfarė ekziston
Nga se t’ekzistuarit ėshtė vetmi

Jasht frye era
Xhamat dridhin shpirtin
Dhe ditėt e ngrohta ikin
Tok me kujtimin e dlirė...

Nė dhomėn time tė vogėl
E vetmuar jam
Dhe pres e pres -
Askund nuk tė kam!

Ti ike mbrėmė
Si hije e padukshme
Po unė s'shuhem dot
Dhe pres e pres -
E di,
E tėrė kjo ėshtė kot!

Dhe do tė pres tė tė shikoj
Shpirtin ta qetėsoj
Plagėn ta shėroj
Jetėn ta ėmbėlsoj
Edhe pse e di
Se nuk do tė vish -
Vallė, shpirtin ē'ma helmoj!
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-08-05, 18:07   #5
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim
Ti nuk e meritove
Dashurin e shpirtit tim
Si duket dikush tjeter
E zuri vendi tim
Ti dikur mu betove
Se ke filluar nje jet tjeter
Po tani ke ndryshuar
Te mungon zanat i vjeter
Ti ske faj
E di mir fajin e kam un
Qe te thash e para
Qe te dua shum
Qe ja fala zemren dikujt sikur ty
Qe genjen para syve t'mi.
Ty nuk te ka mjaftuar
As nje her dashuria jon
Knaqesh me te tjerat
E kthehesh dikur naten von
I lodhur i derrmuar
Nga epshet tua Djaloshare
Nese ske koh per mua
Neser mos u kthe me Fare.
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-05, 14:23   #6
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-05, 14:25   #7
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Sa zemra jan thy,
Sa zemra tė plagosur kan mbetė
Ku je ti dashuri, qė quhėsh e vėrtet?
Sa lule jan vyshkur, sa lot kan piku
Ku je o shpirti im, qė mė vrave mu?
Sa ndjenja i ringjall, sa buzėqeshje i gazmonė
Por mė nė fund sa shum po i pėrvlon
Sa pajtime dhe idhnime ti i shkaktove
Disa i perqave dhe disa i martove
Sa e ėmbėl qenke dhe shum po na mashtron,
Aq qenke e verbėr as qė e mendojm
Sa herė na provokon dhe leht po na mer n'dorrė
Fillimi dhe ndarja na dukėt sa njė orė
Cka tė mungon, cka pret ti nga mua?
Pėrse s'mė harron, pėrse mė thua Tė dua?
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-05, 14:29   #8
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy qe shkelqejne atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
dhe syte e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Te kam enderruar,"
nje ze tingellon
dhe...
serish heshtja mbreteron
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-05, 14:32   #9
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Isha shum e qet nje mbremje e ftoht
Kur ti me erdhe Ti dhe vetem ti
Me pershperisje per problemet e tua
Mbas pak u njoftem
Qte solli te un ?
Perse me humbe ritmin e jetes?
Perse u berre dallg ne zemren time?
Perse me lendove kur nuk mudje te me dashuroje?
Perse me bere me lot te qaj?
Perse sot jam e vetmuar?
Perse ike kaq larg?
Tani jam pa ty
si e vetmuar pa ty edhe pse sme deshte.
Si nje jetime.
Mjaft plag kisha qte solli ty te me lendosh me shum?
Perse mu shfaqe ,,e sot ke mbet veq nje hije?
Ku te gjej ty ,,Ku te tretem un?
Te humbem e te zhdukem .
Ne nje shkretetir .
Ku edhe po te doje t'me kerkosh.
te mos me gjesh kurr.
Edhe pse e di qe nuk do te me kerkoje.
Por gjdo shprehje qe kam gjdo mendim qe me lind.
Bashkpunon me shpresen.
Tani gjdo gjejes po i vije fundi .
Un po tretem .
Un po humbem
Mu ne ato humnaret e jetes.
Ku do te tretem te shuhem te humbem.....
Ku veq fjala D*A*S*H*U*R*I do te qendroj ne vend te emrit tim....
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-05, 14:39   #10
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

E zhytur ne mendime
per endrrat pa mbarrim
per ty veq genjeshtra ka kuptim
U ndame pa puthje, pa shikime
vetem ne heshtje ne u ndame
valle nuk di si do qendroj kesaj ndarje
Une te dua si e marre
a ti theve zemren time
shpirti im vec dhimbje per ty ka
kur zemra me s'te ka
Zemerthyer ti do jesh pergjithmone
me ke len pa shpirt, me ke len pa jete
Dashnia sa e embel esht aq e hidhet esht.
Nje fjale qe ne zemer me pikellon
kurr ky shpirt nuk e harron
kur me thone se ne dashuri
nuk ka bese por ,,tradheti''

o zot q'jane keta njerez pa zemer
si munden ta tradhetojn nje femer
si munden te sjellin vuajtje e lot
kur per mua kjo s'durohet dot

Kush e kupton dashurine
sikur nje gje me vlere
ai per mua eshte besnik
njeri i qmuar dhe me ndere
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-08-05, 09:06   #11
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

E hapa dritaren time.
Ndjeva puhin e leht
Mu kujtove ti i dashur
Qe zemren ma remben
E hodha nje veshtrim
Ne rrugen ku ne u takuam
Me ktheve ne ditet e majit
Kur ne dy u njoftuam
Si kur ta din
Sa shum jam permalluar
Do te vish tek un
Per tme perqafuar
Ne perqafimin tend
Dot ndjehesha e lumtur
Dot me duket jeta
E ambel e Bukur.
Buza me dridhet
Kur e therras emrin tend
Ne mendime rri e tretem
Lotet sme len rehat
Ah buzeqeshjet e mia
I kisha te pakta ne jet
Edhe ato qe i pata
Me kan Humbur me jan tret.
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-08-05, 21:09   #12
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Dashuria nuk eshte uje qe tretet mbi dhe, por ajo eshte nje zjarr qe te djeg kudo qe je...


Ruaje dashurine e vertete se ajo te vjen njehere ne jete...


Dashuria eshte det gjithkush mund te zhytet por ai(ajo) qe nuk di not mund edhe te mbytet...


Dashuria e pare ka me shume nektare...


Dashuria eshte nje arme qe te vret pa krisme...


Jeta eshte nje lule, prej saj kurre mos u ndaj se dashuria eshte mjalti i saj...Ngadhnjeni dhimbjen,sundoni jeten dhe besoni ne enderrat tuaja se ato nuk ju genjejne...


Mos u dorezo,cdo gje vdes,vdes jeta e jeton vdekja,vdekja e pret vdekjen,jeto jeten

-Mos ndalo duke kerkuar ate qe do...mund te perfundosh duke dashur ate qe gjen.

-Nese per tan boten ti je nje person, dije se per nje person ti je bota!

-Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!

-Nese do ta dije sa shumm te dua do te ulje syte qe te mos shihje sa me ben te vuaj.

-Shpirt, cdo minute me ty eshte jete e vertete, cdo minute pa ty eshte shprese per te jetuar.

-Nese do te me gjuash ne zemer..shikoje mire shenjestren, aty je ti!

-Leri buzet e mira te takojne te tuat, syte tane sapo u takuan.

-Do doja te isha nje pike loti qe te lindja ne syte e tu... te jetoja ne faqet e tua dhe te vdisja ne buzet e tua.

-Kur dikush te do mos shiko se sa, por shiko se si..

-DASHURIA LIND NGA URIA, RRITET NGA USHQIMI DHE VDES NGA NGOPJA.

-Shpesh deti flet me fjale te largeta, thote gjera qe askush si di, vetem kush di te degjoje mund te kuptoje, por ti degjo zemren time do te te thote: TE DUA ....TE DUA PERJETESISHT!

-Me dashuro, me nje dashuri te zjarrte si deshira per te jetuar e per te vdekur; me dashuro me nje dashuri te embel si lenda qe nderton endrrat: eshte gjithcka qe kerkoj ti!

-E shkruajta te dua ne rere, e fshine dallget, e shkruajta ne qiell, e fshine rete, e shkruajta ne zemer, do mbetet perjete.

-Te dua, pa ditur si, kur dhe nga! Te dua pa paragjykime dhe mendjemadhesi. Keshtu te dua, sepse nuk mundem te te dua ndryshe!

-Midis endrres dhe realitetit nuk ka asnje ndryshim, sepse ti di te besh realitet gjithcka qe kam enderruar

-Me mire te humbesh jeten per urrejtje, se sa te largosh vdekjen ne pritje te dashurise tende!

-Nese cdo here qe mendoj per ty, do te binte nje yll, qielli do te vdiste nga vetmia.

-Te dua..nuk e di si, as prej sa, as prej nga...Te dua pa probleme dhe krenari; te dua ne nje menyre qe vetem une mund ta konceptoj.

-Largesia eshte armiku i vertete i te dashuruarve...por eshte dhe ajo qe me shume nga te gjithe na ben te ditur se sa duhemi...

-Pash ne qiell qe mungonte nje yll, u ktheva rastesisht mbrapa dhe te pash ty.

-Ndonjehere endrrat behen realitet, por me ty, realiteti u be nje enderr.

-Nese ti nuk do te kishe emer, do te te therrisja Dashuri, dhe nese dashuria nuk do te kishte emer do ta therrisja me emrin tend.

-Nese do te zbuloja rrugen per tek zemra jote, do te fshija cdo gjurme per te shmangur kedo qe mund te me ndiqte pas.

-Do te mesohem me mosqenien tende, do t'u them njerezve qe "ishte fati", do te dij te shtirem i lumtur....kushedi a do te jem ne gjendje t'i them zemres sime qe mbaroi!

-Kur me dhe dashurine zbulova jeten, kur te dhashe veten time zbulova lumturine.

-Ajo qe behet per hir te dashurise eshte pertej te mires dhe se keqes.
-Dashuria plotesohet kur dy shpirtra bashkohen ne nje frymemarrje te vetme.

-Nese dikush te sheh me lote ne sy, duaje sepse ka frike se mos te humbet.

-Kur te bije shi, dil nga shtepia...dhe leri pikat qe bien te te prekin...jane puthjet e dashurise qe prej shume kohesh kam dashur te t'i jap.

-Te pres jashte botes...aty ku realiteti behet magji...te pres aty ku urrejtja behet dashuri...ku lotet kthehen ne rreze dielli...te pres aty ku le krenarine pergjithmone...te pres aty ku zemra ime sdo te vuaj me!

-Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

-Dashuria e vertete eshte kur zemra dhe mendja jote thone te njejten gje.

-Pasuria nuk te jep dashuri, por dashuria na ben te pasur.

-Je fjala qe me vjen pas. Je zeri qe i jep force gjithe mendimeve te mia.

-Nese dashuria do te kishte ze, zemra ime do te kendonte perjete.

-Emocionet e dashurise jane ethe te shpirtit, kur te shoh vdes nga te ftohtet..brrr..uvaaa....

-Mora nje trendafil dhe per te mos e lenduar e vendosa ne zemren time.Tani ta dhuroj ty qe je dashuria ime e pafund.

-Me duart e mia do te desha te te qoja ne parajse, por kur te shoh, je ti qe me sjell parajsen ne mendje.

-Eshte e veshtire t'u thuash njerezve qe do "Te dua", kur e di qe keto fjale mund te te bejne ta humbesh pergjithmone.

-Ajo qe behet per dashurine eshte pertej te mires dhe te keqes.

-Do desha te shkrihesha ne trupin tend, si bore ne diell, per te reshkitur embelsisht pergjate shpatullave te tua dhe per t'u zhdukur vetem pasi te te kem peshperitur sa shume te dua.

-Syte e tu si te nje maceje jane per mua nje gervishtje ne zemer.

-MOMENTET E BUKURA NUK I NDJEN KUR I JETON, POR VETEM KUR I KUJTON ME NOSTALGJI....

-Kam besuar se kam dashur shume persona...por vetem tani qe te humba kuptova qe je njeriu qe vertet dua .....je ti..... Te dua!

-Nese do te me duhet te zgjidhja mes teje dhe jetes time do te te zgjidhja ty, sepse je ti jeta ime.

-Gjeja e fundit qe kujtoj eshte imazhi yt me ate te kapur prej dore qe dilnit nga jeta ime....pas kesaj...asgje...

-Mos e fshij embelsine tende, sepse te jesh e ndjeshme nuk do te thote te jesh e 'dobet' por te kesh nje zemer qe rreh me fort se te tjeret.

-Ti me the per te te harruar, por une kam qen aq i harrueshem sa qe kam harruar per te te harruar...

-Dashuria eshte si nje zjarr qe te djeg brenda. KUJDES!!! Mos e shuaj kurre!

-I tha dashuria miqesise: pse ekziston ti kur jam une? Miqesia u pergjigj: Per te mbushur me nje buzeqeshje atje ku ti le lot.

-Kur linde ti binte shi...nuk ishte uje, ishin engjejt qe qanin sepse kishin humbur yllin e tyre me te bukur.

-Nqs do te jesh i lumtur per nje cast, Rebelohu! Nqs do te jesh i lumtur per gjithe jeten, Fal!

-Largesi eshte per dashurine ashtu si era eshte per zjarrin. Shuan ate te voglin por ushqen ate te madhin.

-Nqs enderron vetem, eshte thjesht nje enderr, nqs enderron cift, eshte realitet qe fillon.

-Dashuria ime per ty do te mbaroje atehere kur nje piktor i verber do te arrije te pikturoje zhurmen e nje petali trendafili qe bie mbi toke ngadale.

-E dua dashurine, sepse eshte lumturi, ndonese te jep ndonjehere trishtim, por prape eshte e bukur, sepse eshte DASHURI.

Nje puthje krijon nje histori te bukur dashurie, por poezia e ben te pafund!

-Cfare eshte tjeter nje puthje: Vec nje apostrofe e kuqe mes fjaleve TE DUA!

-Te duash eshte te zgjedhesh, te puthesh eshte sigla e zgjedhjes!

-Puthje te njejta nuk ekzistojne, cdo puthje ka shijen e vet!

-Jane te embla fjalet e tua por jane me te embla puthjet qe i vodha buzeve te tua!

-E cfare eshte nje puthje? Nje sekret i thene ne goje, nje cast te pafund qe ka feshferimen e nje blete midis luleve.

-Eshte me e lehte te japesh nje puthje se sa ta harrosh ate

-Puthjet nga puthjet shume ndryshojne,
por puthjet e tua te embla do te jene pergjithmon.

-Nje fjale na liron nga te gjitha peshat dhe dhimbjet e jetes, ajo fjale eshte DASHURI

-Ne fund te fundit nuk vlen te shpikesh "te pamunduren"...e lehte per t'u thene, e veshtire per t'u bere...kjo gje e komplikuar quhet DASHURI!
__________________
Ik MoS u DaShUrO
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-09-05, 17:17   #13
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Natė- Trishtim

Nat e trishtuar
Kur e mira iku nga ne
Lotėt nėpėr faqe
Na u shkrehen ndėr sy
Pran bregut tė detit shpesh
ri mėndoj kujtoj natėn pa gjum
Dhe mundohėm pse edhe ne tė mos jem te gezuar
Ikėnnnn nė fund te detit ziii
Ikėnnn dhe na lan zemėr coptuar
Do te shendrohem
Ne nje pulbardh dhe te notoj
Kurse ti nje delfin
Fuqia e zerave te jehoj
dhe tė perbie gjdo stuhi
Por un kurr askend nuk e lendova
Po pse vall t'sotmėn kėshtu e jetova
__________________
Ik MoS u DaShUrO
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-09-05, 12:08   #14
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

PERFUNDIM TRAGJIK


E kam zemren te plagosur,
E kam shpirtin gati n'te sosur ,
3 pranvera qe nuk te kam pa..
E kam gjakun te helmuar,,
3Pranvera sjam gezuar,
hiq pa desht Ne u ndam...
.Munafikun e vraft zoti,,
Qysh su knaqem ne ket dynjahh..
Kisha pas zemren prej guri Ahh me ndihmon oo Allahhh...
Shoket e mi ka i kam ,
Te gjitheve ju kam tregu,,
Neper kang dua me me kujtuu...
Pse kshtu jeta e pa shpirtt??
Pse kshtu fati i pa fat??..
Kurr pa u knaq pa u ba rahatt...
Per syt e mi krejt bota asht shkatrruar,,
Per zemren time gjithsia ka vdekur,,
Pse nuk i thash qe e dua fort...!!!!
Se gjithnje do ti them neser hajt neser,,,
Ohh zottt nuk ju besoj syve te mi,
A ti je veshur me tesha dhandrrije aaa???
Po kush asht aja e pa njohur qe asht veshur si nuse qe zdua fare ta njohh kush esht...
Qfar tu desht te shpejtosh oreee???
Un jam aja qe mes'shumti te don bile edhe ne amshim...
A nuk te erdhi keq kur me le,,
Tash jeto jet te Lumtur.
Murmurim qielli po erret,,
Filloj te bie shi me gjak
Ofrohu deres me Nr13
Qafr te shohesh Kurora lulesh me shirita te zi,,
Do te shohesh shum gra qe do hyjn e dalin,
Dhe pyeti Por ato nuk do te pergjigjen fare ,,
Do Te veshtrojn me lot per fityre....
Pa pritur do ta degjosh Hoxhen ne minare...
SOD KA VDEKUR NJE VAJZ E RE NE LAGJEN TON........
__________________
Ik MoS u DaShUrO
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-09-05, 20:48   #15
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

HARRESA E MIRESISE


Hija e dale nga dheu
Zgjat doren e vet miresise
Prej saj kush vall srrembeu
Dhe spiu si foshnja sise?
Hije e dal nga nata
Gezon, kur te tjeret gezojne
Ju fala gjithshka une pata
Vec njerzit te lumtur te jetojne

Hija e dale nga dhimbja
Trishtohet dhe iken pa shprese
Kur di se ka bere miresira
Dhe emrin ia fshijne ne harrese
Shkon mbyllet tek varr'' i vetmise
Prej saj vec degjohet ky ze
Shperblim si kerkoje miresise
Harresa me vret mbi cdo gje


__________________
Ik MoS u DaShUrO
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:53.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.