Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 08-08-06, 18:24   #1
Pause_Print_Scroll
iOi|KuMaNoVa DARDANI|iOi
 
Avatari i Pause_Print_Scroll
 
Anėtarėsuar: 15-05-06
Vendndodhja: ne ShQiPeRiNe e MADHE
Postime: 799
Pause_Print_Scroll
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Pause_Print_Scroll
Gabim Ilahi dhe Poezi Islame [text]

Bismilah,

Falenderimet i takojne Allahu te Madheruar, paqa dhe bekimet e Tij, qofshin mbi me te zgjedhurin e Njerezimit, Muhammedin, familjen e tij fisnike, shoket e tij besnik, dhe mbi gjithe vellezerit e tij, te cilet pasojne rrugen e Tij deri ne diten e krismes se Kijametit. Me tej:

Te nderuar/a besimtar/e musliman/e, po ju ofroj kete link qe ketu te mblidhen ilahi (kenge islame) te shkruara ne text gjithashtu ndonje poezi e juaja apo e ndokujt tjeter, qe te behet nje permbledhje e pasur kulturore.

Do te mundohemi (me ndihmen e Allahut) qe ilahite qe jane nder me te popullarizuara ti shkruajme dhe ti postojme ketu, mirepo edhe ju te mos ndaleni, mirepo te punoni qe te ofroni ndonje ilahi.

Ndersa per ata vellezer qe kane talent te poezise i therras qe poezite e tyre ti postojne ketu, e te mos hapen shume tema.

p.s.:"Lus moderatoret, qe ēdo nderhyrje e ndonje jomuslimani per te prishur rregullin, ti'a largoni postimet, mbase kjo teme nuk eshte e hapur per debate mirepo per postime dhe lexime, flm per mirekuptim"

Njekohesisht mund te beni komente ndaj texteve.

Mbeteni te pershendetur

ue selam alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu

P.P.S.

[email protected]


__________________
"....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Bibla: Mateu- 21/9-11]... PROFETI!!!!si duket Mateu paska harruar se Ai eshte "Zot".
Pause_Print_Scroll Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 08-08-06, 18:30   #2
Pause_Print_Scroll
iOi|KuMaNoVa DARDANI|iOi
 
Avatari i Pause_Print_Scroll
 
Anėtarėsuar: 15-05-06
Vendndodhja: ne ShQiPeRiNe e MADHE
Postime: 799
Pause_Print_Scroll
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Pause_Print_Scroll
Gabim Ta duash Allahun

Mbase une e hapa temen, vln te filloj me nje poezi te Dijetarit te Madh Ibn Kajjim el Xheuzije, i cili ishte oqean sikur mesuesi i Tij, Ahmed Ibn Tejmijje.


Kjo poezi eshte e shkeput nga nje liber i Tij (me sa kam ndegjuar) me 36.000 vargje qe mbarojne me shkronjen n (nun) ne gjuhen arabe.


Vargjet qe me se shumti me pelqyen ne kete poezi jane:
Devocioni i vėrtetė s'ėshtė gjė
veēse nėnshtrim i plotė
i trupit dhe shpirtit
ndaj Njė dashurie.


Ta duash Allahun
Shkoqitur nga "en-Nunije" tė Ibn el-Kajjim el-XheuzijeDashuria ndaj tė Dashurit,
duhet tė kthehet e pakushtėzuar.

Nėse ti pohon dashuri
por akoma kundėrshton tė Dashurin,
atėherė dashuria jote s'ėshtė veēse shtirje.

Ti i do armiqtė e tė Dashurit tėnd
dhe akoma kėrkon dashuri nga ana e Tij.

Ti i lufton tė dashurit e tė Dashurit tėnd!
A ėshtė kjo dashuri apo ndjekje e shejtanit?!

Devocioni i vėrtetė s'ėshtė gjė
veēse nėnshtrim i plotė
i trupit dhe shpirtit
ndaj Njė dashurie.

Kemi parė njerėz tė pohojnė nėnshtrim,
ndonėse besnikėritė e tyre janė tė shumta.

Ata mbėshteten nė njė gjė, shpresojnė gjetkė,
dhe dashuria e tyre s'ka kurrfarė rezultati.

e publikoi www.mburoja.net
__________________
"....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Bibla: Mateu- 21/9-11]... PROFETI!!!!si duket Mateu paska harruar se Ai eshte "Zot".
Pause_Print_Scroll Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-08-06, 01:31   #3
ebubekr_albani
Musliman
 
Anėtarėsuar: 26-12-04
Postime: 32
ebubekr_albani e ka pezulluar reputacionin
Gabim Letėr natėn e ekzekutimit

Eselamu Alejkum

Letėr natėn e ekzekutimit
Prindėr tė mi, kėtė letėr e shkruaj me dorėn time
Kurse litari dhe xhelati janė nė pritje
Ua dėrgoj nga qelia ime e mbyllur
E rrethuar me mure nga guri
Edhe kėtė natė do ta jetoj
E ndjej se errėsira e saj po mė qefinos
Edhe kjo natė do tė kaloj, nuk dyshoj
E pastaj kufomėn time do ta bartni
Nata rreth meje ėshtė e qetė
Kujtimet mė kalojnė nėpėr mend
Dhimbja ime mė mundon
Qetėsinė e kėrkoj nė leximin e ca ajeteve nga Kur'ani
Fėmijėrinė dhe rininė time e jetova me iman
e ėmbėlsinė imanit po e shijoj nė fund
Qetėsinė e prish tingėllima e zingjirėve
Kur tė burgosurit i lėvizin zingjirėt
Roja pas ēdo periudhe tė shkurtėr
mė vėzhgon me shikim tė shejtanit…
Nga vrima e derės shikon gjahun e tij
e pastaj kthehet nė dhomėn e tij!
Unė nuk mllefosem ndaj tij…
?'farė ka bėrė qė ta urrej?
Ka sjellje tė mirė, si ti, o babi im!
Nuk tregon armiqėsi ndaj meje
Por, nėse nuk mė vėzhgon njė ēast
Idhėtinė e privimit e shijon familja e tij
?shtė i pashėm, pėrveē sjelljes qė ka,
po tė ishte poet si unė, ndoshta do mė kujtonte nė vargje
Apo kur kthehet te fėmjėt e tij
i kujtohem e mė qanė pranė fėmijėve
Aty nė mur kam njė dritare, nė tė shoh jetėn
?shtė e mbyllur me grila tė hekurit
Sa shumė shikoja nga ajo dritare
Mendoja nė revolucionarėt, njė keqardhje mė zgjoi
E shoh heshtjen, sikur avull ma pėrshkruan
Atė qė vlon nė zemrat e njerėzve
Tė njėjtėn e ndjejnė tė gjithė ata njerėz
edhe nėse e fshehin, dhe vdekja ishte nė diturinė time
Nė mendjen time sillet…
?'farė tė mashtroi nė atė revolucion tė papjekur?
?farė do tė dėmtonte po tė heshtje?!
Mė vie keq, e unė ngutem keqardhjen ta fshehi…
Gjaku im do tė rrjedhė e do tė shuaj
Atė qė ėshtė ndezur nė veten time
Zemra ime, qė qarkullon gjakun
Nesėr do tė ndalet nga trokitjet e saj!
Padrejtėsia mbetet, do tė vazhdojė rrugėn
Vdekja dhe flijimi im nuk do tė thejnė prangat e saj
Karavani i padrejtėsisė do tė ecė
Delja qė po shkėputet nga tufa, nuk e dėmton!
Kėtė ma thotė vetja ime pėr njė ēast
Kur mėrzitet pėr trupin tim tė gjorė
Pastaj mė thotė:
Jeta ėshtė pėr njė qėllim mė tė lartė
Se t'i duartrokitėsh padrejtėsisė
Fryma yte e lirė edhe nėse ndalet, aroma e saj
do tė vazhdojė tė zhvilloj tė kuptuarit
Varrėt tua nėn kamxhikun e kriminelėve
Janė buzėqeshjet e agimit, frikėsohet krimi nga ato!
Loti i tė burgosurit atje nė zingjirė
Dhe gjaku i shehidit kėtu, do tė takohen!
Derisa kodrinat tė mbushen nga gjaku dhe loti
E mos tė mbetet nga rezistenca
Pėrveē vėrshimės sė gjakut dhe lotėve nė luginė,
Ka prej fortunave qė errėra e saj vie pas qetėsisė sė kodrinave
Edhe goditjet e zjarrit nė thellėsinė e tokės
Dėmtojnė kraterin e fortė tė vullkanit
Pas pikimit tė pikave, rrjedhė procka
E pas saj vie vėrshima qė vėrshon
Vėrshon, e ērrėnjos tagutėt
?shtė mė e fuqishme se padrejtėsia dhe sulltani
Nuk e di a do tė pėrmendet tregimi im
apo do ta mbulojė errėsira e harresės?
Jo, nuk e di, nė historinė tonė do tė trajtohem
si tradhėtar apo shkatėrrues i idhujve?
Ajo qė di unė, ėshtė se nuk mundem
tė gėlltis nėnēmimin nga gota e poshtėrsisė
Sikur nė rezistencėn time mos tė kėrkoja
pėrveē dritės pėr umetin tim, do tė mė mjaftonte!
Dėshiroja jetė tė ndershmme, pa pranga
pa terror, pa frikė dhe nėnēmim tė njeriut.
Nėse vdes, vdes duke bartur krenarinė time
gjaku i tė lirėve qarkullon nė trupin tim.
Prindėr tė mi, kur tė del mėngjesi
e Dielli tė shėndrit ēdo vend
E zogu tė pres nė degėt e trungut
njė ditė tė re, e tė kthjellėt me gjelbėrim
E tė dėgjoni zėrin e shpresės qė del
nga goja e shitėsit tė qumėshtit nė mėngjes
E tė trokas shitėsi derėn tonė, si ēdo ditė,
atėherė derėn e qelisė sime e trokasin dy xhandarė
E pas disa ēasteve do tė jem
i varrur nė litarin e lidhur pėr trau!
Le tė jetė ngushėllim pėr ty, o babi im!
Se litari nuk ėshtė prodhuar nė kėtė vend!
?shtė pėrgatitur nė njė vend tė civilizimit
Nga atje ku pėrhapet shkėndija e shkencės
Kėshtu sė paku pretendojnė! E pastaj ėshtė sjellur
nė vendim tim tė plagosur, nga ndihmėsit e tyre!
Unė nuk dua qė ti tė jetosh i pashpresė
Nė dhimbje, brenga dhe kujtime
Sepse djali yt i prangosur tėrhiqet
i lidhur drejt vdekjes, i pafajshėm
Kujtoi tregimet e fėmijėrisė sime
Kur mė mėsoje tė dua vendlindjen time…
Kur tė dėgjosh zėrin e nėnės sime si qanė
Nė errėsirėn e natės, e qanė rininė time
Dhe mbulon brengat nė thellėsinė e saj
dhe dhimbjet nga fqinjėt tanė
Kėrko nga ajo qė tė mė falė
sepse nuk kėrkoj nga ajo, vetėm tė mė falė!
Ende e dėgjoj zėrin e fjalėve tė saj
qė mi thoshte me mėshirė dhe mallėngjim
Biri im, unė jam e sėmurė
nuk mund t'u pėrballoj brengave!
Ma gėzo zemrėn time, mos refuzo,
martohu, dhe merr njė vajzė tė ndershme!
Kjo ishte aspirata e saj qė kishte
sa shpresė tė mirė qė shpresonte!
Tani nuk e di si do ta kalojnė netėt
pas vdekjes sime, me ēfarė mallėngjimesh?!
Kėtė ta shkruaj ty, o babi im!
Tani kjo ishte ajo qė sillej nė mendjen time…
Por, kur do tė pėrhapet drita
e tė shkatėrrohet ligji i hajdutėve!
Do tė mė kujtoj e do tė vlerėsoj aspiratėn time,
nė vendim tim, ai qė ishte mik i dėshirės sime!
Atje nėn hijen e drejtėsisė takohemi,
ku gjykimi dhe peshorja janė tė shenjta

Autor: Hisham Rifai
Pėrktheu dhe shqipėroi: Ebu Fudajli

Marr nga: www.Nenhijeneshpates.net
__________________
[b][color=red]Feja e vetme e peranuar tek Allahu ėshtė islami[/color][/b]
ebubekr_albani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-08-06, 14:16   #4
Pause_Print_Scroll
iOi|KuMaNoVa DARDANI|iOi
 
Avatari i Pause_Print_Scroll
 
Anėtarėsuar: 15-05-06
Vendndodhja: ne ShQiPeRiNe e MADHE
Postime: 799
Pause_Print_Scroll
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Pause_Print_Scroll
Gabim

Kam vendosur tė hesht!
Pėrgatiti:Ali bin Hasen Abdulhamiid el-Halebi el-Etheri
Njė pėrshkrim poetik i fėrkimeve konceptuale mes metodės selefite, tė personifikuar nė figurėn e shejh Ali Hasenit, dhe ithtarėve tė partishmėrisė sė dėnuar (hizbijunė) dhe tekfirit

Janė lehtėsuar peshoret, janė maskuar fundėrrinat

Nuk po shoh vetėm ngritjen e tė padrejtit, apo falimentim tė tregtarit!

Nuk po shoh dituri qė tė polemizohet

Nuk po ndiej mirėkuptim pėr ‘mbijetesėn’ e tyre

Qka! Unė dhe ata?!

Unė i arsyetoj ndėrsa ata mė injorojnė!

Flas pėr Lindjen dhe thonė se kam folur pėr Perėndimin!!!

Iu ankuam atyre pėr prishjen e Irakut

ata na folėn pėr dhjamin e lopės (idiomė e cila nė shqip korrespondon me ’Ne flasim pėr lisa, ata flasin pėr plisa’)

Ju them me kėtė fjalor:

Pash All-llahun, o popull, a janė kėta xhinnė apo njerėz

Kėto janė sjellje tė atyre, tė cilėt pavėmendshėm e refuzuan udhėzimin.

Pėrgjigja mė e mirė ndaj tyre ėshtė heshtja

Heshtja pėr ta ėshtė pritje

(Pritje) e fitores nga ndihma e All-llahut

(ėshtė) Shpėrblim pėr veprėn e atij qė ėshtė i paturpshėm

Pėr kėtė ėshtė heshtja ime

Heshtja e tė rrėfyerit kėshtu arsyetohet

E ēka, unė edhe ata?! Ata tė cilėt nuk e kuptojnė polemikėn?!

(qė janė) tė paditur…

tė paarsyeshėm…

tė paedukatė…

tė pandjenja…

tė paudhėzuar…

pa tė vėrtetėn…

"Pėrveē atij qė e ka mėshiruar All-llahu", "dhe sa tė pakėt janė ata".

Po ku janė ata?!

Dhe kush e sheh veten se ėshtė prej tyre?

Qė ta kėrkojė tė vėrtetėn edhe tė thėrrasė me sinqeritet

t’i marrė problemet dhe t’i gjejė arsyet

tė hyjė nė 'shtėpi nga dyert e saj’.

Mirėpo, ata ndaj tė vėrtetės paragjykojnė dhe dalin nė pusi

gjuajnė (shpifin) e bėjnė dredhi

Dhe janė shumė, shumė larg nga bashkėrendimi i argumentave!

Pėr arsye se (ai) e di qė ballafaqimi me tė ėshtė mposhtje

Takimi me tė ėshtė fund pėr tė; pėr kėtė largohet dhe nuk paraqitet

Dhe kėnaqet me kėtė turp nė fenė e tij

Duke kundėrshtuar rrėnjėt (bazat) e dispozitave,

dhe parimet e moralit.

Pash All-llahun, si ėshtė gjendja e kėtij?

Kush ėshtė i plotfuqishėm kundėr tij, pėrveē All-llahut tė tij!

Kush ėshtė i fortė qė ta mposhtė pėrveē krijuesit tė tij!

"A nuk e di Ai qė ka krijuar, kur dihet se Ai depėrton nė thellėsi tė sekreteve, i njeh hollėsitė" el-Mulk, 14

Pėr kėtė kam vendosur tė hesht

Por, pėr shkak tė…

mendjelehtėsisė sė tyre

dredhive

paditurisė

marrėzive

paragjykimeve

thashethemeve tė tyre, e qė nuk kanė tjetėr pėrveē tyre

vallahi, me dėshirėn e tė madhėrishmit,

nuk do tė hesht!

nė ngritjen e Sunnetit dhe metodės sė Selefėve tė sinqertė dhe ndaj atyre qė e kundėrshtojnė atė, nė tėrheqjen e atyre qė e xhelozojnė tė vėrtetėn me petkun e tė vėrtetės, e qė e shkatėrrojnė

"… e megjithatė ata mendojnė se janė duke bėrė mirė" el-Kehf, 104

(Ata) Ndėr hizbijunėt (partiakėt) dhe tekfirėt (qė muslimanėt i konsiderojnė mosbesimtarė)

Thotė All-llahu nė Kur’an:

"Kurrsesi. Me mua ėshtė Zoti im. Ai do tė mė udhėzoj" esh-Shuara, 62

"…Atėherė, lini armiqėsinė, pėrveē atyre qė janė zullumqarė…" el-Bekare, 193

Dhe kush ka diēka nga e vėrteta, le tė urdhėrojė. Vallahi, zemrėn e kam tė hapur ndaj tė vertetės…

Dhe kush nuk ka gjė tjetėr pėrveē pėrzierjes, kritikės dhe qortimeve, All-llahu i mjafton kėtij.

Thotė All-llahu nė Kur’an:

“Pse Zoti yt ėshtė qė pėrcjell (u rri nė pritė)" el-Fexhėr, 14

Heshtja ime ėshtė pėr kėta dhe tė atillėt nė kėtė gjendje…

Thotė All-llahu nė Kur’an:

"Pa dyshim se All-llahu i mbron ata qė besuan…" el-Haxh, 38

Vallahi, unė e di shumė mirė!

Se sikur tė heshtja, ashtu si dėshirojnė dhe e pėlqejnė ata,

do tė heshtnin dhe do tė ndryshonin fytyrat

Mirėpo, heshtja ime do tė jetė sipas asaj qė mė ka urdhėruar All-llahu, ku thotė:

"Ti, Muhamed, mere tė lehtėn, urdhėro pėr tė mirėn dhe largohu nga tė paditurit…" el-A’rafė, 199

nė praktikimin e qėllimit tė lartė tė fesė sė pastėr.

Thuaj: vdisni nė atė mllef tuajin! All-llahu i di shumė mirė se ēka mbajnė zemrat e tyre…" Ali Imran, 119

E kuptove, vėlla e lexues i dashur qė kėrkon tė vėrtetėn, pse kam vendosur tė hesht?

Dhe si kam vendosur tė hesht?!

Pėrktheu:Unejs shuajb Murati
www.mburoja.net


__________________
"....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Bibla: Mateu- 21/9-11]... PROFETI!!!!si duket Mateu paska harruar se Ai eshte "Zot".
Pause_Print_Scroll Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-08-06, 15:47   #5
ebubekr_albani
Musliman
 
Anėtarėsuar: 26-12-04
Postime: 32
ebubekr_albani e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Eselamu Alejkum

Ma bani hallall qe po e postoj ket ketu mirpo e pash te arsyshme qe me postu se vellu cka e postoj ket poezi te keti "hoxhe" Ali Hasen El-Halebij i cili i akuzon njerzit me tekfir kurse ne ralitet aji nuk e ka Akiden (besimin) ne rregull keshtu qe e pash te arsyshme me postu ket postim sepse aji ne ket poezi e ka shenu kinse per ata te cilet i bajn njerzit kafira Allahu na udhezoften ne te verteten dhe me pasu ate dhe me pa te koten dhe me u largu nga ajo Amiiin , Eselamu Alejkum
Fetvaja nr. 21517 data : 14.06.1421 h.
Tėrheqje vėrejtje nga dy librat:
"Et-Tahdhir min Fitneti Tekfir"


dhe

"Sajhatun-Nedhir"

Falėnderojmė vetėm All-llahun, pėrshėndetjet qofshin mbi Pejgamberinsalallahu alejhi ve sel-lem!

Komisioni i Pėrhershėm pėr Kėrkime Shkencore dhe Fet-va rreth asaj qė i ka ardhur Muftiut tė Pėrgjithshėm prej disave qė kėrkojnė kėshilla dhe pėrgjigje me besnikėri nga Organizata e Dijetarėve tė Mėdhenjė, me nr.2928, me datė: 13.15.1421 h, dhe me nr.2929 me datė :13.05.1421 h. rreth ēėshtjes sė dy librave: "Et-tahdhir min fitneti tekfir " dhe "Sajhatun-nedhir”, qė i ka pėrmbledhur autori Ali Hasen El-Halebij, dhe se ato thirrin nė medh-hebin e murxh'ive duke thėnė se puna nuk ėshtė kusht nė ēėshtjen e Imanit (besimit), njėherit kėtė ia mvesh Ehlu Sunnetit dhe Xhematit.

Kėto dy libra ndėrtohen gjithashtu nga trillimet e shpifura qė iu kanė bėrė dijetarit islam, Ibėn Tejmijes dhe Sheih Ibėn Kethirit dhe tė tjerėve. Dėshira e atyre qė kėrkuan kėshillė ėshtė sqarimi i kėtyre librave, qė tė njihet e vėrteta nga e kota (v.p. e pavėrteta), etj.

Pas studimit tė kėtyre dy librave nga ana e Komisionit tė Pėrhershėm, i ėshtė bėrė e qartė Lexhnes (v.p. Komisionit tė Pėrhershėm) se libri: "Et-tahdhir min fitneti tekfir" e Ali Hasen El-Halebiut, nė atė qė e ka thėnė nė fillim tė librit dhe nė fund tė tij, pėrmban atė qė vijon:
1-Shkrimi i kėtij libri sipas drejtimit Murxh'ie (drejtim i shpikur dhe i devijuar), tė cilėt e kufizojnė kufrin (mosbesimin) nė: kufėr xhuhud (mohim), tekdhib (pėrgėnjeshtrim) dhe tė lejuarit me zemėr, sikur qė ka thėnė nė faqen 6 - fusnotėn 2, dhe nė faqen 22. Kjo ėshtė plotėsisht nė kundėrshtim me atė, nė tė cilėn janė Ehlu Sunneti dhe Xhemati, tė cilėt thonė se kufri mund tė jetė me zemėr, me fjalė, me punė dhe me dyshim.
2-Ndryshimi nga ajo qė e ka bartė nga Ibėn Kethiri (All-llahu e mėshiroftė) nė librin e tij "El-bidaje ve Nihaje" 3/118, ku e ka pėrmbledhė Halebiu nė fusnotėn e faqes 15, duke e bartur nga Ibėn Kethiri se: Xhunkuz Hani ka pretenduar nė librin e tij "El-jasik" se ėshtė prej All-llahut, dhe ky kinse ka qenė shkaku i daljes sė tij nga Islami. Komisioni i Pėrhershėm kėrkoi vendin e shenuar nė libėr, por nuk ka gjetur atė qė ėshtė thėnė nė tė, se e ka thėnė Ibėn Kethiri.
3-Shpifja qė bėri ndaj dijetarit Ibėn Tejmije nė faqėn 17-18, nė tė cilėn e ka cekur autori i kėtij libri, Hasen El-Halebij se, te Ibėn Tejmija tė gjykuarit jo me ligjin e Allahut nuk ėshtė kufėr, pėrveē nėse bėhet me dije, zemėr dhe lejim. Ky ėshtė njė trillim i qartė ndaj Sheih Ibėn Tejmijes, kur dihet se Ibėn Tejmije ėshtė pėrhapėsi i parė i Akidės (besimit) tė Selefėve, ndėrsa atė qė e ka shkruar autori ėshtė drejtim i Murxh'ieve.

4-Ndryshimi i tij nė atė qė e ka pas pėr qėllim Sheih Muhamed ibn Ibrahim nė shkresėn e tij "Tahkijmu-El-kavanijn-El-vedije", ku ka pretenduar autori Alij Hasen El-Halebij se Sheih Muhamed ibėn Ibrahim e bėnė tė lejuar atė me zemėr, kur e di se fjala e Sheih Muhamed ibėn Ibrahimit ėshtė e qartė nė librin e tij, nė seriozitetin e Ehli Sunnetit dhe Xhematit .

5-Shtesa e fjalėve qė i ka pėrmendur nga dijetarėt, duke i bartur fjalėt e tyre me atė qė nuk e bartin ata, sikur nė faqet 108 - fusnota 1, faqe 109 - fusnota 21, faqe 110 - fusnota 2.

6-Gjithashtu, nė librin " Et-tehvin minel hukmi bi gajri ma enzel All-llahu ", nė faqen 5 - fusnota 1, me pretendim se kujdesi pėr vėrtetimin e Teuhidit nė kėtė ēėshtje ka ngjashmėri me Shi’itė, Rafiditė, ky ėshtė gabim trashanik. Me studimin e librit tė dytė "Sajhatun- nedhir" ėshtė gjetur se ajo ėshtė si njė mbėshtetje nė atė qė ka libri i lartėpėrmendur. Pėr kėtė, Komisioni i Pėrhershėm mori konkluzė se kėto dy libra nuk lejohet tė botohen, e nuk lejohet as shpėrndarja e tyre e as marrja e tyre, pėr shkak tė sė kotės qė e posedojnė dhe ndryshimet qė i kanė bėrė. Njėherit e kėshillojmė autorin e kėtyre dy librave qė t'ia ketė frikėn All-llahut nė vetėn e tij dhe tė muslimanėve, e nė veēanti rininė, dhe tė pėrpiqet nė marrjen e dituris sė vėrtetė nga dijetarėt qė janė tė njohur me dijen e tyre dhe akiden e tyre. Dituria ėshtė emanet, prandaj nuk lejohet shpėrndarja e saj, pėrveē se nė pajtim me Kur'anin dhe Sunnetin. Gjithashtu, e kėshillojmė qė tė largohet nga kėto mendime dhe nga kjo rrugė e kotė, nė ndryshimin e fjalėve tė dijetarėve. Dihet se kthimi nė tė vėrtetėn ėshtė gjė me vlerė dhe mburrje pėr muslimanin.

Komisioni i Pėrhershėm pėr Kėrkime
Shkencore dhe Dhėnien e Fet-vave,
nė krye me:

Kryetar: AbdulAziz bin Abdilah –Ali Sheikh,
Anėtar: Abdullah bin AbduRrahman El-Gadejani,
Anėtar: Bekėr Abdullah Ebu Zejd,
Anėtar: Salih bin Fewzan El-Fewzani.

Pėrktheu nga gjuha Arabe:
Shaban Murati

Marr nga : www.ankebut.com
__________________
[b][color=red]Feja e vetme e peranuar tek Allahu ėshtė islami[/color][/b]
ebubekr_albani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-08-06, 17:47   #6
Pause_Print_Scroll
iOi|KuMaNoVa DARDANI|iOi
 
Avatari i Pause_Print_Scroll
 
Anėtarėsuar: 15-05-06
Vendndodhja: ne ShQiPeRiNe e MADHE
Postime: 799
Pause_Print_Scroll
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Pause_Print_Scroll
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ebubekr_albani
Eselamu Alejkum

Ma bani hallall qe po e postoj ket ketu mirpo e pash te arsyshme qe me postu se vellu cka e postoj ket poezi te keti "hoxhe" Ali Hasen El-Halebij i cili i akuzon njerzit me tekfir kurse ne ralitet aji nuk e ka Akiden (besimin) ne rregull keshtu qe e pash te arsyshme me postu ket postim sepse aji ne ket poezi e ka shenu kinse per ata te cilet i bajn njerzit kafira Allahu na udhezoften ne te verteten dhe me pasu ate dhe me pa te koten dhe me u largu nga ajo Amiiin , Eselamu Alejkum
Fetvaja nr. 21517 data : 14.06.1421 h.
Tėrheqje vėrejtje nga dy librat:
"Et-Tahdhir min Fitneti Tekfir"dhe

"Sajhatun-Nedhir"

Falėnderojmė vetėm All-llahun, pėrshėndetjet qofshin mbi Pejgamberinsalallahu alejhi ve sel-lem!

Komisioni i Pėrhershėm pėr Kėrkime Shkencore dhe Fet-va rreth asaj qė i ka ardhur Muftiut tė Pėrgjithshėm prej disave qė kėrkojnė kėshilla dhe pėrgjigje me besnikėri nga Organizata e Dijetarėve tė Mėdhenjė, me nr.2928, me datė: 13.15.1421 h, dhe me nr.2929 me datė :13.05.1421 h. rreth ēėshtjes sė dy librave: "Et-tahdhir min fitneti tekfir " dhe "Sajhatun-nedhir”, qė i ka pėrmbledhur autori Ali Hasen El-Halebij, dhe se ato thirrin nė medh-hebin e murxh'ive duke thėnė se puna nuk ėshtė kusht nė ēėshtjen e Imanit (besimit), njėherit kėtė ia mvesh Ehlu Sunnetit dhe Xhematit.

Kėto dy libra ndėrtohen gjithashtu nga trillimet e shpifura qė iu kanė bėrė dijetarit islam, Ibėn Tejmijes dhe Sheih Ibėn Kethirit dhe tė tjerėve. Dėshira e atyre qė kėrkuan kėshillė ėshtė sqarimi i kėtyre librave, qė tė njihet e vėrteta nga e kota (v.p. e pavėrteta), etj.

Pas studimit tė kėtyre dy librave nga ana e Komisionit tė Pėrhershėm, i ėshtė bėrė e qartė Lexhnes (v.p. Komisionit tė Pėrhershėm) se libri: "Et-tahdhir min fitneti tekfir" e Ali Hasen El-Halebiut, nė atė qė e ka thėnė nė fillim tė librit dhe nė fund tė tij, pėrmban atė qė vijon:
1-Shkrimi i kėtij libri sipas drejtimit Murxh'ie (drejtim i shpikur dhe i devijuar), tė cilėt e kufizojnė kufrin (mosbesimin) nė: kufėr xhuhud (mohim), tekdhib (pėrgėnjeshtrim) dhe tė lejuarit me zemėr, sikur qė ka thėnė nė faqen 6 - fusnotėn 2, dhe nė faqen 22. Kjo ėshtė plotėsisht nė kundėrshtim me atė, nė tė cilėn janė Ehlu Sunneti dhe Xhemati, tė cilėt thonė se kufri mund tė jetė me zemėr, me fjalė, me punė dhe me dyshim.
2-Ndryshimi nga ajo qė e ka bartė nga Ibėn Kethiri (All-llahu e mėshiroftė) nė librin e tij "El-bidaje ve Nihaje" 3/118, ku e ka pėrmbledhė Halebiu nė fusnotėn e faqes 15, duke e bartur nga Ibėn Kethiri se: Xhunkuz Hani ka pretenduar nė librin e tij "El-jasik" se ėshtė prej All-llahut, dhe ky kinse ka qenė shkaku i daljes sė tij nga Islami. Komisioni i Pėrhershėm kėrkoi vendin e shenuar nė libėr, por nuk ka gjetur atė qė ėshtė thėnė nė tė, se e ka thėnė Ibėn Kethiri.
3-Shpifja qė bėri ndaj dijetarit Ibėn Tejmije nė faqėn 17-18, nė tė cilėn e ka cekur autori i kėtij libri, Hasen El-Halebij se, te Ibėn Tejmija tė gjykuarit jo me ligjin e Allahut nuk ėshtė kufėr, pėrveē nėse bėhet me dije, zemėr dhe lejim. Ky ėshtė njė trillim i qartė ndaj Sheih Ibėn Tejmijes, kur dihet se Ibėn Tejmije ėshtė pėrhapėsi i parė i Akidės (besimit) tė Selefėve, ndėrsa atė qė e ka shkruar autori ėshtė drejtim i Murxh'ieve.

4-Ndryshimi i tij nė atė qė e ka pas pėr qėllim Sheih Muhamed ibn Ibrahim nė shkresėn e tij "Tahkijmu-El-kavanijn-El-vedije", ku ka pretenduar autori Alij Hasen El-Halebij se Sheih Muhamed ibėn Ibrahim e bėnė tė lejuar atė me zemėr, kur e di se fjala e Sheih Muhamed ibėn Ibrahimit ėshtė e qartė nė librin e tij, nė seriozitetin e Ehli Sunnetit dhe Xhematit .

5-Shtesa e fjalėve qė i ka pėrmendur nga dijetarėt, duke i bartur fjalėt e tyre me atė qė nuk e bartin ata, sikur nė faqet 108 - fusnota 1, faqe 109 - fusnota 21, faqe 110 - fusnota 2.

6-Gjithashtu, nė librin " Et-tehvin minel hukmi bi gajri ma enzel All-llahu ", nė faqen 5 - fusnota 1, me pretendim se kujdesi pėr vėrtetimin e Teuhidit nė kėtė ēėshtje ka ngjashmėri me Shi’itė, Rafiditė, ky ėshtė gabim trashanik. Me studimin e librit tė dytė "Sajhatun- nedhir" ėshtė gjetur se ajo ėshtė si njė mbėshtetje nė atė qė ka libri i lartėpėrmendur. Pėr kėtė, Komisioni i Pėrhershėm mori konkluzė se kėto dy libra nuk lejohet tė botohen, e nuk lejohet as shpėrndarja e tyre e as marrja e tyre, pėr shkak tė sė kotės qė e posedojnė dhe ndryshimet qė i kanė bėrė. Njėherit e kėshillojmė autorin e kėtyre dy librave qė t'ia ketė frikėn All-llahut nė vetėn e tij dhe tė muslimanėve, e nė veēanti rininė, dhe tė pėrpiqet nė marrjen e dituris sė vėrtetė nga dijetarėt qė janė tė njohur me dijen e tyre dhe akiden e tyre. Dituria ėshtė emanet, prandaj nuk lejohet shpėrndarja e saj, pėrveē se nė pajtim me Kur'anin dhe Sunnetin. Gjithashtu, e kėshillojmė qė tė largohet nga kėto mendime dhe nga kjo rrugė e kotė, nė ndryshimin e fjalėve tė dijetarėve. Dihet se kthimi nė tė vėrtetėn ėshtė gjė me vlerė dhe mburrje pėr muslimanin.

Komisioni i Pėrhershėm pėr Kėrkime
Shkencore dhe Dhėnien e Fet-vave,
nė krye me:

Kryetar: AbdulAziz bin Abdilah –Ali Sheikh,
Anėtar: Abdullah bin AbduRrahman El-Gadejani,
Anėtar: Bekėr Abdullah Ebu Zejd,
Anėtar: Salih bin Fewzan El-Fewzani.

Pėrktheu nga gjuha Arabe:
Shaban Murati

Marr nga : www.ankebut.com
Selam Alejkum....
Vella une kete teme qe e kam hapur eshte per Poezi dhe Ilahi, e jo per fetua te Legjnes se nderuar.

Dhe ska nevoj qe te futesh shubuhate tek muslimanet e rinj per keto qeshtje (ikhtilafije) qe i diskutojne ulemate e medhejne, mbase nuk d.m.th. se Shejkh Aliu eshte njeri i pagabueshem...

Mirepo ajo qe dua te ta them i nderuari vella, eshte nje thenje popullore:
"Kush e ka mizen nder kapuq, atij i ndeg"

e qe vella i nderuar ato fjale te bukura te Shejkhut kunder extremisteve tekfirinj te kane djegur ty mbase edhe vetveten e ndien ashtu...

Keshtu me ndodhi me nje koleg tendin, qe rrini se bashkue ne disa forume dhe dhoma paltalku, kur e bera nikun ne MSN, "Anti-Hizbi" me tha: "Pse e ke shkruajtur keshtu" /.... dmth ai e ndiente veten hizbi per ate edhe me kundershtoje ne menyre pyetesore pse, e bera ashtu nikun...

I nderuari vella, qellimi yne ne keto forume eshte te qartesojne te vereten, e jo sikur qifti i juaj, qe futeni neper debate vetem kur te keni debate personale e jo ndihme ndaj vellezerve... Mirepo jeni mesuar ti debatoni ata te cilet adhurojne Allahun, ndersa ata qe jane ithtare te djallit i keni lene rehat ne kufrin e tyre....

Dhe renditi qeshtjet cilet jane me parimore...

Ke nderin qe prej neser te shkosh ne Prishtin tek Qendra Imam Albani per ta ndegjuar, kete dijetare duke folur edhe shko e pyete, e mos merr fetua para 7-8 vjeteve per qeshtje te konkretizuara... sepse neve kemi fetua ndaj shume shujukheue te tekfircave, mirepo nuk i postojme sepse ska hajer....

Cili eshte dobia e mesimit te qeshjteve ikhtilafije tek njerezit qe skane Iman?

p.s.:"Kerkoje prej moderatoreve, qe mbase keto dy postime (i ebubekrit, dhe imi) nuk jane ne teme dhe te largohen mbase kam deshire te mbet e plote dhe e qarte tema vetem ashtu si eshte titulli"

selam alejkum vlla...

PPS
__________________
"....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Bibla: Mateu- 21/9-11]... PROFETI!!!!si duket Mateu paska harruar se Ai eshte "Zot".
Pause_Print_Scroll Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-08-06, 20:02   #7
Pause_Print_Scroll
iOi|KuMaNoVa DARDANI|iOi
 
Avatari i Pause_Print_Scroll
 
Anėtarėsuar: 15-05-06
Vendndodhja: ne ShQiPeRiNe e MADHE
Postime: 799
Pause_Print_Scroll
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Pause_Print_Scroll
Gabim

selam alejkum

po vazhdoje me nje poezi.

E kam nje liber shume te mire, qe quhet "Semundja dhe Ilaēi" te autorit, Ibn Kajjim el Xheuzijje, dhe aty jane disa poezi.

Ne fq. 72, jane keto vargje, qe tregojne fjalet e Shafiut per mesuesin e tij Vekiun:

Per kujtesen time tek Vekiu u ankova
Dhe me lenien e gjunaheve me udhezoi

Dije me tha, se dija miresi prej Allahut eshte,
E miresia e Allahut gjunahqarit nuk i jepet'

Kjo poezi eshte e nxjerrur prej librit:
"Diuan Esh-Shafi'i (54) dhe "El-Feuaid el Bahijeh" (223)...
selam alejkum

PPS

[email protected]
__________________
"....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Bibla: Mateu- 21/9-11]... PROFETI!!!!si duket Mateu paska harruar se Ai eshte "Zot".
Pause_Print_Scroll Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-08-06, 20:22   #8
Pause_Print_Scroll
iOi|KuMaNoVa DARDANI|iOi
 
Avatari i Pause_Print_Scroll
 
Anėtarėsuar: 15-05-06
Vendndodhja: ne ShQiPeRiNe e MADHE
Postime: 799
Pause_Print_Scroll
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Pause_Print_Scroll
Gabim


poeti thoshte:

"Jeta eshte si deti
bregdeti i saj jane varrezat
KUJDES!
Anija jote eshte afruar
prane bregdetit"
__________________
"....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Bibla: Mateu- 21/9-11]... PROFETI!!!!si duket Mateu paska harruar se Ai eshte "Zot".
Pause_Print_Scroll Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-08-06, 21:42   #9
Hattabi
Allahu Ekber
 
Avatari i Hattabi
 
Anėtarėsuar: 24-11-05
Vendndodhja: Nė Tokėn e dy Lumenjėve
Postime: 212
Hattabi i dashurHattabi i dashurHattabi i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Hattabi
Gabim

Po fetfan e lexhnes rreth Ali Halebiru edhe Murat Shukriut qe legjnaj i ka kundershtu qe nuk ban me u qit keto hiq ketu por ndoshat mos ka dasht e than se ti klishe marr ni poezi nga MBUROJA e qato ndoshta.Hajr inshAllah.
__________________
" Njė grupė prej ummetit tim do tė jetė nė Xhihad deri nė orėn e Kijametit " ( Mutevatir )
Hattabi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-08-06, 22:10   #10
Hattabi
Allahu Ekber
 
Avatari i Hattabi
 
Anėtarėsuar: 24-11-05
Vendndodhja: Nė Tokėn e dy Lumenjėve
Postime: 212
Hattabi i dashurHattabi i dashurHattabi i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Hattabi
Gabim

Edhe ti vella ma kadal me keto sene Tekfirij se ti ma se pari nuk din se qka eshte tekfiri OK.

Nuk din se kujt i bajm ne tekfir ... nuk o tekfir njeriun me argumente me e qit ptre fes .


Nuk kam qef qe ne kete forum me hi me kesi sene qe ju jeni ata qe i bani fitnet gjithmon .


SELAM ALEJKUM
__________________
" Njė grupė prej ummetit tim do tė jetė nė Xhihad deri nė orėn e Kijametit " ( Mutevatir )
Hattabi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-08-06, 22:13   #11
Hattabi
Allahu Ekber
 
Avatari i Hattabi
 
Anėtarėsuar: 24-11-05
Vendndodhja: Nė Tokėn e dy Lumenjėve
Postime: 212
Hattabi i dashurHattabi i dashurHattabi i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Hattabi
Gabim

Qe nje Poezi ne AKIDE ku edhe eshte komentuar nga shejh Huejn Eserraxh :

Poema e besimit

http://www.klubikulturor.com/Poema%2...esimit%201.htm

( nuk e postova Tekstin se spo muj ).
__________________
" Njė grupė prej ummetit tim do tė jetė nė Xhihad deri nė orėn e Kijametit " ( Mutevatir )
Hattabi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-08-06, 00:25   #12
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
Avatari i uck_aksh
 
Anėtarėsuar: 02-10-04
Vendndodhja: Vevey-Suisse
Postime: 5,194
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Ne Cilen Rrug Jemi

me Duket Qe E Kemi Leshuar Rrugen E Zotit, Jem Ka Shkojm Ne Rrugen E Shejtanit
si Mor Vella A Din Kush Mem Than Pse Vriten Populli Nder Veti Ne Irak
pse Nuk I Bashkon Zemrat Populli Musliman E Ti Ndimojn Njani Tjetrit Nje Shtet Si Izrajeli Hyn Ne Tokat E Muslimanve Si Mu Kan E Tyre
Ku Eshte Bashkimi I Zemrav Te Muslimanit
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-08-06, 18:39   #13
Savior
 
Anėtarėsuar: 08-02-06
Vendndodhja: Dardani
Postime: 582
Savior e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uck_aksh
me Duket Qe E Kemi Leshuar Rrugen E Zotit, Jem Ka Shkojm Ne Rrugen E Shejtanit
si Mor Vella A Din Kush Mem Than Pse Vriten Populli Nder Veti Ne Irak
pse Nuk I Bashkon Zemrat Populli Musliman E Ti Ndimojn Njani Tjetrit Nje Shtet Si Izrajeli Hyn Ne Tokat E Muslimanve Si Mu Kan E Tyre
Ku Eshte Bashkimi I Zemrav Te Muslimanit
Ndesh bashkohuni e ndesh jo, se tjeter kush vendose per keto gjera ne nuk kemi fuqi si njerez te vendosim.
Ju pershnes.
__________________
4:171. O ithtarė tė Kuranit, mos teproni nė fenė tuaj dhe mos thuani tjetėr gjė pėr Zotin dhe Muhamedin, pėrveē asaj qė ėshtė e vėrtetė. Muhamedi ishte ... (po e ndrrojme masi tha edhe u fye Preshevari nga e vėrteta) Ska dyshim se shumica prej jush janė kriminelė tė shfrenuar.
Savior Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-08-06, 19:20   #14
Pause_Print_Scroll
iOi|KuMaNoVa DARDANI|iOi
 
Avatari i Pause_Print_Scroll
 
Anėtarėsuar: 15-05-06
Vendndodhja: ne ShQiPeRiNe e MADHE
Postime: 799
Pause_Print_Scroll
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Pause_Print_Scroll
Gabim Tema: Ilahi dhe Poezi Islame [text]

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hattabi
Po fetfan e lexhnes rreth Ali Halebiru edhe Murat Shukriut qe legjnaj i ka kundershtu qe nuk ban me u qit keto hiq ketu por ndoshat mos ka dasht e than se ti klishe marr ni poezi nga MBUROJA e qato ndoshta.

Hajr inshAllah.
Une ato libra qe i kane kundeshtuar Legjna e nderuar, nuk i kam postuar i nderuar, mirepo kam postuar poezi te Shejkhut...

ta kesh parasysh kete.

p.s.:"Turp duhet tju vij havarixheve, mbase gjithe dawen Islame e prishin havarixhet"

Nuk te ofendova asgje..
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hattabi
Edhe ti vella ma kadal me keto sene Tekfirij se ti ma se pari nuk din se qka eshte tekfiri OK
E njoh shume mire kete qeshtje, mbase kam shume libra, dhe kam ndejtur me shume njerez te ditur qe therrasin qe muslimanet te kene saber ne kete mesele...
Dhe me hoxhen qe me se miri (thuaj se i din keto pune) Sadullahin... te cilin e rrespektoj dhe me rrespekton....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hattabi
Nuk din se kujt i bajm ne tekfir ... nuk o tekfir njeriun me argumente me e qit ptre fes .
Prap po e persire fjalen e urte popullore: "Kush e ka mizen nder kapuq atij i djeg"...
Ti a tekfirc je (sepse vet the: "Ne"?... mbase ti ate poezi po e merr sikur ty me ta dergue special, sepse vetveten po e identifikon si tekfirc... Ata qe bejne tekfir me argumente, jane Ehlu Sunneti dhe Xhemati...
Ti me fjalen tende: "nuk o tekfir njeriun me argumente me e qit ptre fes ." po tregon nje fjale te vertete, mirepo me prapavija te kota, sikur qe iu thoshte Aliu [radijAllahu anhu] havarixheve te cilet thonin: "Gjykimi i takon Allahut" e Aliu [radijAllahu anhu] ia kthente duke iu thene: "Fjale e vertete, mirepo me te kihet per qellim e kota"...
I nderuar vella nese ndokush do ta kishte shkruar nje poezi kunder Ehlu Sunnetit dhe Xhematit, do ta kundershtoja menjehere, sepse une vetveten e njoh si Ehlu Sunneh ue Xhema', ndersa Ai shejkhu (Ali Hassen) fliste per tekfircat qe bejne tekfir pa argumente, dhe ti dhe nje tjeter vella shkruat menjehere, qe d.m.th. e njihnin vetveten si tekfirca, prandaj edhe shkruani...

Sikur njeri u fut ne nje forum Islam dhe i paraqiste esharitet dhe maturidite si Ehlu sunneh, dhe disa vellezer i thane: "Ehlu Sunneh ka vetem nje emer" (eshte mire ta kuptosh kete fjali)... edhe une te them vella: "Nese ti je Ehlu Sunneh ue xhema', ti nuk kishe me folur asgje, pos kishe me thene, se Shejkhu mire ua paska bere ketyre tekfircave, mirepo ti e ndien veten si tekfirc, edhe flet per ti mborjtur idet e tua"...

Sepse ne te gjithe e dime se qka ka ndodhur mes Legjnes dhe Shejkh Aliut, mirepo ajo qe themi, mjaftonm te permbyllet me fjalen e Shejkh el Alameh Imam Malik ibn Enes: "Gjithkujt i mirret dhe i lihet, pervec ketij (dhe beri me gisht nga varri i te Derguarit a.s.)...

Dhe keshtu vella, nese Shejkhu (Aliu) ka gabuar ne kete mesele, me te cilen eshte shkaktuar nje debat mes Shejkh el Alameh Salih ibn AbdAllah ibn Feuzan el Feuzan [hafidhehUllahu te'ala], ke parasysh se Shejkhu ka nje ilm te gjere,"... per te vertetur vleren e ketij dijetari dhe per te shikuar seriozitetin e tij ne marrjen e argumenteve autentike-burimore, lexo referencat qe i ka dhene librit "Semundja dhe Ilaqi" dhe bindu, i cili liber eshte botuar nga SHB Jehona....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hattabi
ju jeni ata qe i bani fitnet gjithmon
Kush ju???,.... Une jam Ehlu Sunneh ue xhema'....
Une nuk jam as havarixh e as murxhija'
Une them qe vepra eshte kusht perberes i Imanit, gje qe te bllokon ty per te me quajtur mua murxhi, apo une edhe them qe shefati i Muhammedit [salAllahu alejhi ue selem] do te ndodhe, gje qe te bllokon ty se une jam havarixh...

El hamdu lilah jam Ehlu Sunneh ue xhema' dhe kete ta deshmoje kur te duash... sepse une nuk jam sikur havarixhet te cilet mirren vetem me paragjykime e supozime...

Mbetesh i pershendetur vella...
Mos me keqkupto, vellezer jemi, mirepo "Edhe pse te dua, dije se te vereten e dua me shume" [thoshte poeti]
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uck_aksh
Ku Eshte Bashkimi I Zemrav Te Muslimanit

Vella i nderuar, muslimanet jane perqare mbase ata kane leshuar rrugen e Profetit Muhammed [salAllahu alejhi ue selem] dhe prandaj ata, jane dobesuar aq shume (ne aspektin qe e keni cekur)... Mirepo vella neve do te bashkohemi atehere kur asnjeri nuk ben provokime dhe nuk e urren tjetri, mbase vetem dashuria ndaj njeri-tjetrin mundeson bashkimin e zemrave.

Jemi optimist qe muslimanet (qe te gjithe) ti kthehen rruges (tradites) se Muhammedit [salAllahu alejhi ue selem]

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Savior
Ndesh bashkohuni e ndesh jo, se tjeter kush vendose per keto gjera ne nuk kemi fuqi si njerez te vendosim.
I nderuar mundesisht, bile ne kete teme mos u fut... mbase ske fare kompetenc, sepse qe ne fillim kam vene (si autor i temes) qe te rezervohet vetem per muslimane, qe te sjellin poezi dhe ilahi me tematike Islame"

Respekt per ty, mirepo duhet te ta them se ske drejt te shkruash ketu... edhe pse nuk jam moderator, mirepo te kesh nje rrespekt edhe ti ndaj neve qe te mbetet tema e posaqme per muslimanet ....

bye bye

PPS

[email protected]
__________________
"....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Bibla: Mateu- 21/9-11]... PROFETI!!!!si duket Mateu paska harruar se Ai eshte "Zot".
Pause_Print_Scroll Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-08-06, 23:28   #15
Hattabi
Allahu Ekber
 
Avatari i Hattabi
 
Anėtarėsuar: 24-11-05
Vendndodhja: Nė Tokėn e dy Lumenjėve
Postime: 212
Hattabi i dashurHattabi i dashurHattabi i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Hattabi
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pause_Print_Scroll
Une ato libra qe i kane kundeshtuar Legjna e nderuar, nuk i kam postuar i nderuar, mirepo kam postuar poezi te Shejkhut...

ta kesh parasysh kete.

p.s.:"Turp duhet tju vij havarixheve, mbase gjithe dawen Islame e prishin havarixhet"

Nuk te ofendova asgje..

E njoh shume mire kete qeshtje, mbase kam shume libra, dhe kam ndejtur me shume njerez te ditur qe therrasin qe muslimanet te kene saber ne kete mesele...
Dhe me hoxhen qe me se miri (thuaj se i din keto pune) Sadullahin... te cilin e rrespektoj dhe me rrespekton....


Prap po e persire fjalen e urte popullore: "Kush e ka mizen nder kapuq atij i djeg"...
Ti a tekfirc je (sepse vet the: "Ne"?... mbase ti ate poezi po e merr sikur ty me ta dergue special, sepse vetveten po e identifikon si tekfirc... Ata qe bejne tekfir me argumente, jane Ehlu Sunneti dhe Xhemati...
Ti me fjalen tende: "nuk o tekfir njeriun me argumente me e qit ptre fes ." po tregon nje fjale te vertete, mirepo me prapavija te kota, sikur qe iu thoshte Aliu [radijAllahu anhu] havarixheve te cilet thonin: "Gjykimi i takon Allahut" e Aliu [radijAllahu anhu] ia kthente duke iu thene: "Fjale e vertete, mirepo me te kihet per qellim e kota"...
I nderuar vella nese ndokush do ta kishte shkruar nje poezi kunder Ehlu Sunnetit dhe Xhematit, do ta kundershtoja menjehere, sepse une vetveten e njoh si Ehlu Sunneh ue Xhema', ndersa Ai shejkhu (Ali Hassen) fliste per tekfircat qe bejne tekfir pa argumente, dhe ti dhe nje tjeter vella shkruat menjehere, qe d.m.th. e njihnin vetveten si tekfirca, prandaj edhe shkruani...

Sikur njeri u fut ne nje forum Islam dhe i paraqiste esharitet dhe maturidite si Ehlu sunneh, dhe disa vellezer i thane: "Ehlu Sunneh ka vetem nje emer" (eshte mire ta kuptosh kete fjali)... edhe une te them vella: "Nese ti je Ehlu Sunneh ue xhema', ti nuk kishe me folur asgje, pos kishe me thene, se Shejkhu mire ua paska bere ketyre tekfircave, mirepo ti e ndien veten si tekfirc, edhe flet per ti mborjtur idet e tua"...

Sepse ne te gjithe e dime se qka ka ndodhur mes Legjnes dhe Shejkh Aliut, mirepo ajo qe themi, mjaftonm te permbyllet me fjalen e Shejkh el Alameh Imam Malik ibn Enes: "Gjithkujt i mirret dhe i lihet, pervec ketij (dhe beri me gisht nga varri i te Derguarit a.s.)...

Dhe keshtu vella, nese Shejkhu (Aliu) ka gabuar ne kete mesele, me te cilen eshte shkaktuar nje debat mes Shejkh el Alameh Salih ibn AbdAllah ibn Feuzan el Feuzan [hafidhehUllahu te'ala], ke parasysh se Shejkhu ka nje ilm te gjere,"... per te vertetur vleren e ketij dijetari dhe per te shikuar seriozitetin e tij ne marrjen e argumenteve autentike-burimore, lexo referencat qe i ka dhene librit "Semundja dhe Ilaqi" dhe bindu, i cili liber eshte botuar nga SHB Jehona....


Kush ju???,.... Une jam Ehlu Sunneh ue xhema'....
Une nuk jam as havarixh e as murxhija'
Une them qe vepra eshte kusht perberes i Imanit, gje qe te bllokon ty per te me quajtur mua murxhi, apo une edhe them qe shefati i Muhammedit [salAllahu alejhi ue selem] do te ndodhe, gje qe te bllokon ty se une jam havarixh...

El hamdu lilah jam Ehlu Sunneh ue xhema' dhe kete ta deshmoje kur te duash... sepse une nuk jam sikur havarixhet te cilet mirren vetem me paragjykime e supozime...

Mbetesh i pershendetur vella...
Mos me keqkupto, vellezer jemi, mirepo "Edhe pse te dua, dije se te vereten e dua me shume" [thoshte poeti]
Gjeja e pare ti nuk u duht me ba fut BLLOK ne MSN se aty i kishim sqaru gjert e jo ne publik .

Une e Quaj Veten Ehli Suneh wel Xhameh ( Selefij ) edhe une i urrej sidomos havarigjt por mua me djegi se po ti kishte sha naj dijetar tjeter si Beker Ebu Zejd apo dikush tjeter nuk do twe ishte asgje por me djegi kur e pashe se aji ishte e Ali halebijes sepse ai ia fut Kot , siq ia ka fut ne shum vende.

Sipas Ali halebijes edhe xhematit te tij ne jemi "tekfirca" pse njerzit me argumemnte i qesim nga feja ... se i thajm lenesit te namazit Kafir , i thojm Kryetarve te muslimanve Qafira ( ata qe nuk udheheqin me ligj te Allahut ) etj ... , pra ju apo ata jan qe etiketojne e jo ne.

Sa per imanin ELAHMDULAILAH qe po e definon mir imanin sepse shum prej jush filluar nga Ali halebiu etj... e pasoni edhe ne gabim Shejh Albanin , sikur hanefit ebu hanifen.

Une ju quajta murxhia sepse sipas atyre ne jemi Tekfirca ateher e kunderta e tekfircave jan Murxhiat m e ne te dy inshAllah jemi pjestar te Ehli Sunetit ne mes ketyre dy sekteve te felliqta.

Sa per sadullahin , a ki fol ti per Akide me to ti aaa ( a bi ka muhamet ) apo veq e njeh si figur , e si figur e nje krejt trojet shqiptere.

Edhe aty ke fol me VUL fjalen e Imam Malikut kur beri me gisht kah varri i Pejgamberit.


Shpresoj se e krym kete , por nese ka mbet ndonje send pa u sqaru mund te vazhdojm ne msn sepse ne perseri vellezer jemi , e kemi te njejtin qellim .

Selam Alejkum.


__________________
" Njė grupė prej ummetit tim do tė jetė nė Xhihad deri nė orėn e Kijametit " ( Mutevatir )
Hattabi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:08.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.