Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-08-06, 19:46   #1
Drinni
Anėtar nderi/ Nėndor 2006
 
Avatari i Drinni
 
Anėtarėsuar: 04-03-06
Postime: 1,616
Drinni e ka pezulluar reputacionin
Gabim 3 Pyetje 3 Pergjegjie

1. Dy gjigantet e letrave shqipe kanė nisur njė debat kohėt e fundit pas botimit"Identiteti evropian i shqiptarėve". Nė gazeten >ship< Rexhep Qosja ka kundėrshtuar Ismail Kadarenė, duke thėnė se s'ėshtė dakord me identifikimin e identitetit tė shqiptarėve nga Kadareja. Ēfar mendimi keni ju pėr kėtė polemikė?


2.Si e gjykoni ju pozicionimin e Kadaresė, se identiteti i Shqipėrisė ėshtė i lidhur me krishterimin, pra me Perėndimin dhe si e gjykoni ju qėndrimin e Qosjes, qė thotė se Shqipėria ėshtė udhėkryqi i dy kulturave, asaj tė krishtere dhe asaj islamike?

3. A mendoni se kjo polemikė e dėmton imazhin e shkrimtarit tonė tė madh Ismail Kadare?

Lexues tė nderuar! Ne kemi Tema tė hapura tė ngjashme nė kėtė forum dhe tė gjitha tė vėshtruara nga kėndet e ndryshme dhe jo aq profesionale, si dhe mė shumė emocione.Qe nuk i japin ndonjė fryt tė veqantė e sidomos kėsaj teme aq delikate ndėr shipėtare. Mirėpo edhepse kėshtu tema nė fjalė nuk i takon vetem ekspertėve tė mirėfillt apo edhe vetėm kėtyre dy postulatėve.

Mė duhet tė cekė se kjo Temė debatohet nė mėnyrė shumė konstruktive nė njė web faqe nė google
http://freeblognetwork.com/kadare/1743/
E hapur nga rektori i universitetit tė Tetovės z. Shezai Rrokaj.
Rrokaj ndėr tė tjerash nė komentet e tija thot:
Nė kėtė kontest mendoj se koncepti kulturė i njė populli shkon pėrtej konceptit tė kultures fetare, "Deus es natura" qė do tė thotė se zoti i shqiptarėve ėshtė shqiptaria.


__________________
Atdhedashuria nuk ėshtė qėshtje Sezonale!
Drinni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:58.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.