Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
Emri
Fjalėkalimi
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-11-05, 01:36   #1
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim FALJA!!

Te nderuar diskutues!

Deshirova te debatojme rrethe kesaj teme se a eshte falja pjese e kultures dhe inteligjences njerezore , a eshte cenuese te kerkosh falje, sidomos njerezve qe i duam shume?
Ka shume njerez qe kete e perdorin ne menyra te ndryshme duke e ditur se do te falen dhe se me kete mesohen qe ndoshta edhe me shpesh te gabojne.
A eshte e rruges qe njeriu te falet vetem deri ne tri here , apo edhe me shume?

Si cdo here , ju deshiroj debatim te kendshem.

doGzona


doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-11-05, 03:10   #2
Luana
Luanesha
 
Avatari i Luana
 
Anėtarėsuar: 09-11-03
Postime: 14,403
Luana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje te gjitheve.
Duke reflektuar vendosa te shkruaj ju bashkeatdhetareve te mi.
E dim qe njeriu mbart ne vetevete nje kompleks ndjenjash. Gezim, inat, nervozen, dhimbsuri, dhimbje, revolte,dashuri per motren, vellain nenen baben, te dashurin te dashuren.Me pak fjale ne momente e situata te ndryshme te jetes prezantojme sipas rastit keto ndjenja te arsyeshme e fiziologjike. E fale ketyre ndjenjave subkonshi yne arrin te mbaje ekuilibrin. Por njera nga keto eshte shkaterrimtare per raportet dhe karakterin e njeriut dhe ajo eshte KRENARIA. Desha te nis e para te mposht krenarine. Kerkoj ndjese nese kam lenduar dike pa vullnetin time........................


Pershendetje per autoren e temes se re ...


Luana
__________________
Tė gjithė e din se si dukem, por askush se di se kush jam nė tė vėrtet!!!!!
Luana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-05, 03:55   #3
SheTa
♣ The World Is Your
 
Avatari i SheTa
 
Anėtarėsuar: 12-10-03
Vendndodhja: In Your DreamS
Postime: 2,812
SheTa VIPSheTa VIPSheTa VIPSheTa VIPSheTa VIPSheTa VIPSheTa VIPSheTa VIP
Gabim falja ..

Falja : te falet 2,3 por ku te tepron nuk e mirton te falesh perseri ,
nes ni breson ki besim ne ta , ben 1,3 kabim e fal ... prap vazhdon me ato kabim nuk e mirton ase pakes ta fal ....


Nes ni preson eshte i sinqert kabon niher 2 her e fali me gjith zemer por kur te vazhdon prap :) e urrej me shpirt kurr nuk e pres tja fali ma :)
__________________
The King Is back DardaniA
SheTa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-05, 14:49   #4
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim

"Te gabosh eshte njerezore e te FALESH eshte hyjnore" nuk thuhet kot...
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-05, 14:53   #5
Vetima
 
Anėtarėsuar: 20-08-05
Postime: 916
Vetima i vlerėsuar jo keq
Gabim

Nvaret nga gabimet e personit ne fjal por edhe gjithmon te falsh per te njejtin gabim ,duke perserit ai/ajo ngase asht mesu me dal i falur ,nuk ja vlen.
Vetima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-05, 14:54   #6
zana e maleve
 
Anėtarėsuar: 07-10-05
Postime: 1,266
zana e maleve e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Fale gjithmone por mos harro kurre...................
__________________
qka nuk ke deshire askush qe ta beje ty mos ja be ti askujt
zana e maleve Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-05, 15:02   #7
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Vetima
Nvaret nga gabimet e personit ne fjal por edhe gjithmon te falsh per te njejtin gabim ,duke perserit ai/ajo ngase asht mesu me dal i falur ,nuk ja vlen.
Po fale njehere...
dhe u perserit i njejti gabim...
e fale prape...
athere gabimet jane tuajat...! :arrow:
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-05, 15:20   #8
Vetima
 
Anėtarėsuar: 20-08-05
Postime: 916
Vetima i vlerėsuar jo keq
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Urata
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Vetima
Nvaret nga gabimet e personit ne fjal por edhe gjithmon te falsh per te njejtin gabim ,duke perserit ai/ajo ngase asht mesu me dal i falur ,nuk ja vlen.
Po fale njehere...
dhe u perserit i njejti gabim...
e fale prape...
athere gabimet jane tuajat...! :arrow:

Ashtu asht syn.
Por une e fola at me teper qe autorja kishte than se a asht e rruges te falim vetem deri ne tri here apo edhe me shume.


Se si thojn nje fjal po gabove e ta fala fal te qoft po e perserite e te fala me paq ne qaf.
Vetima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-05, 15:38   #9
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje pėr autoren e temes!

Tė falesh ėshtė hyjnore-kan thenė dikur mė heret dijetaret, por duke e shikuar nė kandin tjeter ne duhet tė pyesim veten se ne cilat vepra dhe nė cilat gabime mund ta falim njeriu?
Ne gabime tė lehta njeriu gabon ndoshta ne tri aspekte:
Pa dituria
Besimi nė personin nė fjalė dhe
e treta
Me qellim.
Ne mardhenjet e ngushta familjare , bashkshortore dhe ato tė aferta imtime , nuk mund te falim njeriun pėr gabimet e bera , ndoshta qė me kohen kan qenė tė perseritura akt pas akti, kohė pas kohe ,por kur personit nė fjalė ia kthejm shpinden dhe i caktojmė kufirin e fundit atehere i bie ndermend qė tė kerkoj falje , e nė keto rrethana nuk mund tė falet askush , sepse as ligji nuk fal pėr gabim tė rendė.
Ato tė voglat , ndonjė fjalė ose ofendim i pa menduar mundet tė ketė leshime pak aty ketu , por pa ardhur deri tė perdorimi i forcen ne mes tė njerzisė.
Sheti edhe fal pėr ndonje sjellje tė pa menduar dhe pėr ndonjė vozitje pa patent shoferi , fal nje here ,por nuk fal nese i njollos dhe etiketon moralin dikuj , tė pakten keto ligje janė keshtu ne Suedi , e sidomos qė nga viti 1999 dhe ėshtė njė nder ligjet me tė forta qė i perket integritetit tė femres (Grovkvinofrids kränkning) qė do tė thotė; (Nenqmimi dhe shqetesimi madhe i femres) dhe ky ligjė rezulton minimim deri ne 1 vitė burgim , pra edhe nese nuk ėshtė perdoru forca , por vetem shqetsimet psiqike dhe etiketimet morale.
Por tė lemė anen ligjore me njė anė.
Fal pėr tė mos e perseritur , nese ka ndodhur rastesishte, mos fal nese ka qenė kohė e gjatė e perseritjes se gabimeve , sepse njė fjalė e urtė thotė:

Ujku kimen e ndrron e vesin se harron.

Psikologu
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-05, 17:39   #10
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Falja,Shtrirja e dorės sė pajtimit ėshtė virtyti mė i qmuar i qenjės Njerzore.
Gabimet,Hakmarrjet,Inatet ,Veprat e kqija pėr derisa ato janė nga intensiteti tė lehta pa rezonancė tė kapercimit tė kufijėve tolerant,pa dėme materiale dhe Njerzore me komunikim tė shėndoshė duke pasur parasysh perspektiven ėshtė E Madherishėme tė falet.

Njeriu Gjatė jetes bėnė gabime me dashje dhe pa dashje,me sponzorizime-Thashė e thėnave,me krijimė tė njė pasqyre jo reale,zhytja e kokės sė helmuar nė vepra tė pezmatimit duke krijuar Gabime,Kėrkonė sqarime dhe njė proces i tillė duke i menjanuar gabimet dhe duke i dhėnė fundė thashethėnave eshtė njerzore tė falet.

Faljet mund tė kenė rezonancė pedagogjike kur kemi parasysh Moshen,Gjendjen Shėndetsore,Kohen dhe Hapsiren.

Me nderime Naki
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-05, 21:39   #11
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim

falja esht gjithmon zemer bujari shqiptare nese ki kujna me ja fal
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-11-05, 00:01   #12
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh
falja esht gjithmon zemer bujari shqiptare nese ki kujna me ja fal
Pajtohem me mendimin tuaj i nderuar, por nese njeriu gabon duke llogaritur se do te falet cdo here , a thua a meriton falje ?
A thua qe njeriu qe ka gabuar shume kohe me rradhe , pas faljes do te gaboj prap.
Une mendoj se po.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-11-05, 01:02   #13
SheTa
♣ The World Is Your
 
Avatari i SheTa
 
Anėtarėsuar: 12-10-03
Vendndodhja: In Your DreamS
Postime: 2,812
SheTa VIPSheTa VIPSheTa VIPSheTa VIPSheTa VIPSheTa VIPSheTa VIPSheTa VIP
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doGzona
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh
falja esht gjithmon zemer bujari shqiptare nese ki kujna me ja fal
Pajtohem me mendimin tuaj i nderuar, por nese njeriu gabon duke llogaritur se do te falet cdo here , a thua a meriton falje ?
A thua qe njeriu qe ka gabuar shume kohe me rradhe , pas faljes do te gaboj prap.
Une mendoj se po.

doGzona edhe une pajtohem me ty :) edhe per ata ceka :) falet 1 2 3 por
dikur eshte teper :)
__________________
The King Is back DardaniA
SheTa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-11-05, 03:01   #14
Fortuna
 
Anėtarėsuar: 26-04-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 148
Fortuna i vlerėsuar mirė
Gabim Re: FALJA!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doGzona
Te nderuar diskutues!

Deshirova te debatojme rrethe kesaj teme se a eshte falja pjese e kultures dhe inteligjences njerezore , a eshte cenuese te kerkosh falje, sidomos njerezve qe i duam shume?
Ka shume njerez qe kete e perdorin ne menyra te ndryshme duke e ditur se do te falen dhe se me kete mesohen qe ndoshta edhe me shpesh te gabojne.
A eshte e rruges qe njeriu te falet vetem deri ne tri here , apo edhe me shume?

Si cdo here , ju deshiroj debatim te kendshem.

doGzona
Ps. Eshte kjo tem delikate, per tu ber debatim i kendshem.
Tani po pergjigjem ne pyetjen tende.
E nderuara dogzona!
Kur te kerkohet falja, duhet bere njeriu zemer gure dhe te fale.
Nuk e di sa her ti ke falur apo te kan falur qe ke hapur ket teme per debatim, por mendoj qe pak a shum ke pak pervoje ne ket drejtim qe po e kerkon mendimin e te tjereve.
Do te doja te di nga pervoja juaj se deri ne sa her duhet te falet personi qe ke te besh dhe qe ka gabuar ndaj teje.
Apo sa her te kan falur ty per gabimet tuaja te mundshme?
Fortuna Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-11-05, 04:41   #15
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Shkrimi i bukur i stilizuar ky i juaji e nderuara Fortuna!
Sa qudi , nje here shkruani se do te pergjigjeni ne pyetjet e mia , pastaj ne asnje vend nuk pergjigjeni por vetem me pyesni .
Ndersa une do te ju pyes juve pak me shkurt;
A bisedoni keshtu me veten e juaj , apo si e kaloni kohen e lire.
Kur te mendoni dicka mendohuni qe edhe ta sqaroni , por ketu nuk keni sqaruar asgje vetem me keni pyetur , po na tregoni se ju si mendoni, pa u futur ne qeshtjet e mija private se besoj qe nuk ju duhen aq shume.


doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:13.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.