Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-08-06, 01:32   #1
vendasi
 
Avatari i vendasi
 
Anėtarėsuar: 11-09-05
Vendndodhja: Canada
Postime: 3,533
vendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Poezi nga Vendasi

Zhgenjimi
Kur buza e trendafilte
m'foli per dashuri
dhe ajo buzeqeshje engjejsh
zemeren ma ndezi ne gji,

kujtova se do te hapej
qielli per mua n'hare,
dhe se n'ekstaze do e ruaje
besen,qe ti ma dhe.

Por zemra jote e bardhe
sic doja,s'u tregua,
e thyer rrahjesh t'reja
nuk rreh,jo,me per mua.

Po fjala e dikurshme
mizore,valle ku shkoi?
Po perqafimet,afshi,
qe shpirti im provoi?..

Ndoshta 'i kujtim i embel
per mua do te flase,
ndoshta dhe n'thelb te zemres
meshire t'ke per t'pase;

esht' e vertet,meshira
n'virtyte figuron;
por s'eshte dashuri,o e pabese,
ti me s'me dashuron.......

__________________
Lumturine e sjelle vendosmeria...
vendasi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 03-09-06, 20:57   #2
vendasi
 
Avatari i vendasi
 
Anėtarėsuar: 11-09-05
Vendndodhja: Canada
Postime: 3,533
vendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Per...

Nukte perulem.Ka mbaruar.
Asnje premtim i yt s'hyn dot
ne shpirtin tim per ta sunduar.
jemi te huaj sot e mot.
Ti ke harruar qe lirine
s'ia fal mashtrimit kurresesi,
por dhe,keshtu vite qe s'vijne
per sye e tu i bera fli.
Edhe keshtu tek ti pandehja
te gjeja shpirt e shok e short
dhe tere boten e urreja
qe te deshaty me fort.
Gjitheato caste te qendrimit tekbet e tua-oh!me beson?
ia kam rrembyer frymzimit!
me se po m'i zevendson?
nga ndonje cast mendim begate
dhe forc, e shpirtit-s'ish cudi-
t'i jepja botes nje dhurate
dhe te me jepte pavdeksi.
Pse doje,pra,te ma ndrroje
Atkurore lavdiplote?
Pse s'qe athere kur premtoje
e tille si je bere sod?
Krenar jam!-falme-eshte'e kote.
kerko nje tjeter dashuri.
Per asnje gje ne ket bote
nuk mund te rri ne skllaveri.
Nen qiell te Veriut,ne vend tjeter,
do te largohem,ndoshta,shpejt
por jemi njohur pak si teper
per t'u harruar ashtu krejt!
Qe sod do te ze te argtohem
dhe te betohem,pastaj,
vetem do te qesh e do gezohem
dhe per azgje me nuk do qaj.
Do genjej si djalli sa te dua,
sic desha me s'do dashuroj
a mund te dua me nje grua
kur nje engjell sod me tradhetoi??
te vdisja desha dhe te vuaj,
me boten desha te luftoj
qe fort te voglen doren tuaj
I cmendur!-te mundja ta shterngoj,
pa ta kuptuar dot mashtrimin
ta fala shpirtin mbushur plot.
Ia njohe ketij shpirti cmimin?
Ia njohe-une s'te njoha dot!
__________________
Lumturine e sjelle vendosmeria...
vendasi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-07-07, 01:33   #3
GjiLanasJa_
 
Avatari i GjiLanasJa_
 
Anėtarėsuar: 22-07-07
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 547
GjiLanasJa_ i pazėvėndėsueshėmGjiLanasJa_ i pazėvėndėsueshėmGjiLanasJa_ i pazėvėndėsueshėmGjiLanasJa_ i pazėvėndėsueshėmGjiLanasJa_ i pazėvėndėsueshėmGjiLanasJa_ i pazėvėndėsueshėmGjiLanasJa_ i pazėvėndėsueshėmGjiLanasJa_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Scheisseeeeeeeeeeeeeeeee Lebennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn:(((


__________________
Jeto Sikur Do te vdesesh Neser e Meso Sikur Do Te Jetosh Gjithmon
GjiLanasJa_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:08.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.