Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-10-06, 13:52   #1
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Nobeli i pamukut

Shkrimtari turk Orhan Pamuk, fitues i ēmimit Nobel Kulturė "Shkrimtari turk Orhan Pamuk, ėshtė fitues i ēmimit Nobel pėr letėrsi. Fituesi i ēmimit, i cili sivjet merr edhe 740 mijė euro, ėshtė shkrimtar kritik ndaj traditės nacionale, pėr ē ‘shkak disa herė ka pasur probleme me ligjin nė vendin e tij".

Si viteve tė kaluara, edhe kėtė herė, kjo akademia e nobelit pėr letėrsi ia akordoi atė ēmim dikujt qė nuk e meriton.
Po aludoj nė shkrimtarin tanė tė madh, Ismail Kadare, gjigandin e letrave botėrore, i cili pėr fat tė keq nuk lindi nė pamuk, as nuk u lind otoman.
Nė fakt, siē njoftojnė agjensitė nonime anė e mbanė botės, akademia e nobelave, paska pas nji kontratė me Orhanin : ky i ka shit pamukun pėr njė shumė prej 740 Eurosh (shtetet nordike kanė nevojė pėr jorgana pamuku se acar i madh mretėron atje), e akademia e "stoko" ia paska dhanė ēmimin e merituar pėr tragtar tė mirė qė na qenka ky farė urhani.
Si shkrimtar a ? Paj si me thanė, deri sot kurrė kush pėr ta ndėgjue nuk ka. Vėrtet anonim(i pa emen ka qenė) dhe i tillė do tė mbetėt sepse nama nė letėrsi nuk fitohet as me 740 euro as me pamuk!
E gjithė kjo punė po tingullon si njė skandal politiko-pamuko-financiar pa kurnjė lidhje me letėrsinė!


Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:38.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.