Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 01-11-05, 15:24   #1
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Robotėt nė ndihmė tė mjekėve

Robotėt nė ndihmė tė mjekėve


Shekulli Online

Gjithnjė e mė shumė spitale nė mbarė Shtetet e Bashkuara po pėrdorin robotėt pėr tė ndihmuar nė operacione. Njė spital nė shtetin veriperendimor tė Washingtonit por pėrdor tani robotėt pėr kirurgjinė gjenekologjike. Operacioni ėshtė njė pėrvojė qė shkakton ankth tek pacientėt. Ndihma e njė roboti nė operacion mund ta shtojė edhe mė shumė frikėn e pacientit – veēanėrisht tani qė robotėt lejohen tė kryejnė rol nė detyrėn delikate tė operacioneve gjinekologjike. Por specialistėt thonė se operacioni robotik ėshtė i sigurtė. Krahu robotik ka rreze mė tė gjerė veprimi sesa dora e njeriut dhe mund tė shkojė aty ku kjo e fundit nuk mundet. Kirurgjia robotike krijon mundėsinė e prerjeve tė vogla kėshtu qė edhe plagėt janė tė vogla. Pacientėt nuk kanė pse tė shqetėsohen pasi mjekėt kanė gjithēka nėn kontroll. Roboti ėshtė thjesht njė ndihmės pėr kirurgun John Lenihan. “Roboti nuk kryen operacionin, atė e kryen kirurgu qė ėshtė nė kontroll tė gjithēkaje. Roboti thjesht mban instrumentat. Dhe me thėnė tė drejtėn roboti mund ti mbajė ato nė mėnyrė mė tė qėndrueshme sesa kirurgu”, thotė doktori Lenihan. Betsy McGuire-Robinson sapo ka kryer njė operacion robotik dhe nuk ėshtė e shqetėsuar. “Mjeku ėshtė aty dhe tė gjitha veprimet bėhen nėn kontrollin e tij. Roboti nuk rezikon asgjė”, thotė ajo. Ka shpresa se njė ditė kirurgjia robotike do tė pėrpunohet aq sa tė mund tė hyjė edhe nė operacionet e trurit.


__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:29.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.