Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 04-12-06, 16:52   #1
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim Asteroidi <<2004mn4>> Godet Tokėn!


A do ta ndėrroj historinė e njerėzimit e premtja e 13. prillit tė vitit 2029. ?!?!

Donald Yeomans, manager i «Jet Propulsion Laboratory» tė NASA-s nė Pasadenė, USA ka deklaruar se ekziston mundėsi e madhe qė mė 13. 4. 2029. nė planetin tonė tė pėrplaset njė asteroid i pagėzuar <2004MN4>>. Ky ėshtė kėrcėnimi mė serioz ndaj planetit tonė, qė kurė ekziston "Sistemi i paralajmėrimit tė rrezikut nga gjithėsia".

Orbita e Tokės dhe asteroidit
Astronomėt Roy Tucker, David Tholen dhe Fabrizio Bernardi e zbuluan asteroidin
<<2004MN4>> mė 19. 6. 2004. nga observatori «Kitt Peak», qė gjendet nė shtetin federal (SHBA) Arizona. Asteroidi atėbotė ishte pėrcjellur gjatė dy netėve, mirėpo pėr shkak tė pajisjeve jo tė pėrshtatshme dhe problemeve softwerike, "objekti" ishte zhdukur
deri kah mesi i dhjetorit tė po atij viti, kur sėrish e kishte "rigjetur" astronomi Gordon Gorradd nga observatori <<Siding Spring>> nė Australi.
Ky asteroid bėn pjesė nė tė ashtuquajturit «Near Eart Orbit» objekte (NEO). Tė gjitha
kėto objekte me lėvizjen e tyre e prejnė kahjen e tokės rreth diellit dhe paraqesin rrezik potencial pėr planetin tonė. Ėshtė ēėshtje e kohės se kur njė objekt i tillė do tė gjendet nė "vend tė gabuar", kur edhe Toka!!!
Qė kurė ka filluar hulumtimi i asteroideve pėrmes teknologjive tė sofistikuara elektronike, numri i asteroidėve tė zbuluar ėshtė rritur nė mėnyrė enorme.
Mė parė, deri nė vitet e '90 tė shekullit tė kaluar, astronomėt "zbulonin" gjithsejtė
dhjetra asteroide nė vit, andaj 'konsiderohej" qė Sistemi diellor ėshtė "hapėsirė rrallė e populluar". Sot, numri i asteroidėve tė zbuluar rrotullohet rreth 1000, prandaj edhe kuptimi: "hapėsirė rrallė e populluar" nė mėnyrė drastike ka ndryshuar.
Rreziku nga pėrplasja e asteroideve nė Tokė, ėshtė pėrfshirė nė mesin e 10 rreziqeve
mė tė mėdha pėr qytetrimin tonė, qė flet pėr atė se nuk bėhet fjalė pėr njė kėrcėnim trivial.
Nė fund tė viteve '90 tė shekullit tė kaluar, Armata Amerikane kishte pėrgatitur
"Njėsite kosmike" tė mbėshtetura me robotė, tė cilat kishin pėr detyrė tė zbulonin dhe identifikonin objektet potenciale tė rrezikshme, derisa akoma janė larg nė gjithėsi.
Sot, nė botė veprojnė disa rrjete tė ngjashme qė mbulojnė ēėshtjet e "Rrezikut nga
Gjithėsia". Projektet mė tė njohura janė «NEAT», «LINEAR» dhe «LEONOS».
Mes kėtyre institucioneve tė pėrmendura ekzistojnė edhe kundėrthėnie tė mėdha, si dhe manipulime me tė dhėnat. Megjithatė, ėshtė pranuar nomenklatura unikale e quajtur "Torino shkalla e rrezikshmėrisė", sipas Richard P. Binzel nga Institute of Technology tė Massachusttes, i cili e prezentoi nė Kongresin e astronomėve nė Torino, nė vitin 1999.
Nė shkallėn e pėrcaktuar tė rrezikshmėrisė, prej 1 deri nė 10, asnjė objekt nuk kishte
status mė tė madh se 1. Asteroidi «2004MN4» momentalisht e ka statusin 4 dhe gjendet nė fushėn e verdhė. Edhe nėse ndodh tė na huq, do tė hyj nė histori si objekti i parė qė paraqiste kėrcėnim serioz pėr njerėzimin. Statusi prej 7, mė sė shumti nėnkupton zhdukjen e llojit njerėzor dhe kthimin e rrotės sė evolucionit nė
organizmat mė primitv, qė nė kėso rastesh u mundėson "mbijetesėn" pėr dallim nga Lloji i pėrparuar "njerėzor".
Astronomėt nuk mund tė pajtohen pėr madhėsinė e kėtij objekti. Nė tė vėrtetė
madhėsia e objektit pėrcaktohet sipas shkėlqimit tė tij, gjė qė shpesh mund tė jetė shpatė me dy teha, nė rast se sipėrfaqja ėshtė e errėt objekti reflekton mė pak dritė tė diellit gjė qė mund tė jetė mė i madh apo mė i vogėl se sa qė pandehet.
Sipas llogarive tė bėra deri mė tani, gjasat qė asteroidi ta godas Tokėn prej 1:300 nė
fillim, tashmė janė rritur nė proporcionin 1:43, qė do tė thotė se gjasa ėshtė mė e madhe se sa kėtė tekst, deri nė fund, ta lexoni pa gabime!
Orbita e saktė e kėtij objekti potencial tė rrezikshėm do tė dihet kur astronomėt tė
bėjnė edhe qindra matje tė pozitės sė tij.
Nė rast tė pėrplasjes nė tokė do tė shkaktohej katastrofė e pėrmasave regjionale
(kontinentale) deri tė ato globale. Sidoqoftė, shoqėria ēfarė e njohim sot nuk do tė mbijetonte, sistemi ekonomiko-social do tė rrėnohej tėrėsisht pėr arsye tė shumta.
Avullimi i sasive tė mėdha tė ujit, ndotja e atmosferės, shpėrthimi i kores sė tokės nė
vende tė ndjeshme, valėt e larta destruktive oqeanike me dhjetra metra, shkatėrrimi i instalacioneve bėrthamore ushtarake dhe civile, ndėrprerje e pėrgjithshme e mjeteve tė komunikimit, ndryshimi i klimės, zhdukja e llojeve tė ndryshme tė
bimėve dhe shtazėve, janė vetėm pjesė e skenarit tė mundshėm qė njė ditė sigurisht do tė ndodh me Tokėn, dhe kjo atėherė nuk do tė ishte hera e parė.
Toka ėshtė bombarduar vazhdimisht nga gjithėsia. Njė objekt pak mė i madhe se
asteroidi «2004MN4» para 65 milion vjetėsh e kishte shkaktuar zhdukjen e dinosaurve. Shpėrthimi nė Tunguzi nė vitin 1908, goditja e tmerrshme dhe shpėrthimi nė ajėr i njė asteroidi tė vogėl mbi stepat Ruse, shkatėrroi gjithēka tė gjallė nė njė sipėrfaqe prej 2000 km2. Vala goditėse disa herė e pėrshkoi gjithė planetin tonė, me ē'rast kafshėt dhe njerėzit me mijėra kilometra larg binin pėr tokė si tė kositur. Ndėrsa ky shpėrthim ishte sikur njė xixė shkrepseje nė krahasim meZjarrin e madh qė kishte zhdukur dinosaurėt. Meteoriti i Tunguzisė, po tė vonohej vetėm disa minuta, atėherė do tė pėrplasej nė zemėr tė Evropės dhe do ta fshinte nga faqja e dheut Parisin, Londrėn apo Berlinin... apo Prishtinėn!?
Pak para fillimit tė Luftės sė dytė botėrore, nė vitin 1937 asteroidi «Hermes» pėr njė
fije floku e kishte huqur Tokėn. Po tė pėrplasej, Lloji njerėzor do tė zhdukej tėrėsisht, nuk do tė kishte Luftė tė dytė Botėrore etj. Goditja e Jupiterit nga copėzat e njė komete jo shumė tė madhe tė quajtur «Shoemaker-Levy», me muaj kishte shkaktuar vrragė nė atmosferėn e kėtij planeti (1300 herė mė tė madh se Toka). Disa nga kėto vrragė ishin mė tė mėdha se krejt planeti ynė, gjė qė flet qartė
pėr "fuqinė trishtuese tė kėtyre ngjarjeve kosmike".
Viteve tė fundit problemit tė rrezikut nga gjithėsia i qaset me njė kujdes tė madh.
Njeriu sot ėshtė i aftė qė me kohė ta zbuloj rrezikun!
Por, a ėshtė i aftė qė edhe ta evitoj atė!?


__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 04-12-06, 19:54   #2
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

Rethi me ngjyrė tė kaltėr paraqet Orbitėn (kahjen e lėvizjes) e Tokės. Rrethi me tė kuqe paraqet orbitėn e Asteroidit <2004MN4>> .

__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-12-06, 21:33   #3
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim

nuk po di me dhan pergjigj,je veq nja e die nja ni jav skam me flejt prej frige ka memu ba komplex
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-12-06, 22:17   #4
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh
nuk po di me dhan pergjigj,je veq nja e die nja ni jav skam me flejt prej frige ka memu ba komplex
hahahahahahahahaah....nuk je i vetmi hahahahahahaha
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-12-06, 22:32   #5
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh
nuk po di me dhan pergjigj,je veq nja e die nja ni jav skam me flejt prej frige ka memu ba komplex
Mos u tut o Guri se tek nė vitin 2029 po u parashikojka me u ba.
E deri atėherė ja vdesim ne, ja asteroidi ndėrron drejtimin.
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-12-06, 22:34   #6
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI
hahahahahahahahaah....nuk je i vetmi hahahahahahahaerdha prej pune i lodhor e kish pas pasul e buk te kallamojt ja nisa keshe darken me hanger kur pe qeli internetin qe tema po zhdirgjet nji ASTEROID ma nderprejti darken e tash nji zot e din sa jav kam me mbet pa gjum haaaaa ju pershendes lojtar bana pak hajgare pasi nuk di rreth ksaj teme qka me bisedue
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-12-06, 22:54   #7
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim

... valla mua keshtu si emertim shkurtesash te armes po me pelqen ..ani 2004mn4, tingellon interesant .... ( se u lodhem de me shkurtesa armesh A47. kjo e ajo ..)............. 2004mn4 .. nice -a ...?

mendim i imi ... si duket po shqyrtohen format e mobilizimeve apo , apo strategjite e luftes psikollogjike dhe kunder reagimet e saj .... nejse kemi kohe sa pashe ... kysmet se paku dhe nja 20 vjet apo ..?

jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-12-06, 23:47   #8
prishtinasi
 
Avatari i prishtinasi
 
Anėtarėsuar: 09-03-06
Vendndodhja: Tokyo
Postime: 3,096
prishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Problem me gjete bilete per Mars, me 13 prill 2029.....
prishtinasi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-12-06, 23:50   #9
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

Tani, nuk e kisha qėllimin t'ju shqetėsoj. Problemi ėshtė qė gjasa pėr momentin po rritet; nga 1:300 nė 1:43. Sidoqoftė, besoj qė Njerėzimi ka mundėsi tė "mbrohet" nga kjo e keqe natyrore!
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-12-06, 00:32   #10
Dea_A
A_dea
 
Anėtarėsuar: 26-04-06
Postime: 2,231
Dea_A e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pokeri
Tani, nuk e kisha qėllimin t'ju shqetėsoj. Problemi ėshtė qė gjasa pėr momentin po rritet; nga 1:300 nė 1:43. Sidoqoftė, besoj qė Njerėzimi ka mundėsi tė "mbrohet" nga kjo e keqe natyrore!

Do te kerkojn ndihme nga regjisori i Armagedoni..........
Dea_A Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-12-06, 00:41   #11
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dea_A
Do te kerkojn ndihme nga regjisori i Armagedoni..........
Hahahahahaha... mė mirė kėrko ndihmė nga Bruce Willis!!!
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-12-06, 00:48   #12
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-12-06, 00:50   #13
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Guri i madh, mos e humb por pėrqafoje shpresėn, sepse ajo pėr njeriun ka lindur. Njerėzimi sot pėr here tä parė ka mundėsinė e mėnjanimit tė rrezikut nga pėrplasja e asteroideve me planetėn e tokės.
Njė shėmbull konkret; fluturakja amerikane “Dep Impact”, e lansuar nė 2005 takoi disa muaj mė vonė kometen “9P/Templ1” dhe me anė tė njė sonde speciale e quajtur “Impaktor” arrijti qė tė asgjesoj apo edhe tia ndėrroj drejtimin asaj, kuptohet me anė tė detonimit.
Pra mbetet tė shpresojmė se deri nė vitin 2029 njerzimi do tė arijnė tė mbrohen nga kėto lloje kėrcėnimesh serioze tė planetės, me kusht qė tė identifikohen me kohė ato.
Si rrezik serioz pėr identifikimin e asteroideve tė cilat identifikohen dhe matėn nė bazė tė shkėlqimit tė tyre ėshtė edhe ndotja e ndriqimit.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-12-06, 06:34   #14
Amina
Miss Buzeqeshja
 
Avatari i Amina
 
Anėtarėsuar: 16-10-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 4,846
Amina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Faleminderit pokeriper kete postim e sido qe te jet ne te ardhmen, ne duhet te presim dhe te shohim(ne qofte se jemi gjall!?) e te shpresojme teknologjija te beje nje progres edhe me te madh deri athehere.
__________________
"Someone like You....."
Amina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-12-06, 09:52   #15
Dea_A
A_dea
 
Anėtarėsuar: 26-04-06
Postime: 2,231
Dea_A e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pokeri
Hahahahahaha... mė mirė kėrko ndihmė nga Bruce Willis!!!
Bruce Willis mbet atje afer Zotit , e sigurish mundemi nje te tille ta gjejme nder Shqipetaret sepse per trima jemi te paret ne bote , ani me na publiku ose me na qite ne TV edhe nga aeroplani me parashute kercejme .....
Qesh Ti qesh ,e une sfjeta tere naten ,mu perfunduan endrrat ende pa i filluar .......


Dea_A Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:26.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.