Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-12-06, 16:22   #1
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Projekt pėr tė “ngjallur” Detin e Vdekur

Projekt pėr tė “ngjallur” Detin e Vdekur


Ermelinda Kurra
Zyrtarė nga Jordania, Izraeli dhe Autoritetet Palestineze janė takuar nė njė resort nė brigjet e Detit tė Vdekur pėr tė hartuar njė plan shpėtimi pėr kėtė tė fundit. Vitet e fundit uji i Detit tė Vdekur po thahet, ēka ka rritur shqetėsimin mes vendeve qė lagen nga brigjet e kėtij deti. Plani konsiston nė ndėrtimin e njė kanali, i cili do tė mundėsojė kalimin e ujit tė Detit tė Kuq drejt Detit tė Vdekur. Niveli i Detit tė Vdekur, qė ėshtė deti me ujin mė tė kripur nė botė nė pikėn mė tė ulėt tė Tokės, ka rėnė me tre kėmbė nė vit gjatė 20 viteve tė fundit si pasojė e evaporimit si dhe ndryshimit tė rrjedhės sė lumejve nga Siria dhe Izraeli. Deti i Vdekur dhe rrethinat e tij janė burimi i shumė historive sociale tė njerėzimit dhe kanė lidhje me tre besime monoteiste, hebraizmin, krishtėrimin dhe islamin.
Nė vitin 2005, tre shtetet qė kanė dalje nė brigjet e Detit tė Vdekur kėrkuan nga Banka Botėrore qė tė financonte studimin e fizibilitetet. Banka pranoi dhe po kėrkon financim nga shtetet donatore. Katėr shtetet donatore, Franca, Japonia, SHBA dhe Holanda kanė premtuar se do tė japin 15 milionė dollarė pėr studimin e fizibilitetit tė Detit tė Vdekur. Studimi do tė konsistojė nė pasojat mjedisore dhe sociale qė do tė sjellė transferimi i ujit nga Deti i Kuq drejt Detin tė Vdekur Ekspertėt gjeologjikė kanė paralajmėruar se rėnia e nivelit tė ujit tė Detit tė Vdekur mund tė shtojė tėrmetet nė zonat pėrreth tij. Po sipas tyre, Deti i Vdekur mund tė zhduket fare pas 50 vjetėsh nėse vazhdon thatėsira e tanishme. Projekti pėr ndėtimin e kanalit qė do tė lidhė Detin e Kuq me Detin e Vdekur, parashikohet qė tė kushtojė mbi 1 miliardė dollarė. Nėse ky projekt realizohet, zona prej pothuaj 248 milje shkretėtirė qė ndodhet mes dy deteve do tė pėrfitojė nga kalimi i ujit tė freskėt dhe do ta kthejė rajonin nė njė oaz bujqėsor, nga ku do tė pėrfitojnė tė tre shtetet.


__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:03.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.