Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 24-10-06, 18:23   #1
Savior
 
Anėtarėsuar: 08-02-06
Vendndodhja: Dardani
Postime: 582
Savior e ka pezulluar reputacionin
Gabim Kundėrthėniet dhe Kontradiktat Kuranore

Do te filloj te postoj Kundėrthėniet dhe Kontradiktat Kuranore.
E pashe nje teme qe e kishin hapur disa per 'Kontradiktat Biblike'. Myslimanet e askush tjeter nuk kane monopol ne kritikimin e feve apo besimeve tjera. Marr kete guximin dhe kerkoj ndihmen e Zotit qe te me udheheqe ne kete.
Nese 1.1 miliarde myslimane mendojne se Kurani eshte e vetmja liber e Zotit dhe Mrekulli, kjo nuk do te thote asgje, asrgumenti mund numrin. edhe 500 milione mendojne se besimi hindus eshte me i drejti, por kjo nuk e ben te tille.

Kjo teme nuk hapet per te nxitur urrejtje, apo jotolerance. Nese e gjeni ndonje shkrim e qe e shihni se ajo eshte genjeshter, mund t'i referoheni Kuranit dhe ta shikoni vete ne te dhe ta hidhni poshte argumentin tim. Kurani mbahet si nje liber Hyjnor "i shpallur direkt nga Allahu te Profeti i tij" e i pa gabueshem, por ne realitet nuk eshte i tille. Pra aty gjenden shume kontradikta kur nje ajet kundershton ne doktrine nje ajet tjeter. Gjithashtu ka disa ajete "ku thuhet se ka seks ne parajse" "sesi po rrjedhkan lumenje me vere", sesi atje kinse po te pritkan hyrija. Une nuk besoj se Zoti i ka thene keto gjera.

Si p.sh. nje ajet thote "Nuk ka dhune ne fe", tjetri thote "vritni ata qe nuk besojne Allahun dhe ate qe e ndaloi Profeti" e shume e shume kesi kontradikta. Disa thone se mesimet e Kuranin per luften dhe Xhihadin duhet te mirren me metafora, por muxhahedinet dhe myslimanet gjate historise nuk i kane marrur dhe nuk i marrin ato me metafora, por ne kuptim te drejtperdrejt.

Une personalisht i respektoj te gjithe njerzit dhe i dua njesoj, si te krishteret katolike, ortodokse, protestante, gjithashtu myslimanet, hinduset, cifutet, budistet, deshmitaret e Jehovait etj. Te gjithe keta i kam vellezer dhe kemi nje Krijues, dhe une jam kunder cdo urrejtje apo krimi qe behet ndaj tyre. Jezusi tha "Une jam rruga, e verteta dhe jeta, askush nuk vjen tek Ati perpos nepermjet Meje. "Zoti i trajton pa dallim te gjithe njerzit" thuhet ne Ungjill, edhe une i dua njesoj. Eshte normale popullin tim shqiptar e dua me shume, sepse nga ky komb dal edhe une.

Shpresoj se nuk do te mbyllet kjo teme nga administradoret apo moderatoret e forumit dardania.de, ne kete rast une perjashtohem automatikisht dhe nga deshira ime personale nga forumi sepse nese ketu nuk ka shprehje te mendimit te lire dhe demokraci. Megjithate kur te kritikohet diqka duhet te ofrohen argumentet dhe une mendoj se i kam keto argumente, nese myslimanet apo kushdo qofte tjeter qe mendon se ka kunderargumente le t'i ofroje ato. Nese keto argumente qe do t'i ofroj une nuk deshiron t'i besosh, je i lire te mos i besosh, une nuk i urrej ata qe nuk do t'i besojne.

Megjithate kontradiktat qe gjenden ne Kuran do te filloj te hene tjeter duke i respektuar festat fetare te popullit tim.

Pershendetje


Savior Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 24-10-06, 20:09   #2
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Savior
Do te filloj te postoj Kundėrthėniet dhe Kontradiktat Kuranore.
E pashe nje teme qe e kishin hapur disa per 'Kontradiktat Biblike'. Myslimanet e askush tjeter nuk kane monopol ne kritikimin e feve apo besimeve tjera. Marr kete guximin dhe kerkoj ndihmen e Zotit qe te me udheheqe ne kete.
Nese 1.1 miliarde myslimane mendojne se Kurani eshte e vetmja liber e Zotit dhe Mrekulli, kjo nuk do te thote asgje, asrgumenti mund numrin. edhe 500 milione mendojne se besimi hindus eshte me i drejti, por kjo nuk e ben te tille.


E ēka bėhet nėse njė Savior i thotė kėto fjalė? A mos po mendon se 5 miliardė tė krishterė, ateista, tė pa besim a ku di unė se cilit besim i pėrkasin njerėzit e gjithė rruzullit tokėsor do tė ta besojnė???
**************

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Savior
Jezusi tha "Une jam rruga, e verteta dhe jeta, askush nuk vjen tek Ati perpos nepermjet Meje. "
Kush i tha kėto fjalė, dhe a beson se janė 100% tė vėrteta?
Si mundesh tė besosh se pikėrisht Jezusin e dėrgoi Zoti si djalė tė vetin, pėr tė ta qel ty rrugėn me besim nė te tė shkojsh tek ati?

Lėri o i nderuar kėto biseda koti vetėm e vetėm sa pėr tė qenė nė qendėr tė vėmendjes tek temat fetare se kėto qė po i thua tėrė kohėn, ne ēka shkruajmė e lexojmė nė kėtė forum i kemi mėsuar pėrmendsh.
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-10-06, 21:15   #3
Savior
 
Anėtarėsuar: 08-02-06
Vendndodhja: Dardani
Postime: 582
Savior e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha

E ēka bėhet nėse njė Savior i thotė kėto fjalė? A mos po mendon se 5 miliardė tė krishterė, ateista, tė pa besim a ku di unė se cilit besim i pėrkasin njerėzit e gjithė rruzullit tokėsor do tė ta besojnė???


Shiko se cfare thuhet dhe profetizohet ne Bibel per ishmaelitet (arabet) ne Bibel, perkatesisht ne Zanafille. A eshte e mundur nga keta te dale nje Profet.

Zanafilla 16:12 Por biri yt (Ishmaeli) do te jetoje si gomar i eger; ai do te jete kunder te gjitheve dhe te gjithe kunder tij. Do te jetoje i vecuar nga gjithe farefisi i tij dhe do t'i provokoje.

A eshte permbushur kjo profeci?!. Gjyko ti vete.

Eshte qeshtje e tyre a deshirojne ta besojne kete a jo. Une vetem per veten mund te flas, per askend tjeter. Ju administratoret dhe moderatoret e forumit dardania.de kur te kritikohet besimi Islam bile me fakte duke u bazuar ne ajetet e Kuranit qoheni krejt peshe, menjehere ta boni BAN, kur kritikohet Bibla dhe Ungjilli bile shume here pa fakte siq ka ndodhur shpesh ketu ne forum ata i ngritni ne qiell. Ketu mbreteron monopoli Islam, ndoshta pse shumica e shqiptareve jane te besimit islam, por kjo nuk do te thote asgje, sepse Besimi eshte qeshtje e individit, askush nuk ka vdeke prej fjaleve. Shiqoni se cfare porosi marr une nga anetaret myslimane te forumit, fyerje etj, nga ata bile qe kurre Kuranin a Biblen me dore se kan preke, po qa t'besojne te tjeret besojne edhe ata. Gjithashtu edhe nga ata qe mesohen ne Kuran te urrejne te tjeret, por kete Kur'ani Famelarte vet e thote, nuk cuditem hiq. Mendojne se arabet (ishmaelitetet) e kane zbuluar Zotin, Muhamedi e zbuloi se nuk ka pasur me heret Zot dhe nuk eshte adhuruar hiq.


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha
Kush i tha kėto fjalė, dhe a beson se janė 100% tė vėrteta?
Si mundesh tė besosh se pikėrisht Jezusin e dėrgoi Zoti si djalė tė vetin, pėr tė ta qel ty rrugėn me besim nė te tė shkojsh tek ati?

Lėri o i nderuar kėto biseda koti vetėm e vetėm sa pėr tė qenė nė qendėr tė vėmendjes tek temat fetare se kėto qė po i thua tėrė kohėn, ne ēka shkruajmė e lexojmė nė kėtė forum i kemi mėsuar pėrmendsh.


Jo 100% po 1000%, po te mos besoja keshtu nuk do te flisja.

Gjoni 8:58 Jezusi u pergjigj: "Une (Mesia) po ju them: Para se te lindte Abrahami, UNE JAM".

Dalja 3:14 Perendia tha: "UNE JAM! Ja cfare duhet t'u thuash: Ai qe quhet UNE JAM me dergoi te ju.


Jo keto te betohem ne Zot, qe e dua me se shumti nuk i bej per te qene ne qender te vemendjes apo per ta fyer ndokend, vetem per t'jua treguar te Verteten. Megjithate je e lire te besosh cfare te deshirosh, por keto postime te mia nuk i bej nga mendjemadhesia as per krenari se kurgjo fitim personal as material nuk kom prej tyre. Vetem kete mund ta bej, me shume asgje tjeter. Nese deshiron besoji, nese jo, nuk kam se cfare te bej tjeter.

Te pershendes, Jezusi eshte Zot dhe Nje me Atin. Tek Ai do te kthehemi per gjykim.

But you better believe it. (Por me mire besoje kete)
Savior Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-10-06, 21:33   #4
Dea_A
A_dea
 
Anėtarėsuar: 26-04-06
Postime: 2,231
Dea_A e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Savior

Shiko se cfare thuhet dhe profetizohet ne Bibel per ishmaelitet (arabet) ne Bibel, perkatesisht ne Zanafille. A eshte e mundur nga keta te dale nje Profet.

Zanafilla 16:12 Por biri yt (Ishmaeli) do te jetoje si gomar i eger; ai do te jete kunder te gjitheve dhe te gjithe kunder tij. Do te jetoje i vecuar nga gjithe farefisi i tij dhe do t'i provokoje.

A eshte permbushur kjo profeci?!. Gjyko ti vete.

Eshte qeshtje e tyre a deshirojne ta besojne kete a jo. Une vetem per veten mund te flas, per askend tjeter. Ju administratoret dhe moderatoret e forumit dardania.de kur te kritikohet besimi Islam bile me fakte duke u bazuar ne ajetet e Kuranit qoheni krejt peshe, menjehere ta boni BAN, kur kritikohet Bibla dhe Ungjilli bile shume here pa fakte siq ka ndodhur shpesh ketu ne forum ata i ngritni ne qiell. Ketu mbreteron monopoli Islam, ndoshta pse shumica e shqiptareve jane te besimit islam, por kjo nuk do te thote asgje, sepse Besimi eshte qeshtje e individit, askush nuk ka vdeke prej fjaleve. Shiqoni se cfare porosi marr une nga anetaret myslimane te forumit, fyerje etj, nga ata bile qe kurre Kuranin a Biblen me dore se kan preke, po qa t'besojne te tjeret besojne edhe ata. Gjithashtu edhe nga ata qe mesohen ne Kuran te urrejne te tjeret, por kete Kur'ani Famelarte vet e thote, nuk cuditem hiq. Mendojne se arabet (ishmaelitetet) e kane zbuluar Zotin, Muhamedi e zbuloi se nuk ka pasur me heret Zot dhe nuk eshte adhuruar hiq.
Jo 100% po 1000%, po te mos besoja keshtu nuk do te flisja.

Gjoni 8:58 Jezusi u pergjigj: "Une (Mesia) po ju them: Para se te lindte Abrahami, UNE JAM".

Dalja 3:14 Perendia tha: "UNE JAM! Ja cfare duhet t'u thuash: Ai qe quhet UNE JAM me dergoi te ju.


Jo keto te betohem ne Zot, qe e dua me se shumti nuk i bej per te qene ne qender te vemendjes apo per ta fyer ndokend, vetem per t'jua treguar te Verteten. Megjithate je e lire te besosh cfare te deshirosh, por keto postime te mia nuk i bej nga mendjemadhesia as per krenari se kurgjo fitim personal as material nuk kom prej tyre. Vetem kete mund ta bej, me shume asgje tjeter. Nese deshiron besoji, nese jo, nuk kam se cfare te bej tjeter.

Te pershendes, Jezusi eshte Zot dhe Nje me Atin. Tek Ai do te kthehemi per gjykim.

But you better believe it. (Por me mire besoje kete)

Ne qoft Zot ai qe shkon ne wc dhe ka enger e vjell si une ateher me mire po i besoj Diellit se te pakten eshte i paarritshem !
Dea_A Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-10-06, 23:01   #5
Savior
 
Anėtarėsuar: 08-02-06
Vendndodhja: Dardani
Postime: 582
Savior e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dea_
Ne qoft Zot ai qe shkon ne wc dhe ka enger e vjell si une ateher me mire po i besoj Diellit se te pakten eshte i paarritshem !


Ne emer te Jezus Krishtit te kundershtoj o SATAN.
Savior Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-06, 11:52   #6
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Savior Perėndia po nė Zanafillė thotė edhe kėshtu:

19: 30-36
Meqė Loti kishte frigė tė qėndronte nė Coar, ai bashkė me tė dy bijat e tij, u shpėrngul lart, nė kodra, pėr tė banuar nė njė shpellė.
Vajza e madhe i tha sė voglės: "Ati ynė po plaket dhe nė kėtė vend nuk ka asnjė burrė me tė cilin mund tė martohemi e tė fėmijė. Eja ta dehim atin tonė dhe tė flemė me tė, qė tė lindim fėmijė.
Po atė natė, ato e dehėn tė atin me verė dhe vajza e madhe ra nė shtrat me tė. Ai ishte aq i dehur, sa qė nuk mori vesh asgjė. Ditėn tjetėr, vajza e madhe i tha sė voglės: Unė kam fjetė me tė mbrėmė; tani le ta dehim pėrsėri qė tė mund tė flesh edhe ti me tė. Atėherė secila nga ne do tė ketė nga njė fėmijė me atin tonė. Kėshtu atė natė ato e dehėn, dhe vajza e vogėl fjeti me tė. Pėrsėri ai ishte aq i dehur, sa qė nuk ndjeu asgjė.
Kėshtu tė dy bijat e Lotit mbetėn shtatėzėna prej atit tė tyre. Vajza e madhe lindi djalė dhe e quajti Moav. Ai ėshtė stėrgjyshi i moavasve tė tanishėm. Vajza e vogėl lindi gjithashtu djalė dhe e quajti Ben-Ami. Ai ėshtė stėrgjyshi i amonasve tė tanishėm.

Si mundet njė Perėndi tė lejoj njė imoralitet kaq tė madh e tė krijoj popuj qė zanafillėn e kanė nė mėkat???
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-06, 21:19   #7
Savior
 
Anėtarėsuar: 08-02-06
Vendndodhja: Dardani
Postime: 582
Savior e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha
Savior Perėndia po nė Zanafillė thotė edhe kėshtu:

19: 30-36
Meqė Loti kishte frigė tė qėndronte nė Coar, ai bashkė me tė dy bijat e tij, u shpėrngul lart, nė kodra, pėr tė banuar nė njė shpellė.
Vajza e madhe i tha sė voglės: "Ati ynė po plaket dhe nė kėtė vend nuk ka asnjė burrė me tė cilin mund tė martohemi e tė fėmijė. Eja ta dehim atin tonė dhe tė flemė me tė, qė tė lindim fėmijė.
Po atė natė, ato e dehėn tė atin me verė dhe vajza e madhe ra nė shtrat me tė. Ai ishte aq i dehur, sa qė nuk mori vesh asgjė. Ditėn tjetėr, vajza e madhe i tha sė voglės: Unė kam fjetė me tė mbrėmė; tani le ta dehim pėrsėri qė tė mund tė flesh edhe ti me tė. Atėherė secila nga ne do tė ketė nga njė fėmijė me atin tonė. Kėshtu atė natė ato e dehėn, dhe vajza e vogėl fjeti me tė. Pėrsėri ai ishte aq i dehur, sa qė nuk ndjeu asgjė.
Kėshtu tė dy bijat e Lotit mbetėn shtatėzėna prej atit tė tyre. Vajza e madhe lindi djalė dhe e quajti Moav. Ai ėshtė stėrgjyshi i moavasve tė tanishėm. Vajza e vogėl lindi gjithashtu djalė dhe e quajti Ben-Ami. Ai ėshtė stėrgjyshi i amonasve tė tanishėm.

Si mundet njė Perėndi tė lejoj njė imoralitet kaq tė madh e tė krijoj popuj qė zanafillėn e kanė nė mėkat???
Ketu nuk ka faj asgje Zoti. Qe jemi ne njerzit te prisht ne shpirt (si pasoje e mekatit dhe nga mospranimi se jemi mekatare dhe nga mendjemadhesia te mos e pranojme si Shpetimtar Jezusin, por te futemi ne gjera te kota) nuk eshte faji i Tij.

Ketu nuk thuhet asgje se ka ndodhur me deshiren e Zotit kjo. Ne rastin me te keq edhe babai mund te kete marredhenie seksuale me bijen e tij, dhe nga kjo te dale nje femije, po ketu nuk ka faj asgje Zoti. Ne kete pjese ne Bibel tregohet vetem histori, jo nderhyrje e Zotit. A eshte faji i Zotit qe jane prere njerzit ne fyt nga muxhahedinet dhe myslimanet pergjate gjithe historise se tyre qe nga Muhamedi, jo. A ka faj Zoti qe Kisha Fashiste Serbe bekonte ushtaret e djallit (qetniket) qe te benin krime ndaj jo-serbeve duke prere edhe femijet dhe duke grabitur ata nga nenat e tyre, jo. Edhe keta mendonin se po i sherbenin Zotit dhe Jezusit, por ne realitet ata kane vepruar kunder urdherave te Zotit ne Ungjill dhe per kete do te marrin denim te tmerrshem. Ei m'u kon ashtu me thone "une besoj Zotin, dhe kjo me jep te drejten te vras njerez, te plackis" etj, shum lehte ish kon. Une besoj ne "Njesine e Allahut", dhe kush nuk e beson kete duhet te vritet sepse per kete na ka urdheruar Profeti me Kuran. Besoj ne Nje Zot, dhe tani a duhet qe ata qe nuk besojne ne kete Zot, duhet te mbyten. A ka faj Zoti qe shtetet myslimane dhe myslimanet i bejne heronje te Zotit njerzit kriminele si Bin Ladeni (vrases sadist) dhe muxhahedinet, jo. A do t'i qoje kjo ne shkatrrim dhe ne luftera te panevojshme myslimanet, po, dhe jo vetem ata por shume veta do te vuajne si nga myslimanet ashtu edhe nga "munafiket". Keto luftera qe po shohim sot nuk jane asgje ne krahasim me ato qe do te vijne ne kohet qe po vijne. Myslimanet jane duke menduar se Islami po del fitimtar, por ne realitet nuk eshte duke ndodhur kjo. Kur ta qon kryet nalt shume, del dikush ta ule. Paramendo tani dalin ne Amerika disa ekstremiste 'krishtere' qe thone se nese myslimanet nuk e ndalin xhihadin duhet te bombardohet Meka me bombe atomike, apo disa Muxhahedine te Irakut qe thone se duhet te bombardohet Vatikani etj.
M'falni qe dola pak jashte teme kah fundi.

Pershendetje nga Savior, hapni syte o njerez sa nuk eshte bere vone.
__________________
4:171. O ithtarė tė Kuranit, mos teproni nė fenė tuaj dhe mos thuani tjetėr gjė pėr Zotin dhe Muhamedin, pėrveē asaj qė ėshtė e vėrtetė. Muhamedi ishte ... (po e ndrrojme masi tha edhe u fye Preshevari nga e vėrteta) Ska dyshim se shumica prej jush janė kriminelė tė shfrenuar.
Savior Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-10-06, 22:23   #8
Preshevar
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Postime: 7,844
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Savior
Pershendetje nga Savior, hapni syte o njerez sa nuk eshte bere vone.
Pėrshėndetje,... dhe kjo fjalia e fundit vlen edhe per ty! Hapi syt dhe te keshilloj qe per tjera here ofro ndonjė kritik ma konstruktive qe te mundemi me debatue.

Sa pėr krishteret ekstremista Amerikan qe mendojn me bombardue Mekėn,.. harroje se edhe pse esthe endrra jote, kjo nuk do t'realizohet kurr... me nalt i kritikove kishat ortodokse tė serbis por kur po flet po del shum mė i keq se ortodokset o evengjilst.

ps: Mos i thuaj njeriut SATAN vetėm pse tė kundėrshton se po e qet vetčen fort posht,.. "Misionar Saviori"
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-06, 15:20   #9
Savior
 
Anėtarėsuar: 08-02-06
Vendndodhja: Dardani
Postime: 582
Savior e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Preshevar
Pėrshėndetje,... dhe kjo fjalia e fundit vlen edhe per ty! Hapi syt dhe te keshilloj qe per tjera here ofro ndonjė kritik ma konstruktive qe te mundemi me debatue.

Sa pėr krishteret ekstremista Amerikan qe mendojn me bombardue Mekėn,.. harroje se edhe pse esthe endrra jote, kjo nuk do t'realizohet kurr... me nalt i kritikove kishat ortodokse tė serbis por kur po flet po del shum mė i keq se ortodokset o evengjilst.

ps: Mos i thuaj njeriut SATAN vetėm pse tė kundėrshton se po e qet vetčen fort posht,.. "Misionar Saviori"
Jo nuk eshte endrra ime qe te bombardohet Meka o i nderuar e te vriten njerez, krijesa te Zotit, ende nuk jam cmendur si disa kur thone se duhet te bombardohet Vatikani. Por nje dite Meka do te bombardohet siq po duket (edhe njehere kjo nuk eshte deshira ime, perkundrazi deshira ime eshte qe te mbisundoje paqja dhe dashuria), bile ate rende, nese nuk ndalet xhihadi, keshtu qe mos garanto per kete. Por kjo nuk eshte deshira ime.

Nuk i thash asaj vajzes, por atij qe e ka mashtruar. Tani qenkam "Misionar Evangjelist", hahaha. Ty nuk te intereson a jam une evangjelist, luteran, katolik etj. Besimi nuk eshte parti per mua, por qeshtje e individit. Une shpreh mendimin tim personal, kjo nuk ka te beje asgje me besim.
__________________
4:171. O ithtarė tė Kuranit, mos teproni nė fenė tuaj dhe mos thuani tjetėr gjė pėr Zotin dhe Muhamedin, pėrveē asaj qė ėshtė e vėrtetė. Muhamedi ishte ... (po e ndrrojme masi tha edhe u fye Preshevari nga e vėrteta) Ska dyshim se shumica prej jush janė kriminelė tė shfrenuar.
Savior Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-06, 16:49   #10
Preshevar
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Postime: 7,844
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Savior
Jo nuk eshte endrra ime qe te bombardohet Meka o i nderuar e te vriten njerez, krijesa te Zotit, ende nuk jam cmendur si disa kur thone se duhet te bombardohet Vatikani. Por nje dite Meka do te bombardohet siq po duket (edhe njehere kjo nuk eshte deshira ime, perkundrazi deshira ime eshte qe te mbisundoje paqja dhe dashuria), bile ate rende, nese nuk ndalet xhihadi, keshtu qe mos garanto per kete. Por kjo nuk eshte deshira ime.

Nuk i thash asaj vajzes, por atij qe e ka mashtruar. Tani qenkam "Misionar Evangjelist", hahaha. Ty nuk te intereson a jam une evangjelist, luteran, katolik etj. Besimi nuk eshte parti per mua, por qeshtje e individit. Une shpreh mendimin tim personal, kjo nuk ka te beje asgje me besim.
Vėrtet ? nuk mė intereson se qka je ? At here pse flet per xhihadistat e muslimanėt nė qoft se nuk tė takon me fol ?
Ta dish se edhe pėr muslimanėt nuk ėshtė parti pėr kundrazi ta kuptoni se Islami ėshtė Mod-Jetsore e cila adoptohet qfardo shekulli apo epoke.
Amerikanėt po e bėjnė xhihadin e tyre nė tokat Islame n'emer te Jezus Krishtit kurse Xhihadi i vėrtetė i muslimanve ėshtė i arsyetum dhe shum e kjart se po luftojnė kundėr OKUPATORIT-krishtero-ēifute.

Tashė mė lejo qe te them,... se ky Xhihad pėr tė cilin po flet ti, Kurr nuk do tė ndalet deriii sa asnjė Muslimanė nuk do tė vritet, apo tė keq trajtohet vetem e vetem pse i takon Fejės ISLAME.

Ti besoje fejėn tėnde dhe mos tento mem konvertue nė Krishterizėm. Njė her, 2, 3 Fillon lufta... sepse kėt po e dėshiron dhe n'qoft se lutesh shum edhe do tė bėhet kjo luft. Tjera here te kisha lutur qe mos me hap tema tė tilla per muslimanėt apo pėr Islamin,.. dhe as ne nuk do t'hapim tema per Krishteret bile as nuk do t'perzihemi.

Ky ke mesazhi im sa per ket tem,.. t'pershendes dhe mir u ndegjofshmi prap n'tema mė tė mira ku e spejgon fejen tende dikun.
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-06, 16:55   #11
Dea_A
A_dea
 
Anėtarėsuar: 26-04-06
Postime: 2,231
Dea_A e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Savior
Jo nuk eshte endrra ime qe te bombardohet Meka o i nderuar e te vriten njerez, krijesa te Zotit, ende nuk jam cmendur si disa kur thone se duhet te bombardohet Vatikani. Por nje dite Meka do te bombardohet siq po duket (edhe njehere kjo nuk eshte deshira ime, perkundrazi deshira ime eshte qe te mbisundoje paqja dhe dashuria), bile ate rende, nese nuk ndalet xhihadi, keshtu qe mos garanto per kete. Por kjo nuk eshte deshira ime.

Nuk i thash asaj vajzes, por atij qe e ka mashtruar. Tani qenkam "Misionar Evangjelist", hahaha. Ty nuk te intereson a jam une evangjelist, luteran, katolik etj. Besimi nuk eshte parti per mua, por qeshtje e individit. Une shpreh mendimin tim personal, kjo nuk ka te beje asgje me besim.
Kush dhe qfare me ka mashtruar ?
Vetedija ime e plote te analizoj shume thjeshte qe Zotin smund ta lind askush e aq me pake nje grua ,krijese e tij?
Sqarimi se Zoti eshte shume i pastert per te lind femije dhe aq me pake per ta hudhe djalin e tije ne toke per te shpetuar mekatar?
Zoteri ......
Ti mund te me quajsh si te duash (njeriu kur ska arsye shan e ofendon ) ,por mendimin tim sdo mund ta thyejsh as te askujt tjeter .....Ti mbaje Jezu Krishtin e une po e mbaj Isen ...te dy do te kemi qetesi
Eshte kjo feja jote qe udhezon per paqe e tolerance ?
Une te pershendes si nje engjellush dhe gjithe te mirat te deshiroj
Dea_!
Dea_A Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-06, 19:24   #12
Savior
 
Anėtarėsuar: 08-02-06
Vendndodhja: Dardani
Postime: 582
Savior e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Preshevar
Vėrtet ? nuk mė intereson se qka je ? At here pse flet per xhihadistat e muslimanėt nė qoft se nuk tė takon me fol ?
Ta dish se edhe pėr muslimanėt nuk ėshtė parti pėr kundrazi ta kuptoni se Islami ėshtė Mod-Jetsore e cila adoptohet qfardo shekulli apo epoke.
Amerikanėt po e bėjnė xhihadin e tyre nė tokat Islame n'emer te Jezus Krishtit kurse Xhihadi i vėrtetė i muslimanve ėshtė i arsyetum dhe shum e kjart se po luftojnė kundėr OKUPATORIT-krishtero-ēifute.

Tashė mė lejo qe te them,... se ky Xhihad pėr tė cilin po flet ti, Kurr nuk do tė ndalet deriii sa asnjė Muslimanė nuk do tė vritet, apo tė keq trajtohet vetem e vetem pse i takon Fejės ISLAME.

Ti besoje fejėn tėnde dhe mos tento mem konvertue nė Krishterizėm. Njė her, 2, 3 Fillon lufta... sepse kėt po e dėshiron dhe n'qoft se lutesh shum edhe do tė bėhet kjo luft. Tjera here te kisha lutur qe mos me hap tema tė tilla per muslimanėt apo pėr Islamin,.. dhe as ne nuk do t'hapim tema per Krishteret bile as nuk do t'perzihemi.

Ky ke mesazhi im sa per ket tem,.. t'pershendes dhe mir u ndegjofshmi prap n'tema mė tė mira ku e spejgon fejen tende dikun.
Ēudi me ju eshte pasha Zotin. Xhihadin e quani vetembrojtje. Te vrasesh njerzit qe nuk besojne si ti, per dikend qenka vetembrojtje. Te djegesh kisha, te hudhesh tempuj te ndonje besimi tjeter ne ajer per dikend qenka vetmbrojtje. Te priten njerzit ne fyt, qenka vetmbrojtje. Myslimanet e ndane boten ne dy pjese, ne Dar el Islam, dhe ne Dal el Harb. Nese e din se cfare do te thote kjo, atehere do ta kuptosh. Dal el Harb do te thote vend lufte, aty ku zhvillohet xhihadi. Nese mendon se ti ke te drejte te sulmosh edhe ai tjetri ka te drejte te mbrohet, kur t'ia djegesh dikujt shpine bonu gati qe edhe ai ka me ta djege tenden. Me te konvertu, jo o i nderuar, apo mos ndoshta keto postimet e mia jane kryqzata. Nuk cuditem nese thuani ashtu, ashtu jeni te mesuar qe nga fillimi, e di cfare kristofobizmi eshte ne vendet myslimane. Prerja e njerzve ne qafe nuk arsyetohet me asgje ata qe bejne keshtu do te pergjigjen ne diten e Gjykimit, a mendon se do t'i marrin 72 virgjeresha a. Je gabim plotesisht o i nderuar.

Edhe lufta e jo-myslimaneve dhe mushrikuneve (mohues se njesise se Allahut) per vetmbrojtje nuk do te ndalet kurre derisa myslimanet ta ndalin xhihadin. Keni te drejte te mendoni se ne te Krishteret do te shkojme ne ferr, por jo te na mbysni. Gjithashtu te Krishteret kurre nuk do te ndalen se mbrojturi vetveten perderisa te ndalet urrejtja ndaj tyre, perderisa ata te poshterohen si mos me keq. Perderisa te hudhen kryqat ne ajer. Nuk do te ndalemi ta predikojme Ungjillin, dhe perderisa te hudhen poshte te gjitha genjeshtrat per Jezu Krishtin duke e mohuar Hyjnesine e Tij (nuk e kryqzuan por u perngjau, ai pe din a u kryqzu a jo). Nese ti ke te drejte t'i largosh njerzit nga e verteta, edhe une kam te drejte ta tregoj te verteten. Amerikanet jane duke luftuar per atdhe te vetin, ne emer te Jezu Krishtit kurkush nuk ka nevoje te luftoje sepse dihet fuqia e Tij. Mohimi i Hyjnesise se Jezusit nga myslimanet dhe cifutet eshte akt qyqar dhe pa kurrfare fakti, sepse ju jo qe largoni vetveten nga e verteta por mundoheni edhe te tjeret t'i largoni.

Kur e hapa kete teme une thash se kjo nuk eshte asgje personale, vetem nga ana teologjike. Besimi parti nuk eshte, secili ka te drejte te besoje cfare te deshiroje, edhe ato fakte qe do t'i ofroj je i lire qe mos t'i besosh.

Fillon lufta a, jo more po fillojka a, se pasna ditur kete. E Verteta si duket po ju pengon dhe tani deshironi me dhune qe ta ndaloni.

Ju pershendes.
__________________
4:171. O ithtarė tė Kuranit, mos teproni nė fenė tuaj dhe mos thuani tjetėr gjė pėr Zotin dhe Muhamedin, pėrveē asaj qė ėshtė e vėrtetė. Muhamedi ishte ... (po e ndrrojme masi tha edhe u fye Preshevari nga e vėrteta) Ska dyshim se shumica prej jush janė kriminelė tė shfrenuar.
Savior Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-06, 19:52   #13
Savior
 
Anėtarėsuar: 08-02-06
Vendndodhja: Dardani
Postime: 582
Savior e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dea_
Kush dhe qfare me ka mashtruar ?
Vetedija ime e plote te analizoj shume thjeshte qe Zotin smund ta lind askush e aq me pake nje grua ,krijese e tij?
Sqarimi se Zoti eshte shume i pastert per te lind femije dhe aq me pake per ta hudhe djalin e tije ne toke per te shpetuar mekatar?
Zoteri ......
Ti mund te me quajsh si te duash (njeriu kur ska arsye shan e ofendon ) ,por mendimin tim sdo mund ta thyejsh as te askujt tjeter .....Ti mbaje Jezu Krishtin e une po e mbaj Isen ...te dy do te kemi qetesi
Eshte kjo feja jote qe udhezon per paqe e tolerance ?
Une te pershendes si nje engjellush dhe gjithe te mirat te deshiroj
Dea_!
Te pershendes.
Askush nuk tha se nuk je Engjellushe. Ju nuk e kuptoni, eshte e kote te ta s'pjegoj. http://www.bibla.net/, e gjeta kete adrese qe keshtu te kisha lutur te mendosh edhe njehere. Nje njeri ka menduar keshtu si the ti, e sheh se cfare i ka sjellur botes, xhihad, masakra, prerje kokash, urrejtje, ndarje etj, por per te tani eshte vone, ndersa per ty ende jo, ende ke kohe. Ende mund ta arrish shpetimin qe ta ka dhene Zoti nepermjet Jezu Krishtit. Pranoje Ai eshte prane teje.
Nuk dua ta ofendoj kerkond ti e din kete me mire se une. Te keqin qe te ka shtyre te thuash ashtu e ofendova. Feja-, une asnje fe nuk e ndjeki, sepse ajo eshte gje e kote. Por te kisha lutur te mos i besosh atyre njerzve qe martohen me 9 vjecare (me femi 9 vjecare, mos ja kani nanen bre, abuzim femijesh, hapni syte), qe dhunojne femra, qe mbysin njerez qe nuk dojne te besojne si ta etj. Qe shpallin fe per perfitime seksuale dhe per interesa te tyre. Une kam qetesine, ti ende nuk e ke, dhe kete mund ta gjesh shume lehte. Jezusi eshte Mesia, Shpetimtari yne. Lavdi Zotit.

Paqe dhe dashuri per te gjithe njerzit.
__________________
4:171. O ithtarė tė Kuranit, mos teproni nė fenė tuaj dhe mos thuani tjetėr gjė pėr Zotin dhe Muhamedin, pėrveē asaj qė ėshtė e vėrtetė. Muhamedi ishte ... (po e ndrrojme masi tha edhe u fye Preshevari nga e vėrteta) Ska dyshim se shumica prej jush janė kriminelė tė shfrenuar.
Savior Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-06, 21:27   #14
Dea_A
A_dea
 
Anėtarėsuar: 26-04-06
Postime: 2,231
Dea_A e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Savior
Te pershendes.
Askush nuk tha se nuk je Engjellushe. Ju nuk e kuptoni, eshte e kote te ta s'pjegoj. http://www.bibla.net/, e gjeta kete adrese qe keshtu te kisha lutur te mendosh edhe njehere. Nje njeri ka menduar keshtu si the ti, e sheh se cfare i ka sjellur botes, xhihad, masakra, prerje kokash, urrejtje, ndarje etj, por per te tani eshte vone, ndersa per ty ende jo, ende ke kohe. Ende mund ta arrish shpetimin qe ta ka dhene Zoti nepermjet Jezu Krishtit. Pranoje Ai eshte prane teje.
Nuk dua ta ofendoj kerkond ti e din kete me mire se une. Te keqin qe te ka shtyre te thuash ashtu e ofendova. Feja-, une asnje fe nuk e ndjeki, sepse ajo eshte gje e kote. Por te kisha lutur te mos i besosh atyre njerzve qe martohen me 9 vjecare (me femi 9 vjecare, mos ja kani nanen bre, abuzim femijesh, hapni syte), qe dhunojne femra, qe mbysin njerez qe nuk dojne te besojne si ta etj. Qe shpallin fe per perfitime seksuale dhe per interesa te tyre. Une kam qetesine, ti ende nuk e ke, dhe kete mund ta gjesh shume lehte. Jezusi eshte Mesia, Shpetimtari yne. Lavdi Zotit.

Paqe dhe dashuri per te gjithe njerzit.

Me kend po flet keshtu Zoteri i nderuar ?
Me vetveten apo me ata te largtit ?
Une nuk di asgje seq bluhet ne koken tende ,lexoj postimet tuaja qe kane kontradit te madhe fjala prej fjales e lere me prej fjalise
Ate linkun tende mbaje per vehte ,me mire, une e kam pastertin e besimit tim qe nuk e nderroj me asgje ne bote dhe e kam vesh bile me petkun e perfeksionizmit ne kryet tim !
Te njejten ta deshiroj ty ,gjeje shpetimin tende ku te duash nese mendon se je ne prag te mbytjes ,une spo ndihem fare se kam nevoj te shpetoj nga diqka sepse asgje sme eshte cenuar !


Respektoe tjetrin qe te jesh i respektuar vella shqipetar !
Dea_A Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-06, 21:48   #15
Preshevar
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Postime: 7,844
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Gabim

N'qoftė se mė lejohet te postoj vetem njė ajet kur'anor dhe nje verset i biblės,..

Savior lexo dhe mendo tash seriozisht reth kėsaj qe te raportova... pa keqkutpime,.. e kėrkove tė vėrteten ja njė prej shumė provave.

*************************************************
“O ithtarė tė librit (Tevrat e Inxhil), ejani (tė bashkohemi) te njė fjalė qė ėshtė e njejtė (e drejtė) mes nesh dhe mes jush: tė mos adhurojmė, pos All-llahut, tė mos ia bėjmė Atij asnjė send shok, tė mos konsiderojmė njėri - tjetrin zotėr pos All-llahut!” E nė qoftė se ata refuzojnė, ju thoni: “Dėshmoni pra, se ne jemi muslimanė
(besuam njė Zot)
KUR’AN: Ali Imran 6


*************************************************
Dhe ja qka thot bibla...

"Do ta njihni tė vėrtetėn dhe e vėrteta do t'ju bėjė tė lirė''
BIBLA: Gjoni 8:32

*************************************************

ps: Mos u kufizo vetėm nė leximin e biblės Savior... lexo edhe tjer libra,.. kėrko sinqerishtė tė vėrtetėn. Mėsimi ėshtė pasuri,...


Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:26.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.