Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Zona e Argėtimit > Votime & Sondazhe
Emri
Fjalėkalimi
Votime & Sondazhe Nėse keni njė pyetje dhe doni tė merrni edhe mendimin e vizitorėve tanė, kėtu mund ta postoni nė formėn e njė votimi.


Rezultati i Sondazhit : Feja e Shqiptarit
Shqiptarizmi 31 55.36%
Muslimanizmi (i harapeve) 20 35.71%
Krishtianizmi (i harapeve) 3 5.36%
Apo diqka tjeter 2 3.57%
Votues: 56. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-03-06, 02:52   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Feja e Shqiptarit

Feja e Shqiptarit eshte Shqipatrizmi , kush simpatizon apo anon te kunderten ose eshte me prejardhje SHKA, ose HARAP, ose diqka tjeter !
Qka mendoni ju ?


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-03-06, 04:10   #2
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Une i kam prinderit ortodoks nga Shqiperia e jugut, por ne rradhe te pare ndjehem shqiptar. Votoj shqiptarizmin.
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-06, 05:00   #3
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

E indetifikoj veten VETEM me perkatesine kombetare.
Nese me intereson gje tjeter, nga aspekti fetar apo spiritual, ka mjaft Librari, dhe mundem te shkoj te lexoj!!!
Po cuditem me disa qe nuk lodhen gjithe diten duke kopjuar e duke u perzier ne secilen teme me qendrime te kopjuara nga libra fetare, por qe ne shumicen e rasteve nuk jane ne gjendje dy mendime individuale ti japin!!!

SHQIPTARIZMI!!!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-06, 15:15   #4
Albion
 
Anėtarėsuar: 18-08-05
Vendndodhja: Tokė://Europė/Dardani/
Postime: 45
Albion i vlerėsuar jo keq
Gabim

Dėgjoje opinionin e tė tjerėve dhe shprehe tė tėndin. Kėshillė i thjeshtė po qė jo tė gjithė e kuptojnė.

Unė e kam pėr fe: Shqiptarizmin

Librat e shenjta: ato tė historisė tė popullit tim.
Albion Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-06, 17:17   #5
arben-ks
 
Anėtarėsuar: 20-12-05
Vendndodhja: Ne dardh
Postime: 344
arben-ks shumė i dashurarben-ks shumė i dashurarben-ks shumė i dashurarben-ks shumė i dashurarben-ks shumė i dashur
Gabim

I takoj fes muslimane dhe mbroj Vllezrit muslimano arab pasardh te pejgamberitton islam pamvarsisht nga ajo qka kishin predi ku prindrit e mij perpos besimit islam.
Nuk ka shqiptarizem pa vllazrim bashkim komb e fe nje popull i cili ka shum fe ska vllaznillak dhe esht gjithmon ne lufta deri ne ato per akzistenc kaq vetem shikoj te kaluaren e shqiptarve tashmen esht njejt e nese shkohet ende keshtu prap do ta kemi njejt por edhe me keq me falni qe dola pak nga tema
arben-ks Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-06, 17:39   #6
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Nuk e di ku jeton ne Kosove ti arben po ketej nga Shqiperia te gjith jetojne ne paqe si vellezer pavaresisht fese. Kete gje kan munduar ta arrijne paraardhesit tan qe prej Lidhjes se Prizrenit. Ne duhet te behemi shembull i tolerances nder-fetare per gjith planetin.

Respekt dhe lavdi e perjetshme nacionalizmit shqiptar.
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-06, 00:25   #7
trimi99
 
Anėtarėsuar: 29-09-05
Vendndodhja: Australi
Postime: 223
trimi99 e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pershendetje,

kemi luftuar dhe luftojm gjithmon per shqiptarizem, feja rendi i dyte, mose ju ardhet murrzi talibancave,
kushe fole shqip e pershendeti me gjuhen e embel shqipe, si je ose si po te shkojn punet.

Si te ja shofe thesin ne koke iki nga ai, se e dije se ju a mbylle rruga me nje fjale ka humbe ngase eshte lidhe me fe.
trimi99 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-06, 00:40   #8
musl|m
Rob i All-llahut
 
Avatari i musl|m
 
Anėtarėsuar: 25-09-04
Vendndodhja: ILIRIDA
Postime: 1,153
musl|m e ka pezulluar reputacionin
Gabim Es selamu alejkum

Population:
3,563,112 (July 2005 est.)

Age structure:
0-14 years: 25.6% (male 476,989/female 434,298)
15-64 years: 65.8% (male 1,199,964/female 1,144,886)
65 years and over: 8.6% (male 141,559/female 165,416) (2005 est.)


Median age:
total: 28.52 years
male: 27.95 years
female: 29.1 years (2005 est.)


Population growth rate:
0.52% (2005 est.)

Birth rate:
15.08 births/1,000 population (2005 est.)

Death rate:
5.12 deaths/1,000 population (2005 est.)

Net migration rate:-
4.8 migrant(s)/1,000 population (2005 est.)

Sex ratio:
at birth: 1.1 male(s)/female
under 15 years: 1.1 male(s)/female
15-64 years: 1.05 male(s)/female
65 years and over: 0.86 male(s)/female
total population: 1.04 male(s)/female (2005 est.)


Infant mortality rate:
total: 21.52 deaths/1,000 live births
male: 21.96 deaths/1,000 live births
female: 21.03 deaths/1,000 live births (2005 est.)


Life expectancy at birth:
total population: 77.24 years
male: 74.6 years
female: 80.15 years (2005 est.)


Total fertility rate:
2.04 children born/woman (2005 est.)

HIV/AIDS - adult prevalence rate:NA%
HIV/AIDS - people living with HIV/AIDS:NA
HIV/AIDS - deaths:NA

Nationality:
noun: Albanian(s)
adjective: Albanian


Ethnic groups:
Albanian 95%, Greek 3%, other 2% (Vlach, Roma (Gypsy), Serb, Macedonian, Bulgarian) (1989 est.)
note: in 1989, other estimates of the Greek population ranged from 1% (official Albanian statistics) to 12% (from a Greek organization)


Religions:
Muslim 70%, Albanian Orthodox 20%, Roman Catholic 10%
note: percentages are estimates; there are no available current statistics on religious affiliation; all mosques and churches were closed in 1967 and religious observances prohibited; in November 1990, Albania began allowing private religious practice


Languages:
Albanian (official - derived from Tosk dialect), Greek, Vlach, Romani, Slavic dialects

Literacy:
definition: age 9 and over can read and write
total population: 86.5%
male: 93.3%
female: 79.5% (2003 est.)Link: http://www.sitemeter.com/?a=stats&s=...=89&pg=21&r=78
__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-06, 02:17   #9
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Simon, ca perfundim nxjerr ti me ate 70%? Se ata jane ne rradhe te pare muslimane dhe kan harruar nacionalitetin???
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-06, 03:43   #10
Savior
 
Anėtarėsuar: 08-02-06
Vendndodhja: Dardani
Postime: 582
Savior e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Bravo ju koft a shum t'fort jeni shqiptar. Eshte kjo hera e pare qe nuk e keni perkrah terrorizmin islamik. Ende nuk po mundem te besoj qe se se keni votu Muslimanizmin.
Qitash ja keni nis mum pelqy.
Savior Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-06, 04:23   #11
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Une akoma nuk me besohet qe ka shqiptare qe u intereson feja me shum se kombi. A thua muslimanet duhet te masakronin gjith krishteret sipas urdhrit te ndonje sulltani, apo duhet te krishteret shqiptare te luftonin bashke me serbogrekun kunder shqiptareve musliman te Kosoves?


Deri ne moshen 22 vjecare te gjith shqiptaret qe kam takuar ne jete kan qene shqiptare ne rradhe te pare. Qe kur erdha ne forume kam pa per here te pare me habi te madhe shqiptare qe u ka kthyer gjaku ne uje dhe kan harruar cfare flamuri kan ngrit paraardhesit tane te bashkuar ne Vlore ne 1912.
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-06, 11:27   #12
at|n|
 
Avatari i at|n|
 
Anėtarėsuar: 24-03-05
Vendndodhja: Mitrovicė
Postime: 218
at|n| me shokė shumeat|n| me shokė shume
Gabim

Se pari po me quditin moderatoret e ketij forumi se si lejojne gjithfar injoranti me hap tema "palidhje" Vet menyra e pyetjes se temes tregon intelektin e tij. Se dyti kundershtoj ashper ndaj asaj se si eshte shkruajt feja Islame si e "harapave" (meqe jemi ketu qka dmth kjo "harap"????) Ti injorant se pari shko mso gjuhen shqipe e pastaj eja ketu e shkruaj diqka. Feja e shqiptareve eshte ISLAMI u pelqeu juve apo jo, sepse 90% e shqiptareve jemi musliman edhe kshtu qe ajo eshte shumice absolute e si ne qdo vend te botes konsiderohet fe zyrtare, te tjerat jane cikrrima. Se treti protestoj ashper kunder avatorit te ketij injorantit Zero Cool, nuk eshte e nevojshme ketu te tregohet se sa e urren ai Islamin e te vendos avator fyes per muslimanet sepse po te filloj kshtu qe te gjithe me vendos ndonje avator fyes per tjetrin merreni me mend qka do te behej ketu. Kaq per kete postim mbeteni te pershendetur nga MUSLIMANI ---- at|n|
__________________
Ēdo ditė qė vjen ėshtė mė e vėshtirė se dita qė kalon deri sa ta takojmė Zotin tonė! - Muhamedi a.s
at|n| Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-06, 13:12   #13
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga at|n|
Feja e shqiptareve eshte ISLAMI u pelqeu juve apo jo, sepse 90% e shqiptareve jemi musliman edhe kshtu qe ajo eshte shumice absolute e si ne qdo vend te botes konsiderohet fe zyrtare, te tjerat jane cikrrima. Se treti protestoj ashper kunder avatorit te ketij injorantit Zero Cool, nuk eshte e nevojshme ketu te tregohet se sa e urren ai Islamin e te vendos avator fyes per muslimanet sepse po te filloj kshtu qe te gjithe me vendos ndonje avator fyes per tjetrin merreni me mend qka do te behej ketu.
E dim statistiken qe shumica jan musliman. Pyetja eshte nese keta ndjehen se perkasin ne kombin musliman apo ne kombin shqiptar, cilin flamur beson ti se kan per zemer keta 90%???

Kete?Apo kete?
Dhe dicka tjeter, pse ofendohesh nga avatari i ZeroCool-it, Bin Ladeni nuk eshte ndonje profet, mos eshte heroi jot?
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-06, 13:35   #14
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mė gėzon fakti qė nė kėtė sondazh po shifet se ne mė tepėr e duam shqiptarizmėn.

Atyre qė i pengon ky fakt, le tė merren me vetveten se askush askujt nuk mundet tė ja japė njė besim me detyrim.
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-06, 16:11   #15
varfnjaku
 
Anėtarėsuar: 02-07-04
Postime: 395
varfnjaku e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Une jam Shqipetar fal KISHES KATOLIKE, kultura dhe gjuha ime eshte nga Kisha Katolike sepse lindem bashke me Kishen. Kurse Iliret dhe kultura e tyre [ e jone] ka vdekur bashke me emerin Ilir [ apo iliria], PO TE PAGEZOJ NE EMER TE ATIT E TE BIRIT E TE SHPIRTIT SHEJT, jan fjalet e para Iliro Shqipetar ose fjalet e fundit Ilir dhe te parat Shqipe.
Qysh me than se jam Shipetar ku keto shkojn bashke, SHQIPETAR I KRISHTIT.


varfnjaku Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:42.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.