Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-11-05, 07:54   #1
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim Dokumentar Turk per Shqiperine

Tungjatjeta forumista,

Kohet e fundit ka dale ky dokumentari nga disa turq mbi Shqiperine. (Per fat te keq ska perkthim).

http://www.stv.com.tr/programlar/ayna/183bolum.wmv

Nje pjese e gjere e dokumentarit merret me nje shkolle turke qe eshte hapur ne Shqiperi qe nje pjese e mesimit behet ne turqisht. Shume familje madje dhe politikane dergojne femijet ne ate shkolle sepse i ka standartet me te larta se shkollat shteterore

Disa vajza shqiptare fillojne recitojne vjersha ne turqisht me shum pasion te madh, dhe mu duk shume qesharake se si flisnin, lol. Ne ne nje pike nxenesit shqiptare biles kendojne dhe himnin turk pasi kendojne himnin shqiptar. Cfare mendoni, a do te kishte kuptim qe ne nje shkolle shqiptaresh te kendohej cdo dite himni i nje vendi tjeter??? Mund te komentoni per cfare do gje tjeter qe doni.

Pershendetje.


King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 12-11-05, 11:25   #2
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Te shkollohesh ne gjuhe te huaj,kjo nuk eshte keq,por te kendohet hymni i atij shteti,kjo eshte e pakuptimte!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-11-05, 19:08   #3
Tomori
 
Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 11,663
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendes keto nxenes qe mesojne ne Kolegjin Turk..shum mire..!
Sa per himnin normal le te kendojne nuk pengon gje kryesorja eshte qe te dalin kuadra te shnosha...sa per dijeni kolegji Turke eshte me renome botrore..?!!

Sa per dijeni kjo puna himnit eshte regull ne kolegje, psh nese nxenesi meson ne nje kolegj Amerikan atehere ne ket kolegje kendohet himni Amerikan, e keshtu radhazi,,,(Kolegjhi Anglez himni- Anglez, Kolegji Gjerman -himni Gjerman,,,, :arrow:
__________________
USHTARI ATDHEUT
Jetoj e punoj per nji Shqipni te lire etnike
e demokratike, qe populli shqiptar me jetue
zot dhe krenar ne liri e lumtuni, ne
trojet e tona iliro-dardane.
LEKA I. MBRET I SHQIPTAREVE
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-11-05, 09:05   #4
Manqa
 
Avatari i Manqa
 
Anėtarėsuar: 29-09-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 1,287
Manqa e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Dokumentar Turk per Shqiperine

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King_Gentius
Tungjatjeta forumista,

Kohet e fundit ka dale ky dokumentari nga disa turq mbi Shqiperine. (Per fat te keq ska perkthim).

http://www.stv.com.tr/programlar/ayna/183bolum.wmv

Nje pjese e gjere e dokumentarit merret me nje shkolle turke qe eshte hapur ne Shqiperi qe nje pjese e mesimit behet ne turqisht. Shume familje madje dhe politikane dergojne femijet ne ate shkolle sepse i ka standartet me te larta se shkollat shteterore

Disa vajza shqiptare fillojne recitojne vjersha ne turqisht me shum pasion te madh, dhe mu duk shume qesharake se si flisnin, lol. Ne ne nje pike nxenesit shqiptare biles kendojne dhe himnin turk pasi kendojne himnin shqiptar. Cfare mendoni, a do te kishte kuptim qe ne nje shkolle shqiptaresh te kendohej cdo dite himni i nje vendi tjeter??? Mund te komentoni per cfare do gje tjeter qe doni.

Pershendetje.
Un e shoh ket me sy te idhur ,se nuk me pelqen kjo bile bile qka shkolla te perbasheket mnje himn te nje shteti qe na ka sunduar me shekuj :!: :?:
Shqiperia poashtu edhe Kosova ka kuadrot e veta dhe nuk ka nevoj per ni ksi lloj koligji turk ne ne vendet Arbnore, se nuk kemi kurgje te perbashket me at popull te azijes,at popull te prapambetur :!: :?:

Me mllefos rasti per ket!????
Ju pershendes me nderimet e mija
Manqa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-11-05, 13:14   #5
rexhaj
 
Anėtarėsuar: 09-10-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 26
rexhaj e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek rexhaj
Gabim Re: Dokumentar Turk per Shqiperine

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King_Gentius
Tungjatjeta forumista,

Kohet e fundit ka dale ky dokumentari nga disa turq mbi Shqiperine. (Per fat te keq ska perkthim).

http://www.stv.com.tr/programlar/ayna/183bolum.wmv

Nje pjese e gjere e dokumentarit merret me nje shkolle turke qe eshte hapur ne Shqiperi qe nje pjese e mesimit behet ne turqisht. Shume familje madje dhe politikane dergojne femijet ne ate shkolle sepse i ka standartet me te larta se shkollat shteterore

Disa vajza shqiptare fillojne recitojne vjersha ne turqisht me shum pasion te madh, dhe mu duk shume qesharake se si flisnin, lol. Ne ne nje pike nxenesit shqiptare biles kendojne dhe himnin turk pasi kendojne himnin shqiptar. Cfare mendoni, a do te kishte kuptim qe ne nje shkolle shqiptaresh te kendohej cdo dite himni i nje vendi tjeter??? Mund te komentoni per cfare do gje tjeter qe doni.

Pershendetje.
Te them te drejten, keso skenash filmike zdo te kisha pritur prej Turqeve, jan te filmuara pjeset e qyteteve me te pasterta,monumentet historike,levizja aq e lire e qytetareve,mund ta krahasosh me nje shtet evropjan.Ne anen tjeter nje plus shum i madh per mergimtaret Shqipetar ne turqi,kan me qka te krenohen. Tjetra, plazhe aq te pasterta,mbremje aq gjalleruese per tu mahnitur,nje ndjenje mire edhe per turizmin e bregdetit shqipetar.
Une spash asgje te keqe ne ket film. Falja sdo te thot harres.
rexhaj Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-11-05, 10:16   #6
andromeda_rock
 
Anėtarėsuar: 29-11-05
Postime: 36
andromeda_rock e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Turt kan qen armiqt tanpor tash mund te thamse jan miqt tan me te mmir
__________________
welcome in the rock zone
andromeda_rock Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-12-05, 19:13   #7
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Une besoj se tani mund te jemi popull miq sepse nuk kemi kufij bashke. Te kishim turkun ngjitur sic kemi grekun e serbin kur te thoshin pakica turke ne shqiperi eshte 40% e popullsise se Shqiperise :evil:


King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:45.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.