Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-06-06, 23:18   #1
E|iza
 
Avatari i E|iza
 
Anėtarėsuar: 03-06-06
Vendndodhja: Austri/Maqedonia
Postime: 87
E|iza i dashurE|iza i dashurE|iza i dashur
Gabim Poezi nga une E|iza

keto jan poezi nga une E|iza

Dashuria e humbur

Po ju tregoj te gjithve,
se kjo esht e verteta,
se per Ty i dashur,
as qe me dhimbet jeta.

Por ti nuk paske ndjenja Dashurie,
e nuk paske Zemer per mua,
ti paske vetem fjal te idhta,
e mua per te me tradhtua.

Ti fjalet e mija,
kurr nuk i kuptove,
qe Zemren time,
shum keq e helmove.

A nuk pata une,
nga ju asnje merite?
se ende po te pres,
te me lajmerohesh nje Dite.

Por vetem kete nga ti e kam prite,
fjalen tende me te veshtire,
qe te me thuash lamtumir,
e ti as lamtumir nuk me the mor Djal,
por u largove pa asnje fjal!Dashuria e humbur

Po ju tregoj te gjive,
se kjo esht e verteta,
se per Ty i dashur,
as qe me dhimbet jeta.

Por ti nuk paske ndjenja Dashurie,
e nuk paske Zemer per mua,
ti paske vetem fjal te idhta,
e mua per te me tradhtua.

Ti fjalet e mija,
kurr nuk i kuptove,
qe Zemren time,
shum keq e helmove.

A nuk pata une,
nga ju asnje merite?
se ende po te pres,
te me lajmerohesh nje Dite.

Por vetem kete nga ti e kam prite,
fjalen tende me te veshtire,
qe te me thuash lamtumir,
e ti as lamtumir nuk me the mor Djal,
por u largove pa asnje fjal!


E|iza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-06-06, 23:20   #2
E|iza
 
Avatari i E|iza
 
Anėtarėsuar: 03-06-06
Vendndodhja: Austri/Maqedonia
Postime: 87
E|iza i dashurE|iza i dashurE|iza i dashur
Gabim

Te prita,te prita,
deri sa u rita,
por ende do te pres,
i dashur deri sa te vdes.

Por ti mua me tradhtove,
e shum shpejt me harrove,
e tjeter Vajz,
tash dashurove.

Por Zemra jeme ende ty don,
dhe tjeter nuk mund te dashuron,
se ne Zemer ti mua me ke mbet,
dhe do te me mbesish i dashur per jet!

Por edhe kurr te vdes,
mos qaj ti per mua,
por ri i lumtur dhe i gezuar,
se me Ty ne zemer jeta ime ka mbaruar!
E|iza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-06, 23:22   #3
E|iza
 
Avatari i E|iza
 
Anėtarėsuar: 03-06-06
Vendndodhja: Austri/Maqedonia
Postime: 87
E|iza i dashurE|iza i dashurE|iza i dashur
Gabim

Ne Sy te shiqova,
edhe Ti me shqove mua,
me perqafove njeher,
dhe me the "Te Dua!"
E|iza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-06, 23:23   #4
E|iza
 
Avatari i E|iza
 
Anėtarėsuar: 03-06-06
Vendndodhja: Austri/Maqedonia
Postime: 87
E|iza i dashurE|iza i dashurE|iza i dashur
Gabim

Prej te gjithve ne kete Bot,
je i vetmi qe m'pelqen dot,
ne Zemren time TY ke hy,
se "TE DUA VETEM TY!"

Nuk e di se a me don ti mua,
se per jet s'kam me t'harrua,
me TY jeten ta perjetoj,
e gjithmon te te dashuroj.

Une nje deshir e kam,
te vij koha une ti me te marr,
te jetojm se bashku,
te lumtur edhe te pandar!
E|iza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-06, 23:24   #5
E|iza
 
Avatari i E|iza
 
Anėtarėsuar: 03-06-06
Vendndodhja: Austri/Maqedonia
Postime: 87
E|iza i dashurE|iza i dashurE|iza i dashur
Gabim

Vetmia

Prej Dites se pare
une ty,qe te kam njohtuar
ne ty,shum u dashurova
dhe kurr s'kam me te harruar.

Por nje Plumb ne Zemer me ra
dhe shum keq e biroj
Zemren time e plagosi
dhe aq keq e shkateroj.

Ti mua kurr nuk me ke kuptuar
qe une ty te kam dashuruar
e ti zemren time e ke helmuar.

Nuk e kam merituar une keto
qe te qaj une per ty
nuk e kam merituar une kete gje
qe te jetoj me lot ne sy.

Nuk e di se pse une ty te tregoj
vajtjet e m'dha te mija
kur ti aspak nuk e kupton
se cka esht Dashuria.

Nuk e di aspak se si jam mashtruar
e me ne fund te mbes me Zemer te thyer
se une ty kurr nuk te kam puthur
e kurr nuk te kam genjyer.

gjithmon do te them se ende te Dua
por nuk e di ,ti a e ke kuptuar
se ti mua me ke tradhetuar
e dashuria jone tash ka mbaruar.

Ti perseri do ta gjejsh
nje qetesi shpirterore
por une ty gjithmon do te dua
edhe pse ti me tradhtove.
E|iza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-06, 23:25   #6
E|iza
 
Avatari i E|iza
 
Anėtarėsuar: 03-06-06
Vendndodhja: Austri/Maqedonia
Postime: 87
E|iza i dashurE|iza i dashurE|iza i dashur
Gabim

Zemra ime po qane,
dhe shum po vajton,
se ti e ke plagos,
e tash nuk e sheron.

Ti me the se TE DUA,
por aq shpejt me ke harrua,
pse i dashur keshtu vepron,
dhe mua Zemren ma helmon.

Me fal qe ti them keto fjal,
me fal qe te dashuroj ty mor djal,
me fal qe Zemra ime ty te don,
me fal qe zemra ime ty kurr s'te harron.
E|iza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-06, 23:26   #7
E|iza
 
Avatari i E|iza
 
Anėtarėsuar: 03-06-06
Vendndodhja: Austri/Maqedonia
Postime: 87
E|iza i dashurE|iza i dashurE|iza i dashur
Gabim

Prej dites se pare mor Djal,
une kurr te kam taku,
me hyre ne zemer mor Djal,
dhe te kam dashuru.

Fjalet e tua mor Djal,
ne zemer me qendrojn,
simpatija jote mor Djal,
Zemren ma pervelon.

Dite dhe Nate per ti mor Djal,
mendoj dhe endroj,
Takimet e para mor Djal,
kurr s'do ti harroj.

dola ne Bafce me shetit,
dhe u ula me pishu,
kurr me kujtohen ato Dite,
ja filloj me vajtu.
E|iza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-06, 23:27   #8
E|iza
 
Avatari i E|iza
 
Anėtarėsuar: 03-06-06
Vendndodhja: Austri/Maqedonia
Postime: 87
E|iza i dashurE|iza i dashurE|iza i dashur
Gabim

Shko

Shko e mos shiqo mbas,
largohu nga une Ty te thash,
se une shum kam gabua,
qe te kam then "Ty te Dua!"

Kam gabuar qe per Ty kam menduar,
kam gabuar qe ne Ty jam dashurar,
por edhe pa Ty mundem me jetuar,
se dashurine time Ti nuk e ke merituar!

Jam me mir qe jam nga Ti e lire,
po te them Ty Lamtumire,
shko dhe ri atje tash ku je,
dhe te lutem kurr mos u kthe!
E|iza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-06, 23:27   #9
E|iza
 
Avatari i E|iza
 
Anėtarėsuar: 03-06-06
Vendndodhja: Austri/Maqedonia
Postime: 87
E|iza i dashurE|iza i dashurE|iza i dashur
Gabim

DASHURIA

Dashuri e shkrete ,
ti nuk je e vertet ,
se shum femra shqiptare,
per Ty kan humb jete!

Ti gjithcka je por jo Dashuri,
i len femrat shqiptare ne vetmi,
jeten femrave va u sgkatron,
Ty per jet e per gjithmon!

Dashuri te vertet nuk ka ne Bote,
ndegjoni keto fjal qe ju them dot,
dashuri e vertet Ty ta humb jeten ,
si Romeo per gjulijeten!!!
E|iza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-06, 23:28   #10
E|iza
 
Avatari i E|iza
 
Anėtarėsuar: 03-06-06
Vendndodhja: Austri/Maqedonia
Postime: 87
E|iza i dashurE|iza i dashurE|iza i dashur
Gabim

Liebst du den Reichtum,
so liebe nicht mich,
liebst du die schönheit,
so liebe nicht mich,
liebst du die liebe,
so liebe nur mich
den es gibt keine andere,
die dich so liebt wie ich.

Nese don pasurin,
mos me duaj mua,
nese don bukurin,
mos me duaj mua,
nese don dashurin,
ateher me duaj mua,
se nuk ka tjeter qe te don,
aq sa une ty te dua.
E|iza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-06, 23:30   #11
E|iza
 
Avatari i E|iza
 
Anėtarėsuar: 03-06-06
Vendndodhja: Austri/Maqedonia
Postime: 87
E|iza i dashurE|iza i dashurE|iza i dashur
Gabim

Wenn ein Mädchen kritisiert wird,
lernt es zu verurteilen.

Wenn ein Mädchen angefeindet wird,
lernt es zu kämpfen.

Wenn ein Mädchen verspottet wird,
lernt es schüchtern zu sein.

Wenn ein Mädchen beschämt wird,
lernt es schuldig zu fühlen.

Wenn ein mädchen verstanden und toleriert wird,
lernt es geduldig zu sein.

Wenn ein Mädchen gelobt wird,
lernt es sich selbst zu schätzen.

Wenn ein Mädchen ermutigt wird,
lernt es sich selbst zu vertrauen.

Wenn ein Mädchen gerecht behandelt wird,
lernt es gerecht zu sein.

Wenn ein Mädchen geborgen lebt,
lernt es zu vertrauen.

Wenn ein Mädchen anerkannt wird,
lernt es sich selbst zu mögen.

Wenn ein Mädchen in Freundschaft angenommen wird,
lernt es in der Welt Liebe zu finden!!!
E|iza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-06, 23:30   #12
E|iza
 
Avatari i E|iza
 
Anėtarėsuar: 03-06-06
Vendndodhja: Austri/Maqedonia
Postime: 87
E|iza i dashurE|iza i dashurE|iza i dashur
Gabim

Dashuria !!!

Zemra per si zjar per ty,
po digjet dhe pervelohet,
se pa ty i Dashur
mua nuk me jetohet !!!
Per ate po deshiroj,
te behem reze Dielli,
qe ty te te ngroh,
te mehem drite Hene,
qe ty me sy te te shoh!!!
Te behem lote i yte,
te rrjedh nga syte e tua,
e te them i Dashur,
mos qaj se une ty ,
per gjithmon "Ty te DUA"
Sa Yje ka ne Qell,
e sa reze ka Dielli,
po sa Pyje ka Mali,
aq shum per ty,
mua me marr malli!!!
E|iza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-06, 23:31   #13
E|iza
 
Avatari i E|iza
 
Anėtarėsuar: 03-06-06
Vendndodhja: Austri/Maqedonia
Postime: 87
E|iza i dashurE|iza i dashurE|iza i dashur
Gabim

Mendoja

Une mendoja se me Ty eshte me mire,
por jo,jeta me ty ishte me veshtire,
se kete qe e them eshte e verteta,
se me Ty mu ka shkatru jeta.


Ne fillim ishim me te lumtur ne kete Bote,
mendoja se Dashuria jone nuk shymet dote,
por erdhi koha qe te mbes vete dhe e lire,
se ti tjeter dashurove e mua me the Lamtumire.


Tash po ri dhe mendoja se cka kam gabu une,
por i vetmi gabim eshte qe te kam thene:"Te Dua shume",
e me ne fund i them vetes se fare nuk kam gabuar,
por ti je qe me ke genjyer e tjeter ke Dashuruar.
E|iza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-06, 23:35   #14
E|iza
 
Avatari i E|iza
 
Anėtarėsuar: 03-06-06
Vendndodhja: Austri/Maqedonia
Postime: 87
E|iza i dashurE|iza i dashurE|iza i dashur
Gabim

" DASHURIA "

Per here te pare,
ne Chat te takova,
dhe nje bised me ty,
une ja fillova.

Me the se kerkon,
nje bised si shoqeri,
e te mus keqkuptohemi
por jo per Dashuri.

Une kete e pranova
dhe bisedn me ty ja fillova
e pastaj E-mail adres me kerkove
dhe E-maila po me shkrove.

Mbas nje kohe,
numrin e Telefonit,
mua ma kerkove,
une ty numrin ta dhash
e ti ne telefon u lajmrove.

Por mbas nje kohe,
ti erdhe ketu
dhe me pyte a ka mundesi,
ne dy me u taku.

U takuam vetem disa minuta,
se per me gjat nuk kisha kohe une,
se ate dite qe erdhe ti,
une isha ne pune.

E kur nje dite mua,
telefoni me cingeroj,
e ti mu lajmerovedhe,
dhe nje pytje ma perjashtove.

Me pyte a mundem une ta paramendoj,
me ty nje dashuri te ja filloj,
dhe a kam menduar dikur per nje dashuri,
me ty e jo qe te mbetem vetem ne shoqeri.

Pergjigja ime ishte:"Jo"
por do te mendoj,
dhe pergjigjen une ty,
do ta tregoj.

Por sa me shum qe per ty mendova,
aq me shum une ne ty u Dashurova,
dhe pergjigjen "Po" ta dhash,
e prej ate dite ne jemi tash bashk.

Tash njeri tjetrin ne e dashurojm,
jeten pa njeri tjetrin nuk mundet ta paramendojm,
tash ne dy jemi te fejuar,
e vitin e ardhshem kemi me u martuar.

Pergjithmon kemi me u bashkuar,
jeten se bashku kemi me e kaluar,
te lumtur dhe te pa ndar ne do te jetojm,
deri ne vdekje e per gjithmon,
se une ty te dua dhe ti mua me don!!!

Me don dhe te dua ,
keto jan fjal te vertet,
do ta dojm njeri tjetrin,
I Dashur per jete !!!
E|iza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-06, 23:36   #15
E|iza
 
Avatari i E|iza
 
Anėtarėsuar: 03-06-06
Vendndodhja: Austri/Maqedonia
Postime: 87
E|iza i dashurE|iza i dashurE|iza i dashur
Gabim

Ich liebe Dich!!!

Ich liebe Dich-nicht weil ich Dich lieben will,
denn dieser Weg ist sicher verher bestimmt.
Das Herz verlernte zu schweigen,ist niemals still,
weil es mir Dir so viel schönes dazu gewinnt.

Ich liebe Dich-nicht weil ich gezwungen bin,
denn das Wollen wurde von gier verrückt.
Ruf es in die Welt hinaus,von vollen Lungen,
Denn Dein Wesen hat mich sehr beglückt.

Ich liebe Dich-nicht weil ich es muss,
denn Freiheit ist dort,wo meine seele strahlt.
So fesselt mich nur der Liebe Kuss,
und dieser wird auch brav zurück gezahlt.

Ich liebe Dich-nicht weil es Pflicht ist,
denn Last kann man nicht freude nennen.
Wie eine Motte zum strahlenden Licht,
Sehe ich mein Herz zu Deinem rennen.

Ich liebe Dich-weil es so Kinderleicht ist,
Dich zu spüren und die Gewissheit ist da.
Unerklärbar und unerreicht,
die Liebe zu dir, ist einem Wunder nah!!!


E|iza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:38.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.