Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 18-12-05, 13:32   #1
Clintoni
 
Anėtarėsuar: 26-11-05
Vendndodhja: All over the World - Washington Prishtina Tirana
Postime: 194
Clintoni e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Clintoni
Gabim Pse e ka ndalu Muhameti ngrenjen e mishit te derrit??

Me intereson mendimi i juaj, veqanarisht i dijetareve musliman..............

Clintoni


__________________
[b]Islam is uncompatible with democracy[/b]
Clintoni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 19-12-05, 17:08   #2
blero
 
Anėtarėsuar: 01-09-05
Vendndodhja: ILIRIDe
Postime: 96
blero e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Pse e ka ndalu Muhameti ngrenjen e mishit te derrit??

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Clintoni
Me intereson mendimi i juaj, veqanarisht i dijetareve musliman..............

Clintoni
selam
un nuk jam dijetar por do te mundohem te te pergjigjem
mishin e derrit e ndaloj All-llahu xh.sh ne kuran dhe muhamedi s.a.v.s e transmetoj tek sahabet por te mos hahet se eshte i demshem dhe i ndyr.
Me siguri ke lexuar per smundjet te cilat paraqiten nga ngrenia e mishit te derrit,me siguri ke lexuar per shiritin e qenit e sila eshte e pranishme edhe te derrri.


mendoj se nuk duhet te flasim per kete por pasiqe parashtrove pyetje eshte e rruges qe te te pergjigjem
sepse fundi i fundit ju ithtaret e librit ju kemi me te afert se te tjeret

me te mirat
blero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-05, 17:33   #3
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Pse e ka ndalu Muhameti ngrenjen e mishit te derrit??

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Clintoni
Me intereson mendimi i juaj, veqanarisht i dijetareve musliman..............

Clintoni
E kemi vjedhė nga bibla :lol:

Pastaj Zoti i foli Moisiut dhe Aaronit, duke u thėnė atyre:


"Foluni bijve tė Izraelit dhe u thoni: Kėto janė kafshėt qė do tė mund tė hani nga tėrė kafshėt qė janė mbi tokė.

...derrin, sepse ėshtė dythundrak dhe e ka kėmbėn tė ndarė, por nuk ėshtė ripėrtypės; pėr ju ėshtė i papastėr.Levitiku 11, 1-2, 7E kuptove tash :?:


*
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-05, 20:24   #4
Al-Shama
 
Anėtarėsuar: 17-11-05
Postime: 6
Al-Shama e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Pse e ka ndalu Muhameti ngrenjen e mishit te derrit??

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 4peace
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Clintoni
Me intereson mendimi i juaj, veqanarisht i dijetareve musliman..............

Clintoni
E kemi vjedhė nga bibla :lol:

Pastaj Zoti i foli Moisiut dhe Aaronit, duke u thėnė atyre:


"Foluni bijve tė Izraelit dhe u thoni: Kėto janė kafshėt qė do tė mund tė hani nga tėrė kafshėt qė janė mbi tokė.

...derrin, sepse ėshtė dythundrak dhe e ka kėmbėn tė ndarė, por nuk ėshtė ripėrtypės; pėr ju ėshtė i papastėr.Levitiku 11, 1-2, 7E kuptove tash :?:


*

SubahnAllah ... ku ka papasterti eshte HARAM ... prej papastertis vijn semundje te ndryshme...
gjithcka cka eshte ne dam te njeriut eshte HARAM ...


e DERRI cka te sheh han d.m.th. edhe mbeturinen qe e hudh jasht trupit te vet e han ... e tash ju e hani derrin ?
Al-Shama Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-05, 21:36   #5
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

E pulat cka hane??????????????????????????????????????
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-05, 22:03   #6
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Une nuk e di se cka hane pulat, por te gjithe ata jerez qe shakterrojne/vrasin krijesa tjera, qofte edhe pula, per te knaqur apetitet dhe barkun e tyre, jane krijesa qe kane probleme me MORALIN!!!
Si mund te jete e moralshme te mirret shpirti i nje krijese, cilesdo, per te mbushur barkun!!!
hani buke, pini uje-dardha e kumbulla reqel :lol: , atehere mund te them se mund te moralizoni dhe se jeni njerez te mire!!!!
perndryshe krejt jane te keqinje si ata qe vrasin nje derr, si ata qe vrasin nje dele!!!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-12-05, 23:27   #7
blero
 
Anėtarėsuar: 01-09-05
Vendndodhja: ILIRIDe
Postime: 96
blero e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Reana
Une nuk e di se cka hane pulat, por te gjithe ata jerez qe shakterrojne/vrasin krijesa tjera, qofte edhe pula, per te knaqur apetitet dhe barkun e tyre, jane krijesa qe kane probleme me MORALIN!!!
Si mund te jete e moralshme te mirret shpirti i nje krijese, cilesdo, per te mbushur barkun!!!
hani buke, pini uje-dardha e kumbulla reqel :lol: , atehere mund te them se mund te moralizoni dhe se jeni njerez te mire!!!!
perndryshe krejt jane te keqinje si ata qe vrasin nje derr, si ata qe vrasin nje dele!!!
pershendetje
nuk eshte e vertet ket qe thua Reana Zoti i ka kriju te gjitha per njerzit dhe na ka treguar se cila eshte e paster per te ngren dhe cila eshte e ndaluar per te ngren d.m.th haram
blero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-12-05, 08:04   #8
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim

*

Nuk po e kuptoj une pse dilet nga tema pa pike arsyeje. Ky "Billy Boy"-i (i perdorur) nuk pyeti (provokoi) per pula, pata e bibana por per mishin e derrit. Dhe, nese ketij "Billy..."-t nuk i ka ra ne mend ta fshije se pari oborrin e vet (ta lexoje biblen e vet cka po i thot lidhje me mishin e derrit) e tek pastaj ta fshije sokakun (te merret e interesohet per pune tjera).


Mirembetshi!


*
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-12-05, 18:45   #9
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 4peace
*

Nuk po e kuptoj une pse dilet nga tema pa pike arsyeje. Ky "Billy Boy"-i (i perdorur) nuk pyeti (provokoi) per pula, pata e bibana por per mishin e derrit. Dhe, nese ketij "Billy..."-t nuk i ka ra ne mend ta fshije se pari oborrin e vet (ta lexoje biblen e vet cka po i thot lidhje me mishin e derrit) e tek pastaj ta fshije sokakun (te merret e interesohet per pune tjera).


Mirembetshi!


*
Po edhe ti po citon Toren e Jahudive po me duket, e te bijte e Izraelit :lol: :lol: :lol: e spo te pengon qe ke dale nga tema :twisted: , apo po te konvenon ti citosh vellezerit Jahudi-pasi edhe ata nuk hane mish te derrit, po veq "hallall" :twisted:

Marrja e shpirtit edhe te patave dhe bibanave, per ata qe kane moral te vertete paraqet problem; natyrisht per ata qe nuk e lodhin koken apo ata me moral te korruptuar, cdo gje qe iu ben mire barkut dhe qefit te tyre eshte e mireseardhur :? !

Dmth del prej ketyre postimeve se cdo gje qe eshte e dobishme per neve personalisht, kemi te drejte ta bejme. Interesant apo jo!!! :roll: Me teper po me duket hedonism sesa islam kjo fare filozofie, ne menyren sesi i keni paraqitur argumentet; ose keni harruar te beni copy-paste, dhe me fjalet tuaja nuk dini ta sqaroni!!!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-12-05, 21:33   #10
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Me vjen keq por ti nuk don te shkruash jo se nuk don, (kur dihet fare mire ne kete Forum se goja yte shkreton gjerat me te ndyta qe mund te dalin ne siperfaqe), POR pse nuk ke aftesi morale e as intelektuale te merresh shtruar me temen :twisted: :lol:

Duke iu kthyer temes me duhet te them se fatekeqesisht HEDONIZMI i rrenjosur ne mesin e fanatikeve islamist, dhe makiavelizmi ne rritje e siper, eshte duke krijuar probleme te medha ne brendi te botes islame, pasiqe vetedijesimi/emancipimi i besimtareve i ben ata te shtrojne pyetje LEGJITIME, e jo te percjellin hapat e te ashtuquajturve "dijetar" sikur dhente ne therrtore :evil: .

Nese themi se nuk e perdorim mishin e derrit sepse eshte i demshem per organizmin e njeriut, por therrim/mbysim krijesa te tjera, sepse prej tyre paskemi dobi, dhe na bejkan mire...cili qenka morali i ketij mesimi???

Jam e sigurte se sqarimi, qendron dikund tjeter, por fatekesisht ketu ne kete forum i kemi vetem "dijetaret" e "copy-paste-it" prandaj vete me mendjen e tyre nuk jane ne gjendje te japin pergjegjje ne lidhje me kete ceshjte!!
Duhet te presim derisa ta gjejne dikund pjese adekuate per copy-paste ne ndonje liber fetar :oops:
(auuu-vetem mos thuaj tash se cregjistrohesh prej forumit krejt tash :lol: :lol: :lol: )
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-05, 11:37   #11
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Eshte konstatuar se mishi i derrit ne 1000 kg.,permban 1 kg.papasterti dhe se ne perberjen e tij ka nje bakterie te rrezikshme e cila gjendet ne me shume se 85% ne mishin e derrit.Poashtu dihet se derri eshte e vetmja kafshe qe e han qenin e ngordhur dhe po kuptohet shume mire pse mishi i derrit eshte i ndaluar!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-12-05, 13:08   #12
First
Muxhahid
 
Anėtarėsuar: 01-12-05
Postime: 47
First e ka pezulluar reputacionin
Gabim

pershendetje
Tem e qelluar po pa argumente
nje deshta tju them se disa po i shoh qe po mundohen me argumentu me mendjen e tynve qe kan bateri qe nuk bejn me shum se dy dit ,edhe pi sho do njerez qe me shkrimin e tyre po kundershtohen nuk edi pse po po dihet athere kur e tregon injorancen e vet ,ok sidoqoft neve cdo kush qe i thot vetes musliman besoj qe duhet mu mor me dy argumente te qarta edhe te verteta qe jan Kur'ani dhe sunneti e nese i morim, keto per argumente athere edim se mishi i derrit eshte i ndaluar islamikisht per shum arsye se Allahu nuk i ben dem robit te tina as qe e mundon me shum se sa ka mundesi dhe naka leju qe kemi dobi edhe mos u mundoni me shkru diqka qe vet aty gjindeni ok ju pershendes kaq per fillim
pershendetje mos e folni ate qe se veproni edhe te kunderten e kesaj fjale
__________________
E dua forumin e dua me gjith zemer mos me kundershto se te kalli me gjith emer ....
First Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-01-06, 16:04   #13
dani2
 
Anėtarėsuar: 21-12-05
Vendndodhja: KOSOVE
Postime: 10
dani2 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Pse e ka ndaluar muhamedi ngrendjen e mishit te derrit

E moj Barbarosa po shkencen qe e paske zbuluar po ata qe hane derrin sipas teje moti eshte desht te zhduken nga faqja e dheut ,tregoju atje ne perendim se ata i,, mbyti papstertia,, . Zoti ka pas pune ma te medha se ajo me qka merreni ju ,psh. ne indi nuk hahet lopa ,lopa nderohet per shejte etj..Ne beslidhjen e Vjeter shkruan se cilet jane shtazet epastra e cilet jane te pa pastra po po bukur moti eshte shkruar ajo liber e ma vone kete e shkruan edhe kurani Une isha patuar me njenin ne forum qe thote se nuk eshte e moralshme te hahet shtaza qe jeton me njerin se ajo eshte si antar i familjes.
dani2 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-01-06, 16:35   #14
munti
 
Avatari i munti
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 493
munti e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek munti
Gabim

Pėrse u ndalua mishi i derrit?

Pėrktheu Rasim Vrioni, Dentist

Klasifikimi i gjėrave nė tė lejuara dhe nė tė ndaluara, bėhet sipas urdhėrit tė Allahut. Allahu (xh.sh.) disa gjėra i bėn "hallall" e disa i bėn "haram". Pra, feja ėshtė provim, ėshtė njė propozim dhe alternativė qė u jepet njerėzve. Allahu (xh.sh.) qė t'i bėjė njerėzit tė pėrshtatshėm pėr tė hyrė nė xhenet i kalon nė provim.
--------------------------------------------------------------------------------

Si arsye pėr t'u sprovuar
Klasifikimi i gjėrave nė tė lejuara dhe nė tė ndaluara, bėhet sipas urdhėrit tė Allahut. Allahu (xh.sh.) disa gjėra i bėn "hallall" e disa i bėn "haram". Pra, feja ėshtė provim, ėshtė njė propozim dhe alternativė qė u jepet njerėzve. Allahu (xh.sh.) qė t'i bėjė njerėzit tė pėrshtatshėm pėr tė hyrė nė xhenet i kalon nė provim. Pėr kėtė arsye ka vendosur disa rregulla e disa gjėra tė ndaluara. Gjėja themelore ėshtė bindja ndaj kėtyre urdhėrave dhe ruajtja nga gjėrat e ndaluara. Principet e vendosura nga Allahu (xh.sh.) kanė shumė dobi si pėr njeriun nė planin personal, ashtu edhe pėr njerėzit nė planin e pėrbashkėt (tė shoqėrisė). Ndalimi i pėrdorimit tė mishit tė derrit ėshtė njė prej atyre gjėrave tė quajtura "haram". Kjo ndalesė pėrmban nė vetvete shumė dobi, disa prej tė cilave do i trajtomė mė poshtė.

Lėndėt helmuese
Mishi i derrit ėshtė njė mish shumė me dhjam, dhe mbas konsumimit ky dhjam kalon nė gjak dhe nė njė tė ardhme rrezikon shėndetin e njeriut. Kjo yndyrė qė shėtit nėpėr damarėt e njeriut, bėhet shkak pėr rritjen e tensionit (hipertension), bllokimin e damarėve dhe pėr infarkt tė zemrės.
Nė mishin e derrit gjendet dhe njė lėndė e dėmshme e quajtur "Sutoksin". Pėr t'u hedhur jashtė trupit tonė kjo lėndė qė hyn me mishin e derrit, duhet qė gjėndrat linfatike tė punojnė mė tepėr. Tek fėmijėt kjo gjėndje bėhet shkak pėr qelbėzimin dhe fryrjen e tyre. Qafa e fėmijės sė sėmurė fryhet nė mėnyrė anormale dhe ngjan me atė tė derrit. Pėr kėtė arsye kėsaj sėmundje "skrofuloz" i vihet dhe emri "sėmundja e derrit". Me avancimin e sėmundjes gjithė gjėndrat limfatike nė trup infektohen, fryhen, temperatura rritet, nisin dhimbjet dhe paraqitet njė gjendje e rrezikshme.

Sasia e tepėrt e squfurit
Mishi i derrit ėshtė i pasur me squfur dhe me konsumimin e tij nė trupin e njeriut hyn njė sasi mė e madhe se normalja. Ky squfur i tepėrt depozitohet nė pjesėt kėrcore, nė muskuj dhe nerva, dhe nė artikulacione (kyēe) shkakton inflamacion, prishje tė tyre dhe sėmundje tė tjera. Nė qoftė se mishi i derrit konsumohet vazhdimisht, pjesėt e forta kėrcore nė trup fillojnė tė dobėsohen dhe me kohė shtypen nėn peshėn e trupit, dhe kėshtu kyēet (artikulacionet) prishen. Duart e njerėzve qė konsumojnė vazhdimisht mishin e derrit, qullosen, e nė to formohen shtresat e dhjamit. Nėse njė sportist vazhdimisht ha kėtė mish, bėhet dembel, ndien lodhje dhe lėviz mė pak e mė ngadalė. Disa futbollistė pėr pasojė kanė humbur edhe profesionin e tyre.

Rritja e tepėrt
Hormoni i rritjes, ėshtė njė tjetėr lėndė qė gjendet me shumicė nė trupin e derrit. Derrkuci kur lind ėshtė disa qind-gramė por brenda 6-muajsh shkon nė 100 kg. Kjo rritje kaq e shpejtė bėhet shkak pėr infeksion dhe enjtje nė organe tė ndryshme.
Gjithashtu bėhet shkak pėr njė rritje anormale nė kockat e duarve, tė kėmbėve, hundės, dhe nofullave si dhe shkakton dhjamosje tė trupit.
Efekti mė i spikatur i hormonit tė rritjes sė derrit ėshtė krijimi i kushteve tė pėrshtatshme pėr zhvillimin e kancerit. Personat tė cilėt merren me therjen e derrave thonė se pas njė moshe tė caktuar derrat meshkuj nė pėrgjithėsi preken nga kanceri.

Sėmundjet e lėkurės (dermatologjike)
Mishi i derrit pėrmban lėndėt e quajtura "histamin" dhe "imtidazol", lėndė tė cilat shkaktojnė ndjenjėn e kruajtjes nė lėkurė. Kjo pėrgatit fushėn pėr sėmundje lėkure si; Ekzema, dermati, neuro dermatit.
Gjithashtu kėto lėndė rrisin mundėsinė qė njeriu tė preket dhe nga sėmundjet e mėposhtme; apandesiti, sėmudje tė tėmthit e rrugėve tė tij, infeksion tė damarėve, etj. Pėr kėtė arsye doktorėt i rekomandojnė tė sėmurėve tė zemrės (sėmundje kardiake) qė tė mos hanė mish derri nė mėnyrė absolute.
Mjeku gjerman, Prof. Dr. Reckeweg nė veprėn e tij "Mishi i derrit dhe shėndeti i njeriut" tregon njė kujtim tė vetin duke thėnė: "Pėr t'u ēlodhur kisha vajtur nė njė fermė larg qytetit. Nė familjen ku qėndrova, babai vuante nga antroza (sėmundje degjenerative e kyēeve) dhe nga qelbėzimi i kyēit tė ngofjes (pjesa e bashkimit tė kofshės me trupin). Gjithashtu kishte dhe shqetėsime nga mėlēia. Nėna kishte variēe dhe njė ekzemė qė i jepte shumė bezdi nė kėmbė. Vajzat e familjes vuanin nga insufiēenca e zemrės dhe romatizma. Edhe djali qė dukej mė i shėndetshmi, pasi vuante nga angina filloi tė kishte dhe ai insufiēensė zemre. Njė tjetėr vajzė vuante nga bronshiti kronik. Ndėrsa djali i vogėl i shtėpisė vuante nga pleuriti kronik. Gjatė vizitės mjekėsore qė ju bėra banorėve tė sipėrpėrmendur tė fermės vura re diēka; nė oborrin e fermės njė derr i madh e i pisėt shėtiste sa andej-kėndej e futej kudo.
Ndalova vizitėn dhe i thashė banorėve tė fermės: "A e shihni atė derrin atje? Mishi i tij, lėndėt e dėmshme qė ai pėrmban e qė ju i konsumoni vazhdimisht janė shkaktarė tė sėmundjeve tuaja.
Familja ku unė qėndrova dhe familjet e tjera fqinje qė i rrethonin e qė dėgjuan kėshillėn time, hoqėn dorė nga mishi i derrit, shpėtuan ose u lehtėsuan nga shumica e sėmundjeve dhe tani nė fermat e tyre s'sheh veēse dele."

Mishi i derrit dhe Trishina (shiriti)
Njė nga sėmundjet e rrezikshme qė i kalon njeriut me anė tė mishit tė derrit ėshtė "Trishina". Derrat e marrin kėtė sėmundje kur hanė minj ose mishin e derrave me shirit. Shiriti nuk shkakton sėmundje tė rėndėsishme tek derrat, por kur kalon tek njeriu shkakton njė sėmundje tė rrezikshme dhe vdekjeprurėse. Krimbat e vegjėl tė trishinės qė merren me mishin e derrit, nga stomaku dhe zorrėt kalojnė nė gjak dhe kėshtu pėrhapen nė tė gjithė trupin. Nė veēanti vendosen nė nofull, gjuhė, qafė, dhe nė muskujt nė zonėn e kraharorit. Ata shkaktojnė paralizė nė muskujt e pėrtypjes e tė tė folurit. Gjithashtu shkaktojnė bllokim nė damarė, menengjit (qelbėzim i cipės sė trurit). Nė disa raste tė rėnda pėrfundimi ėshtė vdekja. Ana mė e keqe e kėsaj sėmundjeje ėshtė se nuk ka njė mjekim tė caktuar.
Sėmundja e trishinės, ėshtė e pėrhapur veēanėrisht nė vendet ku konsumohet mishi i derrit. Megjithė kontrollet e rrepta tė veterinerėve nė Norvegji, Angli dhe Poloni vėrehen epidemitė e trishinės. Pėr vendet islame kjo sėmundje ėshtė e panjohur pasi muslimanėt nuk e pėrdorin mishin dhe nėnproduktet e derrit.

Ushqimet dhe veēoritė e njeriut
Njerėzit dhe kafshėt, pak a shumė ndikohen nga ushqimet qė hanė. P.sh. macja, qeni, luani, qė ushqehen me mish janė paksa tė egėr dhe shqyes; ndėrsa delja, dhia, deveja, qė ushqehen me barishte janė mė tė buta dhe mė paqėsore.
Kjo ėshtė e vlefshme dhe pėr njerėzit. Ėshtė vėrejtur se ata qė ushqehen me mish e nėnproduktet e derrit nė pėrgjithėsi janė mė tė rreptė, ndėrsa tė tjerėt janė mė tė urtė e tė butė nga natyra. Derri ėshtė njė kafshė qė nuk ka xhelozi pėr femrėn e tij. Tek njerėzit qė vazhdimisht pėrdorin mishin e derrit vihet re se ndjenja e xhelozisė pakėsohet ose shuhet plotėsisht.
Filozofi francez Savorin, e pranon dhe e vlerėson ndikimin e tė ushqyerit mbi karakterin e njeriut dhe thotė: "Mė thuaj mua se ēfarė ha qė unė tė them se ēfarė je ti."

Gjėrat e lejuara (hallall) i plotėsojnė nevojat
I madhi Zot, ka krijuar shumė ushqime pėr t'i pėrdorur ne. Por disa gjėra tė dėmshme janė tė ndaluara. Allahu (xh.sh.) ėshtė i Mėshirshėm dhe i do robėrit e Vet, prandaj nuk i ngarkon njerėzit me shumė detyra nga sa ata mund tė mbajnė. Njerėzit me lehtėsi mund t'i kryejnė urdhėrat e Allahut (xh.sh.) e mund tė shmangen nga ndalesat e Tij. Ēfarė humbet njeriu kur nuk pi pije alkoolike e kur nuk ha mish derri?

Krijuesi e di
Inxhinieri qė ka bėrė makinerinė e di mė mirė se, nė cilat kushte dhe si punon. P.sh. nė katalog shkruhet se makineria duhet tė punojė nė 220 volt, ndėrsa ne pa ia vėnė veshin katalogut, e lėmė tė punojė nė 500 volt. Mendoni se ēdo ndodhė me makinėn? Trupi i njeriut ėshtė si njė motor dhe makineri e mrekullueshme e krijuar nga Allahu i Madhėruar. Pa dyshim Ai e di mė sė miri se si punon kjo makineri. Meqenėse Allahu (xh.sh.), Krijuesi ynė na e ka ndaluar tė hamė mishin e derrit, atėherė ne s'duhet ta pėrdorim, pasi edhe logjika kėtė konkluzion nxjerr.
__________________
--------------------------------------------
\"I sinqerte eshte ai i cili i fsheh veprat e veta te mira ashtu siē i fsheh veprat e veta tė keqija\"
Jakup a.s.
---------------------------------------------
munti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-01-06, 12:34   #15
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Po , por para se Muhamedi a.s. t'a ndaloj mishin e derrit kete ndales e gjejm edhe ne Bibel.

Kur eshte fjala te alkoholi, vertete se konsumimi i tij eshte i damshem porse asnje operacion, NE MJEKESI, nuk mund te kryhet pa ndihmen e alkoholit.

Pse duhani nuk eshte i ndaluar as me bibel e as me Kuran?


__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju

Tags
#193


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:07.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.