Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 09-03-06, 12:37   #1
Eleon
 
Anėtarėsuar: 08-03-06
Postime: 103
Eleon i vlerėsuar jo keq
Gabim Xhelozia

SHumė e cilsojnė xhelozinė si pjese te dashurisė, e shume tjerė si pjesė te ēmendurisė e pabesisė.
Si e shpjegoni ju xhelozinė, kur dihet qė xhelozia shum ze vend sidmos ne popullin shqipetar?

Pėrshėndetje Eleoni


Eleon Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 10-03-06, 19:59   #2
Luana
Luanesha
 
Avatari i Luana
 
Anėtarėsuar: 09-11-03
Postime: 14,403
Luana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėmLuana i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Aty ku ėshtė dashuria e vėrtetė, s'ka vend xhelozia .
Nuk jam shumė xheloze, por jam ne momentet e duhura.
__________________
Tė gjithė e din se si dukem, por askush se di se kush jam nė tė vėrtet!!!!!
Luana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-06, 22:29   #3
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Xhelozia!


Tė definojmė termin e xhelozisė dhe tė mirremi me analizimin e kesaj dukurije , duhet tė thellohemi shumė ne ketė temė qė tė nxjerrim tė verteten e saj , dobesin e saj , evitimin dhe jeten me tė dhe nė tė.
Duhet tė kemi parasysh qė tė ndajmė xhelozin nga principi njerzorė, sepse e tėra bazohet nė atė se njeriu pa principe dhe pa respektimin e principeve ndernjerzore , mundet edhe tė keqkuptohet si xhelozi por ndoshta edhe ne faktė nuk ėshtė ashtu.
Por tė koncentrohemi se pari tė xhelozijaØe pastaj te bejmė edhe analizen ne mes tė xhelozis dhe principit njerzorė.
Xhelozija si llojė vetije ose llojė semundje shpirterore lind nė tė shumten e rasteve edhe nga femijeria dhe rritet bashkė me ketė deri ne kohen e vdekjes sė personit tė kapluar nga kjo dukuri e cila shpesh sjellė edhe probleme , kokqarje por edhe shkaterrime tottale shpirterore personale , bashkshortore , shoqerore dhe familjare.
Ne termin e xhelozisė , ne mund tė paraqesim njė person i cili ose e cila vuan nga shumė dukuri tė ndryshme siq janė ;
Friga nga vetmija
Problemet seksuale
Mos lirija e komunikimi
Ecjes dhe shqiptimit tė lirė.
Te xhelozohet ne dikendė nuk mundet tė quhet edhe normale ose tė themi se aty ku ka xhelozi ka edhe dashuri , edhe pse cdo njeri ne vete mbanė sadopak xhelozi tė pahetuar ose tė hetuar ne veten e vetė.
Ne ketė aspekt , mund tė marrim edhe principin njerzorė , dhe tė kemi tė ditur se shumė pėrsona , kan principe tė ndryshme , sidomos ato tė fjales se dhenė , respektimit tė kohes dhe fjales ne llogari.
Nese jetojmė me njė personė qe i ka keto veti , duhet tė jemi tė gateshem qe te mos mendojmė se personi ne fjalė ka tė bejė me xhelozi , opor vetem me principin paraprak tė tij , tė cilit edhe i kushton vemendje dhe kerkon tė i kushtohet vemendje ne ketė drejtim.
Njerzit edeh shqetesohen aq lehtė nese i behet pyetja se ;
Ku ishe
Pse su lajmerove
Pse nuk me pergjigjesh etj etj
Pra , me keto ne mundemi tė kuptojmė se keto kerkesa tė eprsonit nė fjlaė tė mundohemi tė iu pėrmbahemi dhe tė jemi sa me komunikues ne ketė drejtim dhe tė mos krijojmė ne mbrendesin e personit dyshime tė panevojshme dhe etiketime tė panevojshme se pari pėr veten tonė personale.
Kur njerzitė tė i njofin principin njeri tjterit dhe i kushtojnė vemendje dhe rendesi ,atehere aty nuk mundet tė ketė pasoja te lindjes se dyshimit ne xhelozi .

Kaq pėr tash .


Me nderime ;

Psikologu
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-06, 04:20   #4
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

Ku ka dashuri, aty ėshtė edhe xhelozia, thonė. Ndoshta kjo edhe nuk ėshtė tėrėsisht e saktė, por thuajase shumica pajtohen qė xhelozia ėshtė njė fenoman natyror, i cili (pėrjashto rastet e rralla), bėn pjesė nė ndjenjat normale dhe tė shpeshta tė njeriut. Ajo shpesh ėshtė ireacionale dhe e drejtuar ndaj tjetrit, edhepse buron nga Ne vetė. Nė thelb, xhelozinė e pėrbėjnė disa gjendje emocionale. Aty janė frika, tėrbimi, ndjenja e pafuqisė, malli apo vuajtja, dhembja, zilia apo smira, dėshpėrimi. Kur ėshtė fjala pėr frikėn, ajo mė sė shpeshti ėshtė frikė nga nervozizimi, apo frikė nga humbja (karakteristike pėr mashkujt), si dhe frika nga nga vetmia (karakteristike pėr femrat). Edhepse xhelozia shpesh bazohet nė dėshirėn iracionale qė tė posedosh dikend apo diēka, ėshtė fakt qė pėr posedim, as qė mund tė bėhet fjalė. Askush, askend nuk mund ta posedoj nė atė mėnyrė. Prandaj, xhelozia drejtpėrdrejt ndėrlidhet me vetbesimin. Kur, pėr shkak tė xhelozisė rrezikohet vetbesimi, atėherė partenrit-res i jepet fuqi, dhe kėsisoj vjen deri te rėnia nėn ndikim tė saj-atij.
Xhelozinė e konsiderojnė si njė ndjenjė tė zakonshme tė njeriut, mirėpo ajo shumė herė (sikur ndryshku), brenė marėdhėniet-raportet ndėrnjerėzore, e sidomos raportet nė dashuri. Numri mė i madh i njerėzve janė xheloz, sepse duan ta posedojnė tė dashurėn-in, sepse kanė frikė se ai person do ta dashuroj dikė tjetėr mė shumė se atė. Pasiqė xhelozia konsiderohet si fenomen moral dhe psikologjik, dhe poashtu pranohet si i tillė, ajo rrallė mund tė jetė barometėr i saktė, i shkallės sė vėrtetė tė dashurisė.
“Nėse nuk je xheloz, atėherė je Indiferent, e, nėse je indiferent, atėherė nuk mė dashuron – edhepse kjo formulė nuk ėshtė tregues se sa dashurojmė, personi xheloz niset nga paragjykimi se ka tė drejtė eksluzive nė dikend qė dashuron, dhe dėshminė e pėrkatėsisė ta shfaq me xhelozi.
Njėkohėsisht ai person dėshiron tė jetė i poseduar, dhe e bind vetėn qė me ēdo kusht “posedimin e vet” ta mbroj nga rivalėt eventual. Hapi tjetėr nė “logjikėn” e xhelozisė duket kėshtu: „Pasiqė jemi ēift, duhet tė ndajmė gjithēka (mendimet, ndjenjat, planet, festat, kohėn e lirė, miqtė etj.). Xhelozia nuk respekton asnjė formė tė pavarsisė, individualitetit, por shkon nė simbiozėn e madhe nė tė cilėn pala e shėndoshė pėrmbytet, apo gėlltitet nė pėrqafimin e hekurt tė xhelozisė. Personi xheloz ėshtė nė atė masė i varur nga personi tjetėr, pra i(e) dashuri-a, saqė nuk ėshtė i(e) aftė tė vendos vetė pėr nevojat dhe sjelljet vetanake, dhe ėshtė i(e) shtėrnguar qė patologjikisht ta kontrolloj partnerin-en. Njė marėdhėnie e tillė te pala e shėndoshė (partneri), nxitė ndjenjėn e humbjes sė identitetit vetanak, refuzim, ndjenjtė tė keqe etj. Ėshtė bindje se personi xheloz-e ėshtė egoist i madh, i(e) papjekur, tepėr posesiv-e, dhe qė e tepron nė kėrkesat e veta. Aq mė shumė, pafundėsisht dyshon se sa, dhe si dashurohet, dhe pamundėsia qė diē e tillė tė dėshmohet, e sjell partnerin buzė ēmendurisė... Xhelozia ėshtė shenjė e njė krizė tė thellė, sepse ajo ndan, nuk bashkon. Psikologjia thotė se xhelozia pėrmban nė vete frikėn ekzistenciale nga humbja e tė dashurit-rės dhe ndjenjės paranoike pėr tė mos mbetur vetėm, gjė qė shkakton nevojė tė sėmurė, pėr kontroll tė secilit veprim tė partnerit-ės. Psikologėt thonė se te xhelozia, pėrgjithėsisht bėhet fjalė pėr personat qė nuk kishin (apo kishin fare pak) dashuri nė jetėn e tyre, andaj kėtė mungesė (etje pėr dashuri) e shfaqin nė partnerin i cili kurrė nuk do tė mund ta dashuroj nė masėn qė e kėrkon Ai(Ajo). Atyre, qė jetojnė me ta, pozicioni i tyre mund t’u duket si njė “burg vullnetar” ... Xhelozia ėshtė dėshmi e varfėrisė emocionale dhe nevojės sė theksuar pėr afėrsi, butėsi, siguri, kujdes. Kjo ndjenjė ėshtė aq e madhe, saqė personi nuk mund ta shfaq nė ndonjė mėnyrė normale, tė pranueshme, por e tepron deri nė atė masė, saqė insiston qė partnerin ta kontrolloj tėrėsisht. Kundėrthėnia mė e madhe e xhelozisė, mund tė pėrshkruhet kėsisoj: nė frikėn e madhe qė tė mos humbet personi qė dėshuron, ai(ajo) qė ėshtė xheloz-e nuk lejon qė tė jetoj, „nuk e lė me marrė frymė“, tė lėvizė shlirshėm, por e ngulfatė vazhdimisht.
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-06, 13:32   #5
Eleon
 
Anėtarėsuar: 08-03-06
Postime: 103
Eleon i vlerėsuar jo keq
Gabim Si mund tė sherohet xhelozia?

Xhelozia ka shumė shkaktar tė mundshėm, edhe tė bėhėsh xheloz nuk do tė thotė qė tė bėn me pak johuman. Ēdokushi ka njė masė xhelozie ne personalitetin e tyre, shumica nuk e pranojnė, por s besoj qe ka ndokushi qe s` ka qene, apo bėhėt xheloz gjatė jetes se tyre. Krejt varet prej intelegjences emocionale, dhe se sa ėshtė I fortė partneri-ja ti pėrballoj me pėrmajtje emocionale.

Nė shumicen e rasteve xhelozia shfaqet tek personat qė nuk jan tė knaqur me veteveten, me karakterin e tyre personal, qė e vlerson personalitetin e tij-saj me pak te vlefshem, atėherė fillon te shfaqet frika qė mund ta humbasin partnerin-ren, te gjinisė se kundert me njė mė tė bukur, mė tė mirė. Nė zevendsim me ato aspektet e komplekseve te mosbesimit ne unin e tyre.
Vetem atėherė kur xhelozia shkon ne ekstremitet edhe pa ndonje shkak racional, atėherė mund tė konsiderohet problem.

Problemi me I zakonshem I kesaj natyre ėshtė kur njėri partner nė nje lidhje bėhėt marrėzisht xheloz, qė shumė here kjo shpien tek abuzimi dhe ndarja.


Disa kėshilla qė ndihmojnė permirėsimin e xhelozisė:
Diskuto problemin me parterin-ren tuaj mė tėrėsisht .
Risiguroje parterin-ren qė s`ėshtė asgjė pėr tu merakosur.
Bėhu kėmbngules me parterin-ren tuaj mė kategorik, por jo agresiv.
Mos shkakto panik me parterin-ren tuaj.
Bėhu me explicit dhe I pėrmbledhur me parterin-ren tuaj , pėr t`ju shmangur
konflitit tė panevojshėm.

Bėhu fer dhe i sinqertė me parterin-ren tuaj
Bėhu fleksibil qė tė mėsosh tė bėsh kompromis me parterin-ren tuaj.
Mirėkuptimi ėshtė faktori kryesor tė konfrontosh njė partner xheloz. Mundohu tė kuptosh ndjenjat e ti-saj mos u mundoni ta bėni parterin-ren tė ndjej veten shkaktar apo fajtor-e.
Mundohu ta pėrkrahėsh sa mė shumė qė mundėsh parterin-ren, duke bėrė ndonjė atmosferėtemporale ku partneri juaj e ndjen veten tė sigurtė dhe tė lidhur shpirtėrisht nė afėrsin tuaj, gjė qė nė tė shumten e rasteve shpien tek ērrenjosja e xhelozisė dhė lulėzimi I njė dashurie stabile.

Sidoqoftė nese kėshillat e lartpėrmendura nuk jan relevantė dhe jo zgjidhėse pėr preblemin tuaj, por e keqėsojnė edhe me teper lidhjen tuaj, atėhėrė ndihma profesionale ėshtė e nevojshme.
Hypnotherapy ėshtė shumė efektive me teknikat e relaksimit pėr tė mėsuar qė xhelozia ėshtė njė furi apo tėrbim qė mund tė paraqitet nė rastet e panevojshmė dhė te vjen deri tek njė perfundim, gjė qė keta persona jan si “ bombetemotive” qė nė ēdo kohė mund tė eksplodojnė, dhė tė shkaterrojnė ēdo gjė qė ėshtė tentuar pėr njė lidhje mė stabile.

Duhėt ta kuptojmė se tė qėnit xheloz tėrrė kohen ėshtė jonormale ėshtė njė pjesė integrale e procesit tė shėrimit . Pėr tė pas sukses duhet patur dijeni qė ėshtė njė rrugė e gjatė qė gjithėherė duhet qėnė I pėrgaditur pėr tė papriturat nė rastin e problemeve qė kan tė bėjnė me rastet e lartpėrmendura.

Andaj miqė ēdo gjė ėshtė e munudur, nese gjinden metodat relevante.
Pėr ēdo gjė ekzsiston motodė e veēantė.

Pėrshėndejte Eleoni


Eleon Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:19.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.