Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-11-06, 07:04   #1
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Pse Myslimanet E Urrejn Shkrimtarin Musliman Salman Ruzhdi

te nderuar forumis ju qe keni njohuri per ket shkrimtar musliman dhe librin e tij vagjet satanike nese ka mundsi ma hollsisht me na tregue qka permban ky liber pse republika islamike e iranit e denoj me vdekje ne munges se at,her gjat zhvillimit te gjygjit ishte ne angli


__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 12-11-06, 18:35   #2
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nuk e di i nderuar kush eshte ky Ruzhdiu mirepo mendoj qe muslimanet e urrejne ngase kane parė tek ai ndonje veper qe quhet anuluese e besimit, edhe pse e therret vetveten si besimtar ai klasifikohet si person qe ka bere apostazi apo thene troē ka braktiuar ne esenc besimin thelbesor. Nuk di me shume arsye te mundshme, mirepo ka shume prej atyre intelektualeve te cilet jane denuar si dezertor ne tokat aziatika sepse kane tentuar qe analfabetin (qe eshte baz e identitetit te nje populli) ta ndryshojne prej arab ne latin tek arabfolesit.

Shume rrespekt per juve, shoku juaj:
Albanian eX|PerT
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-11-06, 20:47   #3
Hattabi
Allahu Ekber
 
Avatari i Hattabi
 
Anėtarėsuar: 24-11-05
Vendndodhja: Nė Tokėn e dy Lumenjėve
Postime: 212
Hattabi i dashurHattabi i dashurHattabi i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Hattabi
Gabim

Edhe pse e ka denu Irani me vdekje ate per ska lidhje ai ( shkrimtari ) edhe ata ( te Iranit ) NUK JAN MUSLIMAN .
__________________
" Njė grupė prej ummetit tim do tė jetė nė Xhihad deri nė orėn e Kijametit " ( Mutevatir )
Hattabi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-06, 10:21   #4
Arijanit
 
Avatari i Arijanit
 
Anėtarėsuar: 19-09-06
Postime: 97
Arijanit i vlerėsuar jo keq
Post

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hattabi
Edhe pse e ka denu Irani me vdekje ate per ska lidhje ai ( shkrimtari ) edhe ata ( te Iranit ) NUK JAN MUSLIMAN .

Na trego i nderuar per mendimin e juaj se kush jan musliman?
Cilet popuj te pelqejn ty dhe i pranon si musliman?
Sa je i sigurt kurre thua ata te Iranit nuk jan musliman?
Me trego pak per kete shkrimtarin nese din te pakten dicka,e mos ja fut kot?!!!


The End

Nqs. Te me ktheni ndonje pergjigje me copy&passte ateher me mire mos ia fillo te lodhes,sepse ke bere mjaft prej atyre ne shkrimet e juaja te meparshme,thjesht pres dhe me intereson vetem mendimi i juaj personal,,,,,
______________________________________________
Pse s'u ndale me mendue
Se n'kete bote je udhetare
A harrove o i mjere
Para Zotit qė ke me dale.Arijanit Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-06, 10:45   #5
dardan100
 
Anėtarėsuar: 14-11-06
Postime: 257
dardan100 i dashurdardan100 i dashurdardan100 i dashurdardan100 i dashur
Gabim

Cilido qe te jete trillimi lidhur me islamin qe ka bere ky shkrimtar nuk me duket e udhes qe te akuzohet me vdekje. Cfare njerzimi duan te deshmojne kta mysliman kur pas nje komenti qe nuk u pelqen per fejen e tyre apo profetin Muhamed, turbohen sikur bishat!
Kjo deshmon shkallen e civilizimit te njeriut dhe thjesht primitivizmin e tij. Atehere kur nuk ka argumente qe te kundershtoj tjetrin me fjale ne menyre demokratike, ai perdor dhunen, sepse ate e ka si mjet te vetem te komunikimit. Mua me vjen te rrenqethem se edhe ktu ne Kosov ka njerez te qare ne koke qe e mbrojne pergjigjjen represive te Iranit, dhe i bashkangjiten nje-zerit.
Une nese e kam nje besim te forte ne nje kauze, apo ide nuk kam frike se entuziazmi im do te shuhet vetem se dikush ka shkruar kunder dhe nuk pajtohet me mendimin tim. Eshte njesoj sikur disa shkrime qe qarkullojne ketu ne Itali kunder luftes sone ēlirimatre ne vitet 98-99, ne te cilat mbrohet regjimi i Millosheviqit , dhe ne nje shkrim kam lexuar se masakra e Reqakut eshte bere nga Uēk!!! Mirpo per kete une nuk ve bomba ne Rome, apo Milano! Ju pelqeu apo jo, ne bote do te kete gjithmone pike-veshtrime te kunderta, detyra jone eshte qe ti kundershtojme ato me te gjitha mjetet qe na i ofron liria e shprehjes, njera prej ketyre eshte edhe interneti. Heshtja nuk do te ishte nje gje e mire, ashtu sikurse dhuna.
dardan100 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-06, 10:46   #6
Arijanit
 
Avatari i Arijanit
 
Anėtarėsuar: 19-09-06
Postime: 97
Arijanit i vlerėsuar jo keq
Post

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh
te nderuar forumis ju qe keni njohuri per ket shkrimtar musliman dhe librin e tij vagjet satanike nese ka mundsi ma hollsisht me na tregue qka permban ky liber pse republika islamike e iranit e denoj me vdekje ne munges se at,her gjat zhvillimit te gjygjit ishte ne angli
Salman Ruzhdi ka marre shum cmime si shkrimtar, jo se me te vertet ka pasur vlera artistike ne shkrimet dhe vargjet e tija satanike,por se ka share dhe ofenduar Muhammedin.a.s dhe fejen Islame dirket dhe indirekt dhe normal se ateher cmohet dhe shperblehet nga jomuslimanet dhe denohet nga ata qe ndjehen te ofenduar.

________________________________________
O Allah i Plotfuqishėm, na ndihmo ne nė kėtė botė
Vėshtirėsitė t'i tejkalojmė, zbrit mėshirė o i Madhi Zot!


Arijanit Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-06, 11:19   #7
Arijanit
 
Avatari i Arijanit
 
Anėtarėsuar: 19-09-06
Postime: 97
Arijanit i vlerėsuar jo keq
Post

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dardan100
Cilido qe te jete trillimi lidhur me islamin qe ka bere ky shkrimtar nuk me duket e udhes qe te akuzohet me vdekje. Cfare njerzimi duan te deshmojne kta mysliman kur pas nje komenti qe nuk u pelqen per fejen e tyre apo profetin Muhamed, turbohen sikur bishat!
Kjo deshmon shkallen e civilizimit te njeriut dhe thjesht primitivizmin e tij. Atehere kur nuk ka argumente qe te kundershtoj tjetrin me fjale ne menyre demokratike, ai perdor dhunen, sepse ate e ka si mjet te vetem te komunikimit. Mua me vjen te rrenqethem se edhe ktu ne Kosov ka njerez te qare ne koke qe e mbrojne pergjigjjen represive te Iranit, dhe i bashkangjiten nje-zerit.
Une nese e kam nje besim te forte ne nje kauze, apo ide nuk kam frike se entuziazmi im do te shuhet vetem se dikush ka shkruar kunder dhe nuk pajtohet me mendimin tim. Eshte njesoj sikur disa shkrime qe qarkullojne ketu ne Itali kunder luftes sone ēlirimatre ne vitet 98-99, ne te cilat mbrohet regjimi i Millosheviqit , dhe ne nje shkrim kam lexuar se masakra e Reqakut eshte bere nga Uēk!!! Mirpo per kete une nuk ve bomba ne Rome, apo Milano! Ju pelqeu apo jo, ne bote do te kete gjithmone pike-veshtrime te kunderta, detyra jone eshte qe ti kundershtojme ato me te gjitha mjetet qe na i ofron liria e shprehjes, njera prej ketyre eshte edhe interneti. Heshtja nuk do te ishte nje gje e mire, ashtu sikurse dhuna.
I nderuar,

Nga shkrimi i juaj kuptoj se ju jeni nje njeri i liris,fjales se lire. Nuk ka fjale me e mire se fjala ''LIRIA'' e kendojn te gjith zemrat e popujve te ndryshem, ne cdo vend, e shkruajn e ligjerojn,e ngrisin si simbol,e disa e kane bere sinonim te vetin per jet,per te cilen synim flijojn cdo gje te shtrenjt dhe me vler.,Shume here thirren ne te, por nuk e dijn se cfare deshirojn per saj.Liria ne shumicen e rasteve eshte bere mjet dhe shkak per te mbytur lirine dhe lirite, dhe per ti shpallur lufte shume popujve!

Cila eshte kualiteti, cilesia dhe kufinjte e lirise te cilen ua garanton demokracia popujve?

Islami a bie ndesh me principin e lirise, a e konfirmon ate dhe a therret ne te?

Liria te cilen e kerkon Islami a eshte po e njejta te cilen e kerkon demokracia, ose ka dallim mes tyre?!


Keto pyetje dhe tjerat te ngjajshme me to na shtyjne te bejme krahasime mes lirise qe e deshiron Islami dhe qe e ka ushtruar 1400 vjetet e kaluara, dhe e ushtron sot e kesaj dite e therret ne te dhe lirise qe e deshiron demokracia dhe qe e ushtrojnė shtetet dhe shoqerite me te zhvilluara te demokracive bashkekohore. Te shohim se cila eshte me e dobishme, me e vertete dhe e shendoshe, cila eshte me afer te vertetes dhe tė saktes! Lirinė nė demokraci e percakton njeriu i mangėt dhe i dobet dhe ai percakton tė lejuarėn dhe te ndaluaren, sipas asaj qe i dikton epshi dhe lakmia. Qe domethene se hapesira e liris her zgjerohet e her ngushtohet, mvarėsisht nga ajo qė e sheh njeriu ligjevenes pėr ēdo dite dhe per ēdo rast dhe mvaresisht nga ajo qe e sheh se eshte me interes!

Kurse lirin ne Islam e perkufizon dhe i perkufizon kufinjte e te lejuares dhe te ndaluares prej saj, vetem All-llahu, i Lartesuar, Krijuesi i njeriut, i pasterti nga cilesite e mangeta ose nga dobesia njerezore, Ai qe e Di gjendjen e roberve te vet, ēka u pershtatet dhe per ēka kane ata nevoje. Andaj liria nė Islam eshte statike dhe stabile. Ajo qe ka qene e lejuar prej lirise per njeriun para 1400 vjeteve eshte e lejuar edhe sot edhe deri nė diten e kijametit. Secili njeri i din detyrat dhe obligimet e veta dhe hapesiren nė tė cilėn mundet te levize si e drejte te cilen ia ka dhene All-llahu i Lartesuar!

Ajo dallohet me te verteten dhe drejtesine absolute, sepse buron prej Zotit, per dallim nga liria ne demokraci e cila buron nga njeriu, i cili ka gjasa reale te beje padrejtesi, gabim dhe te kete mangesi!


_______________________________________
Pse s'u ndale me mendue
Se n'kete bote je udhetare
A harrove o i mjere
Para Zotit qė ke me dale.


Arijanit Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-06, 20:34   #8
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim

[quote=Arijanit]Salman Ruzhdi ka marre shum cmime si shkrimtar, jo se me te vertet ka pasur vlera artistike ne shkrimet dhe vargjet e tija satanike,por se ka share dhe ofenduar Muhammedin.a.s dhe fejen Islame dirket dhe indirekt dhe normal se ateher cmohet dhe shperblehet nga jomuslimanet dhe denohet nga ata qe ndjehen te ofenduar.ju falemenderit i nderuar Arjanit per pergjegj,je nuk kam pas njohuri te mjaftushme per ket shkrimtar po as per ket liber te tijJu pershendes
________________________________________

__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:40.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.