Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-11-05, 20:39   #1
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim Frazeologjizma...!

Shpeshhere,ne ndeja te ndryshme me miqte,flasim apo degjojme frazeologjizma.Mendova t'i postojme ketu ato qe i kemi degjuar:

Miremengjesi
Mirdita
Mirembrema
Mire se vjen
Mire se ju gjeta
Ku je nise?
Ku po shkon?
Prej nga vjen?
M'fal e m'ndiej
Po t'lypi t'falun


__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-11-05, 20:40   #2
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Fol me ze t'larte
Mos ma permend
Fol me arsye
Pushka top
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-11-05, 16:59   #3
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Cka thua ti?
Si t'a pret mendja ty?
Cka t'duket ty?
Do kujtuar nje pune
Nuk i shoh maje
Cka kishe bere ti n'vend timin?
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-11-05, 21:21   #4
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim

qa po ban ! :twisted: :twisted:
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-12-05, 15:30   #5
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Puna flet vete!
Praj!Shuj aty!Mos ben ze!
A kujton se jam shurdhu?
M'iu fal me shendet!
Kam drone se e kam tepruar!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-12-05, 16:47   #6
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Je si zorra n’prush.
Udhe pa krye!
Kush bie,ngrihet!
Sa fjale t'marra!
Puna flet vete!
Vdeksha une per ty!
Shpirt njeriu!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-12-05, 16:52   #7
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Gace e mlume.
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-05, 12:23   #8
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Tru shkulme!
:lol:
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-05, 12:27   #9
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Udha e mbare!
Mbare e paē!
Ardhshi me faqe te bardhe!
Ai qe ta ka inat,zemra i plast!
Pika t'rafte! :lol:
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-05, 12:45   #10
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Krye forte.
Kale i coft.
Lope shterpe.
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-12-05, 21:44   #11
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

T'lutem m'trego!
Mjerisht,eshte e vertete!
E ke per shaka!
Mos ke dyshim!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-12-05, 20:31   #12
Zabeli i bacės Brahim
 
Anėtarėsuar: 04-12-05
Postime: 152
Zabeli i bacės Brahim e ka pezulluar reputacionin
Gabim

SHPREHJE DHE FJALE TE RALLA -

Eshte si myjc i keq!
Nxehet si qeni ne korite te qullit.
Iku nga prushi e ra ne gaca.
I nderron fytyra si dita e shkurtit.
Dhi e cofet e bishtin ngordhur.
U bė pipės.
Fut kunja pishe.
E ka qimen gjok e mendjen log.
I ka fryrė sytė si kau nė pus.
Leshnicė
__________________
Zabeli i baces ,eshte nje zabel i ngjeshur me plepa,kacube,pisha,thera, dru bungu,shkoze,fier i larte...
Zabeli i bacės Brahim Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-05-07, 21:28   #13
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Frazeologjia pėrbėn njė pasuri jashtėzakonisht tė madhe tė gjuhės. Frazeologjia ėshtė e ndėrtuar nė mėnyrė shumė tė bukur metaforike dhe po tė shikohet me kujdes gjenden shumė elementė te tropeve, hiperbolės, sinekdotės, etj.
Pėrdorimi i frazeologjisė nė tė folur e nė tė shkruar i jep shumė ngjyra gjuhės. Ajo tregon mė qartė formėn kombėtare tė tė shprehurit nė mėnyrė figurative.
Shpesh frazeologjia ka njė brendi tė theksuar sociale, sidomos ato shprehje frazeologjike qė u afrohen proverbave.
Nga ana leksikologjike, frazeologjia ndėrtohet mbi disa tė dhėna karakteristike tė jashtme ose tė brendshme tė atij sendi me tė cilin krijohet lidhje, pėr tė shprehur nė mėnyre tė figurshme njė mendim.
Nė frazeologji hyjnė: pėrshėndetjet, urimet, ngushėllimet, betimet, lavdėrimet dhe mallkimet.


A
acar-i
I ka punėt acar im bir: i ka ngushtė, i ka pisk punėt e s'di si t'ja bėjė.

aerodrom-i
Ju paska ba kryet aerodrom: paska mbetur fare pa flokė, qenka bėrė tullac.

afroj
Mue tashti po m'afrohen ditėt: po mė afrohet dita e fundit, dita e vdekjes (d.m.th. ėshtė plakur).

aj
Zura gjuhėn aj: kafshova gjuhėn, heshta.
Kali zė me aj: kali kafshon.

ajamė-a
Tash asht ajama e peshkut:tash ėshtė koha kur gjuhet peshk mė sė shumti. Tash asth ajama e ullishtės: koha kur bijnė e mblidhen ullinjtė.

ajam-i
Pėr ate mesele s'ka marrė farė ajami:...nuk ėshtė koha e pėrshtatshme, s'ja ka qėlluar.

ajkė-a
Ja mori ajkėn' ja mori mazėn; ja mori kajmakun:
mori pjesėn mė tė mirė (tė njė gjėje)
Ajka e djalėrisė: pjesa mė e mirė e djalėrisė.

akull-i
Qenka veshur akull: qenka veshur me tesha fringo, me tesha fare tė reja
E ka mendjen akull: ėshtė njeri qė i mat fjalėt, ėshtė i menēur.
Jam ba akull: ngrina prej tė ftohtit.
Po bahet akull i madh: po bahet ngricė e madhe, tė ftoht i madh
Ma bėnte shpirtin akull: mė trembte shumė, m'ikte shpirti.
I rrijka qaforja akull: i rrijka e ngrirė. Teshat rrijnė akull:i rrijnė tė ngrira,sepse janė tė qėndisura me ar.

allaj
Anija e tyne u kashue allaj tonės:...kaloi pranė, pėrbri anijes sonė.

amė-a
Amė e bij, sheqer nė tepsi: si nėna me tė bijėn mė, qė duhen e shkojnė shumė mirė ndėr veti.
Flet e jėma e Zeqos majė thanės: si tė ishte nė hava, s'di ēka flet.
Me ra n'amė tė vet: tė qetėsohet.

ambėl (i.e)
Thuaja nji fjalė t'ambėl: thuaja njė fjalė tė butė e tė mirė.
Ėshtė djal i ambėl: djalė i mirė, i kėndshėm nė fjalė, fjalėmbėl.
Shpirti asht i ambėl: njeriu e do shumė veten, i dhimbet ta humb jetėn.

ambėlsoj
U ambėlsua macja: u mėsua nė kėtė shtėpi, vjen shpesh sepse gjen ēka tė hajė kėtu.
U ambėlsue fėmija te komshija: po don tė rrijė gjithnjė atje, pse i japin sende tė mira dhe e marrin me tė mirė.

andej
S'ke me m'vet anej e knej: s'ke pėr tė mė pyetur pėr ēdo gjė hollėsisht.

andėrr
Me tė lanė andėrr o m'andėrr: me tė ēuditė, e mrekulluar
Rron me andrra: s'ėshtė fare nė kėtė botė, s;di se ē'bėhet fare.
I duel andrra: i doli ashtu si i pa nė andėrr.

anė-a
Po ja gjeti anėn: po ja gjeti rastin.
Ka ardhur nga an'e anės: ka ardhur prej sė largu.
Me i dal m'anet: pėr ta kryer atė punė.
Asaj ja ka marrė anėn tėrė klasa: ja kish kaluar tėrė klasa.
Qe besa na e muerėn anėn: na e kaluat.
Nata ja kish marr anėn muzgut: ish terruar, sih bėrė mė terr, kish filluar terri.
Po ja mban anėn: po ja mban krahun, po e pėrkrah.
Punėt e tija s'kanė anė:...(1) s'kanė tė mbaruar, janė aq tė shumta sa nuk numėrohen dot; (2) nuk rrėfehen me gojė
Dera juej ka pasė anėn e fjalės e tė pushkės: (d.m.th. shtėpia juaj ka qenė e zonja pėr kuvend e trimėri.
aq
Aq mė bėn mua; s’kam gajle, s’dua tė di, s’ēaj kryet, s’i jap pesė pare.
ar-i
Ai djalė asht ar: ėshtė djalė shumė i vyeshėm, shumė i mire, xhevahir djalė.
Aiflet fjalė ari: flet fjalė tė urta, fjalė me mend, fjalė me vend.
arė-a
Mos i rrėfe babait arat
: (thuhet kur njė i vogėl, i tregon njė tė moēmi pėr diēka qė ai i di qysh kaherė).
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-05-07, 13:27   #14
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

B


Babune-ja
Ja ktheu ubanė me babune grumbull: i erdhi hakut.

Bajrak-u
Ai asht me bajrak: gjithė bota e dine punėn e tij, tė gjithė e njohin mire atė.
T’ka pas nana bajrak nėr ēika: tė ka pasur yll, shumė tė bukur e tė mire, Asht bajrak mi tana grate: ėshtė mė e bukura e tė tėra grave.

Bajram-i
Nė Deēan kanė pas qenė edhe ata qė kapin brushėn bajram pėr bajram: ata qė punojnė rrallė e pėr mallė.

Baker- bakri
Syri u ish bėrė baker pėr bukė: u ishin nxirė sytė nga tė pangrėnėt.

Bakshish-i
Ka shkue me mar bakshish: shkoi qė tė lajmėrojė i pasi.

Baltė-a
Ne mbytemi nė baltė, se s’kemi rrugė: hekim shumė keq nga rrugėt e kėqia, me baltė
E la nė baltė shokun: e la keq, i doli i pabesė
Kish rėnė nė baltė: kish rėnė keq.
Mbulon balta baltėn: e keqja mbulon tė keqen.
E nxori nga balta shokun: e shpėtoi nga ndonjė e keqe.

Ballė-i
T’i kesh sytė nė ballė!: tė kesh kujdes tė madh, tė kesh mendjen nė vend.

Bark-u
Mos ma thaj barkun!: (Kur nėna i lutet Zotit qė tė mos ja marrė vdekja fėmiun)
I ka hy lepuri n’bark: ėshtė frikėsuar
Ai ta vė shkelmin n’bark: ėshtė mizor, i pashqpirt

Benzin-i
Mos hidh benzin: mos e ngacmo (ēėshtjen).

Bereqet-i
S’po i ka fjala bereqet: s’po i shkon fjala, s’po i ecėn.
Asht bereqet kjo punė: ėshtė fitim.


__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:17.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.