Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 15-11-05, 22:21   #1
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Qėndrimi i muslimaneve nė shtetet joislamike

Shumica e diskutuesve apo thėn konkretisht pjesa dermuese e kombit shqiptar tė cilėt i perkasin besimit fetar Islam jetojnė nė shtete joislamike.

Shtrohet pyetja;
A ėshtė e lejuar qėndrimi, jeta, puna, shkollimi, marrja e kredive, pensioni nė shtete joislamike pėr muslimanet, sipas dispozitave fetare Islame.
Dilaver


__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 18-11-05, 19:16   #2
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Qėndrimi i muslimaneve nė shtetet joislamike

I nderuari Dilaver,kjo teme eshte paraqitur ne nje moment shume te rendesishem sepse po verehen qarte oscilimet ne vete kombin tone sa u perket te drejtave te muslimaneve ne shtetet perendimore!
Une jam muslimane,por nuk hezitoj te jem e sinqerte kur eshte ne pyetje diqka qe duhet te pergjigjem sinqerisht dhe ashtu siq ma merr mendja se eshte.
Mendoj se jane te lejuara te gjitha keto qe keni cekur,duke filluar nga shkollimi,puna,marrja e kredive dhe shume te drejta tjera.Perndryshe ku do mbeste nje numer aq i madh mergimtaresh tane ne bote pa keto te drejta???
Po te mos ekzistonin keto te drejta,atehere mendoj se pa nje,pa dy,te gjithe mergimtaret do ia mesynin Kosoves me gjithe kete kolaps ekonomik qe ka!

Mendimi im.
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-05, 19:55   #3
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim Re: Qėndrimi i muslimaneve nė shtetet joislamike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dilaver
Shumica e diskutuesve apo thėn konkretisht pjesa dermuese e kombit shqiptar tė cilėt i perkasin besimit fetar Islam jetojnė nė shtete joislamike.

Shtrohet pyetja;
A ėshtė e lejuar qėndrimi, jeta, puna, shkollimi, marrja e kredive, pensioni nė shtete joislamike pėr muslimanet, sipas dispozitave fetare Islame.
Dilaver
Ke prek nje pike te dobet dhe ma merr mendja se barbaroza u pergjigj drejt.
Kur vjen puna ne pare e ne interes edhe hoxhallaret e shohin kete te fundit ani pse ne xhami predikojne kete e ate.
E pyeta njehere nje shqiptar prej Kumanove se ti si besimtar mysliman pse merr pare duke mos punu. Pse ke marre kredit per te ble banese etj.
E me tha, sipas vendit behet kuvendi.
Ndryshe flitet e krejtesisht ndryshe veprohet.
Po ne fakt njeriu duhet te pershtatet me jeten reale ose ka rrezik te mbese ne udhekryq - te jesh a te mos jesh dhe te kesh a te mos kesh.
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-05, 19:55   #4
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Barbaroza te kerkoj ndjese qe e shkrova gabimisht emrin tend me germe te vogel.
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-05, 20:07   #5
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalt
Barbaroza te kerkoj ndjese qe e shkrova gabimisht emrin tend me germe te vogel.
S'ka problem Kalt.Je i pershendetur!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-05, 00:56   #6
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Qėndrimi i muslimaneve nė shtetet joislamike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barbaroza
Une jam muslimane,por nuk hezitoj te jem e sinqerte kur eshte ne pyetje diqka qe duhet te pergjigjem sinqerisht dhe ashtu siq ma merr mendja se eshte.

Mendimi im.
Hiq pa marramendje Barbarozė e nderuar.

Si muslimane nė njė shtet tė krishterė, gėzoj tė gjitha tė drejtat qė i gėzojnė tė krishterėt vendas.
Kam tė drejtė tė marr kredi, tė blej shtėpi, tė vozisė veturė tė shtrenjtė, nė shėrbimin shėndetėsor gratis, nė shkollim dhe tė mbaj fenė time pa mė penguar kurrė askush.
Fėmijėt i kam nė shkollė me danez e jo tė ndarė se janė tė huaj, kanė rrespektin e shoqėrisė sė vet, nėse ftohen nė shtėpi tė shokėve/shoqeve tė veta prindėrit e shoqėrisė sė tyre e dijnė se janė muslimanė dhe kurr nuk i shėrbejnė me ushqime tė prodhimit tė derrit.
Nėse dojnė tė shkollohen vetėm se ēka stimulohen me kėshilla e tė holla se askush nuk i pengon
Jo vetėm unė qė jam muslimane evropiane, por pa marrė parasysh se prej cilit regjion kanė ardhur muslimanėt kėtu, kanė trajtim tė njėjtė.
Ajo qė bjen nė sy ėshtė se shumica e muslimanėve qė jetojnė nė kėtė shtet janė tė papunė. Jo se nuk ka punė pėr ta, por duke pasur parasysh numrin e fėmijėve tė shumtė nuk kanė llogari tė punojnė se marrin mė pak se socialin e majmė qė e jep shteti pėr tė papunėt.

Nuk po e kuptoj pse ėshtė aktuale kjo temė pėr mendimin tėnd Barbaroza, por po tė mos kishin muslimanėt leverdi tė jetojnė nė kėto shtete askush nuk kishte ndejtur tė mbajė mall vendlindjen.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-05, 01:29   #7
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mendoj se kjo teme e hapur kerkon nje sqarim te shkurt, duke u bazu ne ate se ne perendim cdo qytetar ka te drejten e besimit , shprehjes, dhe punesimit . Edhe femrat te cilat e mbajn hixhabin jane te punsuara ne shume vende te punes , cka dua te theme se demokracia dhe vlera e saj shifet kjart e mire per barazin nacionale dhe racionale, dhe te cilat ndoshta ne vendet muslimane nuk zbatohen aq sa duhen.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-05, 01:46   #8
uliksi31
 
Anėtarėsuar: 19-11-03
Vendndodhja: catskills
Postime: 10,218
uliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Qėndrimi i muslimaneve nė shtetet joislamike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dilaver
Shumica e diskutuesve apo thėn konkretisht pjesa dermuese e kombit shqiptar tė cilėt i perkasin besimit fetar Islam jetojnė nė shtete joislamike.

Shtrohet pyetja;
A ėshtė e lejuar qėndrimi, jeta, puna, shkollimi, marrja e kredive, pensioni nė shtete joislamike pėr muslimanet, sipas dispozitave fetare Islame.
Dilaver
Lexoni me vemndje temen e hapur si edhe spjegimin qe ka bere i nderuari Dilaver. Pra pyetja eshte; sipas ligjit islam- te drejtes islame a eshte i lejuar qendrimi ne vende te huaja jo islamike.....

Une isha pergjegj shkurtimisht, duke perdor nje thenje te t'madhit imam Ebu-Hanifes ku thot: Farzi me i madh, mbi te gjitha farzet eshte, kerkimi i halifes-emijril-muslimijn.

Me nderime dhe diskutime te kendshme.

Uliksi
uliksi31 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-05, 05:47   #9
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Qėndrimi i muslimaneve nė shtetet joislamike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dilaver
Shumica e diskutuesve apo thėn konkretisht pjesa dermuese e kombit shqiptar tė cilėt i perkasin besimit fetar Islam jetojnė nė shtete joislamike.

Shtrohet pyetja;
A ėshtė e lejuar qėndrimi, jeta, puna, shkollimi, marrja e kredive, pensioni nė shtete joislamike pėr muslimanet, sipas dispozitave fetare Islame.
Dilaver
Po...!
Edhe po te jesh ne kishe ...
falu, drejtoju Allahut...
vetem ktheu nga kiblja....!
dhe vice-versa...
nje jo musliman ne xhami...
le t'kryqohet, pse jo...!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-05, 07:14   #10
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Qėndrimi i muslimaneve nė shtetet joislamike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uliksi31-jr.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dilaver
Shumica e diskutuesve apo thėn konkretisht pjesa dermuese e kombit shqiptar tė cilėt i perkasin besimit fetar Islam jetojnė nė shtete joislamike.

Shtrohet pyetja;
A ėshtė e lejuar qėndrimi, jeta, puna, shkollimi, marrja e kredive, pensioni nė shtete joislamike pėr muslimanet, sipas dispozitave fetare Islame.
Dilaver
Lexoni me vemndje temen e hapur si edhe spjegimin qe ka bere i nderuari Dilaver. Pra pyetja eshte; sipas ligjit islam- te drejtes islame a eshte i lejuar qendrimi ne vende te huaja jo islamike.....

Une isha pergjegj shkurtimisht, duke perdor nje thenje te t'madhit imam Ebu-Hanifes ku thot: Farzi me i madh, mbi te gjitha farzet eshte, kerkimi i halifes-emijril-muslimijn.

Me nderime dhe diskutime te kendshme.

Uliksi
Hemmm...na paske nxjerrur ne drite tash :lol:
e ne cilen gjuhe ke ky fare citati -nese ka mundesi te na iluminosh pak me gjeresisht, se ka mundesi se dikush nuk te merr vesh :lol: :lol: :lol:
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-05, 11:30   #11
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Qendrimi i myslimaneve ne keto vende eshte jo me dy fytyra po me dyqind fytyra.
Kur vjen puna te interesi material e "harrojne" besimin a nga ana tjeter nuk lene gje pa shajt e pa thene kunder ketyre vendeve.
Nje vend o duhet o nuk duhet.
Une kam vite qe jetoj prane komuniteteve te tilla dhe me thene te drejten ndihem shume i turperuar, vecanerisht nga shumica e shqiptareve.
Han buken e ketyre vendeve e nuk lene gje pa fol kunder.
Ka qene e turpshme kur pas akteve terroriste te 11 Shtatorit ne SHBA, shihje bashkeatdhetare tane duke u ngazelly ne fshehtesi e duke fol neper oda mbar e mbrapsht kunder atyre qe bene gjithe ate sakrifice per Kosoven.
Po provohet se islami nuk pershtatet me demokracine evropiane, sepse ndryshojne qe ne themel nga njera-tjetra.
Po provohet se islamiket nuk mund te jetojne ne liri, por pelqejne vetem jeten e tyre nen diktat.
Jet e tille eshte tipike per nje skllav i cili kur sheh driten e lirise, kthehet serish prapa tek skllaveruesi, sepse nuk mund te jetoje dot pa te.
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-05, 12:21   #12
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Qėndrimi i muslimaneve nė shtetet joislamike

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uliksi31-jr.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dilaver
Shumica e diskutuesve apo thėn konkretisht pjesa dermuese e kombit shqiptar tė cilėt i perkasin besimit fetar Islam jetojnė nė shtete joislamike.

Shtrohet pyetja;
A ėshtė e lejuar qėndrimi, jeta, puna, shkollimi, marrja e kredive, pensioni nė shtete joislamike pėr muslimanet, sipas dispozitave fetare Islame.
Dilaver
Lexoni me vemndje temen e hapur si edhe spjegimin qe ka bere i nderuari Dilaver. Pra pyetja eshte; sipas ligjit islam- te drejtes islame a eshte i lejuar qendrimi ne vende te huaja jo islamike.....

Une isha pergjegj shkurtimisht, duke perdor nje thenje te t'madhit imam Ebu-Hanifes ku thot: Farzi me i madh, mbi te gjitha farzet eshte, kerkimi i halifes-emijril-muslimijn.
Me nderime dhe diskutime te kendshme.

Uliksi


uliks a ben me ma perkthye qka do te thote ne shqip ajo qka ke shkrue ,kjo me te kuqe po mendoj ????.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-11-05, 03:54   #13
uliksi31
 
Anėtarėsuar: 19-11-03
Vendndodhja: catskills
Postime: 10,218
uliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Te nderuar Reana dhe Artisti,

Nese Fjala farz perkthehet bukvalisht, do te ishte; obligim, detyre. Mirpo ketu ka te beje me nje kuptim me te gjere, qe per besimtaret musliman eshte shume e qart dhe e kuptueshme. Pra do te thote, urdher qe rrepsisht duhet zbatuar. Por fatkeqsisht shume prej nesh nuk e zbatojm. Si ilustrim do te marr zeqatin-lemoshen. Zoti i gjithsis ka urdhruar qe i pasuri eshte rrepsisht i detyruar pasurin e tij ta ndaj te varfurve 2 e gjysem per qind. Po sa e japim at pasuri. :?: Besa pak, sepse kur vjen te pasuria njerzit nga vet natyra jane te shternguar. Sot ne bote jane 800 milion njerze te varfer. Pasi qe jemi te tema Mesime nga Kur'ani po ceki per muslimanet ne bote, qe me miliona jane ne skamje. Ku nga ana tjeter eshte ajo elita e sheikve qe as vet nuk dijn ka dhe cka te bejn me pasuri. Kjo nuk eshte ne rregull, pra ligji i Zotit nuk zbatohet askund, ne asnje shtet.
Pra te nderuar, kjo ishte perafersisht ajo qe doja te them.

Me nderime Uliksi
uliksi31 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-05, 06:20   #14
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uliksi31-jr.
Te nderuar Reana dhe Artisti,

Nese Fjala farz perkthehet bukvalisht, do te ishte; obligim, detyre. Mirpo ketu ka te beje me nje kuptim me te gjere, qe per besimtaret musliman eshte shume e qart dhe e kuptueshme. Pra do te thote, urdher qe rrepsisht duhet zbatuar. Por fatkeqsisht shume prej nesh nuk e zbatojm. Si ilustrim do te marr zeqatin-lemoshen. Zoti i gjithsis ka urdhruar qe i pasuri eshte rrepsisht i detyruar pasurin e tij ta ndaj te varfurve 2 e gjysem per qind. Po sa e japim at pasuri. :?: Besa pak, sepse kur vjen te pasuria njerzit nga vet natyra jane te shternguar. Sot ne bote jane 800 milion njerze te varfer. Pasi qe jemi te tema Mesime nga Kur'ani po ceki per muslimanet ne bote, qe me miliona jane ne skamje. Ku nga ana tjeter eshte ajo elita e sheikve qe as vet nuk dijn ka dhe cka te bejn me pasuri. Kjo nuk eshte ne rregull, pra ligji i Zotit nuk zbatohet askund, ne asnje shtet.
Pra te nderuar, kjo ishte perafersisht ajo qe doja te them.

Me nderime Uliksi
"Bukvalisht"???? :roll: hmmm!!!


Skrimi yt edhe me tutje ngel shume konfuz, meqe ende nuk je duke e sqaruar lidhjen mes kesaj qe je duke shkruar dhe temes ne fjale "Qendrimi i muslimaneve ne vende jo-islamike"!!!

Vetem shpresoj se nuk deshiron te thuash se eshte urdher/obligim musliman te jetosh ne vende jo-islamike dhe t'ua shfrytezosh pasurine atyre qe ndoshta nuk i don!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-05, 08:35   #15
Krokodilli
 
Anėtarėsuar: 04-10-04
Vendndodhja: Australia-Prishtine
Postime: 3,019
Krokodilli e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Krokodilli
Gabim

Citim:
Vetem shpresoj se nuk deshiron te thuash se eshte urdher/obligim musliman te jetosh ne vende jo-islamike dhe t'ua shfrytezosh pasurine atyre qe ndoshta nuk i don
obobobo qfar fjalesh marramendse,,,
cili musliman simbas teje reana pe shfrytezojka pasurin e krishterve??

(SHFRYTEZIM E THERRAS AMERIKEN, QE ESHTE NE IRAK DHE VJEDH PASURIN E IRAKUT)

nese jetoj ne shtet krishter, nuk shfrytezoj pasurin e krishterve, po punoj dhe fitoj me djers, ligjet e shtetit i rrespektoj,, por ligji i Kuranit gjithmon numer nje.

POR SI DUKET TI REANA SHFRYTEZON SHTETIN KU JETON ,, DUKE MARR NDIHMA PA ASNJE DITE PUNE,, ATE E THERRAS SHFRYTEZIM..


Krokodilli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:22.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.