Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 13-12-06, 22:05   #1
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Srbia e madhe nė gjuhėn arabe

Partia Radikale Serbe shtyp nė gjuhėn arabe numrin e shtatorit tė revistės partiake “Serbia e Madhe”, por miqėt e tyre nga Lindja e e afert nuk do tė kenė mundėsinė tė lexojnė sepse ėshtė shtypur nga e majta nė tė djathtė!

Beograd 13 shtator 2006 – Qe t’ju afrohėn miqėve politikė nė vėndet islamike tė lindjes sė afėrme, radikalėt serbė kanė shtyp numrin e shtatorit tė revistės sė tyre partiake Serbia e Madhe nė gjuhėn arabe!
Megjithatė, radikalėve mėndjemprehtė u ėshtė pervjedhur njė gabim, i mjaftueshėm qė mundimin e tyre tė bėj tė pakptueshėm – gazeta ėshtė shtypur pėr sė prapthi, nga e majta nė tė djathtė, qė ėshtė nė kundėrshtim me rregullat e leximit dhe shkrimit tė gjuhės arabe, e cila shkruhet dhe lexohet nga e djathta nė tė majtė.

Pėr tė verifikuar se si ju ndodhi ky gabim trashanik radikalėve, Kurir ka kontaktuar nėnkryetarin e PRS Dragan Todoroviq, i cili nuk dinte tė sqaronte si ka ndodhur ky lėshim, “sepse nuk din arabisht”.
-T’ju them tė drejtėn, nuk kam pasur idenė qė ėshtė nė pyetje gabimi. Serbia e madhe nė gjuhėn arabe e shtyp Anxhad Migati, kėshilltar i kryetarit tė partis dhe anėtar I administratės qėndrore atdhetare, dhe quditėm t’i ketė ndodhur njė gabim i tillė. Ai ėshtė i arsimuar na tha Todoroviq dhe na drejtoi tek Migati.

Eksperti i radikalve pėr gjuhėn arabe Anxhat Migati ishte i befasuar kur kuptoi pėr gabimin katastrofal dhe arsyetohej duke e hedhur fajin tek shtypshkronja.
-Sigurisht kan gabuarė gjatė shtypit. Gabimi ėshtė evident, por mos u shqetsoni, ata tė cilėve gazeta u ėshtė destinuar janė tė shkathtė dhe do tė gjinden disi – thekson ky radikal Arab.

Kurir posedon njė kopje tė revistės Serbia e madhe numri i shtatorit, i cili ėshtė i pakuptimtė nė gjdo vėshtrim. Nėse Arabėt i pėrshtatėn mėnyrės sė kombinimit tė shkrimit pėrendimor (nga e majta nė tė djathtė) dhe shkronjave arabe, do tė shofin se tema 2734 nė numrin e shtatorit tė revistės Serbia e madhe ėshtė vizita e delegacioit tė Partsisė Radikale Serbe Sirisė. Nė faqen e parė me ngjyra tė revistės, e cila nė realitet do tė duhej tė ishte e fundit, dominon titulli “Vazhdon miqesia dhe bashkėpunimi”, e ilustruar me fotografitė e Tomislav Nikoliqit dhe zyrtarėve shteteror tė Sirisė.

Gazeta fillon me tekstin “nė viztė tek miqėt e sinqertė”, pas sė cilės shkon rrėfimi pėr bisedimet nė selinė e partis BAAS e titulluar si “Bota qė synojmė”, nė tė cilėn pjesa e paė i kushtohet paraqitjes sė Tomislav Nikoliqit dhe parashikimit tė tij pėr rrethanat politike nė Serbi, por edhe nė skenen politike globale.

Ėshtė interesant se nė atė takim Nikoliq ka lutur pėrfaqsuesin e partisė BAAS qė kryetarit sirian t’i dorzoj nga Partia Radikale Serbe njė dhuratė me motive tė stemės serbe dhe Luftės sė Kosovės, por edhe kopjen e revistes Serbia e madhe. Tė gjitha tekstet janė tė ilustruara me fotografi, nė tė cilat nė rolin kryesor janė Nikoliq dhe nikoqirėt, ku nė mesin e zyrtarėve sirian ishte edhe patriarku sirian Agnatius.__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-12-06, 16:50   #2
pirro
FUND!
 
Avatari i pirro
 
Anėtarėsuar: 17-12-05
Postime: 4,460
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek pirro
Gabim

DILAVER.

Mardheniet serbo-arabe jan dhe kan qene shume te mira,dhe qe nje koh ato veq jan bere tradite.

Ne testamentit e sheshelit drejtuar popullit serb para disa ditesh cekej decidevisht se duhet ruajtur mardheniet me shtetet arabe dhe ato ortodokse me qellim te vetem demtimi i SHBAve.
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-12-06, 09:40   #3
arton121
 
Avatari i arton121
 
Anėtarėsuar: 13-12-06
Vendndodhja: gjermani
Postime: 119
arton121 i dashurarton121 i dashurarton121 i dashur
Gabim

po eshte e vertet qe serbent kan pas e kan mardehnie te mira me ekstremistet arab te indjes se mesme,kur u sulmua irak nga maerikanet e ne disa ane te irakut u futen forcat amerikane ne shtabin mbojtes te irakun,ne krye te se ciliti ishte sadam hysini ka pasur shum gjeneral serb e ruse dhe keta te fundit e binden sadamin per ta leshuar bagdatin pa luft dhe per te filluar luft gurreile pasi te mirret iraku nga amerikanet
arton121 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-12-06, 19:34   #4
Drinni
Anėtar nderi/ Nėndor 2006
 
Avatari i Drinni
 
Anėtarėsuar: 04-03-06
Postime: 1,616
Drinni e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Dhurat Shqiptarve nga Serbėt http://www.youtube.com/watch?v=m6CZV...elated&search=
YouTube - Serbs celebrated attack on NEW YORK 11. 09. 2001
Veq vazhdoni shki veq vazhdoni
__________________
Atdhedashuria nuk ėshtė qėshtje Sezonale!
Drinni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-12-06, 21:57   #5
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Miqte e armiqve tone, armiqte tone...

Arapo-gabeloaziatiket jane armiqte tone...


Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:28.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.