Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
Emri
Fjalėkalimi
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-09-06, 01:26   #1
Pilati
 
Anėtarėsuar: 05-07-06
Postime: 70
Pilati me shokė shumePilati me shokė shume
Gabim A jane femrat materialiste?

Pershendetje te gjitheve.
Se a jane femra materialiste kete gje ende shkenca nuk e ka vertetuar ,por sipas shume sondazheve qe jane bere eshte arritur ne perfundim se femrat me teper do te preferonin te kishin nje jete komode,pune te mire dhe standart te larte jetesor e te gjitha keto mund te ja i ofroj vetem dikush qe qendron mire financiarisht.Pra ato me teper i kane kushtuar rendesi gjerave dytesore ,qe per dallim prej meshkujve ata me teper kane dashur ta kene nje partnere me te cilen do te kuptoheshin dhe do te qonin nje jete te mire pa brenga.


Pilati Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-09-06, 11:48   #2
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pilati
Pershendetje te gjitheve.
Se a jane femra materialiste kete gje ende shkenca nuk e ka vertetuar ,por sipas shume sondazheve qe jane bere eshte arritur ne perfundim se femrat me teper do te preferonin te kishin nje jete komode,pune te mire dhe standart te larte jetesor e te gjitha keto mund te ja i ofroj vetem dikush qe qendron mire financiarisht.Pra ato me teper i kane kushtuar rendesi gjerave dytesore ,qe per dallim prej meshkujve ata me teper kane dashur ta kene nje partnere me te cilen do te kuptoheshin dhe do te qonin nje jete te mire pa brenga.

Do te ishte keq,gabim,nqofse thuhet se meshkujt nuk preferojn nje jete komode,pune te mire dhe standard te larte jetesor.
Qka ka te keqe ketu,nqofse femrat kane qellimin me te mire se meshkujt,ajo teoria se femra e merr nje qe nuk e don,vetem per aresye materiale,nuk vlen ne diten e sotme.

Qka e gjen mashkullin te punoj per nje standart te larte jetesor,asgje,pra le te punoj mashkulli se bashku me femren dhe do te jene te lumtur,edhe pse kemi shume shembuj se femra e ruan familjen shume me shume se mashkulli.


Artisti
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-06, 18:42   #3
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pilati ka disa femra qė janė materialiste, por ka edhe shumė tjera qė nuk janė ashtu siē janė edhe meshkujt. Disa prej tyre kur shofin ndonjė femėr tė pasur bėjnė ēmos qė tė jenė me te.
Mendoj qė shumica e femrave duan njė njeri qė i don dhe i rrespekton pa qarė fort kokėn pėr gjėrat materiale qė mund t`i ofroj njė mashkull.
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-06, 21:24   #4
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim

..them qe PO , nese qdo gje e qe e rrethone eshte e perbere nga Materja ...( me ate qe e rrethone duhet dhe te sherbehet Ajo, apo ...!!)
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-09-06, 12:56   #5
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Femrat qe ne ditet e para te socializimit te hershem gjate femijerise se tyre, edukohen qe te jen me materialiste… Ato nuk lindin te tilla…madje ,majde ato nuk lindin as si femera, as si gra… ato behen , edukohen qe te jen te tilla – pra ato behen gra .
Identitetet gjinre si projeksione – nderlidhen me shume faktor socio-kulturor … qe kane te bejne me rrethanat e formacionit socio-ekonomik-politik te shoqerise.
Po thuaj gjate tere historise, bota ka qen e dominuar nga maskuliniteti … e deri ne ditet e sotme qe po jetojm, Ne te gjitha institucionet e mundshme – edhe tek ato vende qe konsiderohen me demokraci te larte…te cilat apelojn per barazi dhe mosdiskriminin gjinor. Jeta jone (njerezia) eshte shume e preokupuar me seks … E nese ndalemi e shiqojm edhe femijet jane pre e kesaj kulture … Nese kalojm perskaj dyqaneve te lodrave per femije...do t’i vrejm keto ndarje … Po thuj qe t’gjithe prinderit qe blejn lodra per femijet e tyre … do t’vrejm qe perzgjedhjet e lodrave i bejne ne baza te ndarjes gjinor. “As nje prind per vajzen e vet – nuk do ta blente nje loder si aeroplan , tank , apo revole… qe konsiderohen qe jane lodra me shume per djem… apo e kunderta , as nje prind nuk do te blente per djalin e vet nje barbi kukell”.
Pra vet kultura bene qe femrat t’i perkushtohen me shume kapitalit Materilal (pamjes se jashtme ) e me pak kapitalit kulturor (intelektual ) .Konstruksionet bejne qe te paraqiturit e femrave si barbika, te jet e tere ajo me cfare duhet te preokupohen femrat . pasi qe sipas ketyre konstrukcioneve eshte mundesia me e madhe per nje mobilitet ne nje status social me te larte!

Mos te zgjas shume… per kete problematike fajin e mban shoqeria, e ne kete rast, nje pjese te madhe te fajit e mbane edhe vete bota mashkullore… si dominues dhe prires i ketyre projeksioneve - ne jeten shoqerore… Mirepo femrat nuk duhet t’i krijojn fetes komoditet dhe fajesin e tyre per te cenurit e tyre si "jane" , t’ja gjuajn historise… Pasi qe jeta e femres ne dekaden e fundit eshte shume me e avancuar dhe me mundesi te barabarta , ne krahasim me shekullin qe e lam pas…
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-05-07, 13:15   #6
egi
B€QARU§ POW€RU§
 
Avatari i egi
 
Anėtarėsuar: 21-05-07
Vendndodhja: ne boten belly dance
Postime: 7,833
egi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėm
Gabim

femnat nuk jan hiq ma shum materialiste se sa meshkujt...njesoj
egi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-05-07, 16:45   #7
RiannA
I*N*F*I*N*I*T
 
Avatari i RiannA
 
Anėtarėsuar: 02-03-07
Postime: 2,009
RiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIP
Gabim

Nuk esht kjo pun e femnav. Me siguri ka edhe mashkuj qe i japin rendsi materialit.
Edhe me nje an me kqyr nuk esht keq...bilem din qka don edhe ne kohen e sodit esht shum mir me kqyr sa ma shum me pas nje jet me standard te nalt....

Shnetje
__________________
O mic Sokola, o lek Dukagjina, a thu pa juve nuk e kishte zbulu RAP-in Prishtina?!
RiannA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-05-07, 18:06   #8
Virti
 
Avatari i Virti
 
Anėtarėsuar: 13-05-06
Postime: 13,621
Virti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

per kete shkak dikush eshte martua me gjerman a?
__________________
What we know it's just a drop, what we do not know is an ocean.
Isaac Newton
Virti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-05-07, 18:58   #9
egi
B€QARU§ POW€RU§
 
Avatari i egi
 
Anėtarėsuar: 21-05-07
Vendndodhja: ne boten belly dance
Postime: 7,833
egi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėm
Gabim

iha sa djali i kosoves eshte martu me nje vajz te jashtit veq per letra...
__________________
Jeta e zemrės
ėshtė njohuria.
Ruaje,
mirėmbaje.

Vdekja e zemrės
ėshtė padituria.
Gjuaje,
largoje …
egi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-09-07, 09:34   #10
gjini
 
Avatari i gjini
 
Anėtarėsuar: 13-11-04
Vendndodhja: Midis Europes
Postime: 3,086
gjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga egi
iha sa djali i kosoves eshte martu me nje vajz te jashtit veq per letra...
egi, shum mire e kie se ne pergjithesi si meshkujt ashtu edhe femrat tek ne jon ma shum materialiste.
Shum mos te cekum perqindje se nuk dua te manipullojme me shifra por ka shum te fat te keq qe jon te till nga te dyja palet.
Ne kosove dhe ane e mban ka ka shqiptare eshte kan prezent ky fenomel i materializmit por kjo ndodhe tek te gjithe popujt e botes si p.sh. perse martohet nje bukuroshe me nje plak te pasur apo nje i ri me nje plake.

Shqiptaret martohen me plaka neper dynje per ti ndreq dokumentacionin e qendrimit ne ate vend e te njejten e bajne pastaj vajzat qe martohen me ata burra qe kan qene te martuer me plaka e marrin ate burre per letra qe te jetojne vetem jasht se nga Dasghnija nuk bahet fjale aspak.
ketu martesa jon te gjykuara te deshtojne pas kalimit te nje kohe prej 3- deri ne 5 vite
gjini Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-05-08, 06:58   #11
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A jane femrat materialiste?

PO....Sidomos Shqiptaret ,kan shume deshir me qen te mvaruna ne partnerin(shum jau kqyrin xhepat) me vie kesh po kshtu deri tani kam njofte shumicen e femrav shqiptare:(
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-05-08, 13:56   #12
Arkza
Ne shpirt te Birit tim.
 
Avatari i Arkza
 
Anėtarėsuar: 09-03-07
Vendndodhja: F.K
Postime: 15,271
Arkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A jane femrat materialiste?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga emine
PO....Sidomos Shqiptaret ,kan shume deshir me qen te mvaruna ne partnerin(shum jau kqyrin xhepat) me vie kesh po kshtu deri tani kam njofte shumicen e femrav shqiptare:(
Ehhhhhhhhh pash mu mos fol mo ketu se veq e prish !!!

Pajtohem Plotsisht me ty Eminja !
__________________
Bac ! Krejt Kosova Krenohet me ty !
Arkza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-05-08, 03:37   #13
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: A jane femrat materialiste?

Edhe me heret kan thene se gruaja e mbane shtepin dhe kjo eshte e vertete , por nuk do te thote se jane te gjitha te njejta.Cdo femer duhet te kete parasysh vete faktin se kursimi ne anen materiale eshte nje gatishmeri per rrugedaljen e veshtiresive te cilat ne te ardhmen munden edhe te paraqiten. Por nese gruaja hargjon ,atehere do te thote se ajo nuk mbane pergjegjesi ndaj burrit dhe femijeve.Te planifikohet ana ekonomike e familjes do te thote se cdo kush din pergjegjesin e vete, edhe pse , cdo here femra shqiptare ka qene ajo qe ka ndritur nderin e burrit dhe shtepise.
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-06-08, 00:45   #14
teutaA
Born To Be Wild !!!
 
Anėtarėsuar: 06-01-08
Vendndodhja: Aty ku vlersohet njeriu ,,,
Postime: 11,686
teutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: A jane femrat materialiste?

nese kerkon dikush nje jete modeste dhe te thjesht mendohet se eshte materialist ateher dalin qe te gjitha femrat jan materialiste
__________________
Santa,,,,I'have Been Good ! :P
teutaA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-08, 21:49   #15
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A jane femrat materialiste?

.. po dhe cka ...!!
vete natyra e ka krijuar qe femra te jete e mbeshtjellur nga materjalet..

a jane femrat materjaliste ..tingellon mjafte provokative ..

si do te reagonit ju tjeret si shikues nese do te takoni nje femer te pamaterjal ..


jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:26.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.