Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-03-06, 14:16   #1
Vranina
 
Avatari i Vranina
 
Anėtarėsuar: 08-10-03
Postime: 76
Vranina i vlerėsuar jo keq
Gabim A ėshtė fjalė shqipe.......

A ėshtė fjalė shqipe fjala implementim ?

domethėnja e kėsaj fjale mė gjersisht.


Vranina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 12-03-06, 14:21   #2
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Gjuha Angleze dhe shqiptimi i fjalėve Amerikane nė gjuhė tjera ka marrė pėrmasa tė mėdha dhe ėshtė e pa evitushme nė trendet e reja tė komunikimit.
Nė mediat elektronike,nė debatet e ndryshme institucionale dhe publike hasim plotė fjalė tė huaja.

edhe fjala implementim ka prejardhjen nga gjuha Angleze qė nė gjuhė Shqipe do tė thotė Zbatim.

English (2 entries.)

Shqip (2 hyrje.)
implementation
zbatim {m}
implementation
implementim {m}
*** End of table ***
*** Fundi i tabelės
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-03-06, 14:27   #3
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

A eshte fjale shqipe ,fjala Divorc,se po hasi si shpesh ,ne shtypet ditore shqipe ???

Domethenjen e di ,veq po me intereson se a eshte fjale shqipe
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-03-06, 17:06   #4
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta
A eshte fjale shqipe ,fjala Divorc,se po hasi si shpesh ,ne shtypet ditore shqipe ???

Domethenjen e di ,veq po me intereson se a eshte fjale shqipe
DIVORC-I, emėr i gjinisė mashkullore
Nė Latinisht, Divortium-Ndarje

Sot pėrdoret nė kontekst : - Zgjidhje ligjore e martesės, ndarje.
.................................................. ...................................


Me pak humor siē thotė Reshati i Zi ( Gruaja opangat e Burri
frangat)!!!
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-03-06, 21:21   #5
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Fjalet e futura ne sintaksen e gramatiken e vitit 1972 nga sistemi komunist Enverian , sjellin me vete nje shkelje tė madhe tė realitetit dhe pastertisė se gjuhesisė shqipe , edhe pse me ketė tashme jemi mesuar tė shkruaj dhe tė komunikojmė.Ne Lahuten e Malcis nga At Gjergj Fishta , jo vetem qe haseim ne njė veper madhore dhe tė pashkelur perderisa te flitet dhe jetohet shqip , por ne atė kuader kemi edhe futjen e me shumė se 20.000 fjaleve tė reja ne ketė aspekt , pra keto fjalė janė vetem pjesė e pa perdorur akoma ne gjuhen tonė shqipe, pra njejtė sikur qe shkruan edhe Prof dr :Aurel Plasari , Rudolf Marku , Arshi Pipa edhe shumė e shumė tė tjerė.
Fjalet e marrura dhe tė futura e aspak tė miratuara nga ndonjė ministri e arsimit , tash kohė pas kohe dalin sikur kepurdhat pas shiut dhe nuk dihet se kur edhe do tė perfundojnė.
Fjalet ( Divorc , experimet , ) etj etj , janė fjalė te marrura edhe me shumė se nga keto nga gjuhet e huja sikur qe ėshtė gjuha Angleze, franceze dhe shumė gjuhė tė tjera.
Pra ,a jemi duke shkruar shqip , apo jemi duke futur komplote te ndryshme edhe pse kongresi i gjuhsis ne Vitin 1999 ne Shqipeti ( Tiranė ) nuk binte me pajtim me ketė shkarravitje te gjuhes sonė qe njifet njė nder gjuhet me te pasterta ne Evropė.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-06, 00:36   #6
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

E falenderoj Pokerin ,per pergjegjeje ,por nuk ishte ajo se qka kerkoja.


E falenderoj edhe Psikologun ,per sqarim te qart dhe te drejt.


Por kisha pyetur ,pse ndodhin keto gjera ,edhe pse ne kemi nje gjuhe te bukur e te paster letrare ,dhe ajo qe me qudit me se shumti pse lejohen keto gabime me deshire ,nga ana e disa personave ,qe jane me me kompetent ,per drejtshkrimin e Gjuhes Shqipe.
Siq e ceka edhe me lart ,ne shtypin ditor .
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-06, 04:12   #7
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta
E falenderoj Pokerin ,per pergjegjeje ,por nuk ishte ajo se qka kerkoja.


E falenderoj edhe Psikologun ,per sqarim te qart dhe te drejt.


Por kisha pyetur ,pse ndodhin keto gjera ,edhe pse ne kemi nje gjuhe te bukur e te paster letrare ,dhe ajo qe me qudit me se shumti pse lejohen keto gabime me deshire ,nga ana e disa personave ,qe jane me me kompetent ,per drejtshkrimin e Gjuhes Shqipe.
Siq e ceka edhe me lart ,ne shtypin ditor .
Ta them tė drejtėn nuk e kisha kuptuar qė, ēėshtja ėshtė
tjetėrkund; -Bastradhimi i gjuhės.
Ky ėshtė njė fenomen me shtrirje tė gjėrė, por ajo qė mė sė
shumti bie nė sy, padyshim janė mediat dhe pakujdesia
(shpresoj jo tendenca) qė vjen nė shprehje te bastardhimi
dhe "sakatosja" e gjuhės shqipe, si ajo e shkruar, aq mė
tepėr ajo e folur. Merri me mend folėsit nė media (quhen e
vetėquhen moderatorė, sepse u tingėllon mė "e avancuar")
dhe gjuhėn qė njė numėr i konsiderushėm i tyre e flasin!!!
Problemi qėndron nė faktin qė sistemi i vlerave,
ėshtė rrėnuar tėrėsisht. Sot, je "bashkėkohor" nėse flet
gjuhėn e rrugės (sleng), me gjithėfarė parashtesat e
prapashtesat nga mė tė ēuditshmet, pa asnjė
disciplinė drejtshkrimi apo drejtshqiptimi.
Mjafton tė merresh pak vetėm me titujt e emisioneve ;
Amazing be' njeri, Pro et kontra, RTK sound (etj).
Sa pėr sintaksėn e politikės tė mos flasim. Kuvendi gjithnjė
e mė shpesh quhet parlament, Kryetarin po nuk e quajte
President (e ke pėrulur) etj...

Pėr problemet e gjuhės mund tė flitet e shkruhet me muaj...
(fatkeqėsisht)!
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-06, 08:28   #8
Eleon
 
Anėtarėsuar: 08-03-06
Postime: 103
Eleon i vlerėsuar jo keq
Gabim Faktoret qė ndryshuan gjuhėn shqipe.

Dekaden e fundit komunikimi nuk bėhet vetėm me shkrim, madje mė shpesh bėhet me gojė, me anė tė internetit, apo mediave te ndryshme elektronike. Kėshtu del krejt normale qė standardi empirik tė ndryshojė sadopak nga standardi preskriptiv, sepse ka ndryshim notor midis gjuhės sė shkruar dhe gjuhės sė folur. Merret vesh qė ato janė forma tė lidhura midis tyre, marrin e i japin njėra tjetrės.

Faktori kryesor ėshtė pėrparimi i jashtėzakonshėm teknologjik, sidomos ai i teknologjisė sė informacionit a mikroelektronikės (televizioni satelitor, telefonia celulare, inetrneti, dixhitali etj), por edhe masivizimi i arsimit, shndėrrimi i anglishtes nė njė gjuhė ndėrkombėtare etj.,

Konstatojmė se kėto vitet e fundit ka njė mani tė madhe qė tė pėrdoren sa mė shumė fjalė tė huaja, tė gjuhėve e kombeve tė ndryshme, ka pasur raste qė autorė tė ndryshėm nė shkrimet e tyre 3-4 faqesh tė kenė mbi 50 fjalė tė tilla; ku me tė vėrtetė nuk kupton dot nė se autori mendon se rrit cilėsinė e shkrimit apo ka harruar fjalėt shqipe.


Nė breza tė mėhershėm ky ndryshim mund tė shihej nga afėr. Ka pasur njerėz nga ata qė dinin shkrim-lexim arabisht, tė cilėt nė leksikun e tyre tė zakonshėm kishin fjalė si: beledije, rixha, kadi, efendi, asker, askeri, qė pak mė vonė nen sundimin serb kishin qenė tė detyruar tė mėsonin njė tjetėr regjistėr pėr tė tilla fjalė, si opshtinė, sudi, mollbė, zhallbė, uverenje, knizhicė, potvėrdė, etj. (komunė, gjyqtar, lutje, ankesė, dėftesė, librezė, vėrtetim), e qė kishin arritur qė nė atė regjistėr tė pėrdornin fjalė pėrkatėse shqipe.

Kohėve te fundit po bėhėn mjaft dorėshkrime me gabime gjuhėsore a thjesht gramatikore, siē ka dhe mjaft pėrkthyes qė ndonėse njohin disa gjuhė tė huaja nuk dinė t’i shprehin nė shqip qoftė nga ana semantike apo dhe sintaksore, tė cilat patjetėr kėrkojnė redaktim tė plotė.

Andaj kjo qė ndodhė nuk ėshtė njė problem qė prek vetėm gjuhėn shqipe, por ka ndikuar edhe nė shumė gjuhė tjera tė botes.

Realiteti dhėmb, por sheron.
Eleon Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-06, 13:39   #9
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta
E falenderoj Pokerin ,per pergjegjeje ,por nuk ishte ajo se qka kerkoja.


E falenderoj edhe Psikologun ,per sqarim te qart dhe te drejt.


Por kisha pyetur ,pse ndodhin keto gjera ,edhe pse ne kemi nje gjuhe te bukur e te paster letrare ,dhe ajo qe me qudit me se shumti pse lejohen keto gabime me deshire ,nga ana e disa personave ,qe jane me me kompetent ,per drejtshkrimin e Gjuhes Shqipe.
Siq e ceka edhe me lart ,ne shtypin ditor .

**********
**********
**********

Pėrshėndetje e nderuara vjeshta,

nė ēdo institucion shtetėror apo privat,duhet tė ishte njė gjuhėtar, i cili do ti korigjonte kėto barbarizma .
Pėrderisa ne nuk protestojmė kundėr kėsaj dukurie,atėherė nuk bėhet asgjė nė kėtė drejtim.
Mė pėlqeu thėnia e zotėri pokerit:

,, Kryetarit ,nėse nuk i thua President, e ke pėrulur,,

pra kjo fillon qė nga koka jonė.

Ėshtė tragjike,por nėse secili do ta jap kontributin e vet,qė tė flas dhe shkruaj gjuhėn ashtu si duhet,do ti mėposhtim kėto forma degjeneruese.


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-06, 17:30   #10
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pajtohem me mendimet e juaja, Pokeri ,Eleon dhe Kodra .

Nuk e di se sa kan vlejt keto shkrime,por sadopak jau beme te ditur ,se nese vazhdojn keshtu ,nuk e di se si do te thirret gjuha jone qe e flasim.

Vjeshta
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-06, 17:55   #11
Vranina
 
Avatari i Vranina
 
Anėtarėsuar: 08-10-03
Postime: 76
Vranina i vlerėsuar jo keq
Gabim

Sfidė, a eshte fjal shqipe?
Vranina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-06, 22:53   #12
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

SFIDĖ-A, gjinia femėrore (Italisht sfida-provokim)
1. Thirrje pėr dyluftim.
2. Qėndrim i guximshėm dhe mospėrfillės ndaj njė kundėrshtari.

SFIDOJ (italisht sfidare-provokoj)
1. I bėj thirrje dikujt pėr dyluftim, pėr njė ndeshje apo garė.
2. Mbaj njė qėndrim tė guximshėm ndaj njė kundėrshtari.
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-03-06, 14:06   #13
TONINO
Banned
 
Avatari i TONINO
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: Suisse
Postime: 277
TONINO i dashurTONINO i dashurTONINO i dashur
Gabim tungi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta
A eshte fjale shqipe ,fjala Divorc,se po hasi si shpesh ,ne shtypet ditore shqipe ???

Domethenjen e di ,veq po me intereson se a eshte fjale shqipe
__________________________________________________ _____

Pershendetje VJESHTA, me ke shti te qeshem, qe je pergjigjur ma posht... Fjala DIVORCE, me siguri e din q'dot thot SHKUNORIZIM, e fjala DIVORCE edhe ne gjuhen Frangjishte, besoj se kam qen i kjart ne spjegim..
TONINO Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-06, 09:13   #14
Aristokrati
 
Anėtarėsuar: 15-02-06
Vendndodhja: EU
Postime: 1
Aristokrati e ka pezulluar reputacionin
Gabim gjuhe indogermane

Ne librin e vet Lingusti indogerman T.E.Karsten te botuar ne shkurte te vitit 1928 per gjuhen shqipe thote:..stärker mit Lehnwörtern-latainischen,griechischen,türkischen,slawischen und italienischen-vermengt als irgendeine andere indogermanische Sprache.In einem Wortschatz,der mehr als 5000 Wörter enthält,sind kaum 400 einheimisch...
Mendoj se kush flet shqipen e paster (pervec Prizrenit-mbase edhe vet jam Prizrenjan) mund te them se se pari duhet skjaruar e ashtuquajtura" pastertia" e gjuhes.Jam e mendimit se askund nuk ekziston gjuhe e paster (pa Barbarizma!)Nuk kam informata por ndoshta nje patertie te larte gjuhesore do te kishin vetem Aborgjinet e Australis.
Aristokrati Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-04-06, 19:43   #15
Vetima
 
Anėtarėsuar: 20-08-05
Postime: 916
Vetima i vlerėsuar jo keq
Gabim

Pershendetje te gjithve juve.
Edhe une kam ni pytje per fjalen Dencetntralizim dhe centralizim ,e di me duket jane terme juridike ,por nuk i kuptoj kjart ne gjuhen shqipe zdi ti definoj mir e thueje se hiq ne gjuhen shqipe.

A dot mi definoni sadopak keto fjal?
Ju faliminderoj dhe ju kerkoj mirekuptim ,besoj se nuk asht turp qe po pyeti!


Vetima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:29.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.