Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-10-05, 19:39   #1
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim DY GjUHĖSIJA Dhe Vlera Komunikuse

Gjuha ėshtė njė nga Veqoritė dalluese tė Njeriut e Cila lidhet edhe me vetė egzistimin e tij.

Sa pėrfitojnė Njerzitė qė dijnė me shumė gjuhė
Ku i shihni ju pėrfitimet nė cila segmente tė jetės.

Me Nderime Naki


__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 07-10-05, 09:15   #2
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

I nderuari Naki .
Kjo teme eshte shume e qelluar dhe une po hyj me pake fjale me bindjen se do te ndigjohemi prap.

Njohja e dy a me shume gjuheve , ne rend te pare krijon mundesi per te njohte me mire veteveten edhe si individ por edhe si kolektivitet.
Mundesia per te komuniku me te tjeret dhe per te debatu d.m.th. me marr dhe me dhene , krijon edhe mundesine e krahasimit ne mes paleve e pse jo edhe te permiresimeve .
T'a njohesh gjuhen e tjetrit don te thote automatikisht te jeshe me afer tij dhe kjo afersi krijon mundesi te reja te cilat duhet te shfrytezohen, kuptohet, ne aspektin pozitiv.

Me nderime Guri Sylaj
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-10-05, 17:36   #3
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim

Pershendetje Naki per temen .
Njohja e sa me shume gjuheve do te te sjelle njohuri te kulturave dhe popujve te ndryshem .
Duke komunikuar me popuj te ndryshem do te fitosh pervoja edhe ne lemi te ndryshme.

Sinqerisht Lali
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-10-05, 00:04   #4
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje Naki dhe urime per temen e re.

Njohja e gjuheve eshte nje vlere e madhe per cdo njeri ,sepse aq sa gjuhe din njeriu edhe aq persona ai vlene.
Njeriu e ndin veten si te humbur kur dikush flet nje gjuhe qe ne se kuptojme ,e ndin veten ne raste te tilla , sikur ata na ofendojn ose vetem per ne flasin , edhe pse nuk eshte ashtu.
E kam fjalen aty se cdo gjuhe pamvarsisht se cila ka vlere te madhe si per te njohur mikun po ashtu edhe armikun.
Komunikimi dhe njohja e gjuheve te huja , ndikon edhe ne njohjen kulturore te njerezve te ndryshem e cila ia vlene sa per te pasuruar me shume thesarin tone njerzore shume e me shume sepse asnje dije nuk eshte e keqe ne jeten e njeriut.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-10-05, 12:20   #5
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Tė nderuarė paradiskutues Vertetė Njerzitė qė pėrdorin Dy Gjuhė ose mė tepėr Gjuhė Dyfishonė aftėsinė e ēdokujtė pėr tė fituar njohuri ose infomacione tė reja nė sferat sociale dhe kulturore,sjelljenė e pėrvoja etj.
Pra mė pakė fjalė tė jeshė antarė i dy ose mė shumė komuniteteve Gjuhėsore ose kulturore siq po ndodhė me shumė shqiptarė-Mergimtarė nė veqanti do tė thotė qė bėhėsh pjestarė mė i ēėndrushėm i njė Sistemi Global i cili mbijetonė nė saje tė Larmisė dhe komunikacionit.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-10-05, 23:38   #6
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Dygjuhesia esht mire , mendoj ce nuk mjafton te dijsh te flasish shume gjuhe te huaja dhe asnjeren nuk e njef mire , sepaku nje gjuhe duhet te flasim mire per ti mesuar tjerat. :roll:
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-10-05, 23:51   #7
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Naki
Tė nderuarė paradiskutues Vertetė Njerzitė qė pėrdorin Dy Gjuhė ose mė tepėr Gjuhė Dyfishonė aftėsinė e ēdokujtė pėr tė fituar njohuri ose infomacione tė reja nė sferat sociale dhe kulturore,sjelljenė e pėrvoja etj.
Pra mė pakė fjalė tė jeshė antarė i dy ose mė shumė komuniteteve Gjuhėsore ose kulturore siq po ndodhė me shumė shqiptarė-Mergimtarė nė veqanti do tė thotė qė bėhėsh pjestarė mė i ēėndrushėm i njė Sistemi Global i cili mbijetonė nė saje tė Larmisė dhe komunikacionit.
Naki i nderuar,

Plotesisht ndaj mendimin tende,sepse vlera e gjuhes eshte e barabarte( per mua vlen edhe me teper) se fakulteti.Me cilendo gjuhe,komunikimi eshte me i shpejte,deportoni me mire ne cdo sfere te jetes dhe informatave ne ato gjuhe qe ne gjuhen e juaj nuk mundeni m'i gjejte.Pa gjuhe,nuk mundeni mi thone as shoferit me e cel deren e autobusit,aq qe jeni te paafte ne situatat e tilla dhe jete te perditshme e mos te flasim per vleren e gjuhes ne komunikim te larte dhe zyrtare.

Pa gjuhe,jeni te vdekur.

Sinqerisht,
TURISTI. :P
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-10-05, 03:27   #8
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Bilingualiteti ose edhe multilingualiteti aftesi/pasuri/vlere/fortesi/perparesi/mundesi/njohje/afersi/lidhje/perparim/afirmim mendor/njerezor individo/gruporo/vendor...!

Njohja e gjuheve te huaja t'nderto me shume si njeri...!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-10-05, 12:15   #9
zemermiri
 
Anėtarėsuar: 20-12-04
Vendndodhja: gjermani
Postime: 58
zemermiri e ka pezulluar reputacionin
Gabim **

Njohja e nje gjuhe te huaj te jep mundesi njohjen e kultures se nje populli nga brendesia
zemermiri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-10-05, 14:43   #10
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Njerezit i ndanė gjuha apo jo...?
Njohja e gjuhes se nje personi/grupi tjeter te afron/lidh...!

Pas gjuhes amtare flase edhe dy te tjera, komunikoj moderate edhe ne 2 te tjera...
Shume interesant, prej se percjell telenovelat spanjolle ne channalet satelitore, kam filluar te zhytem ne gjuhen spanjolle shume....
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-10-05, 21:37   #11
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: DY GjUHĖSIJA Dhe Vlera Komunikuse

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Naki
Gjuha ėshtė njė nga Veqoritė dalluese tė Njeriut e Cila lidhet edhe me vetė egzistimin e tij.

Sa pėrfitojnė Njerzitė qė dijnė me shumė gjuhė
Ku i shihni ju pėrfitimet nė cila segmente tė jetės.
Me Nderime Naki

**********
**********
**********Pėrshėndetje tė ngrohtė,Naki i nderuar,

Njerėzit,tė cilėt zotėrojn njė apo mė shumė gjuhė tė huaja,kanė pėrfituar shumė nė atė moment kur kanė mėsuar ato gjuhė.

Pėrfitimet janė ,se mund ta kuptosh njė popull tjetėr,njė kulturė tjetėr,njė mentalitet tjetėr mė mirė,pastaj pėrfitmet tjera janė tė varura nga shkathtėsia e atyre personave,qė gjuhėn tė cilėn kanė mėsuar,ta pėrdorin edhe si pėrfitim personal duke punuar dhe treguar aftėsitė e tyre me fjalė dhe me punė.


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-10-05, 13:57   #12
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: DY GjUHĖSIJA Dhe Vlera Komunikuse

Gjuha ėshtė parakusht i ēdo komunikimi ndėrnjerėzorė. Njohja e sa mė shumė gjuhėve i mundėson njerėzve komunikim dhe shpien nė rrugėt e ku jetojnė ata, qofshin shkollim, punė, njohje dhe orientim me vendin, njerėzit, rrethin e tė cilin e arrijmė pėrmes komunikimit nė gjuhėt tė cilat i njohim dhe pėrdorim.

Mosnjohja e njė gjuhe ėshtė pengesė e cila ndėrpret komunikimin dhe ngadalėson arritjet nė rrugėt ku kemi pėr objektiv.
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-10-05, 14:16   #13
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Sa me shume njef gjuhe aq me shume njef boten 8)


halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:27.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.