Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-04-06, 13:39   #1
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim Forum i mbytur nga keqperdorimi i gjuhes shqipe!

Sa kohe qe shkruaj ne kete forum, kam vene re, se pjesa me e madhe e anetareve, bejne jashte mase gabime, ne perdorimin e gjuhes shqipe.
Po te lexosh disa anetare, bindesh lehte se te to mungon niveli minimal i njohurive te gjuhes.
Kjo vjen nga puna e dobet neper shkolla, por dhe nga fakti se vete personi shume pak vemendje i kushton rregullave te gramatikes dhe drejtshkrimit te gjuhes.

Cdokush mund te gaboje, mirepo gjeja e pare qe duhet te behet, eshte qe para se te dergohet shkrimi ne forum, te kontrollohet me pare nga gabimet.

Do te ishte e mirepritur, nese te gjithe anetaret i rishikojne shkrimet e tyre dhe nga ky rishikim te shkruajne ne kete teme, se cfare gabimesh kane bere.

Forumi duhet te jete edhe shkolle, per ato qe desherojne te mesojne, sepse mosnjohja e mire e gjuhes shqipe, eshte nje gabim i pafalshem, per te sotmen dhe per te ardhmen!


__________________
Paraja e ben njeriun te pasur, ndersa edukata e ben ate zoteri!
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-04-06, 14:17   #2
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje Kalt.

Pajtohem me ty kur thua qe behen gabime shume ne shkrime ,por duhet te kuptojme qe:

Ketu ka shume qe jane linde e rrite jashte trojeve shqiptare dhe nuk e njohin gjuhen mire.
Dhe shifet kjaret e mire qe mundohen ta shkruajne ashtu si duhet.
E shohe bukur mire qe cdo dite e me shume shohe pemiresime me shkrimet e tyre.

Gabime bejme, kjo eshte normale, per ate dhe do te ishte mire qe secili anetare
ta kete te mundur te i ndryshoje /editoje postimet /shkrimet e veta.
Nese eshte ne pytje qe te i shikojme me mire para se te i postojme shkrimet tona.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-04-06, 14:35   #3
napoleoni
 
Anėtarėsuar: 01-05-04
Vendndodhja: ch
Postime: 192
napoleoni i vlerėsuar jo keq
Gabim

Mbėshtes plotėsisht atė qė thuani ju i nderuar Kalt. Gjuha shqipe e pėrdorur saktė si gjatė tė folurit ashtu edhe tė shkruarit, bėjnė qė gjuha shqipe tė tingėllojė magjishėm. Kur filloj leximin e ndonjė shkrimi nga forumi, nėse hasė nė gabime trashanike qė janė tė shumta, unė braktis leximin e tij. E di qė nuk veproj drejt, por vėrtetė disa shkrime duhet deshifruar pėr t`i kuptuar. Pėrderisa janė tė kapshėm, ndonjėherė ia vlen edhe tė lexohen. Nėse pres qė dikush tė shkruaj pa gabime dhe tė jetė shembull pėr tė tjerėt dhe nga i cili mund tė mėsohet diēka nė kėtė forum, padyshim qė ai ėshtė moderatori i nėnforumit tė gjuhės shqipe, nė kėtė rast Ju. Po nisem nga postimi i kėtij apeli pėr pėrdorim korrekt tė gjuhės tė cilėn e pėrkrah plotėsisht. Por nėse ia lėshojmė njė sy, do tė vėrejmė shumė gabime: presjet e shumta tė panevojshme dhe sintaksa e dobėt. Pėr shembull ndalemi tek fjalia:

"Po te lexosh disa anetare, bindesh lehte se te to mungon niveli minimal i njohurive te gjuhes."

Le tė kuptojė se tek anėtarėt e forumit mungon niveli minimal i njohurive tė gjuhės, dmth. ata paskan nivel maksimal tė njohurive tė gjuhės. Dyshoj se ke menduar kėshtu. Kėsaj nuk i thonė lėshim nga ana e moderatorit tė gjuhės shqipe, por gabim trashanik.
__________________
Tė jetosh pas vdekjes, nganjėherė duhet flijuar tėrė jetėn.
napoleoni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-04-06, 16:29   #4
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga napoleoni
Mbėshtes plotėsisht atė qė thuani ju i nderuar Kalt. Gjuha shqipe e pėrdorur saktė si gjatė tė folurit ashtu edhe tė shkruarit, bėjnė qė gjuha shqipe tė tingėllojė magjishėm. Kur filloj leximin e ndonjė shkrimi nga forumi, nėse hasė nė gabime trashanike qė janė tė shumta, unė braktis leximin e tij. E di qė nuk veproj drejt, por vėrtetė disa shkrime duhet deshifruar pėr t`i kuptuar. Pėrderisa janė tė kapshėm, ndonjėherė ia vlen edhe tė lexohen. Nėse pres qė dikush tė shkruaj pa gabime dhe tė jetė shembull pėr tė tjerėt dhe nga i cili mund tė mėsohet diēka nė kėtė forum, padyshim qė ai ėshtė moderatori i nėnforumit tė gjuhės shqipe, nė kėtė rast Ju. Po nisem nga postimi i kėtij apeli pėr pėrdorim korrekt tė gjuhės tė cilėn e pėrkrah plotėsisht. Por nėse ia lėshojmė njė sy, do tė vėrejmė shumė gabime: presjet e shumta tė panevojshme dhe sintaksa e dobėt. Pėr shembull ndalemi tek fjalia:

"Po te lexosh disa anetare, bindesh lehte se te to mungon niveli minimal i njohurive te gjuhes."

Le tė kuptojė se tek anėtarėt e forumit mungon niveli minimal i njohurive tė gjuhės, dmth. ata paskan nivel maksimal tė njohurive tė gjuhės. Dyshoj se ke menduar kėshtu. Kėsaj nuk i thonė lėshim nga ana e moderatorit tė gjuhės shqipe, por gabim trashanik.
I nderuar napoleoni,

Fjalia qe ke cituar ne shkrimin tend, mendoj se nuk eshte gabim.
Per cfare aresyesh ajo nuk e jep kuptimin e vertete, pra te faktit qe shume anetare te forumit, kane nje nivel shume te ulet te njohjes se gjuhes shqipe?
Kur thuhet "mungon niveli minimal i njohurive te gjuhes", duhet kuptuar ashtu sic eshte shkruar.
Megjithate, pa dashur te marr rolin e njeshit si njohes i gjuhes shqipe, mendova ta hap kete teme me qellimin e mire.
Ne kete mes, ndonese ne shkolle kam studjuar jo me pak se 10 vjet gjuhen shqipe (nuk jam me profesion gjuhetar e as ne fusha te tjera te ngjashme), nuk mund te them se e mbaj veten per te persosur, por ate qe une mundohem ta bej cdo dite e ne cdo shkrim (jo vetem ketu), eshte perdorimi sa me i kthjellet i fjaleve, menjanimi i fjaleve te huaja dhe te panevojshme etj.
Megjithate tema kete qellim ka, pra rrahjen e mendimeve se si te perdoret sa me drejte e sa me bukur gjuha shqipe.

Pershendetje.
__________________
Paraja e ben njeriun te pasur, ndersa edukata e ben ate zoteri!
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-04-06, 17:02   #5
Drinni
Anėtar nderi/ Nėndor 2006
 
Avatari i Drinni
 
Anėtarėsuar: 04-03-06
Postime: 1,616
Drinni e ka pezulluar reputacionin
Unhappy Amaaaaan mos na perzini ketu.

Tem kjo shum e qelluar, Plotsisht i mendimit tuaj Kalt, po qe do kur neve smundemi mos me than sdijm me mir..... Ah sikur tja kisha hapur me mir veshet profesorit tim te ndjer me mir, kur shpjegonte per neulogjizmat....
Drinni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-04-06, 17:42   #6
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Forum i mbytur nga keqperdorimi i gjuhės shqipe!

Vet titulli i temės pak si irritues, pėrndryshe temė me vend.

Nuk bėhen gabime gjuhėsore vetėm nė ketė forum diskutimesh, gabime bėhen edhe nė mediume tė ndryshme ku kan ekspertė tė paguar pėr tė evituar gabimet drejtshkrimore e nė tė folur.

Unė jam i pari qė bėj gabime tė shumta gjuhėsore, por kjo asnjėherė nuk pengon qė tė inkuadrohem edhe nė tema tė tilla.

Ėshtė e vėrtetė se, ka shum diskutues tė cilėt as njė ditė nuk kan vijuar mėsimet nė gjuhėn shqipe, lind e rrit nė gyrbet, por ka edhe tė tjerė tė cilėt kan kualifikime tė larta e ndoshta edhe nė lemin e gjuhės, e bėjnė gabime tė shumta gjuhėsore.

Nejse mos tė zgjatėm shum me ketė, unė mendoj se shum do tė ishte e dobishme pėr tė gjithė ne sikur ata tė cilėt njohin gramatiken e rregullat drejtshkrimore tė gjuhės shqipe tė kontribojnė nė ketė drejtim duke sjellur shembuj se si duhet shkruar drejtė.

Ja p. sh. unė po filloj nga gabimet e mia personale qė unė i perseris:
Kur perdoret:
(e) pa zė (ė),
(q) e butė dhe (ē) e fortė
shenjat e pikėsimit, kryesisht njė pushim i vogėl (,) etj.

Pastaj ėshtė shumė e vertetė se hasim nė gabime trashanike qė nė tė shumten e rasteve mundė tė jenė edhe gabime teknike, apo unė p. sh. shpesh mė ndodh, dua tė shtypi njė shkronjė e tja mshoj tjetres, nė vend se tė shkruaj shkronjėn (sh) shpesh me del (hs) e pėr ketė ėshtė mirė para sė tė postohet mesazhi tė kontrollohet njė herė.

Pastaj kėta qė janė njohės tė gjuhės sė pickuar (letrare) kur tė hasin nė gabime tė ndryshme kishte me qen shum e dobishme qė tė sjellin fjalen e shkruar gabimisht, e tė tregojnė si shkruhet drejtė, pa e cekur identitetin e gabuesit, kėshtu ma merr mendja se do tė mesonim tė gjithė.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-04-06, 23:10   #7
napoleoni
 
Anėtarėsuar: 01-05-04
Vendndodhja: ch
Postime: 192
napoleoni i vlerėsuar jo keq
Gabim

I nderuari Kalt,
unė vetėm morra njė shembull. Kėtu kemi tė bėjmė me perceptime tė ndryshme qė rrjedhin nga pėrdorimi i njė sintakseje tė dobėt. Por edhe njė gjė: nėse tė gjithė anėtarėt e forumit do tė shkruanin gjuhėn ashtu siē e shkruani ju, padyshim se do tė kishte njė pasqyrė mė mirė e cila do tė inspironte lexim tė kėndshėm. Jo rastėsisht u pėrgjigja nė temėn e hapur nga ju duke ndarė idenė e pėrbashkėt se gjuha shqipe e pėrdorur nė kėtė forum ėshtė e sakatosur. Njė nga postusesit paraprak, cek gabimet teknike qė bėjmė gjatė shtypjes sė testaturės tė cilat janė lehtė tė identifikueshme dhe si tė tilla nuk duhet tė mirren si gabime. Mirėpo ajo qė brengos nė kėtė drejtim janė barbarizmat e panevojshme, pėrdorimi jo korrekt i foljeve, sintaksa tė huaja ( nė kėtė forum hasim nė bollėk sintaksash sllave por me fjalė shqipe ) Mendoj se gjuha e rrjedhshme duhet tė ketė ritėm origjinal qė pėrcaktohet nga rregullat sintaksore. Nga ky kėndvėshtrim nuk janė mė shumė se 4 apo 5 anėtarė qė e shkruajnė bukur gjuhėn shqipe duke iu pėrmbajtur sintaksės sė saj. Nuk di pse kur flitet pėr gabime aludohet nė fjalė tė shkruara gabimisht tė cilat mendoj se secili mundet shumė lehtė t`i pėrmirėsoj ato. Kujdesi duhet tė pėrqėndrohet tek sintaksa, kompozimi i saktė i fjalisė, mospėrsėritja e fjalės sė njejtė nė njė fjali, kohėt e foljeve, fjalėt e huaja, etj etj.

Respekt !
__________________
Tė jetosh pas vdekjes, nganjėherė duhet flijuar tėrė jetėn.
napoleoni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-04-06, 05:28   #8
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje !

Lexoj me kurreshtje shkrimet dhe postimet e juaja ne lidhje me gjuhen shqipe, por njė do tė ju pyesja , pa asnjė qellim prekes ose nenqmues , se si e vlersoni ju saktesin e shkrimit tė gjuhes shqipe , ne bazė tė ciles sintaks, drejtshrim dhe ku dhe si ėshtė e vertetuar se kjo gjuhė e shkruarė ėshtė ajo e sakta tė cilet disa edhe e quajnė tė saktė.
Me bie ndermendė edhe takimi me shumė intelektualė tė gjuhes shqipe qė konkretishtė nuk pajtohen me shkrimin e sotem dhe gramatiken e shkruarė ne keto ditet tona , si pasojė e asaj qe akoma nuk ėshtė pėrfunduarė , ose akoma nuk ėshtė ardhur ne mirėpajtim shkrimi i gjuhes shqipe si ne media ashtu edhe ne botimet e ndryshme letrare.
Kujtoj Kongresin eGjuhesis ne Tiranė ne vitin 1996 , kur gjuha shqipe mbeti si zvarrė neper tokė akoma , dhe si pasojė e kesaj , a thua ku qendron shkau tė nderuarė /a , nese ka mundesi tė na tregoni .
Anetaret qe shkruajnė ketu , kerkojnė njė falenderim tė veqantė, por aspak njė nenvlersim se shkrimet e tyre edhe nuk mundeni tė i lexoni si pasojė e gabimeve ne drejtėshkrim.
Do tė kujtoja edhe shkrimin e profesorit dhe shkrimtarit e studjuesit Robert Marku po edhe tė dr :Aurel Plasarit me titullin "Muxhahedinet e gjuhes shqipe " botuar ne gazeten Rilindja Demokratike .
Pra , kush e ndertojė ketė gjuhė dhe nga kush , e kush u shkallmua ne drejteshkrimin gjuhsorė dhe u vorros thellė deri me sot.
A thua i nderuari Konica kishte tė drejtė ne shkrimet e tij ( Lexo Librin " Konica jam une " tė dr Sabri Hamitit)
Pres pergjegjen nga ju tė nderuarė dhe njeherit u lus pėr mirėkuptim , ndersa atyre qe shkruajnė dhe gabojnė ne shkrime, do tė ju thoja qe -Vetem peØrpara , sepse njeriu i menqurė mesohet cdo here , ndersa ai qė thotė qe eshte i pėrsosurė , ai kurrė nuk din asgjė .
Nderime
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-04-06, 09:23   #9
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Psikologu,

Pa dashur te hap nje fjalosje (debat), rreth atyre qe ke ngritur ne shkrimin tend, desheroj edhe njehere te bej te qarte, se tema eshte hapur per gabimet qe behen, nga mosnjohja dhe mosrespektimi i rregullave te drejtshkrimit te gjuhes shqipe, qe jane ne fuqi.
Ne nuk jemi ketu qe te bejme reforme te gjuhes!
Me e pakta qe ne mund te bejme, eshte ndergjegjesimi i anetareve rreth domosdoshmerise se respektimit te drejtshkrimit.
Gjuha letrare shqipe, eshte ajo qe eshte vendosur ne Kongresin e Drejtshkrimit te Gjuhes Shqipe, ne vitin 1972.
Nese dikujt nuk i pelqen, atehere ai lirisht mund te hape nje teme te vecante dhe te shkruaje si ja merr mendja.

Pra te mos merremi me probleme, per te cilat ne nuk jemi te zot t'ju dalim ne balle.
__________________
Paraja e ben njeriun te pasur, ndersa edukata e ben ate zoteri!
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-04-06, 15:27   #10
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pėrshėndetje!
Duke lexuar postimet,vrejė qė ka interesim dhe dėshirė tė gjejmė njė modalitetė ,se si tė ndihmojmė forumistėt ,qė kanė dėshirė tė shkruajnė tė postojnė shkrime tė pastėrta gramatikore.

Pėrkrahu idenė e Zt. Dilaver, ēė tė sjellen fragmente tė postimeve me gabime ,ku ju Profesionistėt e gjuhės shqipe tė na korigjoni/pasuroni me drejtėshkrime.

me nderime,Naki__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-04-06, 16:02   #11
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Tek nje nga temat e "Diskutimeve Shoqerore", eshte shkruar keshtu:

Parimor e konsideroj; Zotin,familjen,Personale,dashnin,popullin ,fejen,
Shoqrija vjen e shkon askujt s mundem me i hy ne privat,gjdo njeri i ka megjat e ndara, nese don , mund t rrin bashk nese jo udhamar?.

- "fejen" shkruhet "besimin";
- "dashnin" shkruhet "dashurine";
- "Shoqrija" shkruhet "Shoqeria";
- "s mundem" shkruhet "s'mundem";
- "gjdo" shkruhet "cdo";
- "don" shkruhet "do";
- "bashk" shkruhet "bashke";
- "udhamar" shkruhet "udha e mbare"
- etj.

Ju kerkoj ndjese autoreve te shkrimeve dhe shpresoj ne mirekuptimin e tyre!
__________________
Paraja e ben njeriun te pasur, ndersa edukata e ben ate zoteri!
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-04-06, 16:20   #12
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

"Ky tekst qe pretendon te zgjoje kurreshtjen e arkeologeve Shqipetare dhe te fillojne angazhimet e tyre per studimin e ketyre mumijeve, te cilat nuk jan te pakta ne kete lokacion, sepse e tere kodra tek Uji i Tharret ne afersi te fshatit Likove rrethi i Kumanoves, Maqedonise eshte i mbushur me kufoma te ketilla Dardane te cilat datojne para 3000 vjetesh."Ky shkrim merr persiper te terheqe vemendjen e arkeologeve shqiptare, qe ata te kryejne detyren e tyre, per nisjen e studimeve te ketyre mumieve, te cilat nuk jane te pakta ne kete zone. Tere kodra deri tek "Uji i Tharte", ne afersi te fshatit Likove, rrethi i Kumanoves, ne Maqedoni, eshte e mbushur me mumie te tilla, qe mund te jene rreth 3000 vjecare.

Ndersa cilesimi i tyre si "Dardane" eshte i pasakte, deri sa ato ende nuk jane studjuar nga arkeologet!
__________________
Paraja e ben njeriun te pasur, ndersa edukata e ben ate zoteri!
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-04-06, 16:31   #13
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Nje tregim qe me preki thelle ne zemer, ne fillim te leximit nuk kisha menduar se do te me terqithet trupi dhe lotet do te me dalin.
Njeriu kalon shume prova ne jete poe gjithemon duhet me pas Optimizem dhe me shiku fytyren!

Edhe une e dua shume nenen time dhe babain time dhe i faliminderoj per te gjithat.

Ju pershendes per tregimin qe na sollet ketu dhe shpresoj qe te keni fuqiiiii.


me rrespktProvoni vete qe te gjeni gabimet e ketij shkrimi dhe te beni korigjimet e duhura.
__________________
Paraja e ben njeriun te pasur, ndersa edukata e ben ate zoteri!
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-04-06, 21:32   #14
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalt
Psikologu,

Pa dashur te hap nje fjalosje (debat), rreth atyre qe ke ngritur ne shkrimin tend, desheroj edhe njehere te bej te qarte, se tema eshte hapur per gabimet qe behen, nga mosnjohja dhe mosrespektimi i rregullave te drejtshkrimit te gjuhes shqipe, qe jane ne fuqi.
Ne nuk jemi ketu qe te bejme reforme te gjuhes!
Me e pakta qe ne mund te bejme, eshte ndergjegjesimi i anetareve rreth domosdoshmerise se respektimit te drejtshkrimit.
Gjuha letrare shqipe, eshte ajo qe eshte vendosur ne Kongresin e Drejtshkrimit te Gjuhes Shqipe, ne vitin 1972.
Nese dikujt nuk i pelqen, atehere ai lirisht mund te hape nje teme te vecante dhe te shkruaje si ja merr mendja.

Pra te mos merremi me probleme, per te cilat ne nuk jemi te zot t'ju dalim ne balle.
Pershendetje Kalt !

Sė pari do tė shkruaja se shkrimin e juaj se " Pa dashurė te hap njė fjalosje " do tė kisha deshirė qė tė sqaroj dhe tė jeni mė shumė konstruktiv se debati dhe diskutimi nuk ėshtė fjalosje , tė pakten une mendojė ashtu, por si mendoni ju ???
Te mos mirremi mes veti dhe me gjerat tona , por nese qė simbas jush : " Pra te mos mirremi me probleme tė cilat nuk jemi tė zot t“ju dalim nė ballė " atehere do tė ju pyesja pra shkurt se :
Perse mirreni me dicka nese nuk keni zotesi ose njohuri tė kesaj lemije ,e dhe pse cdo kush ka te drejtė te shkruajė atė cka mendon , por jo tė injoron aspak e tė kerkoj qe simbas jush :-"Nese dikujt nuk i pelqen ..." ?!!!
Sigurishtė se edhe ata tė cilet lexojnė shkrimet e juaja se forumin po e prishin disa me drejteshkrim tė gabuarė. kan edhe ata dicka tė thonė dhe tė preken rrethė kesaj , por , cdo kush ka tė drejtė ne shprehje , fjalė e mendim ,e nese mirremi me fakte, etnologji , albanolgji etj , atehere ketu nuk mundemi tė shkruajmė si ashtu dojmė , por ashtu si ėshtė , pra bazuarė ne fakt dhe veq nė fakt.
Ne nuk kemi se cka mirremi me pelqimin e shkrimeve tė njeri -tjetrit , por jemi ne debatin e sė vertetes dhe nė gjurmet e sė vertetes.
KUr e shkruan ti , si " njohes i gjuhes shqipe " se drejteshkrimi gjuhsorė eshte ajo qė eshte vendosurė ne KOngresin e Vitit 1972 , une do tė pyesja Ty se nga kush , pra nga kush , se mirė e dijme se ne atė kohė ishin tė cenzuruarė Fishta , Koliqi , KOnica , Maloku , Pipa , Shllaku , Palaj , POradeci etj etj , pra a thua keta vigan ku mbeten dhe ku doktorruan ata tė cilet formuan njė drejteshkrim , nga kush moren burim dhe nga kush edhe faktin , pra , kjo do tė duket ndoshta si njė fjalosje, por nga ana ime ėshtė dhe do tė mbetet vetem fakt dhe asgja mė shumė.
Me Shuteriqin ne krye , nuk mund tė ketė njė drrejteshkrim gjuhesor qė mund ta quajmė si shkrim tė perkryerė, kur mungojnė viganet e gjuhes dhe tė letersisė , tė poemes dhe fjales sė kulluarė.
Me thuani u lutem se nga 20.999 fjalet e reja tė Fishtes qe pėr herė tė parė i pėrdorė ne Lahuten e Malcis , cilat nga keto mirren sot si pasuri gjuhsore , dhe cilat duhet tė jenė ato qė nuk guxojnė tė preken aspak.
Te ndalem me kaq , veq mos harroni se gjuha shqipe ėshtė bastarduarė nga njė diktatorė komunistė i cili ka shkelurė ne cdo parim tė artit dhe tė gjuhes dhe vleres letrare-kombtare.
Enese mua nuk mė pelqen mendimi i juaj , sdo tė thotė se do tė hapi njė temė tjeter , por do tė mirrem me ketė temė.
Nderime
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-04-06, 21:45   #15
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalt
Tek nje nga temat e "Diskutimeve Shoqerore", eshte shkruar keshtu:

Parimor e konsideroj; Zotin,familjen,Personale,dashnin,popullin ,fejen,
Shoqrija vjen e shkon askujt s mundem me i hy ne privat,gjdo njeri i ka megjat e ndara, nese don , mund t rrin bashk nese jo udhamar?.

- "fejen" shkruhet "besimin";
- "dashnin" shkruhet "dashurine";
- "Shoqrija" shkruhet "Shoqeria";
- "s mundem" shkruhet "s'mundem";
- "gjdo" shkruhet "cdo";
- "don" shkruhet "do";
- "bashk" shkruhet "bashke";
- "udhamar" shkruhet "udha e mbare"
- etj.

Ju kerkoj ndjese autoreve te shkrimeve dhe shpresoj ne mirekuptimin e tyre!
I nderuarė , me duket se ketu ka dicka akoma tė keqsqaruarė nga ana e juaj nė lemit e drejtėshkrimit letrarė.
Bashk -shkruhet bashk e jo -bashkė . sepse bashka ėshtė dicka qe e banė delja me veti (lesh delje)

Don -shkruhet don , jo do , sepse do mund ta pėrdorim nė shumė trajta qė nuk pėrputhet me njė deshirė tė njeriut , dashuri , ose veprim.
Shembullė ; Njeriu kur don benė atė qė don, e si do tė tingellonte nese do ta shkruanim -Njeriu kur do benė atė qė do?!
s“mundem -nuk muj-simbas gjuhes dhe kongresit tė Manastirit (gegrishtja ) , sepse kjo s“mundem mundet tė kaloj edhe ne atė qė jam i sėmurė, e semurė, ose qė shqiptimi i fjales s“mundem ėshtė belebezim i tė folurit.
Disa fjalė qe kerkoj nga ju sqarim ;
Clirim
Cnjerzim
Zhgenjim
anulim
konstatim
A ka mundesi tė na i sqaroni keto se nga kur dhe si pėrdoren ne letersinė tonė shqiptare dhe a janė keto tė kongresit tė " drejtė shkrimit komunist 1972"
Nderime


__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:28.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.