Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 18-10-05, 23:51   #1
regi_05
 
Anėtarėsuar: 18-10-05
Vendndodhja: nė ...
Postime: 98
regi_05 e ka pezulluar reputacionin
Gabim E drejta e besimit tė lirė

Islami asnjėherė nuk ka shtrėnguar ndonjė person tė bėhet musliman. Gjithmonė ėshtė deklaruar njė liri e plotė pėr tė ndjekur fenė vetjake dhe nuk ka obliguar asnjė tė perqafojė Islamin. Kjo e drejtė ėshtė dokumentuar nė Kur’an dhe Sunnet:

Sikur tė kishte dashur Zoti yt, do t’i besonin ēka janė nė tokė qė tė gjithė. A ti di t’i detyrosh njerėzit tė bėhen besimtarė? (Yunus 99)
Nė fe nuk ka dhunė. Ėshtė sqaruar e vėrteta nga e kota. E kush nuk i beson tagutėt , e i beson All-llahut, ai ėshtė kapur pėr lidhjen mė tė fortė, e cila nuk ka kėputje. All-llahu ėshtė dėgjues i dijshėm. (El Bekare 256)
E ti thuaj: “E vėrteta ėshtė nga Zoti juaj, e kush tė dojė, le tė besojė, e kush tė dojė, le tė mohojė. Ne kemi pėrgaditur pėr jobesimtarėt zjarr qė muret e tij (tė flakės) i rrethojnė ata, e nėse kėrkojnė shpėtim, ndihmohen me njė ujė si katran qė pėrzhit fytyrat. E shėmtuar ėshtė ajo pije, e vend i keq ėshtė ai”. ( El Kehf 29)

Nė fe nuk ka dhunė. Ėshtė sqaruar e vėrteta nga e kota. (El Bekare 256)


Islami nuk ėshtė kufizuar vetėm nė lirinė fetare ndaj jomuslimanėve, por ligji i tij ėshtė aq tolerues saqė ua lehtėson funksionet religjoze dhe tė ruajnė faltoret e tyre:

(U lejuan tė luftojnė) Ata, tė cilėt vetėm pse thanė: “All-llahu ėshtė Zoti ynė!” u dėbuan pa kurfarė tė drejte. E sikur All-llahu tė mos i zbrapste disa me disa tė tjerė, do tė rrėnoheshin manastirėt, kisha, havrat e edhe xhamitė qė nė to pėrmendet shumė emri i All-llahut. E All-llahu patjetėr do ta ndihmojė atė qė ndihmon rrugėn e Tij, se All-llahu ėshtė shumė i fuqishėm dhe gjithnjė triumfues. (El Haxhxh 40)


Prof. Saleh Al-Ayed, Tė drejtat e jomuslimanėve nė shtetet islamike

Kėrkoj falje Allahut nėse kam gabuar diēka se kam bėrė njė pėrkthim tė vogėl nga italishtja,(ajetet Kur'anore nuk i kam pėrkthyer unė).


__________________
\"Lexo (mėso,studio), me emrin e Zotit tėnd...\"(Suretu El Alak: 1)
regi_05 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:52.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.