Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 01-11-06, 21:25   #1
Zana_ch
"Mistrece Gjakovare"
 
Avatari i Zana_ch
 
Anėtarėsuar: 26-08-05
Vendndodhja: n'shtepi
Postime: 8,179
Zana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim Njė kėndvėshtrim sqarues pėr Zefin e Vogėl

Njė kėndvėshtrim sqarues pėr Zefin e Vogėl (nga Pjetėr Marku)Nė vazhdėn e diskutimeve tė hapura nė forum mbi figurėn e atdhetarit mirditas Zef Kol Ndoka, studiuesi Pjetėr Marku sjell kėtė shėnim sqarues. Janė tė ftuar tė gjithė dashamirėsit tė japin mendimin dhe tė postojnė artikuj tė ndryshėm historik.
Nga Pjetėr Marku

Nė kumtesėn "Zef Kol Ndoka atdhetar i papėrkulur nė luftėn pėr pavarsi dhe mbrojtje tė shtetit Shqiptar" jepen sa e lejon njė kumtesė, tė dhėna dhe konsiderata historike tė mjaftueshme qė plotėsojnė figurėn e tij.
Bėmat e Zefit tė Vogėl janė tė njė peshe me ato tė Bajram Currit lidhjet me tė cilin nuk u ndėrprenė asnjėherė, me ato tė Azem Galicės, shumė dashamirės me Bajram Daklanin e Mehmet Zajmin, Hasan Prishtinėn e Isa Boletinin.
Meraku i disa njerėzve qė jo rrallė e shkėpusin veprėn e madhe tė Zefit tė Vogėl, kėtij atdhetari tė shquar, luftėtar, patriot, mbrojtės i trojeve etnike shqiptare, armik i betuar i pushtuesve turq, dhe mė vonė i serbėve; e qė merren me gjėra tė vogla prej pamundėsisė pėr tė parė jashtė pėrrallės dritėshkurtėr tė pazareve, thashethemeve, prapaskenave qė kanė egzistuar dhe i ka pėrballur Zefi i Vogėl dhe patriotėt e tjerė nė ato vite tė vėshtira lufte duhet tė ēlirohet nga dashakeqėsitė.
Kam takuar tė vjetėr qė jetojnė edhe tani, dhe vrasjen e Zefit tė Vogėl e kanė jetuar, ata sjellin tė dhėna origjinale, ndonėse fatkeqėsisht tė padokumentuara.
Pyetja qė shtrohet ėshtė: kush mund ta errėsojė veprėn e Zefit tė Vogėl? Akoma edhe sot ka njerėz tė tillė?!
Ēlirimtar i disa zonave, fshatrave mes Pejės dhe Istogut, mbėshtetės edhe pas vitit 1920 i Bajram Currit, mbėshtetės i forcave demokratike. Akoma sot ka njerėz qė i besojnė intrigave serbe tė atėhershme?! Dora e vėrtėtė e vrasėsit dihet, fisi madje dhe emri ( persona nga Hasi). Por intriga se atė "e vrau Azem Galica" ėshtė sa e marrėzishme aq dhe ndjellakeqėse, provokuese. Pse do tā€™a vriste Azem Galica? A nuk ishin nė njė front pėr njė ide? Qė tė dy udhėheqės ēetash. Personalisht kam banuar pėr 15 vjet nė Kukės. Kam njohur mirė edhe fshatrat e Hasit, madje nė vendin e vrasjes sė Zefit tė Vogėl, kam kaluar dhjetra herė me kėmbė. Kam biseduar me hasjanė. E ata qė kam pyetur flasin fjalėt mė tė mira pėr Zefin e Vogėl, por si gjithnjė pėr t'u pėrligjur njė veprim e nė rastin tonė njė vrasje e njė udhėheqėsi popullor siē ishte Zefi i Vogėl nga Fani i Mirditės, vrasja e tė cilit u shoqėrua me vrasje tė tjera; vrasėsi dhe pėrkrahės tė tij mėnyrėn e vrasjes e mbėshtjellin me gjėra tė turpshme aspak tė qena. Merrni shembuj sot nga jeta e pėrditshme dhe do tė shihni se shembuj tė tillė janė tė bollshėm ku njė veprim i turpshėm pėrligjet me gjėra krejt tė paqena. Kujt i ka shėrbyer ndonjė hasmėri mes Zefit tė Vogėl nga Fani dhe ndonjėrit nga Hasi? Vėllai i Zefit tė Vogėl mori gjak. Pra dikush e futi sherrin, hasmėrinė. Vrasja e Zefit tė Vogėl ėshtė pritur me entuziasėm nga shovinistėt serbė. Serbėt i kanė pasur nė shėnjestėr forcat kryengritėse dhe prijėsit legjendar tė tyre. Lidhjet dhe miqėsia e Zefit tė Vogėl me Major Preng Jakun nė Krumė nuk janė parė me sy tė mirė as nga forcat serbe por as nga forcat kryengritėse.
Mund tė bėhen shumė deduksione, mund tė jepen gjykime e hamendėsi pėr pyetjen se pėrse u vra Zefi i Vogėl, nė thelb pėrgjigja mbetet e njėjtė:
Kush mė shumė se falangat e mbeturinat pro-turke, kush mė shumė se planet shoviniste e antishqiptare pro-serbe, madje edhe ndonjė segment shtetėror i asaj kohe .
Zotėrinj; sot nuk ėshtė koha tė vėmė emra, nuk ėshtė koha tė errėsojmė figurat tona. Sot nga ana tjetėr nuk ėshtė koha tė nxisim mėrira e hasmėrira me emra tė pėrveēėm. Historia nuk pėrmbyset dhe figurat tona kombėtare nuk mund tė errėsohen nga ndonjė e thėnė "justifikues". Le ta ngremė Zefin e Vogėl e bashkė me tė edhe Pjetėr Ēelėn kėto dy figura nga Shėngjini i Fanit nė lartėsinė e veprės sė tyre. Le tė mundohemi tė shohim se ē'kanė bėrė e sakrifikuar nė jetėn e tyre pėr kėtė ruall. Zefi i Vogėl mbetet njė shembull nė morinė ne luftėtarėve tanė pėr liri e pavarsi. Vepra e Zefit tė Vogėl i bėn sot nder fisit tė vet, Fanit, Mirditės e krejt Shqipėrisė.


__________________
Kėrkoje vetė fatin, me jetėn mos u grind, urrejtja fitohet ... Dashuria lind !
Zana_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 08-04-13, 15:36   #2
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njė kėndvėshtrim sqarues pėr Zefin e Vogėl

Folklori kosovar, thot se e vrau Zefin, pershkak qe u tall me femra tė besimit Islam, dhe nga vet dora e Azem Bejtės !


__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:40.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.