Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 23-04-06, 09:44   #1
Kaci
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 77
Kaci e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kaci
Gabim Shkolla e parė shqipe nė Kosovė

“Qysh mė 1584, nė Letnicė tė Shkupit , mė pas edhe nė Shtumbulla tė Gjilanit, dy fshatra shqiptare, kanė funksionuar kolegje fetare. Kolegjet e kohės ishin shkolla tė larta. Aty pėrveē teologjisė, mėsohej filoozofia dhe studijoheshin klasikėt“ (Dhimitėr S. Shuteriqi, Marin Beēikeni dhe shkrimet tė tjera, Tiranė 1987, fq, 92.).


Nuk janė tė rastit takimet e Dom Mikel Tarabullizit, sepse Stublla ėshtė vend i cili ka traditė tė lashtė tė SHKOLLĖS (shqipe). Pra, shkolla e Stubllės ėshtė e para e legalizuar (1905) nė Kosovė nė gjuhėn shqipe. Takimet e Dom Mikelit janė kremtimi dhe kujtimi i mėsuesit tė kėsaj shkolle Dom Mikel Tarabulluzit dhe martirėve tė kėsaj ane. Takimet kanė filluar mė 1990 dhe janė bėrė tradicionale. Mbahen njė herė nė vit nė lokalet dhe oborrin shkollės sė parė shqipe, (tash kishė dhe muzeum), qė zgjasin dy ditė dhe atė javėn e fundit apo tė parafundit tė shtatorit, pėrkatėsisht tė premtėn dhe tė shtunėn. Organizatorėt: famullia (kisha) e Stubllės, shkolla e Stubllės, Akademia e Kosovės.


__________________
Njė po e theme vetem:

DUANE NJERI-TJETRIN
Kaci Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:27.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.