Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kinematografia dhe Televizioni
Emri
Fjalėkalimi
Kinematografia dhe Televizioni Pėrshtypje mbi filmat e fundit vendor apo tė huaj. Dokumentarėt, komeditė, tragjeditė, festivalet e filmit. VIP-at, artistėt, yjet e filmave.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-09-06, 16:53   #1
seriozja_19
 
Anėtarėsuar: 28-06-06
Postime: 341
seriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashur
Gabim Parfum - Filmi Me I Ri

Filmi me i ri nga regjizeri Tom Tywker e ka me 14. Shator startin neper kinema te ndryshme ne Evrope.

PARFUM - eshte edhe roman nga autori gjerman Patrick Süßking dhe aftesite e tij te pershkruaje detaje ndaj erave te ndryshme jan fenomenale. Kete roman e kam lexuar 4 here ne gjuhen gjermane dhe cdo here me ka pelqyer me shume...

Behet fjale per Jean-Baptiste Grenouille, i cili lind ne vitin 1738 ne France. Nena e tij, nje shitese qe punon ne fabrike te peshqive, prej momentit te pare qe e sheh foshnjen, fillon ta urreje dhe mundohet ta mbyte ate, mirepo pa sukses sepse ajo eshte aq e traumatizuar nga dhimbjet qe i ka, qe vetvetes ja perfundon jeten. Pa familje dhe as perkrahje te askujt, ai nderron vendbanime te ndryshme dhe pranon cdo pune qe i ofrohet.

Pasioni i tij eshte ERA...mundohet qe cdo imtesires te ja marre eren dhe te ja pozicionoje ne memorjen e vet...ne nje parfumeri afer Parisit ja zbulojne talentin dhe Jean-Baptiste aq eshte i impresionuar dhe fascinuar nga parfumat qe fillon edhe viktima ne njerez te shohe...

Roman dhe film me te vertet i qelluar dhe rekomanduar per cdo lexues, i cili/e cila eshte edhe pak vizual...

Une per vete me gjithe qef po e pres 14. Shtator!!!


__________________
Fascinating conversation is the art of telling people a little less than they want to know...
seriozja_19 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-09-06, 16:55   #2
seriozja_19
 
Anėtarėsuar: 28-06-06
Postime: 341
seriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashur
Gabim

PATRICK SÜSSKIND; me falni per gabimin
__________________
Fascinating conversation is the art of telling people a little less than they want to know...
seriozja_19 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-09-06, 15:40   #3
lenna
 
Anėtarėsuar: 07-07-06
Postime: 95
lenna i dashurlenna i dashurlenna i dashurlenna i dashur
Gabim

xhanem ma rezervo dhe mu bileten te lutem ;) ..

po kam degjuar qe duhet te jet shuum interesant..librin nuk e kam lexu

pershendetje,lenna
lenna Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-09-06, 16:57   #4
seriozja_19
 
Anėtarėsuar: 28-06-06
Postime: 341
seriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashur
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lenna
xhanem ma rezervo dhe mu bileten te lutem ;) ..

po kam degjuar qe duhet te jet shuum interesant..librin nuk e kam lexu

pershendetje,lenna
...me gjithe deshire hanem!!!

Librin duhesh patjeter ta lexojsh por tash as vet nuk di se sa paralele do ti ket me filmin...por do ta zbulojme se bashku


__________________
Fascinating conversation is the art of telling people a little less than they want to know...
seriozja_19 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:08.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.