Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-08-06, 18:40   #1
Hakikat
,,Nuk ka asnjė nga fshatr
 
Avatari i Hakikat
 
Anėtarėsuar: 21-08-06
Postime: 104
Hakikat
Thumbs up Sufistet e vertete

Pse Sufistet (Tasawuflit) nuk i duan ne Ballkan???

E Verteta eshte se ata jane te perkushtuar adhurimit ndaj Allahut s.w.t., sikur qe jane te perkushtuar edhe shume te tjere ne kete adhurim. Prej tyre ka njerez te devotshem qe perpiqen te arrijne ne zbulimin e te vertetes dhe prej tyre ka te sinqerte qe do te jene nga te djathtet (banoret te Xhennetit). Nga te dy grupet ka njerze qe hulumtojne the mund te gabojne, e prej tyre ka qe gabojne dhe pastaj pendohen ose qe nuk pendohen.
Prej pasuesve te tyre ka qe gabojne dhe bejne padrejtesi ndaj Allahut Fuqiplote. Ne grupin e Sufisteve ka edhe novatore te demshem, te pa Fe. Porketa nuk jane te pranueshem te Dijetaret e medhenj te Sufizmit. Siq eshte rasti i Hallaxhit, te cilin e konsiderojne te demshem, dhe kete e shprehu Shejhu i madhe El-Xhunejdi.
The une kam lidhje me vlezer nga Sufistet, the ashtu njerz nuk kum pa ne Bote, ma te mire se ata. Allahu i Madheruar eshte me i dijshmi!


Hakikat Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-08-06, 17:12   #2
Hattabi
Allahu Ekber
 
Avatari i Hattabi
 
Anėtarėsuar: 24-11-05
Vendndodhja: Nė Tokėn e dy Lumenjėve
Postime: 212
Hattabi i dashurHattabi i dashurHattabi i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Hattabi
Gabim

Po leje hiqju atyre qafirave .

Sufit jan katastrof Allahu na Ruajt prej tyre.
__________________
" Njė grupė prej ummetit tim do tė jetė nė Xhihad deri nė orėn e Kijametit " ( Mutevatir )
Hattabi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-08-06, 18:34   #3
ZARATUSTRA
 
Anėtarėsuar: 18-06-05
Postime: 52
ZARATUSTRA e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Mashalla bre Hatab e Zoti te rujt, a e di bash Zoti te rujt.Mos harro dikush prej anesh kenaqet, dhe ban dasem, t`i largohu prej bindjes tende se nuk je ne rregull, qafir vallahi Ebu Hamid El-Gazali, bravo bre filozof e jepi tepara vec jepi....
Rri more ne hallin tan edhe nese do me kontribu ne din, kontribuo ose rri anash mos pengo tjeret....Kjo eshte pergjigja e pare per ty dhe e fundit...
ZARATUSTRA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-08-06, 21:39   #4
Hattabi
Allahu Ekber
 
Avatari i Hattabi
 
Anėtarėsuar: 24-11-05
Vendndodhja: Nė Tokėn e dy Lumenjėve
Postime: 212
Hattabi i dashurHattabi i dashurHattabi i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Hattabi
Gabim

Po leje bre po qa ja tu thon ate Mushrikin jan .


Perderisa ata nuk e kan akiden e paster une nuk muj me i thon atyre MUSLIMAN dhe ka tulifar besytnish , qe i bajn shirk Allahut Teala .


Nuk bashkohet ummeti derisa te mos pastrohet Akidja , une sun bashkona me tyrbegji e me besytni te kota .
__________________
" Njė grupė prej ummetit tim do tė jetė nė Xhihad deri nė orėn e Kijametit " ( Mutevatir )
Hattabi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-08-06, 21:51   #5
Hakikat
,,Nuk ka asnjė nga fshatr
 
Avatari i Hakikat
 
Anėtarėsuar: 21-08-06
Postime: 104
Hakikat
Question Hatabit

O i nderuar Hatab, a e ke harru hadisin e Muhammedit a.s. kur thote.

Nga ibni Umeri r.a. transmetohet se ka thene: " I derguari i Allahut s.a.v.s. ka thene"
" Kur nje njeri i thote vellait te tij (musliman): ` O i pafe (kafir)', atehere njeri prej atyre te dyve eshte i pershtatshem per te. Nese ai eshte siq i ka thene, atehere eshte ne rregull, por nese ai nuk eshte si eshte emertuar, atehere fjala e tij i kthehet atij".(Mutefekun alejhi)

Ju lutem ju me ate thenije aq shume qe e vertetuat mos diturin e tuaj te pashembullt!!!

Hatab ju me at thenije e afrohni hidherimin e Allahut xh.sh. Perse, se ju i quajni keta njerze te medhej Kafira
a e din kush eshte "Bayezidi Bestami k.s.
a e din kush eshte "Abdul Kadri gejlani k.s.
a e din kush eshte "Muhammed Bahaydin Sah Nakshibent k.s.
a e din kush eshte "imami Rabbani Ahmed Faruki Serhendi k.s.
a e din kush eshte "Abdullahi Dehlevi k.s.
a e din kush eshte "Mevlana Halidi Zijaedin Bagdadi k.s.
a e din kush eshte "Mevlana xhelaludin rrumini k.s.
a e din kush eshte " Imami Sujuti ... k.s.
etj...etj....et....et... Allahu embroft fshehtesin e tyre.
Allahu s.w.t. thote ne Kuranin famelarte:
10.62. Ta keni tė ditur se tė dashurit e All-llahut (evliatė) nuk kanė frikė e as kurrfarė brengosje?
10.63. (Ata janė ata) Tė cilėt besuan dhe ishin tė ruajtur.
10.64. Atyre u jepen myzhde nė jetėn e dunjasė (nė ēastin e vdekjes) dhe nė jetėn tjetėr (pėr shpėtim nė xhennet). Premtimet e All-llahut nuk mund tė pėsojnė ndryshim. E, ai ėshtė suksesi i madh.

Ju lutem kur te flitni me Fakte, mos me kupto keq!!!
Hakikat Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-08-06, 22:02   #6
Hakikat
,,Nuk ka asnjė nga fshatr
 
Avatari i Hakikat
 
Anėtarėsuar: 21-08-06
Postime: 104
Hakikat
Lightbulb E Verteta

Hattabi hyne ke fjeta ku shkruaj per Vehabistet the mos jesh the ti prej tysh.

Lexo me vemendje. FLM
Hakikat Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-08-06, 23:21   #7
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim

esselamualejkum musliman

Hakikat shkruajti:
Citim:

O i nderuar Hatab, a e ke harru hadisin e Muhammedit a.s. kur thote.

Nga ibni Umeri r.a. transmetohet se ka thene: " I derguari i Allahut s.a.v.s. ka thene"
" Kur nje njeri i thote vellait te tij (musliman): ` O i pafe (kafir)', atehere njeri prej atyre te dyve eshte i pershtatshem per te. Nese ai eshte siq i ka thene, atehere eshte ne rregull, por nese ai nuk eshte si eshte emertuar, atehere fjala e tij i kthehet atij".(Mutefekun alejhi)
a e din komentin e keti hadithi qe ja bejn dijetaret hakikat , nese jo me thuaj mendimin tend ?


Vella Hatabi

Akideja vellait eshte shume e gjere , dhe ne e dim se si hyne njeriu ne islam shkall shkall , apo duke plotsuar kushtet e veqanta , ashtu edhe del , pra nuk del meniher por del duke i plotesuar ato kushte qe dijetaret e Ehlil sunetit i kane ven.
Per me pas akiden e paster se pari duhet ta dish akiden mire .
Nese nuk e din akiden mire dhe ben ndojnje gabim , nuk te lejohet as ty e askujt ta quajm ate njeri Kafir , sepse ne kete rast ai eshte i arsyetuar me injoranc. Prej dijetareve te Ehlil sunetit eshte qe nese dikush e ben nje gabim qe meriton te quhet Kafir se pari duhet ta paralajmrojme ate person me graden e kesaj vepre , e nese ai nuk pendohet por vazhdon ne kete rrug ateher ai ka ra ne Kufer dhe lejohet emertimi i tij me fjalen Kafir dhe kete e bejn dijetaret e jo gjdo njeri nga xhemati i thjesht.
Pastaj jo gjdo veper te ben Kafir, kemi vepra qe te qesin menjeher nga dini e kemi nga ato qe quhen Kufri i vogel qe nuk te largojn nga dini mirpo jane nje rrug e cila shpie ne dalalet. Pra vellait eshte mire qe mos ti pergjithsojm njerezit menjeher me fjalen , ti je Kafir, apo ai grup eshte Kafir.Ngase ketu jane pergjethsi te tjeter kujt dhe shume te medha. Po nese ai person tek Allahu nuk eshte Kafir ? si do ja bejmi ne diten e Gjykimit , Allahu nga ruajt.

Pra kjo ishte vetem nje keshill nga vellau jot ne Islam ,pasi Profeti alejhiselam na ka keshillu qe te keshillohemi ne mes veti dhe ti perkujtojme gjerat nga dini njeri-tjeterit.

Esselamualejkum musliman.
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-06, 05:01   #8
Hakikat
,,Nuk ka asnjė nga fshatr
 
Avatari i Hakikat
 
Anėtarėsuar: 21-08-06
Postime: 104
Hakikat
Question Hasanme...

Alejkum selam.

Qka bojne ata qe ju nuk i Quajni Musliman ???

The ku e dini ju se jane Qafira te krejt Sufistet, po dhe per ju Imam Gazaliu.. eshte qafir???
Hakikat Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-06, 05:12   #9
Hakikat
,,Nuk ka asnjė nga fshatr
 
Avatari i Hakikat
 
Anėtarėsuar: 21-08-06
Postime: 104
Hakikat
Lightbulb e verteta

Selamunalejkum

Muhammedi a.s. thote: Perveq Dexhallit, per ummetin tim me se tepermi u frikesohem imameve te sorollatur te cilet i largojne njerzit nga rruga e drejte (Buhari)

Sen e gjeta hadisin e muhammedit a.s., kur nje ashab e mbyte nje njeri ne lufte the aj thote perpara shehadetin, qka i ka then Muhammedi a.s.

.... a e pe ne zemer si e deklaroj shehadetin.. qka mesojme ne prej kto rastesh???

Si e kupton ti Hadisin e pejgamberit qe thote mos i tuani Kafir vellait tnde????
Hakikat Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-06, 05:15   #10
Hakikat
,,Nuk ka asnjė nga fshatr
 
Avatari i Hakikat
 
Anėtarėsuar: 21-08-06
Postime: 104
Hakikat
Question hasanm...

Po eshte normalisht porse ti je ne rrugen e fese te reje te abduh vehabit????
qe mendon keshtu per muslimanet..
Hakikat Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-06, 09:54   #11
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim

selamualejkum Hakikat

une te pyeta per hadithin ti sma ktheve pergjigjien , normal qe ti se din ateher kete hadithe e as qka kane thene dijetaret per te.

Pastaj thua:
Citim:
Po eshte normalisht porse ti je ne rrugen e fese te reje te abduh vehabit????
qe mendon keshtu per muslimanet..
ku e din ti se ne cilen rruge jame une ore Lales kur nuk e njeh ende akiden time dhe menhexhin, une nuk njoh rruge te re te hapur nga shejkh Abdul Vehab , porse kjo rruge ka qene e hapur nga Pejgamberi alejhiselam dhe e ripertrir nga shejkh te tille si Abdul vehabi rahimehullah.

Pastaj thua:
Citim:
The ku e dini ju se jane Qafira te krejt Sufistet, po dhe per ju Imam Gazaliu.. eshte qafir???
ku e thash more une kete .Te lutem mos shpif shume per mua , kush e permendi Gazaliun ketu.
Gazaliu nuk eshte imam as alim , as hafidh , aas mufesir , por eshte nje Mendimtare dhe asgje me teper.Allahu subhanehu do e shperblej per veprat e tij te mira dhe per te keqija.

selamualejkum .
ps/ je me konkret kur te shkruash dhe shkruaj mire sepse gjuha e juaj eshte paksa e dobet dhe shtir e kuptushme.
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-06, 14:12   #12
Hakikat
,,Nuk ka asnjė nga fshatr
 
Avatari i Hakikat
 
Anėtarėsuar: 21-08-06
Postime: 104
Hakikat
Talking Hasanme...

Selamunalejkum do te mundohem per shkrimin.

Qka ka qen abduh vehabi???
Hakikat Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-06, 14:55   #13
Hattabi
Allahu Ekber
 
Avatari i Hattabi
 
Anėtarėsuar: 24-11-05
Vendndodhja: Nė Tokėn e dy Lumenjėve
Postime: 212
Hattabi i dashurHattabi i dashurHattabi i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Hattabi
Gabim

Une nuk e bana kerkan Qafir me EMRA duke i cek , por une fola si xhemmat .

Dallon dallimi mes personit edhe xhematit .


Une thash se ne pergjithsi nuk e kan akiden e paster e nuk i tash Imam Sujutiut kafir .Vellaut : hasanmehmeti

Allahu te shperbleft per keshillne , por i dije keto sene .
__________________
" Njė grupė prej ummetit tim do tė jetė nė Xhihad deri nė orėn e Kijametit " ( Mutevatir )
Hattabi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-08-06, 22:22   #14
Hattabi
Allahu Ekber
 
Avatari i Hattabi
 
Anėtarėsuar: 24-11-05
Vendndodhja: Nė Tokėn e dy Lumenjėve
Postime: 212
Hattabi i dashurHattabi i dashurHattabi i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Hattabi
Gabim

Si filloi Sufizmi?


Kur filloi pėr herė tė parė Sufizmi nuk ishte tėrėsisht i ndryshėm dhe i veēuar, por thjesht njė teprim nė distancimin nga kjo botė, nė qėndrueshmėrinė nė dhikr (pėrkujtim tė All-llahut) dhe nė pėrjetimin e njė frike tė madhe gjatė pėrmendjes sė All-llahut, saqė i bėnte disa njerėz tė binin tė pavetėdijshėm apo tė vdekur kur dėgjonin ndonjė ajet qė pėrmendte kėrcėnimin pėr ndėshkim. Kjo ėshtė parė nė rrėfimin e Zurare ibn Afvasė, gjykatėsit tė Basras, i cili lexoi:

"E, kur tė fryhet nė Sur." (el-Mudethithir: 8)

nė namazin e sabahut dhe ra i vdekur. Ngjashėm ėshtė edhe ngjarja e Ebu Xhehrit, tė verbėrit, kur Salih el-Murri i lexoi atij dhe ra i vdekur. Tė tjerė nga ta mbetnin tė shtangur kur dėgjonin qė lexohej Kur’an. Shejhul-Islam Ibn Tejmije thotė gjatė komentimit tė kėsaj:


"Kjo nuk ka ngjarė nė mesin e Sahabėve, kėshtu qė kur kjo u shfaq, njė grup nga Sahabėt dhe tabi’inėt si Esma, e bija e Ebu Bekrit, Abdullah ibn ez-Zubejri dhe Muhammed Sirinė e kritikuan kėtė, meqė e panė se ajo ishte njė risi dhe nė kundėrshtim me atė qė e dinin nga zakonet e Sahabėve."

Gjithashtu Ibn Xhevzi thotė nė "Telbisė Iblisė":

"Sufizmi ėshtė njė rrugė, fillimi i tė cilės ishtė tėrėsisht shmangie nga ēėshtjet e kėsaj bote, pastaj ata tė cilat iu bashkuan asaj u bėnė tė shkujdesur nė lejimin e kėndimit dhe vallėzimit. Prandaj kėrkuesit e Jetės sė Pastajme (Ahiretit) nga njerėzit e thjeshtė u joshėn nga ata pėr shkak tė shmangies nga kjo botė, tė cilėn (veti) e shfaqnin, dhe kėrkuesit e kėsaj bote gjithashtu u joshėn nga ata pėr shkak tė jetės sė shkujdesur dhe kotėsisė, (jetė) tė cilėn (shihej se) e jetonin." (Telbis Iblis, f.161)

Shejh Ebu Zehra rahimehullah ka thėnė lidhur me arsyen e shfaqjes sė Sufizmit dhe burimet prej nga tė cilat ai mori hov:

1. Burimi i parė: Disa nga adhuruesit nė mesin e muslimanėve e kthyen tėrė vėmendjen e tyre nga largimi nga kjo botė dhe abstenimin e veteve te tyre me qėllim tė adhurimit. Kjo sė pari filloi gjatė kohės sė Pejgamberit alejhis-selam, kur disa sahabė vendosėn tė kalonin natėn duke u pėrpjekur (munduar) me namaz dhe duke e lėnė gjumin (duke qėndruar pa fjetur). Tė tjerė vendosėn tė agjėronin ēdo ditė pa pushim. Tė tjerė vendosėn t’i ndėrprenin marrėdhėniet martesore (seksuale) me gratė. Kur Pejgamberi u njoftua pėr kėtė tha:

"Ēka ėshtė me njė popull qė thotė kėshtu e kėshtu. Unė agjėroj dhe ndalem (pushoj) sė agjėruari, falem dhe flej, dhe martohem me gra. Kėshtu qė kushdo qė ia kthen shpinėn Sunneti tim, ai nuk ėshtė prej meje.” (Transmetuar nga el-Buhari dhe Muslim)

Pėr mė tepėr, risia e tė jetuarit si murgjėr (murgėria) ėshtė e ndaluar nė Kur’an. Aty thuhet:

"...Murgėria tė cilėn ata e shpikėn pėr vete..." (el-Hadid: 27)

Mirėpo, kur Pejgamberi iu bashkangjit shoqėrisė sė engjėjve tė lartė dhe njerėzit kaluan nė Islam nga fetė e mėparshme, atėherė numri i atyre qė tejkaluan kufijtė nė shmangien nga jeta e kėsaj bote dhe tė mirat e saj u rrit, dhe Sufizmi gjeti vend nė zemrat e kėtyre njerėzve, meqė hasi nė njė ‘tokė tė plleshme.’

2. Ēėshtja e dytė e cila i tėrhoqi shpirtėrat e njerėzve ishte diēka qė u shfaq nė mesin e muslimanėve nė formė tė dy ideologjive. Njėra nga to ishte filozofike, ndėrsa tjetra ishte nga fetė e mėparshme. Sa pėr tė parėn, atėherė ishte pamja e shkollės iluministe tė filozofėve, e cila konsideronte se njohuria dhe tė qenėt i informuar shkaktohen nė shpirt me anė tė ushtrimeve shpirtėrore dhe pastėrtisė sė shpirtit. Sa i takon ideologjisė sė dytė, atėherė ishte besimi se Perėndia jeton nė shpirtėrat e njerėzve, apo se Perėndia ėshtė personifikuar (mishėruar) nė njeriun. Kjo ide filloi tė gjejė vend nė mes tė atyre sekteve qė rrejshėm ia atribuonin vetes Islamin nė kohėrat e hershme, kur muslimanėt u pėrzinė me tė krishterėt. Kjo ide u shfaq nė mesin e Sabianėve dhe disa nga Kejsamijebėve, pastaj Keramitat, Batinitė, pastaj nė trajtėn e saj pėrfundimtare u shfaq nė mesin e disa Sufive...

Ėshtė edhe njė burim tjetėr nga i cili ai (Sufizmi) mori dhe i cili shkakton shfaqjen e tendencave tė Sufive, qė ėshtė ideja se tekstet e Librit dhe Sunnetit kanė njė kuptim tė jashtėm, tė dukshėm, dhe njė kuptim tė brendshėm, tė fshehtė... duket qartė se ata e morėn kėtė ide nga Batinitė. (Libri, ‘Ibn Tejmije,’ tė Ebu Zehre, f.197-198)

Kėshtu qė tė gjitha idetė u pėrzienė, nga ekzagjerimi i shmangies nga kjo botė deri te hapja e derės ideve qė Perėndia ėshtė e personifikuar nė krijimin, deri nė idenė se i tėrė krijimi ėshtė njė realitet i vetėm, qė ėshtė All-llahu (vahdetul-vuxhudė). Nga pėrzierja e tėrė kėtyre mendimeve erdhi Sufizmi, i cili u shfaq pėrbrenda Islamit. Ai u bė mė i ashpėr nė shekullin e katėrt dhe tė pestė dhe arriti kulmin e tij pas kėsaj, duke qenė sa mė larg qė ėshtė e mundur nga udhėzimi i Kur’anit Fisnik dhe Sunnetit tė pastėr. Ai arriti nė atė pikė saqė pasuesit e Sufizmit, kėdo qė pasonte Kur’anin dhe Sunnetin, i quanin ‘njerėz tė sheriatit’ dhe ‘njerėz tė asaj qė ėshtė e dukshme’ (ehlul-dhahir), derisa e quanin veten ‘njerėz tė realitetit tė njėmendėt (tė vėrtetė)’ dhe ‘njerėz tė njohurisė (diturisė) sė fshehtė’ (ehlul-batin).
__________________
" Njė grupė prej ummetit tim do tė jetė nė Xhihad deri nė orėn e Kijametit " ( Mutevatir )
Hattabi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-08-06, 17:20   #15
Hakikat
,,Nuk ka asnjė nga fshatr
 
Avatari i Hakikat
 
Anėtarėsuar: 21-08-06
Postime: 104
Hakikat
Gabim

selamunalejkum be vlezer te nderuar.

Po ju kuptoj se ju i keni ata mendimet e Ibn Tejmije,Ibn Xhevzi the Abduhit Vehabit, per keto njerz kemi citatet qfar njerzish kan qene, ju lutem me lexu qka kum shkru per keta njerz. :) flm

Po une nuk e di a i keni lexu citatet, pose thoni po ateher do te spjegoj si ka fillu Sufizmi, the per ato Ibn Tejmije,Ibn Xhevzi the Abduhit Vehabit mos me shkrini kur gje se nuk va pranoj.

Si per shembull ku thote Dijetari i mdhe DR. Jusuf El_kardavi Allahu xh.sh. e meshirofte, aj thote, une nuk pajtohem me te Ibni Tejmijun, sic nuk eshte pajtuar edhe ai me dijetaret para tij dhe sic na ka mesuar te mendojme dhe jo te imitojme, te pasojme argumentet e jo njerzite, Ai na meson qe njerzite t'i njohim ne baze te vertetes dhe jo te verteten ne baze te njerzve.

Qe moti, imam Dhehebiu (nxenes i Ibn Tejmijjes) ka thene: "Ibnu Tejmiju na eshte i dashur, por e verteta na eshte me e dashur!"


Hakikat Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:28.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.