Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-10-05, 20:41   #1
suhejbi
 
Anėtarėsuar: 20-09-05
Postime: 53
suhejbi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Emancipimi dhe amoraliteti

Pershendetje per dashamiret e fese dhe te vertetes.Ne perdirtshmerine tone jemi duke u ballafaquar me nje problem tejet te madh. Behet fjale per keqkuptimet qe ndodhin ne deshifrimin e asaj qe quhet emancipim dhe kulture dhe amoralitetit qe me te madhe eshte duke u perhapur ne shoqerine tone. Ju lutem me argumente te kapshme te debatoni ne lidhje me kete per cka qe mepare ju jam mirenjohes.

Me respekt,
Suhejbi.


__________________
\"kerkoje diturine prej djepi deri ne varr\"
suhejbi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 27-10-05, 06:58   #2
uliksi31
 
Anėtarėsuar: 19-11-03
Vendndodhja: catskills
Postime: 10,218
uliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

I nderuar Suhejbi,

Edhe pse kjo eshte nje teme interesante te shtjellohet nga lexuesit. Une besoj se sipas titullit dhe permbajtjes se shkrimit tuaj, kjo teme e ka vendin te diskutime shoqrore.
Sidoqoft, une nuk do ta barti kete shkrim, derisa te shoh edhe opinjone te tjerve. Qe don te thot; a te ngeli ketu, apo ta dergojm atje, te tema e lart-permendur. Falemderit.

Me nderime Uliksi

P.S. Kete gjest e beje ekskluzivisht (exclusively) qe te kemi nje raport me te afer mes nesh; Moderatore- Antare.
uliksi31 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-05, 16:58   #3
Bond
 
Avatari i Bond
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 269
Bond i pazėvėndėsueshėmBond i pazėvėndėsueshėmBond i pazėvėndėsueshėmBond i pazėvėndėsueshėmBond i pazėvėndėsueshėmBond i pazėvėndėsueshėmBond i pazėvėndėsueshėmBond i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Emancipimi dhe amoraliteti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga suhejbi
Pershendetje per dashamiret e fese dhe te vertetes.Ne perdirtshmerine tone jemi duke u ballafaquar me nje problem tejet te madh. Behet fjale per keqkuptimet qe ndodhin ne deshifrimin e asaj qe quhet emancipim dhe kulture dhe amoralitetit qe me te madhe eshte duke u perhapur ne shoqerine tone. Ju lutem me argumente te kapshme te debatoni ne lidhje me kete per cka qe mepare ju jam mirenjohes.

Me respekt,
Suhejbi.
I nderuari Uliksi, keni te drejtė nė sugjerminin tuaj, "emancipimi dhe amoraliteti" duhet debatuar tek shoqerorja, mirėpo ketu autori e ka shtruar kėtė problem qė tė diskutohet dhe si shifet nga kėndveshtrimi fetar, ashtu e kam kuptuar une, fjalen e kan tani dashamirėt e fesė dhe tė vertetės.


Me nderieme Bond
Bond Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-10-05, 11:03   #4
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Une jam qe kjo rubrike te debatohet ne Rubriken e fese sepse ka mjaft tema te ngjajshme qe diskutohen tek diskutime shoqerore.
Te shohim cfare thote feja per amoralitetin dhe cilat jane ndeshkimet e saj ne boten tjeter nga personat qe merren me te!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-10-05, 19:34   #5
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Emancipimi dhe amoraliteti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga suhejbi
Pershendetje per dashamiret e fese dhe te vertetes.Ne perdirtshmerine tone jemi duke u ballafaquar me nje problem tejet te madh. Behet fjale per keqkuptimet qe ndodhin ne deshifrimin e asaj qe quhet emancipim dhe kulture dhe amoralitetit qe me te madhe eshte duke u perhapur ne shoqerine tone. Ju lutem me argumente te kapshme te debatoni ne lidhje me kete per cka qe mepare ju jam mirenjohes.

Me respekt,
Suhejbi.
Po na thuaj ti o Al-El-Suhajb, cka osht Emancipimi dhe amoraliteti per ty?
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-05, 00:03   #6
Senada
 
Anėtarėsuar: 28-10-05
Vendndodhja: Ne zemren e nenes dhe perkujtimin e Allahut.
Postime: 43
Senada e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Senada
Gabim

[/i][/b] Es-selamu alejkum vellezer e motra musliman/e. Uroj dhe shpresoj te kem mirekuptim,respekt,dashuri per hire te Allahut dhe te kontribuojme sipas mundesive dhe aftesive qe na jane dhene dhunti nga Krijuesi yne, per te ndihmuar njeri tjetrin.

Meqe jam anetare e re ne kete forum, eshte dhe postimi im i pare, pasi tema ishte mjafte e qelluar dhe desha te pergezoj autorin e temes, pasi eshte teme qe vertete ka goditur thuajse teresisht popullin tone, padiskutim moshe (te cdo moshe). Fenomen qe ka thyer cdo kode morali, nderi, respekti. Sa i perket ceshtjes se emancipimit, populli yne duke marrur etiketen e "civilizimit" perendimore ka crrenjosur dinjitetin e kombit tone, komb i cili qe ne ekzistencen e historive ishte i njohur ne Ballkan per kodein e moralit, mikepritjes,besnikerise,respektit, madje pavarsisht korrem fitore apo sfiduam disfate krahas armikut, kombit tone asnjehere nuk iu thye kodi i nderit dhe moralit, kurse sot ndodh e kunderta e saj. Perse! Kryelartesia, mendjemadhesia, hipokrizia dhe lakmia qe vrapojme pas epshit shtazarak per te kenaqur epshet dhe interesat tona, i jemi nenshtruar dhe dorezuar thuajse "teresisht" ketij fenomeni te shemtuar, amoralitetit dhe etiketes se "civilizimit" perendimore. Argumentet flasin dhe deshmojne te verteten qe ne e jetojme sot, e s'kem perse te cekim nje nga nje, porse te kontribuojme me shkathtesi, vigjilence e zgjuarsi t'a luftojme kete fenomen te shemtuar, qe mos te shemtoje dhe brezat e rinj dhe te jene pasues te epshit. Mjerishte!

Emancipimi i kesaj eopke te erresires (pavarsisht seksin) ka shfrenuar cdo moshe e, nenmoshe. Madje shfrenimi i emancipimit ka sjellur dhe epidemite e ndryshme, sic dhe jane te njohura tani per ne.

Ne nje hadith te te Derguarit tone s.a.v.s. eshte theksuar mjafte qarte, ku i Derguari a.s. thote: "Kijameti nuk do te vie, perderisa nuk perhapet zinahi (prostitucioni)ne nje kohe te caktuar"., poashtu i Derguari a.s. thote: "Kijameti nuk do te vie, perderisa martesa e ligjshme do te nencmohet, e, martesa e joligjshme (bashkejetesa) do te lartesohet". Dhe mjerishte qe te dyja shenjat e vogla qe i siperpermendem ne i jetojme sot, pa i siperpermendur thuajse te gjitha shenjat e vogla te Kijametit qe jane permendur qe para 1400 viteve e qe ne sot i jetojme. Dhe nuk ka medyshje, qe populli yne i mjere ka harruar se litari eshte me i nevojshem per te lidhur epshin e tij, sesa te lidhe kafshen kokeforte.

P.S. "Njeriu bujar ngutet, qe sa me pare te beje pune te mira, ndersa i prishuri (mekatari) zvarritet ne bemiresi dhe ik nga ajo. [Hasan El-Basri]

Tema i takon kesaj nendege te rubrikes, jo asaj "diskutome shoqerore", pasi eshte teme qe duhet trajtuar ne menyre objektive. Keshtu qe tema eshte postuar ne nendege mese te duhur.

Respekt,
__________________
Njerez, ju nuk do te arrini ate qe e deshironi perderisa i plotesoni lakmite trupore, ndersa nuk do t\'i realizoni shpresat tuaja perderisa te mos duroni ne pakenaqesi.
Senada Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-05, 11:52   #7
uliksi31
 
Anėtarėsuar: 19-11-03
Vendndodhja: catskills
Postime: 10,218
uliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Te nderuar Bond & Barbaroza, ju falemderit per sygjerimin tuaj. Pse jo, edhe nga kend-veshtrimi fetar te shiqohet kjo teme. Por gjithqysh duhet perfshir edhe mendimet tjera ketu, jo vetem ato fetare. Edhe juve e nderuar Suhada, falemderit per pjesmarrje ne kete teme. :?

Me nderime Uliksi
uliksi31 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-10-05, 03:08   #8
Senada
 
Anėtarėsuar: 28-10-05
Vendndodhja: Ne zemren e nenes dhe perkujtimin e Allahut.
Postime: 43
Senada e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Senada
Gabim

:? ?
__________________
Njerez, ju nuk do te arrini ate qe e deshironi perderisa i plotesoni lakmite trupore, ndersa nuk do t\'i realizoni shpresat tuaja perderisa te mos duroni ne pakenaqesi.
Senada Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-10-05, 07:42   #9
uliksi31
 
Anėtarėsuar: 19-11-03
Vendndodhja: catskills
Postime: 10,218
uliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Senada
:? ?
:lol: Ani Senada, ju kerkoj falje, se prej pagjumsiet i mshova gabimisht. Kame mendua qet smile face :) , me fal :)
uliksi31 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-10-05, 22:47   #10
Stuhia
 
Anėtarėsuar: 15-05-05
Vendndodhja: USA
Postime: 360
Stuhia me shokė shumeStuhia me shokė shume
Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Stuhia
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Senada
[/i][/b] Es-selamu alejkum vellezer e motra musliman/e. Uroj dhe shpresoj te kem mirekuptim,respekt,dashuri per hire te Allahut dhe te kontribuojme sipas mundesive dhe aftesive qe na jane dhene dhunti nga Krijuesi yne, per te ndihmuar njeri tjetrin.

Meqe jam anetare e re ne kete forum, eshte dhe postimi im i pare, pasi tema ishte mjafte e qelluar dhe desha te pergezoj autorin e temes, pasi eshte teme qe vertete ka goditur thuajse teresisht popullin tone, padiskutim moshe (te cdo moshe). Fenomen qe ka thyer cdo kode morali, nderi, respekti. Sa i perket ceshtjes se emancipimit, populli yne duke marrur etiketen e "civilizimit" perendimore ka crrenjosur dinjitetin e kombit tone, komb i cili qe ne ekzistencen e historive ishte i njohur ne Ballkan per kodein e moralit, mikepritjes,besnikerise,respektit, madje pavarsisht korrem fitore apo sfiduam disfate krahas armikut, kombit tone asnjehere nuk iu thye kodi i nderit dhe moralit, kurse sot ndodh e kunderta e saj. Perse! Kryelartesia, mendjemadhesia, hipokrizia dhe lakmia qe vrapojme pas epshit shtazarak per te kenaqur epshet dhe interesat tona, i jemi nenshtruar dhe dorezuar thuajse "teresisht" ketij fenomeni te shemtuar, amoralitetit dhe etiketes se "civilizimit" perendimore. Argumentet flasin dhe deshmojne te verteten qe ne e jetojme sot, e s'kem perse te cekim nje nga nje, porse te kontribuojme me shkathtesi, vigjilence e zgjuarsi t'a luftojme kete fenomen te shemtuar, qe mos te shemtoje dhe brezat e rinj dhe te jene pasues te epshit. Mjerishte!

Emancipimi i kesaj eopke te erresires (pavarsisht seksin) ka shfrenuar cdo moshe e, nenmoshe. Madje shfrenimi i emancipimit ka sjellur dhe epidemite e ndryshme, sic dhe jane te njohura tani per ne.

Ne nje hadith te te Derguarit tone s.a.v.s. eshte theksuar mjafte qarte, ku i Derguari a.s. thote: "Kijameti nuk do te vie, perderisa nuk perhapet zinahi (prostitucioni)ne nje kohe te caktuar"., poashtu i Derguari a.s. thote: "Kijameti nuk do te vie, perderisa martesa e ligjshme do te nencmohet, e, martesa e joligjshme (bashkejetesa) do te lartesohet". Dhe mjerishte qe te dyja shenjat e vogla qe i siperpermendem ne i jetojme sot, pa i siperpermendur thuajse te gjitha shenjat e vogla te Kijametit qe jane permendur qe para 1400 viteve e qe ne sot i jetojme. Dhe nuk ka medyshje, qe populli yne i mjere ka harruar se litari eshte me i nevojshem per te lidhur epshin e tij, sesa te lidhe kafshen kokeforte.

P.S. "Njeriu bujar ngutet, qe sa me pare te beje pune te mira, ndersa i prishuri (mekatari) zvarritet ne bemiresi dhe ik nga ajo. [Hasan El-Basri]

Tema i takon kesaj nendege te rubrikes, jo asaj "diskutome shoqerore", pasi eshte teme qe duhet trajtuar ne menyre objektive. Keshtu qe tema eshte postuar ne nendege mese te duhur.

Respekt,
Senada asnjeher populli jone ska marre emancipimet e huaja e as qe do i marre tani e tutje.
Njemend teme me vend dhe ne vendin e duhur per diskutues te denje si ti Senada. :roll: :roll:
A pak po te duket qe asnjeher nuk morem emancipimin e turqve?
E askush me shum se ata nuk na kan mbajt te pushtuar.
Hiq mos u merakos se nuk marrim civilizimin e evropianeve, pasi qe ne jemi Evropian si per nga pozita gjeografike, ashtu edhe nga mentaliteti.
Me Aziatiket kurr skemi pas asgje te perbashket e as qe do te kemi ndonjeher.
Kemi emancipimin tone qe na e mundeson pozita gjeografike dhe tradita shqiptare.

Me tmira per ty. :lol:
Stuhia Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-05, 00:24   #11
Senada
 
Anėtarėsuar: 28-10-05
Vendndodhja: Ne zemren e nenes dhe perkujtimin e Allahut.
Postime: 43
Senada e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Senada
Gabim

Stuhia citoi; Hiq mos u merakos se nuk marrim civilizimin e evropianeve, pasi qe ne jemi Evropian si per nga pozita gjeografike, ashtu edhe nga mentaliteti.

Jo e nderuar, nuk merakosem per globin e botes. Sa per civilizimit e shfrenuar ne shoqerine tone, nuk e kishin te paret tane as pasuesit e tyre gjer ne kete shekullin e ri, keshtuqe t'i fol per veten tende e mos fol ne baze gjenerale (instituc....) pasi nuk te kem avokate populli. Te verberit si ty e admorijone civilizimin e sotem. Po uroj mos te kem shume te atille sic qenke ti.
__________________
Njerez, ju nuk do te arrini ate qe e deshironi perderisa i plotesoni lakmite trupore, ndersa nuk do t\'i realizoni shpresat tuaja perderisa te mos duroni ne pakenaqesi.
Senada Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-05, 14:48   #12
suhejbi
 
Anėtarėsuar: 20-09-05
Postime: 53
suhejbi e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pershendetje, per ju Stuhia, me qellim me fisnik dhe te paster, po te lus qe mos ta devijosh temen sic po ndodh edhe ne temat e tjera. Nese deshiron ta shprehesh mendimin tend te lire ose te bazuar ne ndonje ideologji lirisht mund ta shfaqesh ngase keshtu i ndihmon mbarevajtjes se bisedes ne lidhje me kete teme, ne te kunderten edhe njehere do te kisha lutur qe te jesh me e permbajtur. Nuk eshte patjeter qe te shkruhet ne kete teme, besoj se kjo eshte e qarte per te gjithe.

Me respekt vellazeror,
Suhejbi
__________________
\"kerkoje diturine prej djepi deri ne varr\"
suhejbi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-11-05, 01:52   #13
Stuhia
 
Anėtarėsuar: 15-05-05
Vendndodhja: USA
Postime: 360
Stuhia me shokė shumeStuhia me shokė shume
Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Stuhia
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Senada
Stuhia citoi; Hiq mos u merakos se nuk marrim civilizimin e evropianeve, pasi qe ne jemi Evropian si per nga pozita gjeografike, ashtu edhe nga mentaliteti.

Jo e nderuar, nuk merakosem per globin e botes. Sa per civilizimit e shfrenuar ne shoqerine tone, nuk e kishin te paret tane as pasuesit e tyre gjer ne kete shekullin e ri, keshtuqe t'i fol per veten tende e mos fol ne baze gjenerale (instituc....) pasi nuk te kem avokate populli. Te verberit si ty e admorijone civilizimin e sotem. Po uroj mos te kem shume te atille sic qenke ti.
E ti ne emer te kujt je ka flet ketu, mbasi une sqenkam avokatja e popullit mos ju paskeni ket privilegj.
Mbaj mend qka po te them une Stuhia, ruaje ti moralin tend si ta kesh, (se vetem te pamoralshmit dhe ata qe skan ndjenja kombetare hyjn ne nje forum shqiptaresh e pershendeten me pershendetje te huaj Esselamu aljekum siq bere ti ne shkrimin tend te pare) dhe mos e pergjitheso gjithe popullin shqiptar si te pamoralshem dhe kopjues te civilizimit perendimor se ket as nuk eshte ka ta kerkon kush e as nuk je ti pergjegjese per ti then ato fjale.
Mos hyr tjera her me na shit moral me hadithe, se seshte tuj na prit zoti neve shqiptareve, se si sillemi e qfare civilizimi marrim per ta bere kiametin.
Stuhia Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-11-05, 02:01   #14
Stuhia
 
Anėtarėsuar: 15-05-05
Vendndodhja: USA
Postime: 360
Stuhia me shokė shumeStuhia me shokė shume
Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Stuhia
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga suhejbi
Pershendetje, per ju Stuhia, me qellim me fisnik dhe te paster, po te lus qe mos ta devijosh temen sic po ndodh edhe ne temat e tjera. Nese deshiron ta shprehesh mendimin tend te lire ose te bazuar ne ndonje ideologji lirisht mund ta shfaqesh ngase keshtu i ndihmon mbarevajtjes se bisedes ne lidhje me kete teme, ne te kunderten edhe njehere do te kisha lutur qe te jesh me e permbajtur. Nuk eshte patjeter qe te shkruhet ne kete teme, besoj se kjo eshte e qarte per te gjithe.

Me respekt vellazeror,
Suhejbi
I nderuari Suhejbi!

Jam shum e zhgenjyer nga ky shkrimi qe me paskeni drejtuar.
Nuk eshte qellimi im ta devijoj temen, por po me duket qe qysh ne fillim te kesaj teme ju pasket devijuar.
Ke hapur teme per emancipim te shqiptareve, dhe ndoshta pajtohesh me shkrimin e Senades.
Ky eshte absurd per mua.
Stuhia Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-11-05, 02:29   #15
Senada
 
Anėtarėsuar: 28-10-05
Vendndodhja: Ne zemren e nenes dhe perkujtimin e Allahut.
Postime: 43
Senada e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Senada
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Stuhia

E ti ne emer te kujt je ka flet ketu, mbasi une sqenkam avokatja e popullit mos ju paskeni ket privilegj.

Flas personalisht per veten time dhe per dobit e Islamit, sic i jetojme dhe faktet e te sotmes, ku me qindra perendimore konvertohen, apo simbas supozimit tend islami aq devijues qenka dhe primitiv sa qe bie ne kundershtim me fjalet tuaja kur faktet e perendimoreve e deshmojne kete qe t'i u del mborjtes atyre. Sa gje e hidhur.

Mbaj mend qka po te them une Stuhia, ruaje ti moralin tend si ta kesh, (se vetem te pamoralshmit dhe ata qe skan ndjenja kombetare hyjn ne nje forum shqiptaresh e pershendeten me pershendetje te huaj Esselamu aljekum siq bere ti ne shkrimin tend te pare) dhe mos e pergjitheso gjithe popullin shqiptar si te pamoralshem dhe kopjues te civilizimit perendimor se ket as nuk eshte ka ta kerkon kush e as nuk je ti pergjegjese per ti then ato fjale.

Ne citatin tend; " njerezit e pamoralshem futen dhe pershendesin me pershendetje te huaj (es-selamu alejkum) ", kete e deshmon vetem ana e naivitetit dhe injorances qe paske ne shpirt dhe shof qe shume larg i paske ikur te vertetes , per kete dhe nuk ia vlen te diskutohet, pasi shof tek ty se ne cdo shkrese tenden i len hapesire debatit, porse nuk bie ne nje marrezi te tille porse jam e gatshme kur e kerkon puna e jo me te atille qe i perkasin nivelit tend. Te udhezofte Zoti ne te mire e jo sic qenke ne lajthitje e nderuar.


Mos hyr tjera her me na shit moral me hadithe, se seshte tuj na prit zoti neve shqiptareve, se si sillemi e qfare civilizimi marrim per ta bere kiametin.


Morali nuk shihet, por kultivohet qe ne femijeri tek cdo individ, por me vie mire qe kete e deshmon nga vetja jote-pasi dhe tema e trajtuar ka te bere me exprotin dhe importin e civilizimit dhe emancipimit, dhe fare mire e dike se ne kete epoke materialja zoteron epshet dhe llogjiken e njeriut, pasi sot e blen moralin (etj) e neser je e gatshme ta shesesh per nje HIC.

Sa i perket shkresave tuaja, nuk je e detyruar te japesh opinionin tend ne kete teme, vetem me deshire, dhe mundesisht te jesh me arsyer dhe e kujdesshme pa fyer dot njeri, se fundja askush nuk t'a imponon se si duhet vepruar ti me jeten tende. Ti je pergjegjese per cdo veprim tendin, keshtuqe me e mire dhe me e ndershme do ishte te tregojme pas respekt per njeri tjetrin ne kete virtualitet e te respektojme rregullat sic dhe eshte detyra e cdo njerit, e mos te krijojme percarje e t'i lem hapesire shejtanit. Cdo kritike,debat eshte e mire se ardhur,sepse jo te gjithe e shofim jeten me te njejtin kendveshtrim dhe jo te gjithe zoterojme diturine e zgjuarsine,butesine e urtesine, sinqeritetin e devotshmerin. andaj te kem me shume mirekuptim per t'i dhene mundesine cdo secilit prej nesh te kontribuoj ne kete forum, pavarsishte jem PRO apo kunder opinioneve te njeri tjetrit, fundja ia vlen te kem respekt si per besimtarin njashtu dhe per jo besimtarin.Gjithe jemi nje para Krijuesit.__________________
Njerez, ju nuk do te arrini ate qe e deshironi perderisa i plotesoni lakmite trupore, ndersa nuk do t\'i realizoni shpresat tuaja perderisa te mos duroni ne pakenaqesi.
Senada Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:38.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.