Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-03-06, 12:16   #1
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim Nga libri i POKERIT-PELGRIN I DASHURISĖ

Disa nga kėto poezi janė nxjerrė nga pėrmbledhja PELEGRIN I DASHURISĖ tė njė autori anonim, me emrin "Pokeri".

TY MALL
Sa shpejt o Zot qė fėrfėllon
E brishtė sikur njė fluske bore
Larg e pandeh, larg e kujton
Vrik e vrik tė zė pėr dore
I kapur si peshk tevona thua
Jetė moj ē’u bėre tinė
Erdhe si flutur ike si ftua
Sikur njė tren mė fishkėllimė…


__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-03-06, 12:18   #2
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

SFINGA IME

Vjen sikur buzėqeshje nga brenga e ndrydhur
Apo sikur fjalė qė s’guxon tė thuhet
Lule e ndaluar me aromė tė hidhur
Breg qė gjithnjė ikė o dhimbje qe mbruhet
Ogur i stolisur je vallė, apo ndoshta lajkė
Ngjizur mes perlash mes strallit qė djeg
Ėndėrr e mėkatit brumosur nė flakė
Sfingė e kohės sė re, qė s’guxoj ta prek.
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-06, 12:20   #3
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

YLL ZEMRE

Herė strall herė gacė
Yll qė zbret prej qielli
Pėrplasėsh nė shuplakė
E ikėn pas dielli
Shqetėsimin lė pas
E makthin pa fund
Tė kėrkoj kudo
Nuk tė gjej askund
Herė bilbil i malit
Pikaloshe flutur
Fllad i njomė pranvere
Trėndafil i kėputur
Ndoshta furtunė dimri
A puhizė verore
Sikur njė i ēmendur
Pas tė ndjeki prore
Herė det i pa anė
Kep i shpresės s’mirė
Kot tė kėrkoj globit
Nė vargje ke hyrė.
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-06, 12:22   #4
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

TY
Larg prekjes sime je, larg edhe unė jam,
Unė pelegrin i dehur qė grish dashurinė
Merre zemrėn time, tė madhe e kam
Tė paktėn pėr njė ditė, apo pėr njė stinė!
Udhėve tė lodhura qe s’i gjenė nė hartė
Rastis t’mė takosh, si flas me vetėvetėn
I dehur nga malli, nga fjala e zjarrtė
Jeta ėshtė e bukur, pse s’e jetoj Jetėn?
E dij se do tė gjej, ty magji e universit
Si hėnėn e lodhur nė prak tė mėngjesit.
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-06, 12:25   #5
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

TE PORTAT E ZEMRĖS

Loēka ime e vuajtur, Ti mall i pėrndritur,
Uratė hyjnore mbėshtjellė me pėrgjėrime,
Me krahėt engjullor nga qielli ke zbritur,
Te portat e mbyllura tė zemrės sime.
Unė heshtem pa frymė, nuk ndjehem i gjallė,
Rėnduar nga pesha e trokėllimės nė derė
I etur pėr njė puthje, vetėm pėr njė fjalė,
Jam dimėr i acartė, apo jam pranverė?
E ndjej ardhjen tėnde si dhuratė tė Zotit,
Si kristal i bardhė, nė pikėn e lotit.
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-06, 12:31   #6
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

DASHURI E PARĖ

Erdhe padiktueshėm
Nė shtėrngim dore
Nė ledhatim flokėsh
Ishte vjeshtė me pėrshpėrima
Unė dridhesha nė erė
Fjala nė buzė tė dridhej Ty
Papandehur erdhe
E mbete pėrgjithnjė
E para dashuri..

E sa ēaste tė tjera erdhėn
Rrodhėn vjeshtat sikur njė pėrrua
Me shtėrngime duarsh tė njoma
Ledhatime flokėsh nė erė
Sa tė rrahura zemrash me shqetėsim…

Po vjeshtė e pėrshpėrimave
S’u kthye dot asnjėherė
Ai cast i virgjėr
Nė mua mbeti i mbyllur me dry
Dhe Ti
E para dashuri.


__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-06, 12:32   #7
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

SYTĖ E TU

Qėndroj para syve tu me muzg e me dritė
Sikur para sfinksit kurreshtja mė mbanė
E zhytem nė ta gjith ndrojtje e frikė
Sikur njė det pa fund e pa anė.

Ndonjėherė shiqohem sikur nė pasqyrė
Nė syt e tu tė kaltėr, mister pėrplot
Dhe e lexoj heshtjen pėrbrenda tė ndryrė
Pėrpara fshehtėsisė rri e sogjoj kot.

Vallė cila enigmė nė bebėza tė fle
Nė sytė e tu tė thellė sikur deti Mike
Mė plandos nė tokė, herė nė qiell mė ngre
Brenda mė tėrheq si vrimė e zezė kosmike.

Unė vėshtroj thellėsinė e syve tu
E hyj nė ta, sikur nė ujė zhytem
Pastaj trembshėm dal nga ai det blu
Kam frikė se mbetem, kam frikė se mbytem.

__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-06, 12:35   #8
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

URA

E rrjedhte lumi me tinguj tė qetė
Mbi shushurimė ca parmak prej druri
Mbėshtetur nė ta njė vajzė me gėrshetė
Shtėrngim gjoksi ndjeva, njė dhimbje mė zuri.

Sikur njė peshk i kapur nė gjum
Pa frymė i mbetur qė pėrpėlitet nė rrjetė
Ashtu papritmas u zura dhe unė
Nė vezullima sysh tė vajzės me gėrshetė.

Ai ēast mrekullie qė njerinė pushton
Dhe e bėn tė ndjehet si njė ēilimi
Nga gjumi i thellė ėndrrat prore zgjon
Mė gjeti dhe mua buzė Drinit tė Zi.

Veēse rrodhi lumi e iku nė det
Pranvera u vyshk u tha e ra nė gjum
Nga ajo dashuri veē kujtimi mbet
Se edhe koha rrodhi sikur ai lum.
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-06, 12:39   #9
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

PLEPI

Tani mė s’tė shoh e dashura Mike
Veē fytyrėn tėnde ruaj nė kujtesė
Sikur njė yll nate shdėrite e ike
U harrua fjala u zhbė ajo besė.

Shpesh mė bie rruga kaloj pranė atij plepi
Qė kėngės ia merr ndėr gjethe fėshfėrinė
Dy emra tė gdhendur dhe njė zemėr mbeti
Njė zemėr e vrarė, pa shpirt e pa frymė.

Mė bien ndėrmend ato netė me hėnė
Buzėt e mia prush faqet tua flakė
Ti soditje gjethet nė tokė duke rėnė
Unė njė yll qielli mbaja nė shuplakė.

Fat i dashurisė sonė dhe plepin e gjeti
Ėshtė lodhur e mekur me plagė nė lėvozhgė
Emrat tanė tė gdhendur koha nuk i treti
Veē mes zemrės kishin shpuar njė gozhdė.

__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-06, 12:41   #10
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

DIKUR

Ti mbėshtetje kokėn nė gjoksin tim
E kaplonte heshtja mbaronim me fjalė
Po zemra rrahte brenda me shqetėsim
Era fishkėllonte ca rima plot mall.

Ti mbėshtetje kokėn e i mbyllje sytė
Flokėt e verdhė tė valviteshin nė erė
Mandej mė thoshje duke pėrshpėritė
Dashuria dhe dimrin bėn pranverė.

Ku vajti pranverė e Jetės sime
Ku iku blerimi nė sytė e tu
Ku treti endrra e asaj stine
Dhe fjongo e zezė nė gėrshetėn blu.

Gjithēka u rrėnua sikur njė kullė zalli
Unė i vetėm mbeta nė breg tė pikėllimit
Veē brenda zemrės peng mė mbeti malli
Petalet u kėputėn nė lulen e kujtimit.

__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-06, 12:43   #11
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

PRAP DASHURIA

Sėrish do tė takohemi sikur dikur moti
Pėrballė njėri tjetrit edhe njė herė
Prap do tė takohemi nėse e do Zoti
O, vetėm le tė jetė pranverė.

Unė me flokėt thinja ti me grim mbi sy
Sa vite qė ikėn s’u kthyen asnjėherė
Unė e kam njė djalė, Ti ndoshta i ke dy
O, vetėm le tė jetė pranverė.

E mban mend atėherė kur mbėshtetje kokėn
Tė strukur pranė blirit, tė fshehur nė terr
Mė thoshe pėr Ty, do ta braktisi botėn
Pas do tė tė vij, deri nė Jupiter.

Po gjithēka rrodhi ndryshe u pėrmbyt vapori,
Se fati i njeriut shpesh qenkėsh i prerė
Mes kateve tė jetės u prish ashensori
Dhe mbetėm nė tokė, s’arrimė nė Jupiter.

Mund tė jetė e hėne, e marte apo e mėrkurė
Do tė qėndrojmė pėrballė edhe njė herė
Ti tani je grua, dhe unė jam bėrė burrė
O, vetėm le tė jetė pranverė.

__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-06, 12:45   #12
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

GJEMB NĖ TRĖNDAFIL

Tė afrohesha praėn
E dashura Mike
E ndjeja aromėn e lėkurės sate
Sikur njė trėndafil kur hapet
E derdhet gjithė erė
Dhe i hutuar prore
Lumturisht i dehur
Harronja pėr njė ēast
Se pranė aromės
Ėshtė gjembi qė therr.
Dhe Ti mė rrinje pranė
E dashura Mike
Pranvera ndjehej kudo
Kur mė ledhatonje flokėt
Unė kėputja petale
Pėr ta zgjidhur enigmėn
“Mė do, s’mė do,
S’mė do, mė do…’

Mandej duke u qeshur
Mė quanje ēilimi
E thoshe
Ku e dinė lulet tė dua o s’tė dua
E mė hedhje kokės
Njė grusht mė trifil
Unė kėputja petale
Ti mė kėputje mua
Tė pandehja Mike
Ti gjemb nė trėndafil…

__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-06, 12:48   #13
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

SHI E LOTĖ

Asgjė nuk bėzėnte
Nė atė buzėmbrėmje tė ftohtė
Vetėm vjeshta
Sikur njė vozgė e vrimosur
Po derdhej me shi
Qielli i zymtė
Natė e vdekur
Vallė, ishim tė gjallė
Ne tė dy?

Pėrtokė binin gjethet
Stolisur me verdhėsi
Dhe shelgjet zhvisheshin
Ngadalė e mirė
Sikur njė femėr e turpėruar
Kur zhvishet
Nė gjysėmerrėsirė.

Jo asgjė nuk pipėtinte
Nėn qiellin e molepsur
Veē heshtje e boshėsi
Dhe pika
Pika tė vakta lotėsh
Pėrzier me shi.
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-06, 12:50   #14
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

YLL ZEMRE

Pranė stolit tė gėrvishtur
Kish hapur degėt shelgu
Pėrmallshėm vajtonte
Mbi t’onat hije
Errėsira qe zhveshur
Dhe hėna e strukur pas reve
Peshonte mėkatin
E stinės qė po ngrysej.

Si ėndėrr e prerė befas
Nga njė lėkundje dore
Qė tė prek nė mėngjes
Apo cingėrimė ore
Qė pa mėshirė tė godet nė vesh
Nėn degėt e holla
U kėput dashuria
E lotėt rrodhėn qetas.

Nuk e dij cili yll
U fik asaj nate
Derisa vėshtronja ikjen
E njė femre
Veē drithėrimė ēerpikėsh
E boshėsi
U fik njė meteor
Apo njė yll zemre?
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-06, 12:51   #15
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

VDEKJE E DASHURISĖ

Njė lamtumirė
E heshtur e pathėnė
Mbete nė skaj tė buzėve
Vetėm fėshfėrima e gjetheve
Tė praruara nga vjeshta
Flet me buzėmbrėmjen e ftohtė.

Gjithēka kundėrmon dhembje
Asfalti i lagur
Neonėt e fikur
Kalimtarėt e dehur.

Ne, sikur tė kishim
Gėlltitur gjuhėt
Sogjojmė diku nė humbėtirė
Pėrmbrenda vlon dėshira
Tė zhveshim lėkurėrat
Apo,
Tė na pėrpijė kjo mugėtirė.

Ne gjithnjė heshtemi
Sikur gjuhėprerė
Por flasin gjethet
Qė bien pėrtokė
Tė kalbura
Tė vdekura
Sikur dashuria jonė.


__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:07.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.