Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-10-05, 00:40   #1
Toni3
Anėtar i REVOLTUAR!
 
Avatari i Toni3
 
Anėtarėsuar: 03-07-05
Vendndodhja: Prishtinė
Postime: 192
Toni3 i vlerėsuar mirė
Gabim Virtualiteti dhe Realiteti

Keto jane pyetje qe ua parashtroj te gjithe antareve te forumit. Secili eshte i ftuar te jape mendimet ose pikpamjet e tija.

Cila mendoni se eshte vija ndarese midis Virtualitetit dhe Realitetit? Pra ku fillon njeri e ku mbaron tjetri? Sa te vetdijshem jeni ju per kete fenomen? Po te tjeret?

Sa mendoni qe ndikon virtualiteti ne te dy planet (teorik dhe praktik) e jetes tuaj (private dhe publike)? Po ne ate te te tjereve?

Kuptohet qe secili ka pergjigje te ndryshme.


p.s.
Nuk synoj ta diskutojme kete teme me teper se sa te shohim pikpamjet e njeri-tjetrit (megjithse diskutimi eshte i pashmangshem)


__________________
I'm not going to change who I am for other people.
Toni3 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-10-05, 04:03   #2
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pyetjet tuaja zotri per mendimin tim me teper u takojne te rinjeve...!Megjithese,shtyhem te shkruaj me qellim mbeshtes per fjalen tuaj/temen....
Virtualiteti dhe Realiteti per mendimin tim jane dy botera te kunderta, sikurse edhe dallimi midis didkutuesve qe komunikojme,megjithate neve mergimtaret po bejme "export" nga Realja ne Virtualen...!
Paralelizmi nuk mund te injorohet, pikerisht virtualja shpeshhere na ofron mundesin e idese se mėvetėsise JAM/ISHA KY/AI/ATA/ATO, e kam fjalen per ne me shpirte te ndezur per Atdheun/shqiptarizmin-mergimtaret...
Paralelisht ne te dy boterat si ne ate virtuale poashtu edhe ne ate reale ndeshesh me vullnete here te sinqerta e here te shtirura, here heroike e here mombastike, here qellimira e here qellimkqija, here idhet e here embel, here bute e here vrazhde...
Per neve te dy boterat jane te nyjetuara...

Shkrova nga aspekti im URATOR...
Nuk e kam ēaren pa e cekur se VIRTUALJA m'ka mundesuar te pervijesoj dallesat ndershqiptare midis lokalizmit dhe globalizmit; ose KOSOVA e vogėl dhe bota e madhe...
VIRTUALJA pėrēuese e arritjes poashtu sa edhe realja ...

ps: Fenomenit VIRTUALO-REALOR cyberiko sexor/ērregullimo mendor nuk ia di nghyrat, fale kohes/moshes...!

Urata, ndoshta vazhdon prape...
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-05, 14:09   #3
Toni3
Anėtar i REVOLTUAR!
 
Avatari i Toni3
 
Anėtarėsuar: 03-07-05
Vendndodhja: Prishtinė
Postime: 192
Toni3 i vlerėsuar mirė
Gabim

Po shumica ketu jemi te rije, prandaj hap edhe tema qe mund te inkuadrohen te rinjte apo jo.

Nejse mos me thuaj zotri, me duket nje titull qe me vendon qe une nuk e meritoj se te jeshe zotri eshte dicka e madhe.... ose ose s'kam marre ate titull ka kohel ol.... me mire preferosha te me thuash djalosh :)

Shendet
__________________
I'm not going to change who I am for other people.
Toni3 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-05, 14:17   #4
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim

djaloshi mos u lazdro!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-05, 14:22   #5
Toni3
Anėtar i REVOLTUAR!
 
Avatari i Toni3
 
Anėtarėsuar: 03-07-05
Vendndodhja: Prishtinė
Postime: 192
Toni3 i vlerėsuar mirė
Gabim

Urata ke nje fuqi ēarmatuese me postimet tuaja, i lexoj me ėndje te gjitha germe per germe.

Shendet, miqesisht Unė.
__________________
I'm not going to change who I am for other people.
Toni3 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-05, 16:58   #6
LEDHATIMI
 
Avatari i LEDHATIMI
 
Anėtarėsuar: 28-03-05
Postime: 3,470
LEDHATIMI e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pershendetje per autorin!

Vija ndarese midis Virtualitetit dhe Realitetit? Hmmm :roll:
-Realiteti eshte rrethi ne te cilin jetojme dhe eshte krijuar si rezultat shkakoro-pasor i se tashmes dhe te se kaluares se larget si dhe me nje varg interaksionesh te rasteve dhe ngjarjeve. Gjithmone e kemi mundesine ta pyesim veten se a eshte realiteti me te vertete ashtu sic e perjetojme, perkatesisht a i pergjigjen kerkesat dhe njohurite tona gjendjes objektive - ne cfare mase eshte perjetuar ai realitet i vertete, e ne cfare sasie eshte perjetuar si virtual.Realiteti i ndryshuar eshte si rrjedhoje e ndonje ndikimit te jashtem ne permajtjen e njohurive tona dhe si e tille, ne nje menyre te caktuar behet virtual dhe mund ta quajm virtualitet ose realitet virtual. Nese shkojme edhe me tutje, nese realiteti i tille i ndryshuar ose virtualiteti eshte si rezultat i veprimit te organizuar dhe te miresynuar dhe te cilin e pranon nje numer i madh njerezish, atehere ai virtualitet shendrrohet ne gjendje faktike objektive - shendrrohet ne realitet, d.m.th. arrijme te nocioni " virtualitet real".
Ne perditshmerine informatike kushtet per manipulim me informatave jane te mrekullueshme, ndersa ndikimi informativ eshte me falenderues per ndryshimin e realitetit.

p.s / si duket vija ndarese midis realitetit dhe virtualitetit me humbi krejtesisht :lol:


LEDHATIMI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:06.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.