Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-09-06, 16:46   #1
Nocturne
NOCTURNE
 
Avatari i Nocturne
 
Anėtarėsuar: 19-09-06
Vendndodhja: :::... ORLANDO, USA ...:::
Postime: 66
Nocturne i vlerėsuar jo keq
Gabim Frika nga shirku

Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi (ēdo gjė).

Krijoi njeriun prej njė gjaku tė ngjizur (nė mitrėn e nėnės).
Lexo! Se Zoti yt ėshtė mė bujari!
Ai qė e mėsoi (njeriun) tė shkruajė me pendė.
Ia mėsoi njeriut atė qė nuk e dinte.
(Kran 96:1-5)
Frika nga shirkuAllahu, thotė:
S’ka dyshim se All-llahu nuk falė (mėkatin) t’i pėrshkruhet Atij shok (idhujtarinė), e pėrpos kėtij (mėkati) i falė kujt tė do. Kush pėrshkruan All-llahut shok, ai ka trilluar njė mėkat tė madh. (Kur'an 4:48)

Shirku ėshtė prej mėkateve mė tė rrezikshme, mė tė liga dhe mė i denuari rėndė pėr arsye tė mosnderimit dhe tė shpifjes ndaj Zotit, Tė Lartmadhėrishmit, Tė Gjithfuqishmit, dhe (pėr shkak) tė pėrngjarit e Allahut ndaj krijesave tė Tij tė cilat i pėrfshinė. Allahu na informon nė kėtė ajet se Ai nuk do ta falė atė i cili bėnė Shirk dhe vdes si Mushrik, 1 ndėrsa sa pėr atė qė vdes duke besuar nė Njėsin e Allahu, edhe po tė ketė bėrė disa mėkate, Allahu i ka premtuar falje nė pėrputhshmėri me Dėshirėn e Tij. Dhe pastaj ai e sqaron se pse mushrikit nuk do ti falet, duke thėnė se me bėrjen shok Allahut, ai e ka refuzuar Atė dhe ka shpifur (kundėr) Tij dhe ka bėrė mėkat qė nuk ka mėkat tjetėr sikurse ai.

Dobit qė rrjedhin prej kėtij Ajeti

1. Kushdo qė vdes duke qenė fajtor pėr Shirk Ekber (shirk tė madhė), me siguri do tė shkon nė Zjarrė.
2. Kushdo qė vdes duke besuar nė Njėsin e Allahut, edhe pse ndoshta ka patur mundėsi qė tė bėjė mėkate tė mėdha, qė ka mundėsi tė falen nga Allahu, Mė i Lavdruari, Caktuesi Mė i Lartė.
3. Nė ajet ėshtė njė pėrgjigje ndaj havarixhėve 2, ku atė qė bėnė mėkat tė madh e llogarisin pabesimtarė, dhe ndaj mu`tazilah 3 qė besuan se ata qė janė fajtor tė mėkateve tė mėdha do tė qėndrojn pėrgjithmonė nė Zjarrė.
4. Vėrtetim i Dėshirės Hyjnore e cila ėshtė njėra prej Atributeve tė Tij.
Lidhshmėria e kėtij Ajeti nė lidhje me Temėn e Teuhidit
Kjo vėrteton se Allahu nuk do ti falė ata qė janė fajtor pėr Shirk dhe kjo duhet tė jetė vėrejtje pėr tė gjithė.

Allahu, thotė:

"(pėrkujto) Kur Ibrahimi tha: "Zoti im! bėne kėtė qytet tė sigurt dhe mė mbro mua e bijtė e mi nga adhurimi i idhujve " (14:35)
Allahu, Mė i Lavdėruari, Mė i Larti, na informon se Ibrahimi (as) iu lut Allahut qė ta bėjė Mėkėn vend sigurie dhe stabiliteti, pėr arsye se frika dhe kaosi i pengon njerėzit nga tė kryerit e ritualeve tė tyre fetare. Pastaj pas kėsaj vazhdoi me njė kėrkes tjetėr ndaj Zotit tė tij: Qė Ai ta ruaj atė dhe familjen e tij nga tė adhuruarit e idhujve, pėr arsye se ai e diti rrezikun e tij dhe ai e diti se sa lehtė njerėzit mund tė joshen nga ai.


Nocturne Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 19-09-06, 16:53   #2
Nocturne
NOCTURNE
 
Avatari i Nocturne
 
Anėtarėsuar: 19-09-06
Vendndodhja: :::... ORLANDO, USA ...:::
Postime: 66
Nocturne i vlerėsuar jo keq
Gabim

Tė mirat qė rrjedhin nga ky ajet

1. Virtyti i Mekės ndaj qyteteve tjera.

2. Lutja e Ibrahimit pėr siguri dhe stabilitet tė Mekės

3. Fakti pėr dobin e lutjes.

4. Se feja origjinale e tė gjithė tė Dėrguarėve ėshtė njė: Besimi nė Njėsin e Allahut.

5. Dėshira e ndonjėrit qė tė lutet nė vend tė familjes sė tij.

6. Ndalesa e tė adhuruarit tė idhujėve.


Lidhshmėria e kėtij Ajeti nė lidhje me Temėn e Teuhidit
Vėrteton se Ibrahimi, me besimin e tij tė fortė, kishte frikė pėr vetėn dhe pėr familjen e tij se Shirku mund tė ketė ndikin nė ta; andaj obligimi mbi ne qė tė kemi frikė ndaj Shirkut ėshtė shum mė i madhė.
Ėshtė transmetuar se Pejgamberi (saas) ka thėnė: "Prej gjėrave pėr tė cilat kamė frikė pėr Umetin tim, gjėja pėr tė cilėn kamė frikė mė sė shumti ėshtė Shirku i vogėl. Pastai ai ėshtė pyetur pėr Shirkun e vogėl, dhe ai tha:" Eshtė arr-rrija." 4
Pejgamberi (saas) nė kėtė Hadith na informon neve se kishte frikė pėr neve, dhe ajo qka ai kishte frikė mė sė shumti pėr ne ishte Shirku i vogėl. Kjo tregon se sa zemėrmirė dhe sa i mėshirshėm ishte Pejgamberi (saas) ndaj Umetit tė tij, dhe se sa i kujdesėshėm ishte pėr tė mirėn e tyre: Ai e diti rrezikun e Shirkut tė vogėl, dhe se si ka mundėsi qė vetė tė manifestohet fuqimisht nė komunitet, duke e ndotur monoteizmin e Muslimanėve, veqanarisht pasi qė ka mundėsi tė ndikoj nė ta pa e vrejtur atė. Kjo ėshtė pse Pejgamberi (saas) ua tėrhoqi vėrejtjen atyre qė tė ken kujdes ndaj tij.

Dobit qė rrjedhin prej kėtij Hadithi

1. Kujdesi dhe merakosja qė tregohet nga i Dėrguari i Allahut (saas) pėr Umetin e tij.

2. Ndarja e Shirkut nė dy kategori: I madh dhe i vogėl.

3. Dhe se rrija konsiderohet Shirk.

4. Obligimi pėr tė pyeturit e njerėzve tė dijes pėr qėshtjet e hutueshme.


Lidhshmėria e kėtij Hadithi nė lidhje me Temėn e Teuhidit


Hadithi vėrteton se i Dėrguari i Allahut (saas) u frikėsua pėr Shokėt e tij se mos po binin nė Shirkun e vogėl pa pasur dėshirė; edhe pėrkundėr besimit dhe tė kuptuarit tė Islamit dhe Teuhidit tė fuqishėm tė tyre. Prandaj, ne me besimin tonė tė dobėt dhe diturin e pakėt, jemi tė obliguar edhe mė shumė qė tė kemi frikė nga tė dyjat Shirku i madh dhe i vogėl.

Ėshtė transmetuar ne autoritetin e Ibn Masudit (ra) se i Dėrguari i Allahut (savs) ka thėnė:
"Kushdo qė ka vdekur duke iu lutur hyjnis tjetėr pran Allahu, do tė hyjė nė Zjarrė." (Transmetuar nga Buhariu)
Dhe Pejgamberi (savs) na informon nė kėtė Hadith se kushdo qė e ndot atė e cila duhet tė jetė e pastėr pėr Allahun (p.sh. adhurimin),duke i adhuruar tė tjerėt pranė Tij, dhe qė ka vdekur nė kėtė gjendje, do ta ketė vendbanimin e tij nė zjarr tė Xhehnemit.

Dobit qė rrjedhin prej kėtij Hadithi

1. Kushdo qė ka vdekur si Mushrik do tė hyjė nė Zjarrė- nėse ka qenė Shirk i madhė, ai do tė qėndroi atje pėrgjithmonė, ndėrsa nėse ka qenė Shirk i vogėl, atėherė Allahu do ta dėnoj aq sa Ai dėshiron, pastaj ai do tė lejohet qė tė dalė nga Zjarri.

2. Dhe se njeriu do tė gjykohet nė bazė tė aktit tė tij tė fundit nė kėtė botė. 5

Lidhshmėria e kėtij Hadithi nė lidhje me Temėn e Teuhidit
Dhe se ky Hadith vėrtetonė se kushdo qė ka vdekur duke bėrė thirrje nė hyjni tjera pėrveq Allahut , do tė hyjė nė Zjarrė tė Xhehnemit, prandaj neve na takon qė tė kemi frikė nga Shirku.
Raportohet nga Muslimi, nė autoritetin e Xhabirit (ra), se i Dėrguari i Allahut (savs) ka thėnė:

"Kushdo qė e takon Allahun, pa i bėrė shokė Atij, do tė hyjė nė Xhenet; dhe kushdo qė e takon Atė sikurse njėri qė i ka bėr shok Atij me ndonjė gjė, do tė hyjė nė Zjarr."
Pejgamberi (savs) na informon nė kėte Hadith se kushdo qė ka vdekur pa i bėrė shok Allahut - qoftė Zotėsin apo nė adhurim apo nė Emrat dhe Atributet Hyjnore i premtohet njė vend nė Xhenet, ndėrsa kushdo qė ka vdekur si Mushrik, do tė qėndroi nė zjarr tė Xhehnemit.

Dobit qė rrjedhin prej kėtij Hadithi

1. Konfirmimi pėr egzistimin e Xhenetit dhe Xhehnemit.

2. Dhe se njeriu do tė gjykohet nė bazė tė aktit tė tij tė fundit nė kėtė botė.

3. Kushdo qė ka vdekur duke besuar nė Njėsin e Allahut, nuk do tė qėndrojė nė zjarr tė Xhehnemit pėrgjithmonė, por vendbanimin e tij tė pėrhershėm do ta gjejė nė Xhenet.
4. Kushdo qė ka vdekur si Mushrik duhet tė jetojė pėrgjithmonė nė zjarrin e Xhehnemit.
Lidhshmėria e kėtij Hadithi nė lidhje me Temėn e Teuhidit
Dhe se Hadithi vėrtetone se kushdo qė ka vdekur si Mushrik do tė hyjė nė Zjarrė, dhe tė diturit e kėsaj na obligon neve qė te ia kemi frikėn Shirkut nė tė gjitha manifestimet e tij.

Shėnimet
1. Mushrik: Ai qė bėnė Shirk

2. Havarixhėt: Sekt devijues, qė pohuan se tė bėrit e mėkateve tė mėdha e nxjerrin njeriun nga islami.

3. Mu`tazilah: Sekt devijues, i cili i mohoi Atributet Hyjnore tė Allahut (svt) dhe pohuan se ata qė bėnė mėkate tė mėdha do tė qėndroin nė zjarrė tė Xhehnemit pėrgjithmonė.
4. Transmetuar nga Imam Ahmedi.
5. Ėshtė raportuar nė autoritet tė Abdullah Ibn Amrit (ra) se i Dėrguari i Allahut (savs) ka thėnė:"...vėrtet, vendbanimi i atij i cili do tė jetė Xheneti, vepra e fundit e tij do tė jetė prej veprave tė njerėzve tė Xhenetit, qkado qė tė ketė bėrė (mė parė), dhe vėrtet, ai i cili ėshtė i caktuar pėr zjarr tė Xhehnemit, vepra e fundit e tij do tė jetė e njerėzve tė zjarrit tė Xhehnemit, qkado qė tė ketė bėrė (mė parė)." (Transmetuar nga Ahmedi dhe At-Tirmidhiu, i cili ka thėnė se ėshtė hasen-sahi-garib p.sh. dikund rreth klasifikimit sahi (i vėrtet) dhe hasen (i mirė), qė mendohet tė jetė transmetuar nė tė njėjtėn pikė(s) nė zingjirin e tij vetėm prej njė transmetuesi.

Pershendetje


Nocturne Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:35.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.